Αλβανία Κροατία Μαυροβούνιο Π.Γ.Δ.Μ. Σερβία Σλοβενία βοήθεια για road trip Αλβανία μαυροβούνιο κροατία σλοβενία σερβία σκόπια

bledikorcari

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
κάτι άλλο ακόμη είναι και με την τροχαία της Αλβανίας (ή και τον άλλον χωρών που θα διασχίσω), γνωρίζει κανείς αν είναι ιδιαίτερα αυστηροί με όρια ταχύτητας, προσπεράσεις κλπ.
ΑΑΑ και το τελευταίο αν γνωρίζει κανείς ποιο είναι το καλύτερο πρόγραμμα GPS για Αλβανία γιατί απ ότι έχω δει πρέπει να έχει την χειρότερη χαρτογράφηση παγκοσμίος
ayστηροι ειναι αλλα και να ξεπερασεσεισ τα ορια με 5 euro tin εχεισ γλιτοσει ,παντος μπλοκα πιστευω θα βρεισ πολλα ειδικα αυγουστο μινα ,καλο ειναι ΝΑ προσεχεισ ΤΙΣ προςπερασεισ.
 

deja vu

Member
Μηνύματα
125
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
ayστηροι ειναι αλλα και να ξεπερασεσεισ τα ορια με 5 euro tin εχεισ γλιτοσει ,παντος μπλοκα πιστευω θα βρεισ πολλα ειδικα αυγουστο μινα ,καλο ειναι ΝΑ προσεχεισ ΤΙΣ προςπερασεισ.
αύγουστο θα παω. φοβάμαι ότι εκείνη την εποχή θα έχει αρκετή κίνηση σε διόδια - τελωνία (ειδικά στα ελληνοαλβανικά)
 

Free_Diesel

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λευκάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
επιτέλους η απόφαση πάρθηκε. Αύγουστος στα Βαλκάνια και όχι στην Ελλάδα. οποιαδήποτε πληροφορία (tips ουρές στα τελωνία φαγητό διόδια μπλόκα ?αν δέχονται περιεργα κλπ) ευπρόσδεκτη
οι πόλεις που θα διανυκτερεύσουμε είναι 2 ημέρες budva - 2 ημέρες ντουμπρόβνικ - 2 ημέρες σπλιτ - 2 ημέρες λουμπλιάνα και 2 ημέρες βελιγράδι. το γνωρίζω ότι θα φαω μεγάλη ταλαιπώρια με τα χλμ αλλα χαλάλι. εννοείται ότι ξενοδοχεία έχουν κλειστεί αν και τα βρήκα ψιλοακριβά (τι στον κόρακα όλη η ευρώπη κατέβηκε βαλκάνια;).
μεγάλη απορεία μου. επειδή είναι η πρώτη φορά που θα βγω με αυτοκίνητο εκτός ΕΕ αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την διαδικασία με την visa στα σύνορα (αλβανία σκόπια)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

Θα ειμαστε και εμεις στον δρομο για την BUDVA στις 8 Αυγουστου, φευγοντας απο Καστορια και με το ιδιο προγραμμα - Μεσω Κρυσταλλοπηγης κατευθειαν Μαυροβουνιο. Στειλε μου μηνυμα εαν πηγαινεις ιδιες μερες ή κοντινες μερες για να αλληλοενημερωθουμε!
 

Free_Diesel

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λευκάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
επιτέλους η απόφαση πάρθηκε. Αύγουστος στα Βαλκάνια και όχι στην Ελλάδα. οποιαδήποτε πληροφορία (tips ουρές στα τελωνία φαγητό διόδια μπλόκα ?αν δέχονται περιεργα κλπ) ευπρόσδεκτη
οι πόλεις που θα διανυκτερεύσουμε είναι 2 ημέρες budva - 2 ημέρες ντουμπρόβνικ - 2 ημέρες σπλιτ - 2 ημέρες λουμπλιάνα και 2 ημέρες βελιγράδι. το γνωρίζω ότι θα φαω μεγάλη ταλαιπώρια με τα χλμ αλλα χαλάλι. εννοείται ότι ξενοδοχεία έχουν κλειστεί αν και τα βρήκα ψιλοακριβά (τι στον κόρακα όλη η ευρώπη κατέβηκε βαλκάνια;).
μεγάλη απορεία μου. επειδή είναι η πρώτη φορά που θα βγω με αυτοκίνητο εκτός ΕΕ αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την διαδικασία με την visa στα σύνορα (αλβανία σκόπια)
Καλημερα!
Θα κανω και εγω με την παρεα μου την ιδια διαδρομη, μεσω Κρυσταλοπηγης και κατευθειαν Budva, στις 7 Αυγουστου ξεκινοντας απο Καστορια!
Εαν πεφτουν κοντα οι ημερομηνιες των ταξιδιων μπορουμε να μιλησουμε και να αλληλοενημερωθουμε για τους δρομους!

Φιλικα,
 
Μηνύματα
28
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ιβηρικής
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια και Κουβα
επιτέλους η απόφαση πάρθηκε. Αύγουστος στα Βαλκάνια και όχι στην Ελλάδα. οποιαδήποτε πληροφορία (tips ουρές στα τελωνία φαγητό διόδια μπλόκα ?αν δέχονται περιεργα κλπ) ευπρόσδεκτη
οι πόλεις που θα διανυκτερεύσουμε είναι 2 ημέρες budva - 2 ημέρες ντουμπρόβνικ - 2 ημέρες σπλιτ - 2 ημέρες λουμπλιάνα και 2 ημέρες βελιγράδι. το γνωρίζω ότι θα φαω μεγάλη ταλαιπώρια με τα χλμ αλλα χαλάλι. εννοείται ότι ξενοδοχεία έχουν κλειστεί αν και τα βρήκα ψιλοακριβά (τι στον κόρακα όλη η ευρώπη κατέβηκε βαλκάνια;).
μεγάλη απορεία μου. επειδή είναι η πρώτη φορά που θα βγω με αυτοκίνητο εκτός ΕΕ αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την διαδικασία με την visa στα σύνορα (αλβανία σκόπια)

Καλησπερα!Τον Αυγουστο θα κανω την ιδια διαδρομη που εκανες και εσυ, δηλαδη φλωρινα-μπουντβα μεσω πγδμ και αλβανιας. Βγαινει σε μια μερα?σε ποση ωρα το εκανες? τι στασεις εκανες? τι ωρα ειναι καλυτερα να ξεκινησω απο φλωρινα για να ειμαι λογικη ωρα μπουντβα?στα 3 συνορα που περναμε εχει καθυστερηση?
Ευχαριστω!
 

human

Member
Μηνύματα
31
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Αμερική
Είδα ξεκινάς τις διανυκτερεύσεις σου απο Budva. Υπολογίζεις δηλαδή σε μια μέρα να περάσεις Φυρομακεδονια και Αλβανία χωρίς στάση και να κοιμηθείς Μαυροβούνιο;
Αυτό είναι πάρα πολύ δύσκολο... Το οδικό δίκτυο στην Αλβανία είναι πολύ δυσκολο, έως και πρωτόγονο σε μερικά σημεία και θα σε καθυστερήσει αφάνταστα, υπολογιζε μεση ταχυτητα 60χαω για να εχεις μια αισθηση του χρονου που θα χρειαστεις για να διασχισεις την Αλβανια... Αν παρακάμψεις την Αλβανία και επιχειρήσεις να περασεις μεσα απο Κόσοβο, εκεί θα χρειαστεί να πληρώσεις αρκετά για την υποχρεωτική έξτρα ασφάλιση γιατί κανενας ασφαλιστικος φορεας δεν εκδιδει πρασινη καρτα για εκει.
Γνώμη μου είναι πώς αν εχεις τον χρονο αξίζει μια διανυκτερευση στην Οχρίδα και μία στα Τίρανα πριν μπεις Μαυροβούνιο..
Πληροφοριακα, η Αλβανία έχει σταματήσει να ζητάει τα 10ευρω που απαιτούσε πριν για την είσοδο στη χώρα απο καθε ατομο.
καλησπέρα! κάναμε σχεδόν παρόμοιο ταξίδι με αυτο που περιγράφετε, μέσα αυγούστου του 2008!! Είναι κουραστικό...αλλά αξίζει!! Με 1ο σταθμό το Βελιγράδι μέσω Κρυσταλλοπηγής (Φλώρινα)-FYROM-Σερβία. Στην επιστροφή ...ξεκινήσαμε από Kotor-Μαυροβούνιο στις 05.30 και φθάσαμε στην Κακαβιά (ελληνοαλβανικά σύνορα) στις 18.00 το απόγευμα!!! Οδήγηση με τρομακτική δυσκολία...λόγω ειδικών συνθηκών.....στο ΒΔ μέρος της Αλβανίας οι δρόμοι είναι εντάξει...αλλά από Δυρράχιο και μετά...το οδόστρωμα χάλια...λακκούβες (θα μπορούσες να χαθείς μέσα)..ο δρόμος σε πολλά σημεία εντελώς κομμένος... και άντε αυτά τα αντιμετωπίζεις...με υπομονή!!! το χειρότερο όλων είναι ο τρόπος οδήγησης των ντόπιων, προσπεράσεις χωρίς αύριο....είσαι με κομμένη την ανάσα ..και αυτά δεν είναι υπερβολή!!! Στην Κακαβιά είχε αρκετή ουρά..και μας έψαξαν αρκετά το αυτοκινητο...καθυστέρηση σχεδόν 45 λεπτά!!!Δεν είμαι σίγουρη αν θα ξαναδιασχίσω την Αλβανία!!!:rolleyes:
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Εγω δεν θα πω για την Αλβανια γιατι #@$@#$@$ απλα μπορεις (και δεν το λεω με πλακα) να ρωτησεις καποιον Αλβανο στο δρομο να σου πει ολα τα πώς και τα τι...
 

human

Member
Μηνύματα
31
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Αμερική
εννοείται ότι ξενοδοχεία έχουν κλειστεί αν και τα βρήκα ψιλοακριβά (τι στον κόρακα όλη η ευρώπη κατέβηκε βαλκάνια;).
Αφού έκλεισες ξενοδοχεία..δεν πειράζει.. θεωρώ ότι θα έβρισκες φθηνότερα ρωτώντας εκεί!!Εμείς μείναμε Dubrovnik me 50 euro το δίκλινο 15Αύγουστο με θέα στην παλια πόλη και παρκιν. Στο Kotor δυσκολευτίκαμε λίγο (ψαχναμε 2 ώρες περίπου) να βρούμε δωμάτιο..η τιμή ήταν παρόμοια.Η Budva δε μας άρεσε ιδιαίτερα...πολύ τουριστική..χωρίς να έχει κάτι το ιδιαίτερο.
Το Μαυροβούνιο σαν χώρα είναι φθηνή..φαγητά,ποτά!!και όλες οι συναλλαγές γίνονται με ευρώ..αυτό ήταν θετικό..γιατί οπουδήποτε αλλού..έπρεπε να μετατρέπεις συνεχώς το νόμισμα για να βρεις ισοτιμία.
Το Dubrovnik θα το χαρακτήριζα ψιλοακριβό ως προς το φαγητό έξω.. έχει όμως εξαιρετικά εστιατόρια.Και εκεί καφέδες,γλυκά..ποτά νορμάλ!Αυτό που θα πρέπει να αποφύγεις σίγουρα στο Dubrovnik είναι το taxi...μια διαδρομή 2km. κόστισε περί τα 12εuros:mad: Επίσης έξω από τα τείχη της παλιάς πόλης..έχει ένα πάρκιν με κέρματα..αλλά ήταν πάντα γεμάτο...
Γενικά όλη η ακτογραμμή έχει πάρα πολύ κόσμο τον Αύγουστο!!!
Οτι άλλο χρειάζεστε είμαι στη διάθεση σας για πληροφορίες.
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Πολυ χαίρομαι που βρήκα ένα thread που περιλαμβανει ακριβώς τις χώρες που θα επισκεπτουμε κι εμείς στο road trip μας τον Ιουλιο! Τώρα βγάζω το πρόγραμμα, και ήθελα να ρωτήσω σε πρώτη φάση, πού θα προτεινατε να διανυκτερεύσουμε στην Αλβανία ώστε να το συνδυάσουμε και με μια βουτιά σε κάποια ωραια παραλια, πριν συνεχισουμε για Μαυροβουνιο;
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Γεια σε όλους!
Χρειάζομαι βοήθεια με το προγραμμα.
Θα ξεκινήσουμε από Πειραια (για την ακρίβεια από Χανιά, αλλά θα ξεκινήσουμε με το αμάξι απο Πειραια με το που φτάσουμε, ξημερώματα)

1η μέρα: οδήγηση μέχρι Καστοριά και διαμονη εκει, μιας που δεν έχουμε παει και για να σπάσουμε την απόσταση.

2η μέρα: Καστορια-Τιρανα, 3-4 ώρες στα Τίρανα, να φαμε κάτι, να ξεπιαστουμε και μετά οδήγηση μέχρι το sveti Stefan. (Δε θα δουμε τίποτα γιατί θα φτασουμε βράδυ)

3η μέρα: sveti Stefan, το απόγευμα φευγουμε για budva, μένουμε εκεί λίγες ώρες, οδήγηση και διαμονη Kotor.

4η μέρα: Kotor, αργά το απόγευμα ξεκινάμε για Ντουμπρόβνικ, διαμονη εκεί.

5η μέρα: Ντουμπρόβνικ

6η μέρα: ημερήσια στο Μόσταρ της Βοσνίας και οδήγηση και διαμονη στο Σπλιτ.

7η μέρα: Σπλιτ και ίσως και Τρογκιρ; προλαβαινουμε;

8η μέρα: νησί Brac ή Hvar (αξίζει να δώσουμε εκεί μια ολόκληρη μέρα; να κάνουμε και μια βουτιά)

9η μέρα: krka national park, όλη μέρα εκεί και μετά οδήγηση και διαμονη κάπου κοντά στο plitvice

10η μέρα: plitvice

Και τώρα το πρόβλημα: έχουμε ακόμα 3 μέρες να δώσουμε κάπου και ήθελα παρα πολυ Σλοβενία:
-Λιουμπλιάνα,
-Σπηλιές postojna και skocjan,
-λίμνη Βled.
Θα έφτανε μια μέρα για το κάθε ένα από αυτά; αλλά θέλουμε και 1.5 μέρα για την επιστροφή! Να βγάλω κάτι από αυτά που έχω βάλει για να χωρέσω και τη Σλοβενία; πχ να βγάλω Μόσταρ ή νησιά απεναντι απο το σπλιτ; ή να αφήσω την Σλοβενία για άλλη φορά; τη θέλω όμως παρα πολυ!

Αλλιώς, να παμε προς Σερβια και να αρχίσουμε να κατηφοριζουμε σιγά σιγά, μέσω Σερβίας και FYROM.
 
Last edited:

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.348
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Γεια σε όλους!
Χρειάζομαι βοήθεια με το προγραμμα.
Θα ξεκινήσουμε από Πειραια (για την ακρίβεια από Χανιά, αλλά θα ξεκινήσουμε με το αμάξι απο Πειραια με το που φτάσουμε, ξημερώματα)

1η μέρα: οδήγηση μέχρι Καστοριά και διαμονη εκει, μιας που δεν έχουμε παει και για να σπάσουμε την απόσταση.

2η μέρα: Καστορια-Τιρανα, 3-4 ώρες στα Τίρανα, να φαμε κάτι, να ξεπιαστουμε και μετά οδήγηση μέχρι το sveti Stefan. (Δε θα δουμε τίποτα γιατί θα φτασουμε βράδυ)

3η μέρα: sveti Stefan, το απόγευμα φευγουμε για budva, μένουμε εκεί λίγες ώρες, οδήγηση και διαμονη Kotor.

4η μέρα: Kotor, αργά το απόγευμα ξεκινάμε για Ντουμπρόβνικ, διαμονη εκεί.

5η μέρα: Ντουμπρόβνικ

6η μέρα: ημερήσια στο Μόσταρ της Βοσνίας και οδήγηση και διαμονη στο Σπλιτ.

7η μέρα: Σπλιτ και ίσως και Τρογκιρ; προλαβαινουμε;

8η μέρα: νησί Brac ή Hvar (αξίζει να δώσουμε εκεί μια ολόκληρη μέρα; να κάνουμε και μια βουτιά)

9η μέρα: krka national park, όλη μέρα εκεί και μετά οδήγηση και διαμονη κάπου κοντά στο plitvice

10η μέρα: plitvice

Και τώρα το πρόβλημα: έχουμε ακόμα 3 μέρες να δώσουμε κάπου και ήθελα παρα πολυ Σλοβενία:
-Λιουμπλιάνα,
-Σπηλιές postojna και skocjan,
-λίμνη Βled.
Θα έφτανε μια μέρα για το κάθε ένα από αυτά; αλλά θέλουμε και 1.5 μέρα για την επιστροφή! Να βγάλω κάτι από αυτά που έχω βάλει για να χωρέσω και τη Σλοβενία; πχ να βγάλω Μόσταρ ή νησιά απεναντι απο το σπλιτ; ή να αφήσω την Σλοβενία για άλλη φορά; τη θέλω όμως παρα πολυ!

Αλλιώς, να παμε προς Σερβια και να αρχίσουμε να κατηφοριζουμε σιγά σιγά, μέσω Σερβίας και FYROM.
Νατάσα καλησπέρα.
Από τα μέρη που σκέφτεσαι να επισκεφτείς μόνο στα δύο νησιά δεν έχουμε πάει (Brac ή Hvar), οπότε γι' αυτά δεν έχω να σου πω κάτι.
Η διαδρομή που έχεις σχεδιάσει εμένα μου φαίνεται μια χαρά και ενδιαφέρουσα. Βέβαια με παρόμοιο τρόπο ταξιδεύουμε κι εμείς, οπότε σε καταλαβαίνω ότι θέλεις να δεις όσα περισσότερα μπορείς. :)

Φαντάζομαι ότι το γνωρίζεις ότι θα είναι ένα κουραστικό πρόγραμμα χωρίς χαλάρωση. Ίσως κάποια πράγματα να μην σας βγουν και να τα αφήσετε για μια άλλη φορά. Μεγάλο ρόλο θα παίξουν και οι καθυστερήσεις στα σύνορα, καθώς θα περάσετε από πολλές χώρες. Εάν οδηγεί μόνο ένας, θα του έρθει κομματάκι βαρύ το πρόγραμμα. :) Το Μόσταρ θα πρότεινα να μη το βγάλεις έξω. Και τις ημέρες 7 και 8 άφησέ τες ως έχουν, χωρίς οδήγηση για να ξεκουραστείτε λίγο.
Εγώ προσωπικά πάντως θα ακολουθούσα τον σχεδιασμό σου, μέχρι τις λίμνες plitvice. Άφησε την Σλοβενία για μια άλλη φορά. Αφού έχετε μόνο 3 ημέρες μετά, συνέχισε Κροατία Σερβία και επιστροφή. Μοίρασε αυτές τις 3 ημέρες σε Ζάγκρεμπ, Βελιγράδι και επιστροφή. (πέρασμα Ζάγρεμπ - 2 Βελιγράδι - 1 βόρεια Ελλάδα ή 1-1-1)

Το σημαντικότερο βέβαια είναι να σιγουρευτείς ότι θα μπορέσετε να περάσετε από όλες αυτές τις χώρες με πιστοποιητικό εμβολιασμού (αν θυμάμαι καλά κάπου αναφέρεις ότι θα το έχετε)
Α και με ταυτότητες περνάτε από όλες αυτές τις χώρες, μην βγάλετε διαβατήριο αν δεν το είχατε σκοπό, δεν θα έχετε κάποιο πρόβλημα.
Αυτά από εμένα αν θέλεις κάποια άλλη διευκρίνηση, εδώ είμαστε.
Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να καταφέρετε να κάνετε το road trip σας.
 

dammys

Member
Μηνύματα
379
Likes
696
Η Λιουμπλιάνα είναι πανέμορφη .....Θα έλεγα να πας και ας χάσεις τα σπήλαια και τη λίμνη....Εγώ θα έβγαζα τα νησιά μια που η θάλασσα στις δαλματικές ακτές είναι μέτρια και με πολύ κόσμο...Αν είχαν και ωραία θάλασσα σαν της Ελλάδας δε θα πατούσε κανείς εδώ και δικαιολογημένα γιατί τα μέρη στις Δαλματικές ακτές είναι πανέμορφα...
Πάντως ας σου πει και κάποιος που έχει πάει...
Το πρόβλημα είναι οι ουρές στα σύνορα, οι κακοί δρόμοι, το γεγονός ότι κάθε μέρα σχεδόν, θα αλλάζετε ξενοδοχείο, και οι πολλές ώρες οδήγησης. Αλλά αξίζει...Και τα Τίρανα είναι πανέμορφα...τιπ αντί για Ντουμπρόβνικ που είναι πανάκριβο να μείνετε στη Βοσνία, 5 χλμ πιο πέρα..Οι μέρες είναι αρκετές μια και το έχω κάνει με γκρουπ σε λιγότερες + Βελιγράδι...αλλά το τρέξιμο =τρέξιμο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.742
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom