Τανζανία βοήθεια για Τανζανία!

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Αχ! Σε ευχαριστώ!!! Τι καλά!!!!!!
Γιουχου! Γιουχου γιουχου γιουχου
Καλά, μη χαίρεσαι fenia... δεν το έκλεισα ακόμη. Είπα: το δουλεύω!
Μακάρι, όμως, να μου κάτσει. Η παρέα μου λίγο μου τα δυσκολεύει, αλλά πιστεύω ότι θα τους παγιδεύσω τελικά.
Ήδη τους έχω πει ψέμματα για τη μετανάστευση των ζώων... αχαχαχαχαχαχα Αθώο ψέμμα, όμως, έτσι?
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Tα αθώα ψεματάκια δεν πειράζουν, εφόσον τελικά εξυπηρετήσουν το σκοπό τους:D
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.419
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Μακάρι, όμως, να μου κάτσει.
μακαρι να σου κατσει, ειναι ταξιδαρα , απο μικρη το σκεφτομαι το χιονισμενο κιλιμαντζαρο αλλα δε πιστευω οτι θα με αξιωσει ποτε ο θεος μου να παω :(
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Αχ! Σε ευχαριστώ!!! Τι καλά!!!!!!
Γιουχου! Γιουχου γιουχου γιουχου
Καλά, μη χαίρεσαι fenia... δεν το έκλεισα ακόμη. Είπα: το δουλεύω!
Μακάρι, όμως, να μου κάτσει. Η παρέα μου λίγο μου τα δυσκολεύει, αλλά πιστεύω ότι θα τους παγιδεύσω τελικά.
Ήδη τους έχω πει ψέμματα για τη μετανάστευση των ζώων... αχαχαχαχαχαχα Αθώο ψέμμα, όμως, έτσι?
Τι εννοεις? Δεν ειναι ψεμα.. εγω ξερω οτι αν βρεθεις εκει την καταλληλη περιοδο ειναι μαγεια..
(εκτος κ αν με κοροιδευει κ εμενα η παρεα μου :shock: )
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Κ εγω "δουλευω" Κενυα - Τανζανια.. Οποτε μεχρι να εχω νεοτερα θα παρακολουθω σιωπηλα το θεμα.. ;)
(Ενοχλω? Δεν ενοχλω!)
Τέλεια. Εσύ τι έχεις στο μυαλό σου;
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Τι εννοεις? Δεν ειναι ψεμα.. εγω ξερω οτι αν βρεθεις εκει την καταλληλη περιοδο ειναι μαγεια..
(εκτος κ αν με κοροιδευει κ εμενα η παρεα μου :shock: )
Ναι, φυσικά και είναι αλήθεια ότι συμβαίνει η μετανάστευση!
Το θέμα είναι, όπως είπες, η κατάλληλη περίοδος. Εννοείται ότι θα προσπαθήσω να την πετύχω, αλλά ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Εγώ, απλούστατα, τους έχω πει ότι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα πετύχουμε τη μετανάστευση. Και προσέθεσα σάλτσες, όπως ότι δεν θα δούμε μόνο τα wildebeests να μεταναστεύουν, αλλά και τις καμηλοπαρδάλεις(αγαπημένο ζώο του ενός) και τα cheetah(αγαπημένο ζώο του άλλου). Χεχεχε:clap:
Ευτυχώς, δεν έχουν ιδέα για το site :D
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Τέλεια. Εσύ τι έχεις στο μυαλό σου;
Αρχικα ειχα στο μυαλο μου μονο Κενυα.. Αργοτερα διαπιστωσα πως ισως ειναι πιο οικονομικες επιλογες οπως Uganda, Rwanda.. ισως κ Τανζανια (δεν ειμαι σιγουρη)..
Χρονικα μπορω Οκτωβριο ή Νοεμβριο.. οποτε προσανατολιζομαι προς τα εκει.. ακομα η ερευνα βρισκεται σε αρχικο σταδιο.. Εσυ ποτε λες?
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Αρχικα ειχα στο μυαλο μου μονο Κενυα.. Αργοτερα διαπιστωσα πως ισως ειναι πιο οικονομικες επιλογες οπως Uganda, Rwanda.. ισως κ Τανζανια (δεν ειμαι σιγουρη)..
Χρονικα μπορω Οκτωβριο ή Νοεμβριο.. οποτε προσανατολιζομαι προς τα εκει.. ακομα η ερευνα βρισκεται σε αρχικο σταδιο.. Εσυ ποτε λες?
Μάλιστα. Εγώ απέρριψα την Ουγκάντα και τη Ρουάντα για το βαθμό επικινδυνότητας, καταρχάς. Απέρριψα, επίσης, την Αιθιοπία, γιατί έχω δει και ακούσει πολλά πράγματα γι'αυτήν και δεν μπορώ να πω ότι έχω ενθουσιαστεί. Από την άλλη, διάλεξα την Τανζανία, γιατί φαίνεται υπέροχη χώρα και γιατί θέλω οπωσδήποτε να δω το Σερενγκέτι, το Κιλιμαντζάρο και τη Ζανζιβάρη.
Χρονικά, προκειμένου να προλάβω να συγκεντρώσω χρήματα, υποχρεώνομαι να το τοποθετήσω τα επόμενα Χριστούγεννα. Αυτό, βέβαια, σημαίνει ότι οι τιμές θα είναι σαφώς υψηλότερες. Όμως, πετυχαίνω ακριβώς την περίοδο της μετανάστευσης, οπότε αυξάνω τις πιθανότητές μου να την παρακολουθήσω από κοντά.
Έχω προετοιμαστεί αρκετά καλά μέχρι στιγμής, αλλά θελω κι αλλη δουλειά. Έχω οργανώσει περίπου τις διαδρομές μου στις δύο χώρες και περιμένω απάντηση για το Σαφάρι. Τα πάντα θα εξαρτηθούν από το κόστος του Σαφάρι στο Σερενγκέτι. Αν είναι απαγορευτικό για εμένα(πολύ πιθανόν), ίσως αναγκασθώ να εγκαταλείψω προς το παρόν, γιατί έχω κανονίσει πολλά πράγματα και όλα χρειάζονται χρήματα. Είμαι, όμως, αισιόδοξος. Το μόνο που με στεναχωρεί είναι ότι ίσως αφήσω τελικά το Μασάι Μάρα...:( Γιατί δεν έχω τόσο χρόνο στη διάθεσή μου και 2 εβδομάδες δεν μου φτάνουν για ολα αυτά που θέλω να δω.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.487
Likes
7.969
Αν δεν εμφανιστεί να απαντήσει η Μένια εντός των ημερών, θα σου δώσω εγώ κάποιες πληροφορίες που μου έδωσε η ίδια σε πολλά πμ's που ανταλλάξαμε γιατί ψαχνόμουν για το συγκεκριμένο ταξίδι... Τελικά το απαγορευτικό κόστος με έκανε να το αναβάλλω επ' αόριστον... βέβαια σε καλό βγήκε, πήγα στην incredible!!!
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω πόσο κόστισε συγκεκριμένα μόνο το σαφάρι, γιατί εμείς πληρώσαμε συνολικά σαν πακετο 3000 ευρώ/άτομο, συμπεριλαμβανομένης και της Ζανζιβάρης και τα πάντα τα είχε κανονίσει το Cititravel από Αθήνα, οπότε θα είχε φαντάζομαι και κάποια προμήθεια από το συνολικό ποσό. Μπορείς όμως να στείλεις e-mail στον tour operator που μας παρέλαβε στην Αρούσα και να σου δώσει μια τιμή. Μπες στο site τους και δες
Tanzania Tours: Tanzania Tours with Albatros Travel | Albatros Travel Africa. Αν κλείσεις με αυτούς, ζήτα να έχεις οδηγό τον Charles, απλά εξαιρετικός! Διάβασε την ιστορία μου! Επίσης 2 μέρες είναι αρκετές για το Serengeti, δες και το Ngorongoro οπωσδήποτε!
Αν η παρέα σου είναι "γηρασμένη" και δεν μπορεί το κάμπινγκ, τα Sopa Lodges που μείναμε εμείς είναι μια σχετικά οικονομική και καλή πρόταση. Εμείς μείναμε στα Sopa tarangire, Sopa Serengeti, Sopa Ngorongoro και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Επίσης μην αγχώνεσαι σχετικά με το ποιος θα σας παραλάβει από το αεροδρόμιο του Κιλιμάντζαρο για να πάτε Αρούσα, αν κλείσετε σαφάρι έρχεται ο προσωπικός σας οδηγός και σας παίρνει.
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
εγω ξερω οτι αν βρεθεις εκει την καταλληλη περιοδο ειναι μαγεια..
(εκτος κ αν με κοροιδευει κ εμενα η παρεα μου :shock: )
Η αλήθεια είναι ότι κάθε εποχή είναι μαγεία σ' αυτό το μέρος! Κάθε εποχή έχει την ομορφιά της! Σχετικά με την μετανάστευση, χρειάζεται και λίγη τύχη γιατί μπορεί π.χ. το lodge που θα μένετε να είναι στο βόρειο σημείο του πάρκου και τα πλήθη των ζώων να έχουν μετακινηθεί στο νότιο και να πρέπει να κάνετε μια μακριά διαδρομή για να τα δείτε, πραγματικά δεν μπορείς να προβλέψεις. Πάντως όπως και να' χει, ζώα θα δεις, δεν υπάρχει περπίτωση να μείνετε παραπονεμένοι! Κι αν είστε και σούπερ τυχεροί, μπορεί να δείτε και έξω από το μπαλκόνι σας καμιά καμηλοπάραδαλη να μασουλάει (εμείς δεν είμασταν).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.315
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom