Τανζανία βοήθεια για Τανζανία!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.451
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Υπάρχει οικονομική λύση για σαφάρι στην Τανζανία και είναι το κάμπινγκ. Το έκανε ο φίλος που συναντήσαμε στο Σερενγκέτι. Εγώ προσωπικά δεν θα το επιχειρούσα, διότι το βράδυ άμα ήθελες να πας τουαλέτα έπρεπε να έχεις μάτια και στην πλάτη σου!
Εγώ το έκανα κι ήταν απίστευτο, περνούσαν βούβαλοι, ελέφαντες και ύαινες ανάμεσα στις σκηνές μας το βράδυ. Δεν ξέρω πώς είναι σε lodge γιατί δεν έμεινα, αλλά φαντάζομαι για τους περισσότερους το σαφάρι είναι για να έρθουν σε επαφή με τη φύση κι όχι με το ρεσεψιονίστ. Ε τώρα, αν εκεί που κατουράς δεις και καμιά τεράστια σκιά να περνάει έξω από την τουαλέτα... είναι κι αυτό μια εμπειρία.

Παρεμπιπτόντως, στα κάμπιγκ το φαγητό ήταν ε-ξαι-ρε-τι-κο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.780
Likes
18.171
... δεις και καμιά τεράστια σκιά να περνάει έξω από την τουαλέτα... είναι κι αυτό μια εμπειρία.
Για ποια τουαλέτα μιλάς? Α, εσύ πήγες κυριλέ. Εμείς κατούρημα το βράδυ με τα χέρια στο "τιμόνι" και το φακό στο στόμα. Και για το χοντρό, επειδή δε μπορώ τη πολυκοσμία την ώρα εκείνη, φτυάρι στον ώμο, χαρτί και πιο πέρα στους θάμνους. Απλά μαγεία. Εννοείται ότι ήταν το καλύτερο ταξίδι που έκανα ποτέ, στα λοτζ δε πρέπει να λέει μία και αυτό δε το λέει ένας backpacker.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Για ποια τουαλέτα μιλάς? Α, εσύ πήγες κυριλέ. Εμείς κατούρημα το βράδυ με τα χέρια στο "τιμόνι" και το φακό στο στόμα. Και για το χοντρό, επειδή δε μπορώ τη πολυκοσμία την ώρα εκείνη, φτυάρι στον ώμο, χαρτί και πιο πέρα στους θάμνους. Απλά μαγεία. Εννοείται ότι ήταν το καλύτερο ταξίδι που έκανα ποτέ, στα λοτζ δε πρέπει να λέει μία και αυτό δε το λέει ένας backpacker.

Το θέμα, όμως, είναι ότι αν δεν θέλει η παρέα, δεν γίνεται τίποτα. Προφανώς, δεν φτάνει που τους έχω πρήξει για ένα ταξίδι που ούτως ή άλλως δεν είναι και ο αγαπημένος τους προορισμός, δεν θα μπορούσα και να τους υποχρεώσω στο κάμπινγκ. Έστω και σε λοτζ... αρκεί να πάω!:rolleyes:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.451
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για ποια τουαλέτα μιλάς? Α, εσύ πήγες κυριλέ.

Τρίτος θάμνος δεξιά. Προφανώς και ήταν υπαίθρια η "τουαλέτα", αλλά υπήρχε συγκεκριμένος... θάμνος.

Το θέμα, όμως, είναι ότι αν δεν θέλει η παρέα, δεν γίνεται τίποτα. Προφανώς, δεν φτάνει που τους έχω πρήξει για ένα ταξίδι που ούτως ή άλλως δεν είναι και ο αγαπημένος τους προορισμός, δεν θα μπορούσα και να τους υποχρεώσω στο κάμπινγκ. Έστω και σε λοτζ... αρκεί να πάω
!

Δίκιο έχεις. Ωραίο είναι το κάμπιγκ, αλλά κρίμα να μην πάτε μόνο και μόνο γι' αυτό. Ένας φίλος έκανε χθες μια έρευνα αγοράς σε ελληνικά πρακτορεία και βρήκε 1800?/άτομο για 4 μέρες σαφάρι και μια εβδομάδα Ζανζιβάρη (σε λοτζ και πεντάστερα), μαζί με τα αεροπορικά εννοείται. Το βρίσκω καλή τιμή και με μερικές αλλαγές (βάλε κι άλλο σαφάρι και κόψε μέρες από Ζανζιβάρη) βρίσκεις προσιτά κάτι στο οποίο να συμφωνεί και η παρέα σας.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Για ποια τουαλέτα μιλάς? Α, εσύ πήγες κυριλέ.

Τρίτος θάμνος δεξιά. Προφανώς και ήταν υπαίθρια η "τουαλέτα", αλλά υπήρχε συγκεκριμένος... θάμνος.

Το θέμα, όμως, είναι ότι αν δεν θέλει η παρέα, δεν γίνεται τίποτα. Προφανώς, δεν φτάνει που τους έχω πρήξει για ένα ταξίδι που ούτως ή άλλως δεν είναι και ο αγαπημένος τους προορισμός, δεν θα μπορούσα και να τους υποχρεώσω στο κάμπινγκ. Έστω και σε λοτζ... αρκεί να πάω
!

Δίκιο έχεις. Ωραίο είναι το κάμπιγκ, αλλά κρίμα να μην πάτε μόνο και μόνο γι' αυτό. Ένας φίλος έκανε χθες μια έρευνα αγοράς σε ελληνικά πρακτορεία και βρήκε 1800?/άτομο για 4 μέρες σαφάρι και μια εβδομάδα Ζανζιβάρη (σε λοτζ και πεντάστερα), μαζί με τα αεροπορικά εννοείται. Το βρίσκω καλή τιμή και με μερικές αλλαγές (βάλε κι άλλο σαφάρι και κόψε μέρες από Ζανζιβάρη) βρίσκεις προσιτά κάτι στο οποίο να συμφωνεί και η παρέα σας.
Άσ'τα, ρε Γιώργο... Είχα φτιάξει το ΑΠΟΛΥΤΟ πρόγραμμα, σου λέω, για 20 μέρες! Και, ξαφνικά, σήμερα, όλα γκρεμίστηκαν. Οι φίλοι μου είναι δημόσιοι υπάλληλοι και με τις ανακατατάξεις που γίνονται στο Δήμο, έμειναν μόνοι στον τομέα τους. Ως εκ τούτου, δεν μπορούν να λείψουν και Χριστούγεννα και πρωτοχρονιά, διότι η δεύτερη υπάλληλος δεν θα μπορούσε τότε να πάρει καθόλου άδεια εκείνη την περίοδο. Έτσι, μάλλον θα το ακυρώσουμε. Αλλά και να μην ακυρωθεί, θα γνωρίζει τελειωτικά για την άδεια μόνο γύρω στα μέσα Μαϊου και τότε... σιγά που θα υπάρχουν ακόμα τα φθηνά εισιτήρια...
Είμαι συντετριμμένος... ο μόνος που θα με καταλάβει τώρα είναι το γουρούνι, ο hydronetta...

ΥΓ. Πηγαίνω να φτιάξω θέμα, όπου θα δέχομαι προτάσεις για άλλο ταξίδι για τα επόμενα Χριστούγεννα και περιμένω τη συνδρομή σου, καθώς η Κούβα είναι πιθανή λύση.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.873
Likes
14.318
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Mην στεναχωριέσαι , θα τη βρεις τη λύση. Η Τανζανία δε θα φύγει απ'τη θέση της ( εκτός απροόπτου )
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Mην στεναχωριέσαι , θα τη βρεις τη λύση. Η Τανζανία δε θα φύγει απ'τη θέση της ( εκτός απροόπτου )
Μην παίζεις με τον πόνο μου κι εσύ... Μα, τα είχα όλα κανονισμένα!
κλαψ λυγμ
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Μην παίζεις με τον πόνο μου κι εσύ... Μα, τα είχα όλα κανονισμένα!
κλαψ λυγμ
Μην αγχώνεσαι, αν κάτι το θες πολύ θα συμβεί. Ισως όχι τώρα, αλλά στο μέλλον ποτέ δεν ξέρεις! Μάζευε χρήμα από τώρα!:p
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Αν μπορείς βέβαια να χαρακτηρίσεις οικονομικό ένα ταξίδι 15 ημερών που κόστισε ~3.5 χιλιάρικα...αλλά ήταν το καλύτερο ταξίδι της ζωής μου μέχρι σήμερα. Σύντομα με βλέπω ξανά Αφρική, αλλά για primates αυτή τη φορά...
Καλημέρα.. καλημέρα!! Το 3,5 αφορά ένα άτομο??:hug: να το πάθω τώρα?? Δηλαδή αλήθεια... για πείτε και σ'εμάς.. που δεν έχουμε ιδέα.. ένα 10ημερο στην Τανζανία (με ένα πάρκο για σαφάρι π.χ. Selous, και μια ζανζιβάρη..) πόσο μπορεί να πάει.....???? με προσοχή πώς θα μου το πείτε....:shark1:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλημέρα.. καλημέρα!! Το 3,5 αφορά ένα άτομο??:hug: να το πάθω τώρα?? Δηλαδή αλήθεια... για πείτε και σ'εμάς.. που δεν έχουμε ιδέα.. ένα 10ημερο στην Τανζανία (με ένα πάρκο για σαφάρι π.χ. Selous, και μια ζανζιβάρη..) πόσο μπορεί να πάει.....???? με προσοχή πώς θα μου το πείτε....:shark1:
Δεν έχω πάει Τανζανία, αλλά εκεί κοντά... Για ένα 10ήμερο, θα το χρειαστείς το 2.200 οικονομικά... Η Αφρική όμως είναι λατρεία μεγάλη. Πλέον, θα πλήρωνα και τα διπλά για αυτή την αγάπη!
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
Δεν έχω πάει Τανζανία, αλλά εκεί κοντά... Για ένα 10ήμερο, θα το χρειαστείς το 2.200 οικονομικά... Η Αφρική όμως είναι λατρεία μεγάλη. Πλέον, θα πλήρωνα και τα διπλά για αυτή την αγάπη!
και αυτό που λες.. να φανταστώ χωρίς τα εισιτήρια ελλάδα-αφρική... και με κάτι μετριοπαθές όχι πολυτέλειες....???!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.488
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom