εξωτικο ταξιδι τον Αυγουστο

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αν ένας νέος άνθρωπος, που του αρέσουν τα ταξίδια, έχει μεράκι με τις εκδρομές και μιλάει ξένες γλώσσες βαριέται να ψαχτεί ή φοβάται να ταξιδέψει μόνος του τότε κλάφτα Χαράλαμπε...

Τι με νοιάζει εμένα μωρέ... πηγαίνετε στο Cel, στο Versus και στο Μέκαψες travell πάρτε ένα φασόν πακέτο και καλό ταξίδι στην όποια Μαλαισία και Ταυλάνδη... και πολύ σας πέφτει...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
και εγω πρωτη φορα ασια και τα κανονισαμε ολα μονοι μας...και τελικα ηταν πιο ευλοκο και πολυ πιο διασκεδαστικο,καθως μια μεγαλη χαρα του ταξιδιου ειναι και η προετοιμασια....και σε σχεση με πρακτορεια μου στοιχισε ουτε τα μισα....για 35 μερες αεροπορικα, τρενα και ξενοδοχεια μου στοιχισαν 1000 ευρω...βεβαια δε θα μεινω σε 4 αστερια αλλα σε πιο βασικα δωματια....
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.997
Και εγώ προς Ταϊλάνδη σκέφτομαι να πάω και ψάχνω για προσφορές πακέτων.
Πήρα μιά προσφορά απο το CEL 11 ημέρες/8 διανυκτερεύσεις (2 Μπανγκόκ - 3 Πουκέτ - 3 Σαμούι) σε ξενοδοχεία 4*-5* με πρωινό κ δείπνο καθημερινά + εσωτερικά αεροπορικά (Αθήνα - Μπανγκόκ - Πουκέτ - Σαμούι - Μπαγκόκ -Αθήνα) + από προς αεροδρόμια + εκδρομή Πουκέτ (γύρος νησιού), + φόροι αεροδρομίων (240?) + 25?) φιλοδωρήματα με 1555 ? το άτομο (για 4 άτομα που είμαστε).
Είναι πολύ καλή νομίζω.
Εσείς τί λέτε?

Όσο για την εποχή διάβασα σε συζητήσεις μελών που πήγαν και στα site του καιρού ότι η οι ανατολικές ακτές (Κο Σαμούι) δεν επηρεάζονται τόσο πολύ απο τον καιρό τον Αύγουστο.
Όταν κατά καιρούς υπάρχουν τόσες προσφορές αεροπορικών (αυτή την περίοδο μάλιστα παίζει μία των emirates), όταν τα ξενοδοχεία και το φαγητό στην Ταϋλάνδη είναι πάμφθηνα και γενικά στην χώρα υπάρχει τουριστική υποδομή ώστε να μην νιώσεις στιγμή ανασφάλεια, εσύ θες να πας με πρακτορείο?

Ειδικά για το φαγητό τι να πώ? Πας στην Ταϋλάνδη όπου το φαγητό έξω εκτός του ότι είναι πάμφθηνο, είναι και εμπειρία, και θα κλείσετε ημιδιατροφή?
 

Picos Apicos

Member
Μηνύματα
94
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα&ίσως Ταιλάνδη πάλι!!
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Κίνας-Ιαπωνία-Περού
Η επιλογή του φαγητού σε ξενοδοχεία έγινε για τους εξής λόγους:
1. Η χώρα δεν φημίζεται για την καθαριότητά της, οι ασθένειες κυκλοφορούν είναι πολλές και οι χρήσιμες συμβουλές (διαφόρων ιστοσελίδων) για τους επισκέπτες της περιοχής συστήνουν μέχρι και εμβόλια για χολέρα και χάπια μαλάριας κλπ.
2. Οι τιμές κατ' άτομο για φαγητό (δείπνο) στο ξενοδοχείο ημερησίως δεν υπερβαίνουν τα 20?.
3. Είχαμε πάει πάλι η ίδια παρέα Αίγυπτο και με εξαίρεση το Σαρμ Ελ Σέιχ, χαρήκαμε που επιλέξαμε την διατροφή μας στο ξενοδοχείο και το θεωρήσαμε απαραίτητη προυπόθεση σε όλα τα ταξίδια μας σε ''περίεργες'' περιοχές αν δε θέλουμε να αποκτήσουμε στομαχικές διαταρραχές.

Λάβαμε και mail απο άλλα πρακτορεία (your way travel και το exelixis) και οι τιμές τους κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα.
Επίσης δεν έχουμε βάλει ξεναγήσεις κλπ, αυτά εννοείται ότι θα τα κάνουμε μόνοι μας,μόνο τα ξενοδοχεία,τη διατροφή κ τα αεροπορικά ζητήσαμε απο τα πρακτορεία και μας ζητάνε αυτά τα ποσά.
Δεκτές όλες οι αντιρρήσεις, για αυτό άλλωστε σας τα γράφω αυτά.
Ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες σας.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
κοιτα ,μάλλον σε άλλη χωρα μπηκες στις ιστοσελιδες...
Αν σε οτι αφορα θεμα καθαριοτητας και να φας με ασφαλεια συγκρινεις Αιγυπτο και Ταιλανδη εγω τι να πω ;;
οσο για τα εμβολια ,αυτα ποιοι στα συστησαν ; Οι διαφορες ιστοσελιδες ; Ολοι εμεις στο φορουμ που πηγαινουμε ταιλανδη και δεν κανουμε εμβολια γιατι δεν χρειαζονται ειμαστε βλακες ή τρελλαινομαστε για να αρρωστησουμε ....;;
ειλικρινα δεν σε καταλαβαινω ...
αφου επιμενεις στα δικα σου ,εμας γιατι μας ρωτας ;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Την Ταϋλάνδη τη βρίσκω σχετικά καθαρή για Ασία και το φαγητό της πολύ ασφαλές (σε αντίθεση με την Αίγυπτο ας πούμε). Το street food είναι εμπειρία και δε θα έτρωγα σε ξενοδοχείο, θεωρώ ότι χάνεις μεγάλο κομμάτι της ταϋλανδέζικης εμπειρίας.

Τα εμβόλια είναι ελαφρώς υπερβολικά αλλά τέλος πάντων δε βλάπτει να τα κάνει κανείς διότι διαρκούν και για κάποια χρόνια και δεν ξέρεις σε ποια άλλη χώρα μπορεί να σου χρειαστούν, ειδικά σε κάποιες που όντως υπάρχει υπαρκτό πρόβλημα.
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Πόσα κρούσματα της γρίπης των χοίρων έχουν καταγραφεί στην Ταιλάνδη?
Αυτό το ανέφερε κανείς?
Για να μη ξεχνιόμαστε.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
κοιτα επειδη κι εγω τωρα διαβαζω για ταυλανδη (δεν εχω παει)... πολύ υπερβολικα μου ακουγονται ολα αυτα!!!!

που τα διαβασες? καταρχην δες τι εχουν πει τα παιδια εδω περα στα προηγουμενα threads... σου εχουμε δωσει και λινκς...

επισης, μια και το αποφασισες να πας, μελετησε κανεναν οδηγο (rough guide, national geographic?) πηγαινε σε ενα βιβλιοπωλειο και δες τι θες να παρεις...

δε νομιζω μετα να λες τα ιδια...

εμβολια π.χ. δε χρειαζονται... το μοοοοονο που μπορει να διαβασεις σε οδηγους, ειναι να προσεχεις αν πας σε περιοχες με δαση κλπ κοντα στα συνορα με βιρμανια κλπ κλπ... εν πασει περιπτωσει, με τπτ στη μπανγκοκ ή στα νησια (τυπου κο σαμουι) που σκεφτεσαι να πας...

επισης, λενε απλα πραγματακια να μην πινεις π.χ. νερο απο τη βρυση...

οσο για το φαγητο, δε θα εχεις θεμα να φας, το λένε όλοι, απλά, οπως σε ολα τα πραγματα, το μονο που σου λενε (ακομη και οι οδηγοι) ειναι να χρησιμοποιησεις λιγο common sense... μην υποβαλλεις π.χ. απο την πρωτη μερα το στομαχι σου σε πολυ καυτερα (αν δεν εισαι συνηθισμενος) ή ακαθαριστα φρουτα αγνωστης προέλευσης, και αλλες τετοιες γελοιες συμβουλες...

τι αλλο να σου πω; κι εγω τωρα αρχισα τη μελετη για τη χωρα και εχω διαβασει λιγα... δεν ξερω, τα παιδια που εχουν παει, ας σου πουνε (για αλλη μια φορα) την αποψη τους, ως πιο σχετικοι :)
 

Picos Apicos

Member
Μηνύματα
94
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα&ίσως Ταιλάνδη πάλι!!
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Κίνας-Ιαπωνία-Περού


Σας παραθέτω ένα απο τα mail που έλαβα σήμερα:


Αγαπητέ κύριε .......

Σχετικά με την ζήτησή σας έχουμε να σας προτείνουμε τα ακόλουθα:

Προτεινόμενη αεροπορική κράτηση:
1 TG 947Q 17AUG MO ATHBKK LL4 1615 0605 #1/O $ E
2 TG 207M 20AUG TH BKKHKT SS4 1055 1215 /O $ E
3 PG 256Y 24AUG MO HKTUSM SS4 1840 1935 /O $ E
4 TG 288H 28AUG FR USMBKK LL4 1745 1850 /O $ E
5 TG 946Q 29AUG SA BKKATH LL4 0035 0705 /X $ E

Οπως μπορείτε να δείτε, το Αθήνα - Μπανγκόκ, το Σαμούι - Μπανγκόκ, και το Μπανγκόκ - Αθήνα είναι σε λίστα αναμονής – εάν προβούμε σε κράτηση και επιβεβαιωθούν οι παραπάνω λίστες αναμονής τότε θα ισχύει η παρακάτω τιμή:


Θα θέλαμε επίσης να σας ενημερώσουμε ότι καθώς η Τhai δεν πετάει καθημερινά απο Μπανγκόκ για Αθήνα, πρέπει να μείνετε συνολικά 10 νύχτες – παρακάτω σας δίνουμε τιμή για 2 νύχτες στη Μπανγκόκ – 4 στο Πουκέτ και 4 στο Σαμούι – εάν επιθυμείτε κάποια άλλη κατανομή στις ημέρες ανα προορισμό, ενημερώστε μας.

Τιμή κατ’ άτομο σε δίκλινο: ? 1500 + ? 200 ΦΟΡΟΙ

Περιλαμβάνονται :
· Αεροπορικά εισητήρια με Τhai & Bangkok Air
· 2 νύχτες (18-20/08) στο Amari Atrium Bangkok 4* - Superior room με πρωινό
· 4 νύχτες (20-24/08) στο Kata Beach Resort 4* - Superior room με πρωινό
· 4 νύχτες (24-28/08) στο Baan Haad Ngam 4* - Superior room με πρωινό


· Συνάντηση και εξυπηρέτηση κατά την άφιξη απο τοπικό αντιπρόσωπό μας σε όλους τους προορισμούς
· Μεταφορές από / προς αεροδρόμιο με private car σε όλους τους προορισμούς
· Υπηρεσίες τοπικού πράκτορα σε όλους τους προορισμούς
· Ασφάλεια Αστικής Ευθύνης

Εάν έχετε δεί κάποιο ξενοδοχείο που σας αρέσει ή θέλετε καλύτερα ή πιό οικονομικά ξενοδοχεία ενημερώστε μας ώστε να σας δώσουμε προσφορά.
Σας έχουμε δώσει τιμή πακέτου με πρωινό σε /ολους τους προορισμούς και αυτό διότι οι επιλογές σας για να γευματίσετε εκτός ξενοδοχείου είναι πάρα πολλές (τοπικά εστιατόρια)


Σχετικά με τον καιρό η Ταϊλάνδη είναι ένας κατ' εξοχήν τροπικός προορισμός. Η θερμοκρασία είναι υψηλή αλλά το ενδεχόμενο βροχών πάντα υπάρχει.


Περιμένουμε νέα σας

Ξέρω ότι σας έχουμε βγάλει απο τα ρούχα σας με τις επιλογές μας αλλά κάθε πληροφορία σας είναι πολύτιμη.
Σας ευχαριστούμε όλη η ομάδα των ταξιδιωτών....
 
Last edited by a moderator:

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Γνώμη μου.
ανάποδα τα λές...
αυτό που μπορεις να κλείσεις μόνος σου είναι το ξενοδοχείο,να φάς οπου θέλεις ακόμα και με 1 ευρώ τα καλύτερα,(δεν ξέρεις τι χάνεις):bleh:
και όσον αφορά τις ξεναγήσεις,εκεί σε μερικά σημεία θέλεις σίγουρα έναν τοπικό άρχοντα να σε πάει,σύν αυτά που έχεις μελετήσει εσύ,να κατανοήσεις τι ακριβώς βλέπεις....
 

taxidiara!

Member
Μηνύματα
170
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
αυτο απο ποιο πρακτορειο ειναι?ειναι πανω απο τα 1500 που χες πει...
εγω σε καταλαβαινω παντως γιατι και μεις ετσι κινουμαστε και σκεφτομαστε...
τωρα εδω στο φορουμ προσπαθω ναλλαξω αλλα αν ειναι να το κανετε ετσι τουλαχιστον ρωτηστε για πιο φτηνα ξενοδοχεια...ειναι παρα πολλα τα λεφτα!!!
ειναι τα πολλα αεροπορικα κιολας που ανεβαζουν την τιμη...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
αναχωρηση 17,18,19,20 αυγουστου με γυρισμο 27 αυγουστου πετα για εκει emirates με 461 ευρω μονο....!

ισως συμφερει να πεταξεις και να κλεισεις π.χ απο πρακτορειο εκει αν το θες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.523
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom