Ryanair ακυρωση πτησεων με ryanair

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Έστειλα και mail στην εταιρία ζητώντας είτε μετάβαση με εναλλακτικό τρόπο από και προς τη Βουδαπέστη τις προκαθορισμένες ημερομηνίες, είτε αποζημίωση 250 ευρώ/ άτομο/ πτήση όπως προβλέπει ο σχετικός κανονισμός.
Και προφανώς τους έκανες την μούρη κρέας... τα έχουμε πει εκατοντάδες φορές... οι loco είναι φτηνές, αλλά άμα κάτσει η στραβή... μεγάλα παιδιά είσαστε θα το ξεπεράσετε...
 

rebellos

Member
Μηνύματα
163
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Συμφωνω Traveller... Οταν κλεινεις ταξιδι με λοκο, πρεπει να φροντιζεις ολα να εχουν ακυρωτικα μηδενικα... Εγω κλείνω απο yeego ξενοδοχεια γιατι βγαζει πολυχαμηλότερες τιμες, αλλα εχει 15 ευρω ακύρωση.. μικρο τι κακο... τουλάχιστον επιστρέφουν τα χρήματα του εισιτηρίου; Διαβάζω πολλά για τη ραιαν απο εμπειριες επιβατων... Οντως ειναι περιεργο που εχει τόσο φθηνούς ναύλους (μέχρι 3,49ε!!) και στην ελλάδα δεν ξέρω πόσο μεγάλη κίνηση έχει στα περιφερειακά αεροδρόμια... Εχω κλείσει απο άραξο μετα το πάσχα και φοβάμαι! ενα σκ είναι βασικά..
 

kimigaz

Member
Μηνύματα
55
Likes
5
Γεια σε όλους
Έκλεισα και εγω για Βουδαπέστη 7 Μάρτη με επιστροφή 11, και σήμερα μου τηλεφώνησαν απο το airtickets και λένε η πτήση άκυρη. Πέρα απο τα νεύρα μου που ειναι τσαντάλια η απογοήτευση μου είναι στα όρια. Θα ήταν το πρώτο μας ταξίδι με τον mr gaz στο εξωτερικό. Ευτυχώς είχα κλείσει ξενοδοχείο με δωρεάν ακύρωση.. Τώρα τι γίνεται? Τα χρήματα απο τα εισητήρια επιστρέφονται ή πάνε χαμένα?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γεια σε όλους
Έκλεισα και εγω για Βουδαπέστη 7 Μάρτη με επιστροφή 11, και σήμερα μου τηλεφώνησαν απο το airtickets και λένε η πτήση άκυρη. Πέρα απο τα νεύρα μου που ειναι τσαντάλια η απογοήτευση μου είναι στα όρια. Θα ήταν το πρώτο μας ταξίδι με τον mr gaz στο εξωτερικό. Ευτυχώς είχα κλείσει ξενοδοχείο με δωρεάν ακύρωση.. Τώρα τι γίνεται? Τα χρήματα απο τα εισητήρια επιστρέφονται ή πάνε χαμένα?
Ετσι οπως τα λεει στο General Terms + Conditions of Carriage επιστρεφονται. Στην πραξη ομως δεν ξερω τι γινεται. Παντως εαν δεν τα επιστρεψει ή δεν φροντισει για τη μεταφορα με αλλη εταιρια ή σε αλλη ημερομηνια τοτε θα εχουμε να κανουμε με απατη. Οποτε καποια λυση θα βρεθει...

ΥΓ Ας δουμε τη απαντηση θα φερει και το περιστερι στην επιστροφη του...
 

kskender

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλησπερα... μου ηρθε χθες email οτι ακυρωθηκε η πτηση της επιστροφη μου βουδαπεστη-θεσσαλονικη στις 11/3/2012. (πετουσα στις 8/3/2012 θεσσαλονικη-βρυξελες-βουδαπεστη)

σε μια φορμα που βρηκα https://www.ryanaireu261claims.com/?lg=EN
δεν μου ειχε επιλογη για βουδαπεστη και προβληματιστηκα.

επισης δεν ξερω αν πρεπει να συμπληρωσω και την παρακατω φορμα
Ryanair

τελος, πρεπει να ακυρωσω και τις πτησεις για το πανε... (θεσσαλονικη-βρυξελες-βουδαπεστη)...? εκει δικαιουμαι επιστροφη του αντιτιμου του εισητηριου...? ενω για επιστροφη δικαιουμαι και την επιπλεον αποζημιωση των 250??

καθε βοηθεια για τη διαδικασια ακυρωσης ευπροσδεκτη...
σας ευχαριστω πολυ...
p.s. ουτε η υ.π.α στο 2108916150 απανταει... ουτε η ryanair στο 00448712460002
και σορρυ αν σας κουρασα...
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Δεν ξέρω πως το αντιμετωπίζουν αυτό το θέμα άλλες εταιρίες αλλά είναι αίσχος αυτό το πράγμα.Τι πάει να πει θα σου δώσουν τα λεφτά πίσω;
Και αν κάποιος περίμενε όλον τον χρόνο για να πάει διακοπές και τελευτέες ημέρες του λένε ακυρώνεται η πτήση, τα λεφτά αυτά που θα πάρει πίσω θα είναι πολύ λίγα για να καλύψουν το κόστος του αεροπορικού εισιτηρίου που θα κλειστεί λίγες ημέρες πιο μπροστά σε άλλη εταιρία.
Ακόμη και να σου δίνουν το δικαίωμα να πετάξεις με την επόμενη πτήση πάλι δεν μπορεί να καλύψει κάποιον που θέλει να πάει για 3ημερο κάπου γιατί σε αυτή την περίπτωση γίνεται διήμερο και μέχρι να πάει θα πρέπει να φύγει:) για να μην πω για την περίπτωση όπου κάποιος είχε κανονίσει να πάει την μία ημέρα και να γυρίσει την άλλη:shock:
εκεί ακυρώνεται το ταξίδι εντελώς.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
σε μια φορμα που βρηκα https://www.ryanaireu261claims.com/?lg=EN
δεν μου ειχε επιλογη για βουδαπεστη και προβληματιστηκα.
πρέπει να είναι μίκρο λαθάκι, και βάλανε το Balaton (που είναι λίμνη στην Ουγγαρία) αντί για βουδαπέστη

επισης δεν ξερω αν πρεπει να συμπληρωσω και την παρακατω φορμα
Ryanair
δε ξέρω

τελος, πρεπει να ακυρωσω και τις πτησεις για το πανε... (θεσσαλονικη-βρυξελες-βουδαπεστη)...? εκει δικαιουμαι επιστροφη του αντιτιμου του εισητηριου...? ενω για επιστροφη δικαιουμαι και την επιπλεον αποζημιωση των 250??
για το θεσσαλονικη-βρυξελες-βουδαπεστη δε δικαιούσαι τίποτα, είναι δικό σου πρόβλημα, όσο για την αποζημίωση, μη το περιμένεις

[/QUOTE]
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
ρε καπαμαρού, τι αίσχος; συμβαίνουν αυτά. Και η Ολυμπιακή πχ ακύρωσε όλες τις πτήσεις για Αμστέρνταμ, και η LOT για Ανόι, και άφησε όλους σε χλωρό χορτάρι εκεί κάτω
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
@kabamarou
Οι υπόλοιπες εταιρείες φροντίζουν να σου κλείσουν την πιο κοντινή πτήση που υπάρχει (είτε με δική τους πτήση είτε με άλλης εταιρίας) και να σου παράσχουν διαμονή και διατροφή για όσο χρόνο πρέπει να περιμένεις σε κάποιο αεροδρόμιο. Σίγουρα δε σου τινάζουν το πρόγραμμα διακοπών στον αέρα όπως η Ryanair. Aλλά νομίζω ότι όσα σωστά είπες έχουν ειπωθεί και αναλυθεί πάμπολλες φορές στο φόρουμ, οπότε ο καθένας παίρνει τα ρίσκα του.
 

kskender

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
φιλε pierikos
αν θα ηταν ευκολο στειλε μου το email σε παρακαλω....
ευχαριστω πολυ...
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Ε τότε κάποιοι άλλοι που γράφουν ότι αυτά δεν συμβαίνουν σε άλλες εταιρίες ότι να ναι γράφουν;
Δεν ξέρω δηλαδή και εγώ ρωτάω για να μάθω γιατί δεν είμαι ειδικός επί του θέματος.
πάντως ότι είναι αισχρή αυτή η αντιμετώπιση είναι κατά την γνώμη μου σίγουρα και το ότι υπάρχει αυτή η αντιμετώπιση και από κάποιες άλλες εταιρίες δεν κάνει την Ryanair καλή στα μάτια μου.

@north αν έχεις φράγκα επιλέγεις άλλη εταιρία αν δεν έχεις τι να κάνεις;
Η ρισκάρεις η δεν πας πουθενά. Εγώ πχ δεν θα μπορούσα με τίποτα να πληρώσω τα εισιτήρια που προσφέρουν οι άλλες εταιρίες αλλά αν κάποια στιγμή έχω φράγκα(λέμε τώρα) και τα βάλω κάτω και τα υπολογίσω και δω πως αν πάρω και βαλίτσα μαζί μου βγαίνει τα ίδια λεφτά με κάποια άλλη εταιρία η κανα 20 ευρώ παραπάνω θα επιλέξω την άλλη εταιρία.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Aν θες παραδείγματα η LH δεν παρατάει επιβάτες σε αεροδρόμια. Έχω ζήσει τέτοια περίπτωση και η εξυπηρέτηση ήταν υποδειγματική (ξενοδοχείο, βραδινό, πρωινό, κοντινότερη πτήση). Σίγουρα σου χαλάει το πρόγραμμα κατά μια μέρα, αλλά φτάνεις στον προορισμό σου εν τέλει.

Όσο για τα χρήματα μη νομίζεις ότι οι regulars είναι τόσο πολύ ακριβότερες απ' τις loco.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.825
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom