Ηνωμένο Βασίλειο αεροπορικες για λονδινο?

vicky_pl

Member
Μηνύματα
175
Likes
466
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Να ρωτησω και εγω κατι, μιας και δεν εχω ασχοληθει ποτε με καρτες και πληρωμες μεσω internet, εχω μια προπληρωμενη της Eurobank, δεν μπορω να την χρησιμοποιησω στην easyjet που θελω να κλεισω κατι εισιτηρια ???
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
548
Likes
1.018
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Δες τι λέει πιο πάνω η IRIDA
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Να ρωτησω και εγω κατι, μιας και δεν εχω ασχοληθει ποτε με καρτες και πληρωμες μεσω internet, εχω μια προπληρωμενη της Eurobank, δεν μπορω να την χρησιμοποιησω στην easyjet που θελω να κλεισω κατι εισιτηρια ???
φυσικά και μπορείς
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.763
Φυσικά και μπορείς.....αυτό που δε μπορείς πολλές φορές να κάνεις είναι να κλείσεις ξενοδοχεία με τη pre-paid. Επίσης, όπως σωστότατα ανέφερε ο Σαμίων, με τη χρεωστική δεν έχεις την απαραίτητη προστασία. Αλλά αν προσέξατε, οι ενάντιοι στις πιστωτικές είναι και οι 3 γένους θηλυκού....μόνο τυχαίο δεν είναι :haha:
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
548
Likes
1.018
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Φυσικά και μπορείς.....αυτό που δε μπορείς πολλές φορές να κάνεις είναι να κλείσεις ξενοδοχεία με τη pre-paid. Επίσης, όπως σωστότατα ανέφερε ο Σαμίων, με τη χρεωστική δεν έχεις την απαραίτητη προστασία. Αλλά αν προσέξατε, οι ενάντιοι στις πιστωτικές είναι και οι 3 γένους θηλυκού....μόνο τυχαίο δεν είναι :haha:
Δεν είναι τυχαίο που δεν πρόσεξες ότι απαντάς επίσης σε μέλος γένους θηλυκού, δεν είναι τυχαίο που δεν έχεις ....... να πεις ούτε ένα ευχαριστώ, δεν είναι τυχαίο που δεν έμαθες να ξεχωρίζεις τις έννοιες μη χρήστης από "ενάντιος", δεν είναι τυχαίο που υπεραμύνεσαι τόσο άκομψα του είδους της κάρτας που κάνεις χρήση, δεν είναι τυχαίο που ψάχνεις συνεχώς ευκαιρία να απαντήσεις προσβλητικά σε ένα site όπου αγνοείται το status σου. Άσε λοιπόν τα "πολλές φορές" και τις νύξεις περί τριών συγκεκριμένων προσώπων και απόκτησε ....... να γράφεις κιόλας όσα νομίζεις και υπαινίσσεσαι. Το ένα σου δοντάκι, ε αυτό κι αν δεν είναι τυχαίο!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν είναι τυχαίο που δεν πρόσεξες ότι απαντάς επίσης σε μέλος γένους θηλυκού, δεν είναι τυχαίο που δεν έχεις ....... να πεις ούτε ένα ευχαριστώ, δεν είναι τυχαίο που δεν έμαθες να ξεχωρίζεις τις έννοιες μη χρήστης από "ενάντιος", δεν είναι τυχαίο που υπεραμύνεσαι τόσο άκομψα του είδους της κάρτας που κάνεις χρήση, δεν είναι τυχαίο που ψάχνεις συνεχώς ευκαιρία να απαντήσεις προσβλητικά σε ένα site όπου αγνοείται το status σου. Άσε λοιπόν τα "πολλές φορές" και τις νύξεις περί τριών συγκεκριμένων προσώπων και απόκτησε ....... να γράφεις κιόλας όσα νομίζεις και υπαινίσσεσαι. Το ένα σου δοντάκι, ε αυτό κι αν δεν είναι τυχαίο!
Δε νομίζω ότι υπαινίσσεται κάτι ο GTS, γράφει ξεκάθαρα αυτό που θέλει να πει. Αλλά δε χρειάζεται δικηγόρο, σταματάω εδώ.
Να υπενθυμίσω ότι εδώ δεν είναι travel-war, να υπεραμύνεται κάποιος "το είδος κάρτας που χρησιμοποιεί". Άνθρωποι με πείρα και γνώσεις έχουν έρθει και με συγκεκριμένα επιχειρήματα βασισμένα σε γνώσεις, θεωρητικές και πρακτικές. Κάποιοι δε θέλετε να τα ακούσετε, αντιπαραθέτοντας επιχειρήματα του στυλ "εγώ τα κατάφερα" ή κάνοντας την άγνοιά σας επιχείρημα, προκειμένου να δικαιολογήσετε αποφάσεις που πήρατε βασισμένοι στις φοβίες σας, σε παραπληροφόρηση (και από τα ΜΜΕ) και όχι στην έρευνα και τη λογική.
Από κει και πέρα, το θέμα των καρτών και των on-line συναλλαγών δεν είναι ταξιδιωτικό. Όποιος έχει απορίες, μπορεί να απευθυνθεί στην τράπεζά του, ή να ρωτήσει σε κάποιο χρηματοοικονομικό forum (αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα φάει γιουχάισμα).
Το διαδίκτυο είναι πάντως αρκετά ασφαλές για χρήση κάθε είδους κάρτας.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.377
Οί συναλλαγές στό διαδίκτυο δέν έχουν περισσότερο ρίσκο από τίς "φυσικές" συναλλαγές.' Οταν δίνεις την κάρτα σέ κάποιο κατάστημα ή ένα εστιατόριο γιά νά περάσει από τό μηχάνημε,άνετα κάποιος μπορεί νά πάρει όλα τά στοιχεία από τό απόκομμα καί επίσης νά δεί τόν τριψήφιο κωδικό ασφαλείας στό πίσω μέρος.Μετά άνετα μπορεί νά κάνει συναλλαγές μέσω Internet.

Επομένως είναι νά μήν πέσεις σέ κακόβουλη περίπτωση.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
548
Likes
1.018
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Δε νομίζω ότι υπαινίσσεται κάτι ο GTS, γράφει ξεκάθαρα αυτό που θέλει να πει....
Για πολύ απλοϊκά μυαλά ίσως;
...Αλλά δε χρειάζεται δικηγόρο, σταματάω εδώ.
Να υπενθυμίσω ότι εδώ δεν είναι travel-war, να υπεραμύνεται κάποιος "το είδος κάρτας που χρησιμοποιεί".....Το διαδίκτυο είναι πάντως αρκετά ασφαλές για χρήση κάθε είδους κάρτας...
Έτσι ακριβώς, εδώ συμφωνούμε!
....Άνθρωποι με πείρα και γνώσεις έχουν έρθει και με συγκεκριμένα επιχειρήματα βασισμένα σε γνώσεις, θεωρητικές και πρακτικές. Κάποιοι δε θέλετε να τα ακούσετε, αντιπαραθέτοντας επιχειρήματα του στυλ "εγώ τα κατάφερα" ή κάνοντας την άγνοιά σας επιχείρημα, προκειμένου να δικαιολογήσετε αποφάσεις που πήρατε βασισμένοι στις φοβίες σας, σε παραπληροφόρηση (και από τα ΜΜΕ) και όχι στην έρευνα και τη λογική.
Από κει και πέρα, το θέμα των καρτών και των on-line συναλλαγών δεν είναι ταξιδιωτικό. Όποιος έχει απορίες, μπορεί να απευθυνθεί στην τράπεζά του, ή να ρωτήσει σε κάποιο χρηματοοικονομικό forum (αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα φάει γιουχάισμα).
Όσο για τις γνώσεις και κυρίως την άγνοια, την παραπληροφόρηση (ΜΜΕ), τις φοβίες και την αδιαμφισβήτητη λογική, εδώ γελάω εγώ πάρα πολύ, μόνο που δεν είναι ο χώρος που δίνει ο καθένας τα διαπιστευτήριά του και τις περγαμηνές του. Το έχω αποφύγει συστηματικά όπως και ο καθένας που τα έχει πραγματικά και που δρέπει τις δάφνες τους στον καθημερινό του βίο.
Για τα ταξιδιωτικά για τα οποία είμαστε εδώ, προσωπικά έχω κάθε δικαίωμα να αμφισβητώ την αυθεντία σου και κυρίως την επιχειρηματολογία σου, αφού δεν πήρα τίποτα από σένα για δική μου ταξιδιωτική χρήση. Η μόνη γεύση που αφήνετε, εσύ και κάποιοι άλλοι "άνθρωποι που έχετε έρθει εδώ" αφιλοκερδώς να μοιράσετε μαργαριτάρια χωρίς να πάρετε τίποτα (θα πρέπει να μπορείς να πάρεις για να πάρεις, άλλωστε) είναι τα συμπλέγματα απαξίωσης και η αποθάρρυνση οποιουδήποτε άλλου μέλους και αυτή είναι αρνητική δράση για το site. Κάποια παιδιά ψαρώνουν και κάποιοι σοβαροί φεύγουν. Αυτή είναι η συμβολή.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
548
Likes
1.018
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Οί συναλλαγές στό διαδίκτυο δέν έχουν περισσότερο ρίσκο από τίς "φυσικές" συναλλαγές.' Οταν δίνεις την κάρτα σέ κάποιο κατάστημα ή ένα εστιατόριο γιά νά περάσει από τό μηχάνημε,άνετα κάποιος μπορεί νά πάρει όλα τά στοιχεία από τό απόκομμα καί επίσης νά δεί τόν τριψήφιο κωδικό ασφαλείας στό πίσω μέρος.Μετά άνετα μπορεί νά κάνει συναλλαγές μέσω Internet.

Επομένως είναι νά μήν πέσεις σέ κακόβουλη περίπτωση.
Μόνο που αν επιλέγεις να μην χρησιμοποιείς πιστωτική κάρτα (αυτή η κάρτα ήταν ή μάλλον έγινε το θέμα μας), η επιλογή ισχύει για κάθε είδους συναλλαγές και συνήθως η επιλογή δεν προκύπτει από λόγους (αν)ασφάλειας, είτε δικαιολογημένους είτε αδικαιολόγητους. Ειδικά δε αν χρησιμοποιείς χρεωστική, τότε είναι (ή θα έπρεπε να είναι) σαφές ότι το κάνεις για λόγους αυτοπεριορισμού της καταναλωτικής τάσης. Γυναικεία τάση κυρίως. Και αν προηγουμένως ζήτησα επεξήγηση υπαινιγμού ήταν γιατί αν αφορούσε αυτή την τάση, τότε (και μόνο) ο υπαινιγμός του GTS θα ήταν δικαιολογημένος. Ψιλά γράμματα...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.377
Μόνο που αν επιλέγεις να μην χρησιμοποιείς πιστωτική κάρτα (αυτή η κάρτα ήταν ή μάλλον έγινε το θέμα μας), η επιλογή ισχύει για κάθε είδους συναλλαγές και συνήθως η επιλογή δεν προκύπτει από λόγους (αν)ασφάλειας, είτε δικαιολογημένους είτε αδικαιολόγητους. Ειδικά δε αν χρησιμοποιείς χρεωστική, τότε είναι (ή θα έπρεπε να είναι) σαφές ότι το κάνεις για λόγους αυτοπεριορισμού της καταναλωτικής τάσης. Γυναικεία τάση κυρίως. Και αν προηγουμένως ζήτησα επεξήγηση υπαινιγμού ήταν γιατί αν αφορούσε αυτή την τάση, τότε (και μόνο) ο υπαινιγμός του GTS θα ήταν δικαιολογημένος. Ψιλά γράμματα...
ΟΚ νομίζω ότι είναι σαφής ή άποψη σου.Φυσικά καί καί έχω καμμία δουλειά νά υπερασπισθώ τίς πιστωτικές κάρτες σέ όσους έχουν επιλέξει νά είναι ενάντιοι στήν χρησιμοποίηση τους γιά οποιαδήποτε λόγο.Απλώς αυτό πού προσπάθησα νά ξεκαθαρίσω είναι ότι ή χρήση τής κάρτας στό διαδίκτυο δέν έχει μεγαλύτερο κίνδυνο από τήν φυσική χρήση της.Επειδή πιστεύω ότι υπάρχει πολύ παραπληρόφορηση από τά μέσα επικοινωνίας(κυρίως τηλεόραση).

Επίσης άποψη μου είναι ότι οί κάρτες(κάθε είδους) λύνουν τά χέρια στήν περίπτωση τών ταξιδιών(είτε γιά τό κλείσιμο εισιτηρίων είτε γιά ότι άλλο).Φυσικά ό καθένας έχει τίς απόψεις του καί τίς επιλογές του.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.387
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom