Αλβανία Κροατία Μαυροβούνιο Π.Γ.Δ.Μ. Σερβία Σλοβενία βοήθεια για road trip Αλβανία μαυροβούνιο κροατία σλοβενία σερβία σκόπια

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Καλησπερα παιδια!
Όντως, τα σύνορα Σλοβενια προς Κροατία, Κροατία προς Σερβία, Σερβία προς FYROM και FYROM προς Ελλάδα ήταν απογοητευτικά αργά, 2 ώρες κάναμε στο καθένα! Σερβία και FYROM ζητουσαν μόνο διαβατήρια, αλλά FYROM επιπλεον πρασινη κάρτα και άδεια κυκλοφορίας. Μας έκανε εντυπωση που για Ελλάδα δεν ζητουσαν plf σήμερα που μπήκαμε (1/8). Εσείς όμως καντε το εννοείται!
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Ξεκινάω και εγώ το πρώτο μου roadtrip και έχω βγάλει ένα πρόγραμμα
Κότορ 1 νύχτα
Ντουμπρόβνικ 2 νύχτες
Μόσταρ 1 νύχτα
Σπλιτ 2 με αυθημερόν την επόμενη χβαρ
Λίμνες Πλίτβιτσε-λιουμπλιανα
Λιουμπλιάνα
Μποχινι- μπλέντ 1 νύχτα
Την επόμενη για Βενετία με στάση στις σπηλιές ποστοινα,σκοκγιαν κ ίσως franza Partizan hospital κ βραδάκι Βενετία
Βενετία άλλες 2 νύχτες.
Πώς το βλέπετε, είναι εφικτό?? Επιστροφή με καράβι από Βενετία, έχουν κλειστεί τα εισιτήρια. Έχω ένα θέμα μόνο με την διαμονή εκεί κ το πάρκινγκ, γιατί είναι κ ακριβά.. σκέφτομαι να μπω από Σκόπια, Οχρίδα κ μετά Αλβανία, Τίρανα ως Κότορ...
Μια χαρά! Βγαίνει. Εκεί στο plitvice προς Λιουμπλιάνα θα κουραστείτε αλλά οκ. Επισης Μοσταρ η διαμονή δεν είναι απαραιτητη, ένα 4-5ωρο θέλει. Καλά να περάσετε!
 

feugatos

Member
Μηνύματα
30
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Brescia Verona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταξίδι στο όνειρο........
Παιδιά καλησπέρα, θα ταξιδέψω στης 18 Αυγούστου Σκόπια, Σερβία και Βοσνία και για να μην ανοίγω άλλο θέμα θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται με τα βενζινάδικα και τα διόδια.Δεχονται κάρτες παντού η πρέπει να έχουμε και μετρητά (εννοώ το νόμισμα της κάθε χώρας)?
 

sotos8

Member
Μηνύματα
15
Likes
15
Σκόπια και Σερβία σίγουρα δέχονται και κάρτες και ευρώ (στα διόδια) .Βοσνία δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι το ίδιο
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Βοσνια δεν έχει διόδια, τουλάχιστον εμείς δε συναντήσαμε στη διαδρομή από Ντουμπρόβνικ προς Μόσταρ και μετα απο Μόσταρ για Σπλιτ. Αν προς Σεράγεβο
έχει, δε θα δέχονται ευρώ σίγουρα. Καρτα δεν ξέρω, αλλά δυσκολο (αν κρίνω από τα μαγαζια στο Μόσταρ που κανένα δεν είχε POS) .
Στις αλλες δυο χώρες, όπως στα είπαν πανω.
 

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Βοσνια δεν έχει διόδια, τουλάχιστον εμείς δε συναντήσαμε στη διαδρομή από Ντουμπρόβνικ προς Μόσταρ και μετα απο Μόσταρ για Σπλιτ. Αν προς Σεράγεβο
έχει, δε θα δέχονται ευρώ σίγουρα. Καρτα δεν ξέρω, αλλά δυσκολο (αν κρίνω από τα μαγαζια στο Μόσταρ που κανένα δεν είχε POS) .
Στις αλλες δυο χώρες, όπως στα είπαν πανω.
Κάρτα όντως έχουν λίγα μαγαζιά. Ωστόσο εμείς μέχρι τώρα μπορούμε να πληρώσουμε παντού με ευρώ. Διόδια ούτε εμείς είδαμε, καθώς κάνουμε την διαδρομή που ανέφερες κι εσύ.
 

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Από Ντουμπρόβνικ για Kravice Waterfalls και Μόσταρ Βοσνίας, περάσαμε διπλά σύνορα χωρίς καμία καθυστέρηση πάλι. Ούτε από την αντίθετη πλευρά είχε κίνηση 9.30 το πρωί καθημερινής. Πράσινη κάρτα, άδεια, διαβατήρια που σφραγίστηκαν και πιστοποιητικα εμβολιασμού. Λίγο μετά τα σύνορα μας σταμάτησαν για έλεγχο και μας έβαλαν πρόστιμο 21 ευρώ, επειδή η πινακίδα μας δεν είχε πάνω το αυτοκόλλητο με το GR.
 
Last edited:

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ξεκινησαμε σημερα το πρωι απο Θεσσαλονικη για Βελιγραδι στις 7:30. Περασαμε τα συνορα στους ευζωνους σε 5’. Τα συνορα στο presevo για να μπεις Σερβια ειχαν τουλαχιστον δυο ωρες αναμονης. Υπαρχει εναλλακτικο συνορο 30’ βγαινεις απο το δρομο σου αλλα περνας τα συνορα σε 15’. Ειναι στο Pelince-Pcinjski
Border Post "Pelince"
https://goo.gl/maps/4hC1aCwKQnE2TMiUA
Επαρχιακος δρομος λιγες στροφες αλλα ξεμπερδευεις ευκολα.
Μπορειτε να τσεκαρετε χρονους αναμονης εδω:
Live Preševo - Tabanovce | Serbia - North Macedonia Border Crossings | Real-Time Traffic and Border Wait Times.

https://www-amss-org-rs.translate.g...=sr&_x_tr_tl=en&_x_tr_hl=el&_x_tr_pto=ajax,nv

Historical Wait Times at Border Crossings of Croatia and Austria - Traffic Monitoring
 

Traveler koko

Member
Μηνύματα
147
Likes
691
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Καλημέρα.. ξεκινήσαμε κ εμείς οδική για δαλματικές.. Αλβανία Κρυσταλλοπηγή ζητήσανε μόνο ταυτότητες κ άδεια αυτοκινήτου.στην Αλβανία οδηγούν σαν τρελοί. Μου το λέγανε αλλά αυτό που είδα χτες στους δρόμους πρώτη φορά... αποτέλεσμα έπεσα σε 3 ατυχήματα.. τρεις ώρες μποτιλιάρισμα να κάνω 11 Χλμ... μετά τα τυραννα προς Σκόδρα.. προσοχή κίνηση μου είπαν σε βενζινάδικο έχει καθημερινή λόγο ότι πάνε παραλία...
Μαυροβούνιο μας ζητήσανε ταυτότητα κ άδεια αυτοκινήτου..40 λεπτά να περάσουμε...το Κότορ υπέροχο κ τρομερό κ αρκετή ζωή.. αυτά για τώρα..
 

mixalis_

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Καλημέρα.. ξεκινήσαμε κ εμείς οδική για δαλματικές.. Αλβανία Κρυσταλλοπηγή ζητήσανε μόνο ταυτότητες κ άδεια αυτοκινήτου.στην Αλβανία οδηγούν σαν τρελοί. Μου το λέγανε αλλά αυτό που είδα χτες στους δρόμους πρώτη φορά... αποτέλεσμα έπεσα σε 3 ατυχήματα.. τρεις ώρες μποτιλιάρισμα να κάνω 11 Χλμ... μετά τα τυραννα προς Σκόδρα.. προσοχή κίνηση μου είπαν σε βενζινάδικο έχει καθημερινή λόγο ότι πάνε παραλία...
Μαυροβούνιο μας ζητήσανε ταυτότητα κ άδεια αυτοκινήτου..40 λεπτά να περάσουμε...το Κότορ υπέροχο κ τρομερό κ αρκετή ζωή.. αυτά για τώρα..
Ξεκινάω και γω αύριο, έχω ακούσει και γω παρόμοια πράγματα για την οδήγηση😕θα είμαστε προσεκτικοί...τι ώρα πέρασες από σύνορα Αλβανίας-Μαυροβουνιου?
 

Traveler koko

Member
Μηνύματα
147
Likes
691
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ξεκινάω και γω αύριο, έχω ακούσει και γω παρόμοια πράγματα για την οδήγηση😕θα είμαστε προσεκτικοί...τι ώρα πέρασες από σύνορα Αλβανίας-Μαυροβουνιου?
Με καθυστέρηση η κίνηση.. πέρασα γύρω στης 6 από εκεί..
 

Traveler koko

Member
Μηνύματα
147
Likes
691
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Σύνορα Κροατία Ντουμπρόβνικ με ζήτησαν ταυτότητα κ μας ρώτησαν απλά αν είμαστε εμβολιασμενοι η αρνητικοι κ τίποτα άλλο... αναμονή γύρω στα 35 λεπτά..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom