Ουγκάντα γεια σας απο renata και Lullu..

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Θα σου έλεγα ότι με την δική μου λογική θα προσπαθούσα να μην αρρώσταιναν οι κάτοικοι, μέσω των καταλληλων υποδομών, αντι να τους θεραπεύσω.
Οποτε στο μεταξυ μεχρι να δημιουργησουν τις καταλληλες υποδομες οι αφρικανοι ολομοναχοι, χωρις οικονομικη αρωγη απο κανενα δυτικο φορεα παραταμε στην μοιρα τους τους αρρωστους και φευγουμε (η μαλλον φευγουν η Lullu και η Renata -εγω ειμαι σπιτι μου).
Αν στην Ελλαδα για να λειτουργησει ενα Νοσοκομειο πχ Αττικο χρειαστηκαν κατι χρονια, αν θυμαμαι καλα, μπορω να υποθεσω με σχετικη ασφαλεια οτι και στην Αφρικη για να λειτουργησει καποιο αφρικανικο νοσοκομειο θα χρειαστει ο ιδιος χρονος τουλαχιστον στην καλυτερη περιπτωση.
Οποτε στο μεσοδιαστημα οσοι πεθαναν πεθαναν, δε βαριεσαι -θα αποτελεσουν αλλο ενα στατιστιμο νουμερο για τον ΠΟΥ, τον ΟΗΕ, την UNICEF κλπ. Δε θα λειψουν και απο κανεναν- υπερπληθυσμο εχουν αλλωστε οι χωρες αυτες, καποιος αλλος θα βρεθει να καλυψει τη θεση τους κατω απο τον ηλιο.
Σιγουρα δεν μοιραζομαστε την ιδια λογικη.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Οχι, δεν έχουμε την ίδια λογική.
Κατά την δική μου άποψη εμπρακτη επιτόπια αρωγή απο μηχανικούς, ιατρους, κλπ. βοηθά.
Αλλά απο κει και πέρα βοήθειες του στυλ στέλνω κουνουπιέρες, χρήματα και παπούτσια, διαιωνίζουν το πρόβλημα και δεν συμβάλλουν σε τίποτα, για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω.
 

franmeg

Member
Μηνύματα
99
Likes
399
Επόμενο Ταξίδι
Νιγηρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο κοσμος ολος!
Να κανω μια ερωτηση: Χιλιαδες ΜΚΟ δραστηριοποιουνται στην Αφρικη εδω και, ας πουμε χονδρικα, 30 χρονια. Περαν καποιων εξατομικευμενων βελτιωσεων, εχει υπαρξει καποια αλλαγη επι της ουσιας στη ζωη του γενικου πληθυσμου?εχει υπαρξει αναπτυξη?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Κατά την δική μου άποψη εμπρακτη επιτόπια αρωγή απο μηχανικούς, ιατρους, κλπ. βοηθά.
ΟΚ! Εγω σε αυτου του ειδους τη βοηθεια αναφερομουν, οπως αυτη που τουτη τη στιγμη παρεχουν τα κοριτσια. Η διαφωνια μου ηταν στο οτι νομιζα οτι δε δεχοσουν ουτε την επιτοπια αρωγη απο δυτικους μηχανικους, ιατρους κλπ. Και προφανως συμφωνω οτι δεν εχει νοημα να στελνεις ρουχα η τροφιμα, αλλα χρηματα γιατι οχι; Αν δεν εχουν καποια χρηματοδοτηση πως θα κινηθουν οι γιατροι, πως οι μηχανικοι θα κτισουν κανενα εργο που θα βελτιωσει τη ζωη της κοινοτητας;
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Να κανω μια ερωτηση: Χιλιαδες ΜΚΟ δραστηριοποιουνται στην Αφρικη εδω και, ας πουμε χονδρικα, 30 χρονια. Περαν καποιων εξατομικευμενων βελτιωσεων, εχει υπαρξει καποια αλλαγη επι της ουσιας στη ζωη του γενικου πληθυσμου?εχει υπαρξει αναπτυξη?
Και γιατι ο ΜΚΟ οφειλει να δημιουργησει προυποθεσεις αναπτυξης στο κρατος στο οποιο δραστηριοποιειται; Αυτο ειναι αποκλειστικη αρμοδιοτητα του κρατους. Ο ΜΚΟ οφειλει να βοηθα τον γενικο πληθυσμο σε συγκεκριμενα και μονο θεματα, υγειας, παιδειας, η καποια μικρα εργα τοπικης εμβελειας πχ υδροδοτηση ενος χωριου κλπ. Τιποτε αλλο.
Οταν η Ελλαδα εβγαινε απο τον πολεμο και ηταν στο μαυρο της το χαλι, ειχε δραστηριοποιηθει ο Ερυθρος Σταυρος και κανει ειχε συσιτια, αποστολες φαρμακων κλπ. Το πως μοιραστηκε ομως καλως η κακως το σχεδιο Μαρσαλ, ουτε αρμοδιοτητα του Ερυθρου Σταυρου υπηρξε, ουτε περιμενε κανενας ποτε κατι τετοιο απο τον Ερυθρο Σταυρο. Αρμοδιοτητα της ελληνικης κυβερνησης υπηρξε η διανομη των χρηματων του Σχεδιου, καθως και οτιδηποτε αλλο αφορουσε την αναπτυξη της χωρας.
Μην δινουμε λοιπον ρολο στις ΜΚΟ ο οποιος ανηκει στις κυβερνησεις.
 

franmeg

Member
Μηνύματα
99
Likes
399
Επόμενο Ταξίδι
Νιγηρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο κοσμος ολος!
Ερση εαν ζησεις κ δουλεψεις στην Αφρικη θα δεις οτι οι (μεγάλες) ΜΚΟ εχουν αντικαταστησει το κρατος.Δυστυχως....
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
οι ΜΚΟ, οσο κ να μας ξενιζει αυτο σαν εταιριες λειτουργουν
Επαυξάνω...και σε πολλές περιπτώσεις λειτουργούν χειρότερα και από τον πιο απάνθρωπο επιχειρηματία.

Να κανω μια ερωτηση: Χιλιαδες ΜΚΟ δραστηριοποιουνται στην Αφρικη εδω και, ας πουμε χονδρικα, 30 χρονια. Περαν καποιων εξατομικευμενων βελτιωσεων, εχει υπαρξει καποια αλλαγη επι της ουσιας στη ζωη του γενικου πληθυσμου?εχει υπαρξει αναπτυξη?
Αλλαγή υπάρχει μόνο όταν προσφέρεται στον κόσμο εκπαίδευση,τεχνογνωσία και τεχνολογία.Το έζησα,αλλά όχι βέβαια στην Αφρική.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
ΟΚ! Εγω σε αυτου του ειδους τη βοηθεια αναφερομουν, οπως αυτη που τουτη τη στιγμη παρεχουν τα κοριτσια. Η διαφωνια μου ηταν στο οτι νομιζα οτι δε δεχοσουν ουτε την επιτοπια αρωγη απο δυτικους μηχανικους, ιατρους κλπ. quote]
Μπορείς να μου βρεις στο κείμενό μου σε ποιό σημείο αναφερόμουν στην συγκεκριμένη αρωγή (που ούτε καν αναφέρθηκα!)?
Διαφωνείς ότι η Αφρική είναι πλατφόρμα εκμετάλλευσης δεκάδων ιδιωτων, ΜΚΟ, επιχειρηματιών, φαρμακοβιομηχανιών, ακόμα και κυβερνήσεων? Θεωρείς σωστό να στέλνουμε αγαθά που μπορούν να παράξουν μόνοι τους οι ντόπιοι ως βοήθεια? Εχεις αντίρρηση ότι στην ρίζα χτυπιέται το κακό και αντίτιθεσαι σε μια οικονομική ανάπτυξη (ουτοπικό αλλά τέλος πάντων) των κρατών που θα έλυνε βασικά θέματα? Και στην τελική, που ακριβώς διαφωνείς σε αυτά που γράφω? Οι περισσότερες ΜΚΟ είναι "τακίμια" με διεφθαρμένες κυβερνήσεις, απλά θεωρώ ότι συγχέεις τον αγνό στρατιώτη με τον φιλόδοξο στρατηγό/επικεφαλής.
Δεν έχεις άδικο σε αυτό. Ειναι σύνηθες φαινόμενο.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
την καλησπέρα μου και απόψε απο την Καμπάλα.
εξω έχει νυχτώσει απο τις 7.
σήμερα προλαβα να δώ τους καταρράκτες και τις πηγές του Νείλου στην Jinja οπως και το σημείο μηδέν του Νείλου μιας και δουλεύαμε εκεί κοντά.
Η πολη δεν κοιμάται ποτέ!! ειναι σε 24ωρο πανηγυρι!!
παλι έκανα dry clean με τα μαντηλάκια μου..
Ξεθεωμένη θα πεσω να κοιμηθώ..
αλλος ένας παράξενος ουρανός με τρελλά χρώματα και απόψε.
βλέπω αναπτύξατε ένα σωρό θεωρίες αυτές τις μέρες..
γίνατε όλοι στατικολόγοι,κοινωνιολόγοι,πολιτικοι μηχανικοί,κριτές των παντων,ειδήμονες και ειδικοί!!
εμείς δεν ανοίξαμε το πόστ για αυτό και ούτε μας ενδιαφέρει ποιος και ποτε θα σώσει την ουγκάντα!!!
κρατήσαμε μια ανοιχτή γραμμή μαζί σας έτσι για συντροφιά...
και ξαναλέω..
έκλεισε νωρίς το βουλκανιζατέρ πάλι,φάγαμε με τα παιδάκια αγκαλιά,χορτασαμε αγκαλίτσες χαιδέψαμε κεφαλάκια και αυτό ήταν όλο!!
αυριο μια άλλη μέρα..
εγω και η lullu σας καληνυχτάμε!!!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
καληνύχτα κορίτσια καλή δύναμη εκεί
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
την καλησπέρα μου και απόψε απο την Καμπάλα.
εξω έχει νυχτώσει απο τις 7.
σήμερα προλαβα να δώ τους καταρράκτες και τις πηγές του Νείλου στην Jinja οπως και το σημείο μηδέν του Νείλου μιας και δουλεύαμε εκεί κοντά.
Η πολη δεν κοιμάται ποτέ!! ειναι σε 24ωρο πανηγυρι!!
παλι έκανα dry clean με τα μαντηλάκια μου..
Ξεθεωμένη θα πεσω να κοιμηθώ..
αλλος ένας παράξενος ουρανός με τρελλά χρώματα και απόψε.
βλέπω αναπτύξατε ένα σωρό θεωρίες αυτές τις μέρες..
γίνατε όλοι στατικολόγοι,κοινωνιολόγοι,πολιτικοι μηχανικοί,κριτές των παντων,ειδήμονες και ειδικοί!!
εμείς δεν ανοίξαμε το πόστ για αυτό και ούτε μας ενδιαφέρει ποιος και ποτε θα σώσει την ουγκάντα!!!
κρατήσαμε μια ανοιχτή γραμμή μαζί σας έτσι για συντροφιά...
και ξαναλέω..
έκλεισε νωρίς το βουλκανιζατέρ πάλι,φάγαμε με τα παιδάκια αγκαλιά,χορτασαμε αγκαλίτσες χαιδέψαμε κεφαλάκια και αυτό ήταν όλο!!
αυριο μια άλλη μέρα..
εγω και η lullu σας καληνυχτάμε!!!
Μην μας ξεχνάτε... αδημονούμε για νέα σας !!:clap::lol:

Από μας εδώ, τους αραχτούς και καλοβολεμένους στους καναπέδες μας, τα φιλιά μας !
 

franmeg

Member
Μηνύματα
99
Likes
399
Επόμενο Ταξίδι
Νιγηρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο κοσμος ολος!
Κοριτσια καλησπερα!!
μια συζητηση καναμε, χαρη σε εσας που μας δωσατε το ερεθισμα!Αποψεις λεμε, ειτε ειδικοι ειτε ¨"ανειδικευτοι"..αλλα εχετε δικιο καταχραστηκαμε το θεμα σας.
Πρωτη εγω ζητω συγγνωμη!
Καλο βραδυ!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.492
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom