Κένυα Τανζανία εμβολια και χαπια για κενυα - τανζανια..

IRIDA

Member
Μηνύματα
57
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΔΥΤΙΚΗ ΑΦΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ
Το θεμα ειναι ποτε πραγματικα χρειαζεται....:roll:
Τι θελω να πω..
Για την Ινδια π.χ που το εψαξα πολυ,το συμπερασμα που εβγαλα ηταν οτι εξαρταται απο το ποσες μερες θα πας , που θα πας και τις συνθηκες που θα μενεις και θα τρως εκει(γενικα για ολα τα εμβολια μιλαω,οχι μονο για ελονοσια). Μηπως οταν καποιος κινειται στα τουριστικα μερη ειναι υπερβολη τετοια προφυλαξη??:roll: Και ας μην ξεχναμε οτι δεν υπαρχει κανενα αθωο φαρμακο.
Το ιδιο αναρωτιεμαι τωρα κια για Αγιο Δομηνικο που θα παω. Διαβαζω οτι καποιοι παιρνουν χαπια κι εκει για μαλαρια..Δεν ξερω που μπορουμε να βρισκουμε πραγματικα αντικειμενικες πληροφοριες για την αναγκαιοτητα για καθε μερος..:roll:
ακριβως το ιδιο προβλημα εχω.. το θεμα ειναι να μας πει καποιος εγκυρα τι ακριβως χρειαζεται.. και οσο για τις παρενεργειες καπου διαβασα οτι ειναι κυριως ψυχολογικες , καταθλιψεις ,εφιαλτες και τετοια .. οποτε αν ειναι να παθουμε τα χειροτερα για 20 μερες διακοπες εεεεεεεεε τι να πω... θα παρω δευτερα το υγειονομικο αλλα δεν ξερω και παλι κατα ποσο να τους εμπιστευτω..:roll:
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Τολμώ να συμφωνήσω με την Ρενάτα, αν και δεν ταξιδεύω σε χώρες που πανδημεί επιδημία όπως ανέφερε, χάπια ελονοσίας πήρα μόνο την πρώτη μου φορά, στην Ινδία. Άλλωστε με ή χωρίς χάπια τα αντικουνουπικά και τα μακρυμάνικα είναι δεδομένα, το χειρότερο όμως είναι ότι δεν τρώω ωμές σαλάτες εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις και αυτό μου κοστίζει περισσότερο.
Εκεί όμως που δυσκολεύτηκα ήταν στην Μαδαγασκάρη, που μας έλεγαν πως υπάρχει φόβος για επιδημία χολέρα; λέπρας; δεν θυμάμαι. Υπήρχαν μπλόκα στον δρόμο που σταματούσαν τα αυτοκίνητα με τουρίστες όπως εμάς και τους έδιναν χάπια κατά της επιδημίας. Δεν έχω ιδέα τι χάπια ήταν αυτά, τα έδινα χύμα ένα στον καθέναν ποτέ δεν είδα ούτε το κουτάκι ούτε την ονομασία τους. Στις εσωτερικές πτήσεις στο αεροδρόμιο πάλι έβρισκες στρατιώτες με τα χάπια ανά χείρας, αυτοί σε υποχρέωναν να τα καταπιείς μπροστά τους. Φυσικά δεν ήπια ούτε ένα από αυτά.
 
Last edited by a moderator:

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Αμαν,και θελω να παω Μαγαδασκαρη...:roll:
Παντως συμφωνω με την renata. Αυτο που λες που δεν καλυπτει ολα τα ειδη μου ειχανε πει,κι ετσι εγω προσωπικα για Ινδια,δεν πηρα τιποτα. Και να ξαναπαω,παλι δεν θα παρω.
IRIDA μην περιμενεις να παρεις και πολλες απαντησεις απο το υγειονομικο...εγω ειχα παρει 2-3 τηλεφωνα σε διαφορετικες περιοχες και ολο διαφορετικες απαντησεις επαιρνα....:roll:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
ΟΚ, μην ακούτε τι λέει το υγειονομικό αλλά ακούστε τι λέει ο καθένας μας εδώ, το μακρύ του και το κοντό του! Τι να πώ!

Ο καθένας μιλάει για την προσωπική του εμπειρία, τις αποφάσεις του σύμφωνα με τη δική του κρίση και τη γνώση του οργανισμού του. Πώς να δώσει συμβουλές σε κάποιον - όντας μη ειδικός - και χωρίς να τον ξέρει?
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Φιλε babaduma,κανονικα ετσι θαπρεπε,αλλα τι γινεται οταν κι αυτοι που ειναι στο υγειονομικο δεν ξερουν?? Εγω μενω επαρχια,εδω που ρωτησα για την Ινδια με κοιτουσαν ετσι...:shock:...μου δωσανε τα τηλεφωνα να παρω Αθηνα και οταν μαθω να τους πω... Πηρα σε 3 διαφορετικες περιοχες των Αθηνων και πηρα 3 διαφορετικες απαντησεις. Και πες μου τοτε τι κανεις?:roll:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Φιλε babaduma,κανονικα ετσι θαπρεπε,αλλα τι γινεται οταν κι αυτοι που ειναι στο υγειονομικο δεν ξερουν?? Εγω μενω επαρχια,εδω που ρωτησα για την Ινδια με κοιτουσαν ετσι...:shock:...μου δωσανε τα τηλεφωνα να παρω Αθηνα και οταν μαθω να τους πω... Πηρα σε 3 διαφορετικες περιοχες των Αθηνων και πηρα 3 διαφορετικες απαντησεις. Και πες μου τοτε τι κανεις?:roll:
ΟΚ, να σου πω τι κάνω: Πηγαίνω στη Δ/νση Υγιεινής και τους λέω πού θέλω να πάω. Μου λένε τι ξέρουν και μου δίνουν - αν χρειάζεται - ότι χάπια συστήνονται. Από κει και πέρα, ψάχνω μόνος μου τον WHO να δω τι παίζει στην περιοχή. Διαβάζω και τις επίσημες οδηγίες άλλων χωρών (π.χ. ΗΠΑ, Αγγλία, κλπ.) - χωρίς να τις παίρνω και σαν θέσφατο, μια ιδέα μόνο - και ανάλογα με το πού και πώς θα κινηθώ, με την προηγούμενη εμπειρία μου σε άλλες ανάλογες περιοχές, αποφασίζω και πράττω.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Φιλε babaduma,κανονικα ετσι θαπρεπε,αλλα τι γινεται οταν κι αυτοι που ειναι στο υγειονομικο δεν ξερουν?? Εγω μενω επαρχια,εδω που ρωτησα για την Ινδια με κοιτουσαν ετσι...:shock:...μου δωσανε τα τηλεφωνα να παρω Αθηνα και οταν μαθω να τους πω... Πηρα σε 3 διαφορετικες περιοχες των Αθηνων και πηρα 3 διαφορετικες απαντησεις. Και πες μου τοτε τι κανεις?:roll:
.. Kαθε υγειονομικη υπηρεσία έχει και τμημα εμβολιασμων, οπως εχει και ενα μεγαλο ασπρο βιβλιο με όλα τα στοιχεια απο τον παγκοσμιο οργανισμο υγειας που αφορα όλες τις χωρες του κόσμου και με πληροφοριες για καθε εμβολιασμο και προφυλακτικη αγωγη πρεπει να λαβουν οι επισκέπτες..ισως οταν πηγε ςεσυ στη δικη σου υγειονομικη περιφερεια να απουσίαζε η υπευθυνη και σε παρεπεμψαν αλλου..

...
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Καλησπερα.. σκεφτομαι τελος αυγουστου να παω ενα ταξιδι κενυα-τανζανια με gap adventures! εχω τρελαθει ομως με το θεμα των εμβολειων .. σε μια μικρη ερευνα που εχω κανει μεσω internet χρειαζονται τουλαχιστον 3 εμβολια και χαπια για ελονοσια τα οποια εχουν τρελες παρενεργειες !!!!!
IRIDA καλησπέρα! Μην σε πιάνει πανικός, εμείς πήγαμε Τανζανία και κάναμε μόνο το εμβόλιο για τον κίτρινοπυρετό και παίρναμε χάπια malarone για την ελονοσία. Καμία παρενέργεια δεν είχαμε. Δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο. Για την ακρίβεια, ακόμα και τα 2 κουτάκια με εντομοαπωθητικό DEET που αγοράσαμε δεν τα χρησιμοποιήσαμε σχεδόν καθόλου, γιατί τα επικίνδυνα κουνούπια βγαίνουν τσάρκα το σούρουπο και το ξημέρωμα, οπότε φορούσαμε ζακέτες εκείνες τις ώρες και κανένα πρόβλημα!
Ζηλεύω!:D:bleh:
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
και οσο για τις παρενεργειες καπου διαβασα οτι ειναι κυριως ψυχολογικες , καταθλιψεις ,εφιαλτες και τετοια
Οι παρενέργειες που λες αφορούν τα χάπια Lariam για τη μαλάρια. Τα malarone μπορεί να έχουν γαστρεντερικές παρενέργειες, διαρροια και τέτοια, όμως και πάλι ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά. Μην πανικοβάλλεσαι, πήγαινε στο μοναδικό αυτό ταξίδι και δεν θα το μετανιώσεις! Στο Υγειονομικό (τηλ. 2106460493 μπλε κτίριο, υπόγειο) θα σου πουν ότι είπαν και σε εμάς. Εμβόλιο για κίτρινο πυρετό και χάπια malarone.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιατί δε ρωτάς το gap να σου πουν αυτοί; Έχουν εμπειρία στο θέμα, φαντάζομαι.

Εγώ έχω κάνει εμβόλια και δεν το βρήκα και τόσο τρομερό, μισή ώρα δουλίτσα είναι και τη δεύτερη μέρα έχεις ελάχιστο πυρετό για μερικές ώρες, σιγά το θέμα. Πιο πολύ με ταλαιπωρεί η μετάβαση μέχρι το Υγειονομικό της Αθήνας, παρά τα εμβόλια.
 

IRIDA

Member
Μηνύματα
57
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΔΥΤΙΚΗ ΑΦΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ
Σας ευχαριστω πολυ ολους.. θα εποικηνωνησω αυριο με την νομαρχια και θα δω απο εκει και περα,, ευχαριστω και παλι:clap:
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
πιστευω οτι καλο ειναι να παιρνεις μια αποψη απο ΠΟΥ, απο Νομαρχια, και επισης εγω κοιταω παντα και τι προτεινεται σε γερμανους τουριστες-ταξιδιωτες

αν ολοι λενε το ιδιο , τοτε κανω αυτο που προτρεπουν...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.765
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom