Αλβανία Κροατία Μαυροβούνιο Π.Γ.Δ.Μ. Σερβία Σλοβενία βοήθεια για road trip Αλβανία μαυροβούνιο κροατία σλοβενία σερβία σκόπια

barkour

Member
Μηνύματα
1.176
Likes
5.333
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Γειά σας!!! Σχεδιάζω road trip για μέσα Αυγούστου για Αλβανία, Μαυροβούνιο, Κροατία ( μέχρι Σπλιτ).
Θέλω κάποιες διευκρινίσεις.
Με ευρωπαϊκό δίπλωμα οδήγησης το μικρό ροζ μπορώ να διασχίσω Αλβανία και Μαυροβούνιο ή θέλει διεθνές;
Επίσης η διεθνή πράσινη κάρτα την χρειάζονται σε πράσινο χαρτί ή τους αρκεί σε φωτοτυπία άσπρη;
Επίσης τηλεφωνική κάρτα από Αλβανία από πού αγοράζουμε; Υπάρχει κάπου στα σύνορα ή πρέπει να πας σε πόλη;
μια χαρα ειναι το διπλωμα και η πρασινη καρτα εχει γινει ασπρη ,εδω και δυο χρονια
 

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
162
Γειά σας!!! Σχεδιάζω road trip για μέσα Αυγούστου για Αλβανία, Μαυροβούνιο, Κροατία ( μέχρι Σπλιτ).
Θέλω κάποιες διευκρινίσεις.
Με ευρωπαϊκό δίπλωμα οδήγησης το μικρό ροζ μπορώ να διασχίσω Αλβανία και Μαυροβούνιο ή θέλει διεθνές;
Επίσης η διεθνή πράσινη κάρτα την χρειάζονται σε πράσινο χαρτί ή τους αρκεί σε φωτοτυπία άσπρη;
Επίσης τηλεφωνική κάρτα από Αλβανία από πού αγοράζουμε; Υπάρχει κάπου στα σύνορα ή πρέπει να πας σε πόλη;
Εγω εκανα ενα αντιστοιχο ταξιδι οδικών τον Μάιο προς Σερβια μεσω Σκοπίων. Χρειαζοταν οπωσδηποτε Διεθνες διπλωμα και πράσινη κάρτα. Βεβαια πουθενα δεν μας ζητηθηκε το δίπλωμα, παραμόνο η κάρτα σε όλα τα συνορα. Κάνε μια κλήση στην ΕΛΠΑ(η οποια ειναι υπέυθυνη για το Διεθνές δίπλωμα) για να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 
Μηνύματα
22
Likes
16
Εγω εκανα ενα αντιστοιχο ταξιδι οδικών τον Μάιο προς Σερβια μεσω Σκοπίων. Χρειαζοταν οπωσδηποτε Διεθνες διπλωμα και πράσινη κάρτα. Βεβαια πουθενα δεν μας ζητηθηκε το δίπλωμα, παραμόνο η κάρτα σε όλα τα συνορα. Κάνε μια κλήση στην ΕΛΠΑ(η οποια ειναι υπέυθυνη για το Διεθνές δίπλωμα) για να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Η ΕΛΠΑ ΘΈΛΕΙ να τα παίρνει....Εδώ πήγα Ισραήλ και Ιορδανία με ευρωπαϊκό δίπλωμα και η αστυνομία που με σταμάτησε στην Ιορδανία τους έδειξα το διεθνές και μου είπε δεν χρειάζεται εφόσον το δίπλωμα σου έχει λατινικούς χαρακτήρες.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ξεκινήσαμε Παρασκευή roadtrip μέσω Αλβανίας, μείναμε Μαυροβούνιο, Κροατία Ντουμπρόβνικ, σήμερα Μόσταρ στη Βοσνία κ συνεχίζουμε ψηλότερα.
Πρώτες πληροφορίες για όσους έπονται...η πράσινη κάρτα είναι άσπρη κ δεν το κάνουν θέμα πουθενά.
Όπου δεν...πίπτει η ρέβολουτ δέχονται μια χαρά το ευρώ.
Η κίνηση πάνω από τα Τίρανα είναι ανεκδιήγητη, η οδήγηση των Αλβανών κ Μαυροβούνιων σαν ταινία φρίκης αλλά περιέργως ψηλότερα στα παράλια τα πράγματα είναι καλύτερα. Κ γρήγορη η διέλευση των συνόρων.
Το χειρότερο το βιώνουν όσοι κατεβαίνουν από Ευρώπη με κατεύθυνση στο νότο. Ουρές χιλιομέτρων, κλάμα....
 

eleftheriasid

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα σας,
θα ήθελα να ρωτήσω πληροφορίες για το roadtrip στις δαλματικές ακτές. Θα διασχίσουμε οδικώς την Αλβανία μέχρι το Μαυροβούνιο, Ντουμπρόβνικ, Βουδαπέστη, Βελιγράδι και θα γυρίσουμε από Θεσσαλονίκη.
 

Gwo

Member
Μηνύματα
43
Likes
14
Καλησπερα σχεδιαζουμε να φυγουμε τα Χριστουγεννα για 1 βδομαδα απο Β.Ελλαδα και να κανουμε δρομολογιο Βελιγραδι-Ζαγκρεμπ-Λουμπλιανα. Καποιος που το εχει κανει θεωρειται πως οι μερες ειναι αρκετες για να κανουμε μια μικρη βολτα τυπου 2 ημερες χοντρικα στη καθε πολη ? Επισης στο γυρισμο ειναι αναγκαστικα ο ιδιος δρομος ή θα μπορουσαμε να γυρισουμε πχ μεσω Μαυροβουνιου και Σεραγεβο ? Το εχει κανει καποιος ?
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Όχι πως δεν το εχουν κανει και άλλοι (γρήγορο πέρασμα), αλλά ούτε πως δεν βγαίνει.

Στο γυρισμό υπάρχουν πολλές εναλλακτικές διαδρομές που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν, αλλά όχι για αυτήν την εποχή που σχεδιάζετε.

Από άποψη φύσης η Βοσνία είναι η πιο όμορφη και ενδείκνυται για την Άνοιξη/Καλοκαίρι.

Εγώ στην περίπτωση σας θα πήγαινα Ελλαδα Ζαγκρεμπ με αεροπλάνο. Θα έπαιρνα από εκει αμάξι για να παω Σλοβενία, θα γύριζα, έπαιρνα τρένο για το Βελιγράδι και από εκεί πάλι αεροπορικώς πίσω.
Ο χειμώνας μπορεί να εχει χιόνια αρκετά (όχι πως οι δρόμοι δεν θα είναι καθαροί), αλλά δεδομένου ότι βραδιάζει στις 4 μμ εκεί δεν μένει και πολύς χρόνος για να χάνεται σε 30+- ώρες δρόμου.
 
Μηνύματα
6
Likes
4
Καλημέρα, έχω κάποιες ερωτήσεις για το parking στο Μαυροβούνιο για όποιον έχει πάει και έχει την εμπειρία, έχω διαβάσει ότι έχουν park meters και sms. Η πληρωμή του parking είναι μόνο cash? να φανταστώ σε τοπικό νόμισμα. Δέχονται revolut ή visa για το parking?
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.176
Likes
5.333
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Καλημέρα, έχω κάποιες ερωτήσεις για το parking στο Μαυροβούνιο για όποιον έχει πάει και έχει την εμπειρία, έχω διαβάσει ότι έχουν park meters και sms. Η πληρωμή του parking είναι μόνο cash? να φανταστώ σε τοπικό νόμισμα. Δέχονται revolut ή visa για το parking?
Το νομισμα τους ειναι - εδω και πολλα χρονια- Ευρω
 

GrigorisKt

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Καλοκαίρι σχεδιάζω να πάω ταξίδι στην Σλοβενία με την μηχανή.
Σύνολο: 2900κμ - 7ημέρες
Η διαδρομή θα είναι:
Ελλαδα - Σκόπια - Σερβία - Κροατία - Σλοβενία - Κροατία - Βοσνία - Μαυροβούνιο - Αλβανία - Ελλάδα.

Τι θα χρειαστώ από έγγραφα και σε ποιές χώρες θα συναντήσω δυσκολίες στα σύνορα.
Μόνο με την ταυτότητα και πράσινη κάρτα περνάω τα σύνορα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.410
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom