Τανζανία βοήθεια για Τανζανία!

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.977
Πόσο σου έβγαινε εσένα η Τανζανία θυμάσαι? Θα πήγαινες και Κένυα, όπως κι εγώ?
Σκέφτομαι να αρχίσω μια πρόχειρη σφυγμομέτρηση, γιατί έχω συνεχώς την αίσθηση ότι I'm getting ripped off... Βέβαια, τουλάχιστον αυτή τη φορά, τα χρήματα θα πάνε στην Αφρική... είναι κι αυτό μια παρηγοριά.
Καλά μην είσαι τόσο σίγουρος... τα περισσότερα πρακτορεία που μίλησα εγώ τα έχουν Άγγλοι και λοιποί Ευρωπαίοι...
Εγώ κοιτούσα για Τανζανία σε συνδυασμό με Ζανζιβάρη... ανέτρεξα στα mail -τα έχω κρατήσει γιατί πάντα ελπίζω...- οι τιμές που μου έδιναν ήταν περίπου 3.000$ :shock: για τα σαφάρι-lodges-ξενοδοχείο στην Ζανζιβάρη-μεταφορές-εσωτερικές πτήσεις!
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Ναι, ναι, οι κλασικές τιμές. Το δικά μου είναι, εννοείται πολύ φθηνότερα και πηγαίνω σε χίλια-δυο μέρη.Το μόνο που παίζεται είναι τα πάρκα. Έχω ήδη απορρίψει το Μασάι Μάρα στην Κένυα, γέρνοντας υπέρ του Σερενγκέτι. Αν θέλεις λεπτομέρειες, πες να σου στείλω σε πμ ή μέιλ.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.977
Ναι, ναι, οι κλασικές τιμές. Το δικά μου είναι, εννοείται πολύ φθηνότερα και πηγαίνω σε χίλια-δυο μέρη.Το μόνο που παίζεται είναι τα πάρκα. Έχω ήδη απορρίψει το Μασάι Μάρα στην Κένυα, γέρνοντας υπέρ του Σερενγκέτι. Αν θέλεις λεπτομέρειες, πες να σου στείλω σε πμ ή μέιλ.
Καλά έκανες και την απέρριψες γιατί απ' όσα είχα διαβάσει τα σαφάρι της δεν έχουν καμία σχέση με αυτά της Τανζανίας... plus η Τανζανία έχει και την Ζανζιβάρη, ενώ στην Κένυα για ρηλάξ και θάλασσα σε πάνε στην Μομπάσα που δεν με ξετρέλανε από αυτά που είδα!
Στείλε μου αν είναι με πμ κανένα πρακτορείο να το έχω στα υπόψιν! Thanks!!! :)
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Υπάρχει οικονομική λύση για σαφάρι στην Τανζανία και είναι το κάμπινγκ. Το έκανε ο φίλος που συναντήσαμε στο Σερενγκέτι. Εγώ προσωπικά δεν θα το επιχειρούσα, διότι το βράδυ άμα ήθελες να πας τουαλέτα έπρεπε να έχεις μάτια και στην πλάτη σου!
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Υπάρχει οικονομική λύση για σαφάρι στην Τανζανία και είναι το κάμπινγκ. Το έκανε ο φίλος που συναντήσαμε στο Σερενγκέτι. Εγώ προσωπικά δεν θα το επιχειρούσα, διότι το βράδυ άμα ήθελες να πας τουαλέτα έπρεπε να έχεις μάτια και στην πλάτη σου!
Μωρέ, το κακό είναι ότι οι άλλοι διαμαρτύρονται... Εδώ δεν κάνουν κάμπινγκ στην Ελλάδα, θα κάνουν στην Τανζανία;
Σκέφτομαι τώρα μήπως κλείσω ένα 3ήμερο στο Σερενγκέτι.
Περιμένω απάντηση από τους τοπικούς πράκτορες, αλλά αργούν οι άτιμοι...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.728
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Τέτοιες ήταν οι πληροφορίες μου για την Ουγκάντα, αλλά έτσι όπως έχουν τα πράγματα με την Τανζανία ίσως πρέπει να αναθεωρήσω... θα το δω.
Από Αιθιοπία, ούτως ή άλλως, μόνο η κοιλάδα του Όμο με ενδιαφέρει!
Στην Ουγκάντα τί μπορώ να κάνω? Πες μου μήπως αποφασίσω να την ανταλλάξω με την εξωφρενικά ακριβή :)mad:) Τανζανία.
..αν και δεν παω για εκδρομη γνωριζω οτι ...
. Μπορεις να επισκεφτεις το Ziwa rhino park οπου μπορεις να δεις τα big 5 αν εισαι τυχερος ,να δεις τους καταραχτες SIPI, να κανεις απο τα 44 μετρα υψος Bungee(wwwsurfthesource com), να κανεις ραφτινγκ στο Νειλο απο τους καταραχτες Bujagali στη Jinjia..,
να δεις τη Victoria lake και να κανεις quad bikig που σε γυρνοφερνει γυρω γυρω απο τη λίμνη.. να μην πας στο βορειο τμημα Gulu κτλ και προσοχη στη Καμπαλα κυριως με τις αστικες συγκοινωνιες...
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Αγαπητή(πλακακιόβια:cool:) Lullu,
χρειάζομαι πληροφορίες για την Ουγκάντα και λέω να σε εκμεταλλευτώ.
Αν υποθέσουμε ότι έχω τρεις μέρες να διαθέσω για την Ουγκάντα, που σημαίνει ότι δεν έχω τρομερές αξιώσεις, και λάβουμε υπόψιν μας ότι, έπειτα από την Τανζανία, δεν θα θέλω να δω κάτι άλλο από ζώα, σαφάρι κ.λπ., τι άλλο μπορώ να κάνω στην Ουγκάντα. Κατ'αρχάς, πρόσεξα ότι οι πτήσεις που μου δίνει δεν είναι για Καμπάλα, αλλά για ένα άλλο μέρος, που στο χάρτη φαίνεται να βρίσκεται δίπλα στην Καμπάλα. Η Καμπάλα, καταρχάς, αξίζει;
Θέλω να πω ότι, αφού σε τόσο λίγο καιρό, δεν έχω τη δυνατότητα να γυρίζω, υπάρχει κάποια πόλη ή χωριό στην Ουγκάντα που να έχει μεγάλο ενδιαφέρον για να κάτσω;
Περιμένω τα φώτα σου!

ΥΓ. Αφού δεν πας ταξίδι στην Ουγκάντα, να υποθέσω ότι εργάζεσαι εκεί;
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Lullu, μόλις άρχισα να ψάχνω λίγο για την Ουγκάντα έπεσα πάνω σε αυτή την προειδοποίηση: NZ government travel advisory - Uganda
Τι έχεις να πεις γι'αυτό;
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.728
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Lullu, μόλις άρχισα να ψάχνω λίγο για την Ουγκάντα έπεσα πάνω σε αυτή την προειδοποίηση: NZ government travel advisory - Uganda
Τι έχεις να πεις γι'αυτό;
..
..ακριβως οτι σου ειπα να αποφυγεις να πας βορεια πχ.Gulu...στη υπολοιπη χωρα λιγη προσοχη δεν βλαπτει..οι Νεοζηλανδοι παντα υπερβαλουν..
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.728
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Αγαπητή(πλακακιόβια:cool:) Lullu,
χρειάζομαι πληροφορίες για την Ουγκάντα και λέω να σε εκμεταλλευτώ.
Αν υποθέσουμε ότι έχω τρεις μέρες να διαθέσω για την Ουγκάντα, που σημαίνει ότι δεν έχω τρομερές αξιώσεις, και λάβουμε υπόψιν μας ότι, έπειτα από την Τανζανία, δεν θα θέλω να δω κάτι άλλο από ζώα, σαφάρι κ.λπ., τι άλλο μπορώ να κάνω στην Ουγκάντα. Κατ'αρχάς, πρόσεξα ότι οι πτήσεις που μου δίνει δεν είναι για Καμπάλα, αλλά για ένα άλλο μέρος, που στο χάρτη φαίνεται να βρίσκεται δίπλα στην Καμπάλα. Η Καμπάλα, καταρχάς, αξίζει;
Θέλω να πω ότι, αφού σε τόσο λίγο καιρό, δεν έχω τη δυνατότητα να γυρίζω, υπάρχει κάποια πόλη ή χωριό στην Ουγκάντα που να έχει μεγάλο ενδιαφέρον για να κάτσω;
Περιμένω τα φώτα σου!

ΥΓ. Αφού δεν πας ταξίδι στην Ουγκάντα, να υποθέσω ότι εργάζεσαι εκεί;
.,, το αεροδρομιο ειναι στο Εντεμπε ..σαν να λεμε Ελ Βενιζελος και Πειραια.Η πολη δεν αξιζει και τοσο, εχει φοβερη κινηση δυσκολη συγκοινωνια και γενικα ειναι κουραστικη.Τωρα προερχομενος απο Τανζανια που για σαφαρι ειναι τοπ, στη Ουγκαντα 3 μερες μπορεις να πας στις πηγες του Νειλου και καταραχτες στη jιnja ενα ωραιο χωριο που μπορεις να μεινεις εκεικανεις ραφτινγκ..Πιο μακρυα ειναι το elgon park για τρεκινγκ..
Η λιμνη Βικτωρια ειναι στο entebe μπορεις να κανεις το γυρω της λιμνης οπως σου εχω γραψει και να φας πολυ ωραιο ψαρι της λιμνης βεβαιως...
ΥΓ..ναι δεν παω για τουρισμο παω για δουλεια καθε 3 μηνες..
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Ωραία ακούγονται και ειδικά ο γύρος της λίμνης, lullu. Βρισκόμαστε στο στάδιο όπου η παρέα μου κανονίζει τις άδειές της, προκειμένου να ολοκληρώσουμε το πρώτο βήμα, που είναι τα αεροπορικά για την Κένυα.
Απέρριψα την ιδέα της Αιθιοπίας που είχα, γιατί αν και δεν τρελαίνομαι να την επισκεφτώ, δεν θέλω και να πάω, απλώς για να πάω. Αντίθετα, η ιδέα της Ουγκάντα μου έκλεισε το μάτι, αφού τα σαφάρι με τους γορίλλες δεν με ενδιαφέρουν καθόλου, το τρέκινγκ και το ράφτινγκ τα ίδια, οπότε μπορώ για τις λίγες αυτές μέρες που θα διαθέτω να επισκεφθώ και κάποιο χωριό όπως η Jinja και να δω τη λίμνη Victoria.
Άντε να δούμε. Το Entebbe, διαβάζω, ότι είναι γοητευτικότατο. Ισχύει;
Επίσης, έχω και μια άλλη απορία. Απ'όλα τα ονόματα που πέρασαν μπροστά από τα μάτια μου, περισσότερη εντύπωση μου έκανε αυτό του βουνού του φεγγαριού ή κάπως έτσι. Γνωρίζεις να μου πεις αν είναι όντως μαγικό και αν προλαβαίνω να το επισκεφθώ;
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.728
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
..δεν εχω παει εκει αλλα ειναι τα βουνα Rwenzori στα συνορα με το Κονγκο στα 5χιλιαδες και κατι μετρα παντα με χιονι αλλα μακρυα απο τη Καμπαλα οποτε δεν ξερω αν σε 3 μερες μπορεις να περιλαβεις στο προγραμμα σου..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.364
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom