Ryanair ακυρωση πτησεων με ryanair

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Aν θες παραδείγματα η LH δεν παρατάει επιβάτες σε αεροδρόμια. Έχω ζήσει τέτοια περίπτωση και η εξυπηρέτηση ήταν υποδειγματική (ξενοδοχείο, βραδινό, πρωινό, κοντινότερη πτήση). Σίγουρα σου χαλάει το πρόγραμμα κατά μια μέρα, αλλά φτάνεις στον προορισμό σου εν τέλει.

Όσο για τα χρήματα μη νομίζεις ότι οι regulars είναι τόσο πολύ ακριβότερες απ' τις loco.
Νομίζω ότι και η ryanair σου προσφέρει ξενοδοχείο σε περίπτωση που ακυρωθεί η πτήση τελευταία στιγμή. Έτσι λέει τουλάχιστον στο site της για να δικαιολογήσει τα 2? που παίρνει εξτρά τον τελευταίο καιρό σε κάθε εισιτήριο.

κοίτα για μιλήσουμε με νούμερα, εγώ πήγα και γύρισα από Θεσσαλονίκη Μιλάνο με 10? και Ρώμη με 12? και αν δεν βρίσκαμε τόσα φθηνά εισιτήρια δεν υπήρχε περίπτωση να πηγαίναμε.Ποιο είναι το φθηνότερο εισιτήριο που μπορεί να μου προσφέρει μια regular εταιρία για τους αντίστοιχους προορισμούς;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
κοίτα για μιλήσουμε με νούμερα, εγώ πήγα και γύρισα από Θεσσαλονίκη Μιλάνο με 10? και Ρώμη με 12? και αν δεν βρίσκαμε τόσα φθηνά εισιτήρια δεν υπήρχε περίπτωση να πηγαίναμε.Ποιο είναι το φθηνότερο εισιτήριο που μπορεί να μου προσφέρει μια regular εταιρία για τους αντίστοιχους προορισμούς;
100 Ευρώ οι κατά καιρούς προσφορές της Αλιτάλια και με βαλίτσα φυσικά μέσα
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
100 Ευρώ οι κατά καιρούς προσφορές της Αλιτάλια και με βαλίτσα φυσικά μέσα
Μάλιστα εμένα 100? μου βγήκε όλη η εκδρομή στο Μιλάνο:)
και η εκδρομή στην Ρώμη 30?:haha:
οπότε αν περίμενα να μαζέψω λεφτά για να πάω με μια τέτοια εταιρία ακόμη στα λόγια θα μου ήμουν :D
και βασικά τώρα που το σκέφτομαι μια φορά που ταξίδεψα με την Αλιτάλια(δεν υπήρχε τότε η Ryanair στην Θεσσαλονίκη) γίνανε τρελά πράγματα(πολύ ταλαιπωρία) αλλά θα μου πεις ότι έχεις το πλεονέκτημα ότι δεν σε κρεμάει εντελώς σε σημείο να σου ακυρώσει το ταξίδι...
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μάλιστα εμένα 100? μου βγήκε όλη η εκδρομή στο Μιλάνο:)
και η εκδρομή στην Ρώμη 30?:haha:
οπότε αν περίμενα να μαζέψω λεφτά για να πάω με μια τέτοια εταιρία ακόμη στα λόγια θα μου ήμουν :D
ε ναί οκ σίγουρα σου βγαίνει"τζάμπα"με την ryanair,
αλλά συμφωνώ απολύτως με τα όσα είπε ο north#28#.και ο traveller..επειδή είναι τόσο τζάμπα παίρνεις και τα ρίσκα σου,γι αυτό και προσωπικά δεν πανηγυρίζω όταν πολλοί άλλοι πανηγυρίζουν που η θεσνίκη απέκτησε απ ευθείας σύνδεση με τόοοοοσους προορισμούς μόνο όμως με low cost.
Tώρα θα μου πείς μα πόσοι και πόσοι έχουν ταξιδέψει όπως κι εσύ χωρίς κανένα πρόβλημα,ε καί; μιά φορά να κάτσει η στραβή και να μου ανατρέψει πχ πρόγραμμα διακοπών όπως αναφέρθηκε πιό πάνω με αποτελείωσε...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
Το καλοκαίρι που ταξίδευα πάντως από Gatwick για Αθήνα με Easyjet, εξήγγειλαν ξαφνικά απεργιά των υπαλλήλων εναέριας κυκλοφορίας στο ΕΛ. Βενιζέλος ως τις 9 το βράδυ, και πετούσα το μεσημέρι. Ανακοινώθηκαν ένα σωρό ακυρώσεις πτήσεων και πρώτη σκέψη μου ήταν ότι μάλλον "την έβαψα", αφού ταξιδεύω με low cost.
Τελικά, προς μεγάλη μου έκπληξη, φύγαμε με 2,5 ώρες καθυστέρηση και είμασταν από τους πρώτους που προσγειώθηκαν μετά τη λήξη της απεργίας. Ούτε μας παράτησαν έτσι, ούτε τη μέρα χάσαμε.
 

jackson_1919

Member
Μηνύματα
21
Likes
6
Εγώ αυτό που έκανα ήταν να κάνω rebook για τις 18 με 21 Μαρτίου χωρίς χρέωση αφού είναι η πρώτη διαθέσιμη πτήση, μια μέρα λιγότερη τι να κάνουμε. Όσο για το ξενοδοχείο, είχα κλείσει με Yeego.com το οποίο έχει χρέωση ακύρωσης 15?, αλλά επειδή ξαναέκλεισα με αυτό, μου έστειλαν σήμερα mail οτι μου επιστρέφουν τα 15? και μπράβο τους. Πάντως απ'ότι είδα και σε άλλα forum μάλλον ο λόγος της ακύρωσης είναι τα διαθέσιμα slots στο αεροδρόμιο της Βουδαπέστης, έχουν γίνει ακυρώσεις και σε άλλες πτήσεις της Ryanair απο Βουδαπέστη.
 

gp123

Member
Μηνύματα
75
Likes
9
Oι ακυρωσεις τελικα φαινεται οτι οφειλονται στην αυστηρη πολιτικη ασφαλειας του αεροδρομιου της Βουδαπεστης ετσι ωστε να ειναι αδυνατο να ετοιμαστει νεα πτηση μεσα σε 25 λεπτα οπως συμβαινει σε αλλα αεροδρομια. Ryanair | centraleasteurope.com
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Προβλήματα της "λατρεμένης" στη Βουδαπέστη διότι όπως υποστηρίζει σε ανακοινωθέν της υποχρεώνουν τα πληρώματα της που έρχονται από Μη-Σένγκεν πτήσεις (Δουβλίνο,Μάντσεστερ) να κατεβαίνει μαζί με τους επιβάτες και να περνάει έλεγχο πριν αναχωρήσουν ξανά με αποτέλεσμα να χαλάει το 25λεπτο turnaround time και να προκαλούνται προβλήματα και καθυστερήσεις.Μάλιστα τοπιο παράλογο ειναι ότι συμβαίνει με πληρώματα που ειναι ντόπια ενώ με τα υπόλοιπα που έρχονται από βάσεις εκτός Βουδαπέστης, κι ας ειναι από Μη-Σένγκεν πτήσεις, δεν συμβαίνει αυτό..Απάντηση δεν εχουν πάρει στο "γιατί", εχουν αποστείλει επιστολές και έγγραφα από άλλες χώρες που δηλώνουν κατηγορηματικά ότι δεν υπάρχει κοινοτική νομοθεσία που να επιβάλλει τετοιο έλεγχο..Το αποτέλεσμα ειναι ότι για τις επόμενες 2 έβδομάδες η FR ακυρώνει πτήσεις από Βουδαπεστη που εκτελούνται με πληρώματα ντόπια μεχρι να ξεκαθαρίσει η κατάσταση..Η μπάλα παιρνει και την Θεσ/νικη..

Important Notice For Ryanair Passengers In Budapest, Hungary - Xpatloop.com - Expat Life In Budapest, Hungary - Travel

copyright goes to spoterakis
 

jackson_1919

Member
Μηνύματα
21
Likes
6
"Until such time as the Border Police in Budapest Airport comply with the same rules and regulations which apply at Ryanair’s 170 other EU airports, then these flight turnarounds after non Schengen flights will continue to be cancelled."

Δηλαδή θα έχουμε πάλι ακυρώσεις εαν δεν λυθεί το θέμα με το αεροδρόμιο Βουδαπέστης?!
 

zizi10

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Από ότι φαίνεται την πατήσαμε αρκετοί και η λέξη απογοήτευση περιγράφει αρκετά την κατάσταση!
...Λοιπόν και εγώ με τη σειρά μου έχω κάποιες απορίες ..Κανονικά πετούσα αυριο το μεσημέρι .... Θεσσαλονίκη-Βουδαπέστη ...
Δικαιούμαι όπως έλεγε και το email επιστροφή των χρημάτων και κάτι άλλα χρήματα για αποζημίωση...τι πρέπει να κάνω ; η μήπως ζητάω πολλά; μήπως τελικά;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Περίμενε να μπει online ο panpan που γνωρίζει το θέμα αποζημιώσεων της Ryanair προς τους επιβάτες.

Λογικά δικαιούσαι μετάβαση στη Βουδαπέστη με άλλη πτήση που πρέπει να σου κλείσει η Ryanair που θα φεύγει όχι περισσότερο από μια ώρα νωρίτερα της προγραμματισμένης ώρας αναχώρησης της Ryanair και θα φτάνει όχι περισσότερο από δύο ώρες αργότερα από την προγραμματισμένη ώρα άφιξης της Ryanair. Kαι λέω λογικά, γιατί η Ryanair ποτέ δε λειτουργεί με λογικό τρόπο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.213
Μηνύματα
883.816
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom