Τανζανία βοήθεια για Τανζανία!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλημέρα.. καλημέρα!! Το 3,5 αφορά ένα άτομο??:hug: να το πάθω τώρα?? Δηλαδή αλήθεια... για πείτε και σ'εμάς.. που δεν έχουμε ιδέα.. ένα 10ημερο στην Τανζανία (με ένα πάρκο για σαφάρι π.χ. Selous, και μια ζανζιβάρη..) πόσο μπορεί να πάει.....???? με προσοχή πώς θα μου το πείτε....:shark1:
Για ένα σαφαρι στα 3-4 βασκά πάρκα, αν είναι camping κι όχι lodge και είστε 4-5 άτομα στο τζιπ (πάντα σου βρίσκουν αυτοί άτομα για να μοιραστείς το κόστος), ανά άτομο θες κατά μέσο όρο 125€/μέρα + tips, πες 140 να πιεις και καμιά μπύρα. Για 5 μέρες λοιπόν το σαφάρι είναι ένα 700άρι. Ας πούμε και 5 μέρες να πας λίγο στα βουνά για trekking, να δεις και κανένα Μασάι στο reef, 50€ ανά μέρα, μαζεύονται άλλα 250€. 100 € το πήγαιν' έλα (με αεροπλάνο) από Dar es Salaam για Ζανζιβάρη και αν μένεις σε καλύβα πάνω στην παραλία (30€/μέρα) με μηχανάκι καθε μέρα και βενζίνη για να πηγαίνεις καμιά βόλτα (20€) και δυο καλά γεύματα (25€) συν νερό, εισόδους και κανένα μικροέξοδο (10€), θες άλλα 85€/μέρα για τη Ζανζιβάρη, άρα για 4 μέρες (αρκούν) 340€ +100€ (Αεροπορικά) = 440€ η Ζανζιβάρη.

Άρα έχουμε:
Σαφάρι 700, 5 μέρες
Βουνά 250, 5 μέρες
Ζανζιβάρη 440, 4 μέρες
ΣΥΝΟΛΟ: 1390€ + αεροπορικά για Τανζανία περίπου 600€ (έβαλα τυχαίες ημερομηνίες εκτός εορτών, τη μία 700 με την Τουρκ Χαβά Γιολαρί, την άλλη 500 με τους Αιγύπτιους) = ένα διχ'ιλιαρο. Βάλε και τίποτε ψώνια, οδηγό, κανένα τσίμπημα να πας σε γιατρό, μπλουζάκια κλπ = τα 2.200 που έγραψε κάποιος πιο πάνω ακούγονται λογικά.

Όλα αυτά, για μπάτζετ ταξίδι βέβαια, χωρίς να είναι πάντως και shoestring, άνετα κινείσαι με αυτά . Αν θες lodge, ξενοδοχειάρα στη Ζανζιβάρη κλπ, ανεβαίνει το κόστος. Αλλά με 2.200-2.500 οι δύο εβδομάδες νομίζω βγαίνουν σε πολύ λογικά πλαίσια.
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ξέμεινα από όνειρο??
Άρα έχουμε:
Σαφάρι 700, 5 μέρες
Βουνά 250, 5 μέρες
Ζανζιβάρη 440, 4 μέρες
Ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση.. και την άμεση απάντηση... Μήπως έχεις και τπτ να προτείνεις ανά κατηγορία? (μέρος/lodge Κλπ.)
Αλήθεια Φεβ-Μαρ ή Απρ είναι καλά-καλύτερα?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το Μάρτιο βρέχει περισσότερο από το Φεβρουάριο, οπότε καλύτερα το Φλεβάρη, αν δεν κάνω λάθος όσο λιγότερο νερό υπάρχει τόσο περισσότερο μετακινούνται τα ζώα (για να βρουν νερό) και μάλλον είναι πιο εύκολο να τα δεις.

Lodge δε γνωρίζω και δε θα πήγαινα, στο κάμπιγκ βλέπεις τα ζώα να περνούν κυριολεκτικά ανάμεσα από τις σκηνές και η αίσθηση είναι απίστευτη, στο lodge δε νομίζω να περνάνε μέσα από τη ρεσεψιόν και το μπουφέ. Από εθνικά πάρκα πήγα σε Manyara-Tarangire-Serengeti-Ngongoro και ήταν όλα καταπληκτικά και πολύ διαφορετικά μεταξύ τους. Με σειρά προτίμησης θα τα έβαζα 4-2-1-3, δηλαδή το Serengeti πολύ υπερτιμημένο. Σε 5 μέρες κάνετε ένα σαφάρι που περιλαμβάνει τα κυριότερα κομμάτια όλων και το πιθανότερο είναι να δείτε όλα τα big 5 και τα ρέστα.

Στη Ζανζιβάρη έμεινα σε καλύβες, έμεινα πολύ ευχαριστημένος κι εξαιρετική παραλία, ακόμη κι εγώ που δεν πάω σχεδόν ποτέ για μπάνιο, ενθουσιάστηκα. Από βουνά και κοιλάδες, πήγα σε κοινότητες Μασάι εκτός εθνικών πάρκων, 2 μέρες περπάτημα από ένα χωριό ονόματι Banduli Juu και πέρασα μερικές ημέρες με τους Μασάι, δεν υπήρχε η παραμικρή άνεση (ρεύμα, στρώμα, τρεχούμενο νερό, τίγκα στη μύγα, πίναμε αίμα αγελάδας κλπ), αλλά φοβερή εμπειρία. Από βουνά, εξαιρετικό τρεκ με πολύ ενδιαφέρουσες κοινότητες για κάποιες μέρες (2-3 νομίζω) , δε μιλάω για Meru και Kilimanjaro, αλλά κάτι μικρά βουνά καλυμμένα αό σύννεφα, όνομα δε θυμάμαι, ψάξε τον οδηγό σου, έχει άπειρες επιλογές. Μηδέν τουρίστες, μηδέν κόστος, εύκολες διαδρομές, φοβερή φύση, φιλικότατοι (σε βαθμό παρεξηγήσεως) ντόπιοι.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Τα 3.5 χιλιάρικα ήταν στη Μποτσουάνα/Ζάμπια...άλλες τιμές (μόνο να φτάσεις Μποτσουάνα ήθελες ένα χιλιάρικο μαζί με βίζες κτλ κτλ), άλλο Μποτσουάνα και άλλο Τανζανία ή Κένυα (πιο μαζικός τουρισμός) κτλ. Πολλές ημέρες, πολλές διαδρομές, πολλές χώρες (ταξίδι μέσω Ν. Αφρικής και Ναμίμπια), πολλά λεφτά, επικό ταξίδι.
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ξέμεινα από όνειρο??
Από εθνικά πάρκα πήγα σε Manyara-Tarangire-Serengeti-Ngongoro και ήταν όλα καταπληκτικά και πολύ διαφορετικά μεταξύ τους. Με σειρά προτίμησης θα τα έβαζα 4-2-1-3, δηλαδή το Serengeti πολύ υπερτιμημένο.
σόρρυ μια απορία.. μόνο γιατί δεν κατάλαβα... Το Serengeti δηλ. το προτείνεις ως το καλύτερο για σένα ή το θεωρείς.. υπερτιμημένο από τους υπόλοιπους??:cool::cool:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
σόρρυ μια απορία.. μόνο γιατί δεν κατάλαβα... Το Serengeti δηλ. το προτείνεις ως το καλύτερο για σένα ή το θεωρείς.. υπερτιμημένο από τους υπόλοιπους??:cool::cool:
To θεωρώ υπερτιμημένο.
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ξέμεινα από όνειρο??
To θεωρώ υπερτιμημένο.
σωστά.. εγώ μπερδεύτηκα... από τη λαχτάρα.. μου που βρήκα νέο προορισμό:airplane: επιτέλους.. ξέχασα και να μετράω..:suicide:
Οπότε προτείνεις Ngorongoro!!! Τέλεια.. και για πες.. σε ποιο camp έμεινες?! αν θυμάσαι!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δε μέναμε σε ένα, μετακινούμασταν συνεχώς, αν μένεις σε ένα μόνο μέρος θα βλέπεις τα ίδια και τα ίδια. Βασικά προτείνω να πας και στα 4 πάρκα που έγραψα, με έμφαση στο Νγκόρονγκόρο, είναι πολύ εύκολο να βρεις σαφάρι τουρ που να συνδυάζει και τα τέσσερα.
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ξέμεινα από όνειρο??
είναι πολύ εύκολο να βρεις σαφάρι τουρ που να συνδυάζει και τα τέσσερα.
Έχω καταλήξει στο παρακάτω.. Πώς το βλέπεις? Είναι ΟΚ ή μήπως είναι πολύ σκότωμα.. οι αποστάσεις κι αυτά.. γιατί ένα άλλο γραφείο.. μου λέει ότι είναι πολύ κουραστικό.. και αυτοί δεν το προτείνουν 4 πάρκα σε 4 μέρες κλπ. ωστόσο οι 4 μέρες δε μπορούν να αυξηθούν.. το πρόγραμμα μας είναι πολύ περιορισμένο...
DAY 1 - Depart Arusha for a full day game drive at Tarangire National Park with picnic lunches.
later in the evening proceed to NGORONGORO FOREST TENTED CAMP for dinner and overnight stay.

DAY 2 - After breakfast, proceed to Serengeti National Park for a full day game viewing with picnic lunches. later in the evening proceed to IKOMA SAFARI CAMP - PEPE for dinner and overnight stay

DAY 3 - Early morning game drive Serengeti National Park, back to camp for breakfast. Proceed to Ngorongoro Crater for a full day crater tour with picnic lunches. later in the evening proceed to MIGUNGA TENTED CAMP Lake Manyara for dinner and overnight stay

DAY 4 - After breakfast, enjoy a full day game drive at Lake Manyara National Park with picnic lunches. later proceed back to Arusha.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
If you had one more day, it´d be perfect. But even the way it is, it´s perfectly doable.
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ξέμεινα από όνειρο??
Παιδιά sos!! Εκεί που είχα καταλήξει να τα πάλι!!
Είχα αποφασίσει να κλείσω το σαφάρι μας με το Aardvark Expeditions σε μια καλή τιμή πιστεύω 1300 $ το άτομο (lodges/luxury camps) μετά από δραματικά παζάρια βέβαια. Και ξαφνικά βρίσκομαι με μια αντιπροσφορά από το Active Tanzania του οποίου ιδιοκτήτες είναι μια Ελληνίδα και ο άνδρας της στην ίδια τιμή με ελάχιστη διαφορά 25 $ λιγότερο.
Και ενώ είμαι έτοιμη να κάνω τη μεταφορά των χρημάτων στον πρώτο.. μπαίνω σε δεύτερες σκέψεις και κοιτάζω ξανά τα reviews τους.... και δεν ξέρω τι να κάνω.......
Έχει κάνεις καμιά ιδέα-εμπειρία... pleaseeeee βοηθείστε!! Πρέπει να κλείσω....
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.355
Το μόνο που μπορώ να σου πώ,αν θέλεις επικοινώνησε με τα παιδιά οι οποίοι βρίσκονται αυτή
τη στιγμή Τανζανία.Για ταξίδι βέβαια,αλλά ίσως να μπορέσουν να σε βοηθήσουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom