Τανζανία βοήθεια για Τανζανία!

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ειμαι σιγουρη οτι ειναι μοναδικο ταξιδι!!!
Κι εγω το λιγουρευομουνα αυτο το ταξιδι,αλλα τα χαπια για την μαλαρια με αποτρεψανε...:( (και οτι θα ηταν και η μικρη μαζι) κι ετσι κοιταζω Κειπ Ταουν.. Next time!!:)
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Μάλιστα. Εγώ απέρριψα την Ουγκάντα και τη Ρουάντα για το βαθμό επικινδυνότητας, καταρχάς. Απέρριψα, επίσης, την Αιθιοπία, γιατί έχω δει και ακούσει πολλά πράγματα γι'αυτήν και δεν μπορώ να πω ότι έχω ενθουσιαστεί. Από την άλλη, διάλεξα την Τανζανία, γιατί φαίνεται υπέροχη χώρα και γιατί θέλω οπωσδήποτε να δω το Σερενγκέτι, το Κιλιμαντζάρο και τη Ζανζιβάρη.
Χρονικά, προκειμένου να προλάβω να συγκεντρώσω χρήματα, υποχρεώνομαι να το τοποθετήσω τα επόμενα Χριστούγεννα. Αυτό, βέβαια, σημαίνει ότι οι τιμές θα είναι σαφώς υψηλότερες. Όμως, πετυχαίνω ακριβώς την περίοδο της μετανάστευσης, οπότε αυξάνω τις πιθανότητές μου να την παρακολουθήσω από κοντά.
Έχω προετοιμαστεί αρκετά καλά μέχρι στιγμής, αλλά θελω κι αλλη δουλειά. Έχω οργανώσει περίπου τις διαδρομές μου στις δύο χώρες και περιμένω απάντηση για το Σαφάρι. Τα πάντα θα εξαρτηθούν από το κόστος του Σαφάρι στο Σερενγκέτι. Αν είναι απαγορευτικό για εμένα(πολύ πιθανόν), ίσως αναγκασθώ να εγκαταλείψω προς το παρόν, γιατί έχω κανονίσει πολλά πράγματα και όλα χρειάζονται χρήματα. Είμαι, όμως, αισιόδοξος. Το μόνο που με στεναχωρεί είναι ότι ίσως αφήσω τελικά το Μασάι Μάρα...:( Γιατί δεν έχω τόσο χρόνο στη διάθεσή μου και 2 εβδομάδες δεν μου φτάνουν για ολα αυτά που θέλω να δω.
..
. Εγω να σου πω οτι η Ουγκαντα δεν ειναι τοσο επικινδυνη που να σε αποτρεψει να την επισκεφτεις..παω για 2 φορα τον Μαη..η δε Αιθιοποια ειναι απαιχτη στη ΟΜΟ κοιλαδα...αλλα γουστα ειναι αυτα..καλο σου ταξιδι!!!!:p
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Γιατί ρε παιδιά επικίνδυνη η Ουγκάντα? LULLU, μάζεψε καμιά πληροφορία γιατί φθινόπωρο με βλέπω αγκαλιά με κανά γορίλλα!
 

aggel100

Member
Μηνύματα
32
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
N. Κορέα - Κίνα
Ταξίδι-Όνειρο
Japan
πριν 2 χρόνια εκανα σαφαρι σε σερενγκετι και ακομα 2 παρκα, για 5 ημέρες, κοστος περιπου 600 ευρω, είμασταν 5 άτομα, συν τον οδηγό-ξεναγο και τον μαγειρα μας. εμπειρια πολύ καλη (εμπειρία ζωης).
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Γιατί ρε παιδιά επικίνδυνη η Ουγκάντα? LULLU, μάζεψε καμιά πληροφορία γιατί φθινόπωρο με βλέπω αγκαλιά με κανά γορίλλα!
..... μια χαρα μου φαινεται....και αν περασεις απο Monde θα σε φιλοξενησουμε κιολας!!:)
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Ουάου! Μόλις πήρα απάντηση από έναν tour operator για 4 ημέρες στο Σερενγκέτι και μου το δίνει 738 ευρώ το άτομο! Ρε παιδιά, δεν είναι πολλά; Αν το κλείσω, θα είναι το 1/3 του ταξιδιού...
Περιμένω, βέβαια, απάντηση και από κανα 2-3 ακόμα, αλλά πείτε μου κι εσείς τη γνώμη σας.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
..
. Εγω να σου πω οτι η Ουγκαντα δεν ειναι τοσο επικινδυνη που να σε αποτρεψει να την επισκεφτεις..παω για 2 φορα τον Μαη..η δε Αιθιοποια ειναι απαιχτη στη ΟΜΟ κοιλαδα...αλλα γουστα ειναι αυτα..καλο σου ταξιδι!!!!:p
Τέτοιες ήταν οι πληροφορίες μου για την Ουγκάντα, αλλά έτσι όπως έχουν τα πράγματα με την Τανζανία ίσως πρέπει να αναθεωρήσω... θα το δω.
Από Αιθιοπία, ούτως ή άλλως, μόνο η κοιλάδα του Όμο με ενδιαφέρει!
Στην Ουγκάντα τί μπορώ να κάνω? Πες μου μήπως αποφασίσω να την ανταλλάξω με την εξωφρενικά ακριβή :)mad:) Τανζανία.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.474
Likes
7.944
Όντως, άσχετο... χαχαχα
Πάντως, έχω την αίσθηση ότι η Incredible India βγαίνει φθηνότερα... καταραμένα safari!! Damn you, Serengeti κλπ
Απείρως φθηνότερη...και ok δεν βλέπεις ζώα και σαβάνα, αλλά παθαίνεις ένα καραμπινάτο πολιτισμικό σοκ!
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Πόσο σου έβγαινε εσένα η Τανζανία θυμάσαι? Θα πήγαινες και Κένυα, όπως κι εγώ?
Σκέφτομαι να αρχίσω μια πρόχειρη σφυγμομέτρηση, γιατί έχω συνεχώς την αίσθηση ότι I'm getting ripped off... Βέβαια, τουλάχιστον αυτή τη φορά, τα χρήματα θα πάνε στην Αφρική... είναι κι αυτό μια παρηγοριά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom