Γαλλία γαλλικη ριβιερα

xkyralidis

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Γκισε τράπεζας
Ταξίδι-Όνειρο
Σπιτσβέργη
Α, να μην ξεχάσω να σου προτείνω να φας παγωτό στο (κατά την άποψη πολλών) καλύτερο παγωτατζίδικο του κόσμου (Fenocchio λέγεται και είναι στο λιμάνι)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Στο forum θα βρεις αρκετές πληροφορίες και ταξιδιωτικές ιστορίες των μελών για την περιοχή.
Άρα, ξεκινάς το διάβασμα από τις παρακάτω ενότητες, για να πάρεις ιδέες.

http://www.travelstories.gr/glossary/18233-%E3%E1%EB%EB%DF%E1.html
 
Last edited by a moderator:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Aν μπορείς βάλε μία διαμονή στο Μονακό, η βραδινή βόλτα στο πριγκηπάτο είναι εκπληκτική.
 

AngieP

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Iordania
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
θα πρότεινα οπωσδήποτε την παραλιακή διαδρομή από Κάννες μέχρι Σαν Τροπέ.. αυτή είναι η πραγμαική γαλλική ριβιέρα! Το Σεν Τροπέ καά την γνώμη μου δεν λέει και πολλά αλλά η διαδρομή είναι αυτό που αξίζει. Επίσης οπωσδήποτε να βάλετε μία ημερήσια στο Μονακό. Αξίζει τον κόπο. Και αν θα πάτε στην Εξ εν Προβενς τότε οπωσδήποτε να πεταχτείτε σε ένα από τα κοντινά χωριουδάκια της Προβηγκίας όπως το Λουρμαρίν..σκέτη μαγεία!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αν από Κάννες μέχρι Σαιν Τροπέ είναι η πραγματική Γαλλική Ριβιέρα, από Κάννες μέχρι Μεντόν τι είναι;
 

AngieP

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Iordania
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
αυτό εναπόκειται στην προσωπική άποψη του καθενός..εγώ είπα αυτό που άρέσει σε εμένα.
 

xkyralidis

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Γκισε τράπεζας
Ταξίδι-Όνειρο
Σπιτσβέργη
Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω angieP, απλά θα προσέθετα μία βραδινή έξοδο στις Κάννες. Μαγεία..
 

mixos_str

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Paris για 4η φορα
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Αμερικης
Εκανα αυτο το ταξιδι το καλοκαιρι που μας περασε. Εμεινα 7 μερες Νικαια και με το αυτοκινητο καναμε κοντινες εξορμησεις σε Μονακο(2 φορες μερα και 2 φορες νυχτα), Εζ, Καννες(μερα για μπανιο και νυχτα για βολτα) και Σαν τροπε.

Το Μονακο αξιζει να το περπατησεις μερα γιατι ειναι μικρο και δεν σε κουραζει,αλλα πρεπει να πας και ενα βραδυ για ενα κοκτειλ για να νιωσεις λιγο την γκλαμουρια που δεν προκειται να νιωσεις σε πολλα μερη του κοσμου.

Οι Καννες επισης το ιδιο ισχυει για μερα και βραδυ.

Το Σαν τροπε σαν χωριουδακι δεν λεει πολλα αλλα για μπανιο εχει μια παραλια πολλων χιλιομετρων με γαλαζια -παγωμενα- νερα που αξιζει να την επισκευτεις. Βεβαια η διαδρομη Νικαια-Σαν τροπε την κανεις σε 5 ωρες λογω την υπεραυξημενης κινησεις στα μεσα Ιουλιου.

Οι τιμες των παρκινγκ δεν διαφερουν πολυ απο ενα παρκινγκ στο κεντρο της πολης μας. Στο Μονακο τις Κυριακες ειναι δωρεαν για 5 ωρες και τις αλλες μερες ψιλονορμαλ.

ΠΑΝΤΑ να επιλεγεις τις παραλιακες διαδρομες και οχι τους αυτοκινητοδρομους γιατι εχουν να σου προσφερουν πολυ ωραια τοπια!
 

DEPI.1

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
σας ευχαριστω για τις πληροφορίες!!!
τελικα να μεινω st paul de vence ή να κανω μισές μερες τις aix de provence και μισες Νίκαια?να μεινω και monaco κανένα βραδυ ή μονο Νίκαια και να πηγαινοέρχομαι.οσο για το ξενοδοχεια στην Νικαια τα περισσότερα έχουν ιδιωτικο παρκινκ σε κατι τρελές τιμες!
 

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Επειδή το επόμενο ταξίδι μου περιλαμβάνει και 5 μέρες Νίκαια για τον Αύγουστο...όταν γυρίσεις γράψε εντυπώσεις...καλά να περάσεις!!!!
 

siliaki

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλησπερα! Θα ταξιδεψω το καλοκαιρι στη Γαλλικη ριβιερα. Θα ηθελω λοιπον την πολυτιμη βοηθεια σας σχετικα με το που να μεινω. Θα κανω 5 διανυκτερευσεις και θα εχω μαζι μου κ ενα παιδακι. (Αυτο το αναφερω λογω των αποστασεων). Να μεινω στη Νικαια η να επιλεξω καποια αλλη περιοχη? Σκεφτομουν τις καννες. Ποια ειναι η γνωμη σας;
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Καλησπέρα και απο εμένα ! Θα παω με την αδερφή μου 5 μερες-5δν στη Γαλλική Ριβιέρα 31 Μαίου- 5 Ιουνίου. Τα 2 πρώτα βράδια θα μείνουμε Μόντε Κάρλο (με couchsurfing) . Μετα θα θέλαμε να μείνουμε 1 βράδι Κάννες και 2 Νίκαια για να πάμε και 1 μονοήμερη σε κάποιο χωριό. Κάθε προτάσεις δεκτές , δεν θα έχουμε αμάξι , θα μετακινούμαστε με λεωφορείο .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom