εξωτικο ταξιδι τον Αυγουστο

paragianna75

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
astana-kazakhstan?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Namimbia
H Tαυλάνδη είναι πολύ καθαρή στα street food της, όσες φορές την επισκέφτηκα (bangkok) δεν είχα κανένα πρόβλημα και έχω και πολύ ευαίσθητο στομάχι.Την τελευταία φορά μάλιστα έφαγα σε street εστιατόριο πάπια με noodles και αναψυκτικό όλα με 1 ευρώ!Επειδή όμως δεν είμαστε συνηθισμένοι στα μπαχαρικά τους καλό είναι να έχετε κανένα χαπάκι διάρροιας μαζί :).Όσο για εμβόλια δεν είναι απαραίτητα αν κινηθείτε σε μεγάλες πόλεις και τουριστικά νησιά ενώ τα φαρμακεία τους τουλάχιστον σε εκείνα τα μέρη είναι πλήρως εξοπλισμένα.Εκδρομές κλείνετε επιτόπου μόλις φτάσετε.Τα τουριστικά γραφεία είναι αμέτρητα και με πολύ καλές τιμές.
Καλά να περάσετε
 

Picos Apicos

Member
Μηνύματα
94
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα&ίσως Ταιλάνδη πάλι!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Κίνας-Ιαπωνία-Περού
H Tαυλάνδη είναι πολύ καθαρή στα street food της, όσες φορές την επισκέφτηκα (bangkok) δεν είχα κανένα πρόβλημα και έχω και πολύ ευαίσθητο στομάχι.Την τελευταία φορά μάλιστα έφαγα σε street εστιατόριο πάπια με noodles και αναψυκτικό όλα με 1 ευρώ!Επειδή όμως δεν είμαστε συνηθισμένοι στα μπαχαρικά τους καλό είναι να έχετε κανένα χαπάκι διάρροιας μαζί :).Όσο για εμβόλια δεν είναι απαραίτητα αν κινηθείτε σε μεγάλες πόλεις και τουριστικά νησιά ενώ τα φαρμακεία τους τουλάχιστον σε εκείνα τα μέρη είναι πλήρως εξοπλισμένα.Εκδρομές κλείνετε επιτόπου μόλις φτάσετε.Τα τουριστικά γραφεία είναι αμέτρητα και με πολύ καλές τιμές.
Καλά να περάσετε
Καλημέρα και ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου, μιά ερώτηση τελευταία,απο ξενοδοχεία τί να προτιμήσουμε?Δεν έχουμε ξαναταξιδέψει Ασία και οι εμπειρίες μας εκτός Ευρώπης (Αφρική:Αίγυπτος,Τυνησία κλπ) δεν ήταν οι καλύτερες,ευτυχώς που είχαμε επιλέξει 5*deluxe αλλιώς...
Αν κλείσουμε 3* ή Resort θα είμαστε οκ?Χαπάκια θα πάρουμε εννοείται.
Ευχαριστώ και πάλι.;)
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.673
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Πρώτη φορά ταξιδέψαμε στην Ταϊλάνδη και γενικότερα στην Ασία τον προηγούμενο Απρίλιο. Τα οργανώσαμε όλα μόνοι μας, όπως σου είπανε και πολλοί άλλοι εδώ μέσα. Δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα ούτε με τα ξενοδοχεία, ούτε με το φαγητό, τις μετακινήσεις ή τις εκδρομές. Τρώγαμε στο δρόμο άνετα, ήπιαμε φρεσκοστιμένους χυμούς, δοκιμάσαμε φρούτα που μας πρόσφεραν οι ντόπιοι. Τις δυο πρώτες ημέρες μόνο τις αισθανθήκαμε σαν ημέρες προσαρμογής, και γι' αυτό προσέξαμε λίγο στο φαγητό.
Όπου δεις ότι τρώνε οι ντόπιοι φάτε άφοβα. Θα χάσετε πολλά από τη μαγεία αυτού του ταξιδιού αν δεν δοκιμάσετε φαγητό στο δρόμο, φρεσκομαγειρεμένο και μυρωδάτο!

Όσο για τα ξενοδοχεία, εμείς μείναμε από απλούς ξενώνες μέχρι τεσσάρων αστέρων και σε κανένα δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα. Όλα ήταν πολύ καθαρά και οι άνθρωποι περιποιητικοί. Αυτό που διαφέρει φυσικά είναι το επίπεδο πολυτέλειας. Η γνώμη μου είναι να προτιμήσετε ξενοδοχεία που διατηρούν το παραδοσιακό στυλ στην αρχιτεκτονική και στην διακόσμηση, ανεξαρτήτως αστεριών, για να νοιώσετε το πού είστε. Για το Πουκετ μπορώ να σου προτείνω αυτό που μείναμε, πολύ κοντά σε αυτό που σου πρότεινε το γραφείο. Είναι το Diamond Cottage Resort & Spa, 4*. Η τιμή του στο booking.com γύρω στα 33 ευρώ με πρωινό για το πιο απλό τους δωμάτιο.
 

paragianna75

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
astana-kazakhstan?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Namimbia
Στο Phuket που είχα πάει πρίν λίγα χρόνια έμεινα στο Novotel στην Patong Beach, αλλά δεν το συνιστώ είναι αρκετά ακριβό (με πισίνες, εστιατόρια κλπ) www.novotelphuket.com.Τότε δεν ήξερα, τώρα που ξέρω προτιμώ πιο παραδοσιακούς ξενώνες που είναι σαφώς πιο οικονομικοί.Ψάξε λίγο το διαδίκτυο και δες και αναφορές απο ταξιδευτές ανα τον κόσμο για τα ξενοδοχεία που σου αρέσουν.Επίσης υπάρχει και η λύση του να κλείσεις 1-2 βραδιές μόνο απο εδώ και μόλις φτάσεις εκεί ψάχνεις και κλείνεις επιτόπου κάτι καλύτερο.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.418
Likes
7.758
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους,αποφασίσαμε να κάνουμε αυτό που μας συστήνετε,αύριο κιόλας θα κλείσουμε μόνο τα αεροπορικά κ τα ξενοδοχεία.Οι ξεναγήσεις μας θα είναι βάσει αυτών που διαβάσαμε εδώ αλλά και σε άλλους ταξιδιωτικούς οδηγούς κ το φαγητό όπου βρούμε έξω στη φύση (ελπίζουμε να τρώγεται μόνο...)
Αύριο θα σας ενημερώσω τί βρήκαμε και σας ευχαριστούμε και πάλι που δε μας έπιασαν κορόιδα!!
Μπράβο Pico Apico!!! :clap:
Για Μπανγκόκ μπορώ να σου προτείνω και (εγγυημένα) μέρη για φαγητό και σε εστιατόρια και στο όρθιο! Και φυσικά όχι μόνο εγώ...το μισό φόρουμ τουλάχιστον...:lol:
 

primavera

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
σε αναζητηση.......
Ονειρεμένο Ταξίδι
κατι τροπικο κ διαφορετο
1500 ευρω για 8 νυκτες Ταιλανδη ;;
συν τα επιπλεον που θα χαλασετε ... Υπερβολικα πολλα ..
Γιατι να μην πατε μονοι σας ; Ειναι πολυ "ευκολη" χωρα ...
Για 19 νυκτες ολα τα εξοδα μου ,ηταν 2000 ευρω ...
αληθεια? μπορεις σ ικετευω να μ ενημερωσεις σχετικα??? δηλαδη να μου πεις που εμεινες σε ποια γλωσσα μιλουσατε,για το νομισμα,που ετρωγες και το βασικοτερο μς ποιο πρακτορειο ταξιδεψες?Α! κατι χαζο αλλα επειδη ειμαι αρχαρια κ φευγω ταξιδι με τ συντροφο μου ρωταω για να μαθω;) στη θαλασσα κανει κανεις μπανιο(η πισινα κλασσικα!!!!)? η εχει καρχαριες κ αλλα επικινδυνα?! ο ηλιος κανει για ηλιοθεραπεια η οχι? απο εντομα? τα λιγα οκ αλλα τα πολλα πως να τ αντεξω?! :D
σ ευχαριστω πολυ
 

primavera

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
σε αναζητηση.......
Ονειρεμένο Ταξίδι
κατι τροπικο κ διαφορετο
H Tαυλάνδη είναι πολύ καθαρή στα street food της, όσες φορές την επισκέφτηκα (bangkok) δεν είχα κανένα πρόβλημα και έχω και πολύ ευαίσθητο στομάχι.Την τελευταία φορά μάλιστα έφαγα σε street εστιατόριο πάπια με noodles και αναψυκτικό όλα με 1 ευρώ!Επειδή όμως δεν είμαστε συνηθισμένοι στα μπαχαρικά τους καλό είναι να έχετε κανένα χαπάκι διάρροιας μαζί :).Όσο για εμβόλια δεν είναι απαραίτητα αν κινηθείτε σε μεγάλες πόλεις και τουριστικά νησιά ενώ τα φαρμακεία τους τουλάχιστον σε εκείνα τα μέρη είναι πλήρως εξοπλισμένα.Εκδρομές κλείνετε επιτόπου μόλις φτάσετε.Τα τουριστικά γραφεία είναι αμέτρητα και με πολύ καλές τιμές.
Καλά να περάσετε
καταρχας σ ευχαριστω πολυ... οχι δεν φευγω αμεσα,αλλα αρχες αυγουστου κ εχω αποφασισει για εξωτικο μερος οπου δεν εχω παει ποτε... σκεφτομαι κ κρουαζιερα με την interprimium αλλαδεν ξερω κιολας.. κανενας δεν ξερει να μ πει κατι κ επιπλεον λενε οτι κοστιζουν αρκετα οι εκδρομες κ η διασκεδαση εκτος καραβιου στα λιμανια,τοσο ωστε ξεφευγει κανεις απο τ προυπολογισμο τ..μηπως γνωριζεις κατι εσυ? ειναι να παω η με τ voyager of the seas η το navigator of the seas.που εμεινες Ταυλανδη κ σε ποια γλωσσα μιλουσατε??
μe ποιο πρακτορειο ταξιδεψες?βασικα απ οσα διαβασα παρατηρησα οτι δεν ξερω αν αξιζει να πας οργανωμενα η μονος κανονιζοντας ο ιδιος τ προγραμμα.. εσυ με ποιον τροπο πηγες?
ευχαριστω κ παλι κ συγνωμη για τ τοσες ερωτησεις.. ευχομαι να μπορεσεις καποια στιγμη που θ χεις χρονο να απαντησεις σ οοοοοολες..(απλα μαζευω οπως μπορω κ απ ολους εδω στ φορουμ πληροφοριες)
;););)συγνωμη για τ ασχετη απαντηση χωρις τ μηνυμα στ οποιο απαντω!!!!!! ακυρο! δεν μπορω να στειλω ακομη προσωπικα μηνυματα οποτε θα ''ενοχλω''δημοσια για πληροφοριες...
 

paragianna75

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
astana-kazakhstan?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Namimbia
Primavera
η γλώσσα συνεννόησης στην Ταυλάνδη είναι τα Αγγλικά-εκτός κ αν ξέρεις Ταυλανδέζικα :p.
Τα τουριστικά γραφεία που ανέφερες δεν τα γνωρίζω λυπάμαι, ίσως γνωρίζει κάποιος άλλος εδώ στο φόρουμ να σε ενημερώσει σχετικά.Την πρώτη φορά που ταξίδεψα Ταυλάνδη και συγκεκριμένα Phuket όλες τις εκδρομές μου τις έκλεισα εκεί μόλις έφτασα και οχι απο το ξενοδοχείο όπου οι τιμές ήταν κατά πολύ ακριβότερες.Στο Phuket έμεινα όπως έγραψα παραπάνω στο Novotel-υπάρχουν όμως πολύ πολύ πιο οικονομικές λύσεις αν ψάξεις λίγο στο διαδίκτυο.Στην Bangkok έμεινα στην περιοχή της China Town στο Shangkai Inn (κουκλίστικο).
Δεν ταξίδεψα με πρακτορειο, αλλά αν θές πρακτορείο απ΄ότι ξέρω και λένε εδώ και τα παιδιά το Cel είναι απο τα καλά.
ελπίζω να βοήθησα λίγο
 

Picos Apicos

Member
Μηνύματα
94
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα&ίσως Ταιλάνδη πάλι!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Κίνας-Ιαπωνία-Περού
Εμείς τελικά κλεισαμε για Αυγουστο με το Cel το οποίο άν και φημίζεται για την ακρίβειά του διαπιστώσαμε ότι έκανε πολύ καλύτερες τιμές απο πολλά άλλα.Φυσικά μόνο τα ξενοδοχεία (δικής μας επιλογής) κ τα αεροπορικά.Απλά θέλει ψάξιμο αρκετό διότι ειδικά στα ακριβά ξενοδοχεία ( >90? η βραδιά) τα πρακτορεία επιτυγχάνουν πολύ καλύτερες τιμές απο τα site.Αν ψάχνεις (όπως οι περισσότεροι) κάτι πιό φθηνό (10-50?) μη διαννοηθείς να πάς σε πρακτορείο,θα σε γδάρουν.Κλείσε μόνη σου.
 

Picos Apicos

Member
Μηνύματα
94
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα&ίσως Ταιλάνδη πάλι!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Κίνας-Ιαπωνία-Περού
Ξέχασα να ενημερώσω.Εκεί που ψάχναμε κάτι φθηνό και νορμάλ πέσαμε πάνω στο παρακάτω και όσο κ άν προσπαθήσαμε δε μπορεσαμε να αντισταθούμε!!!!
14 ημέρες απο 15 Αυγούστου Ταιλάνδη (4 Μπανγκόκ - 8 Σαμούι)
Ξενοδοχείο στο Σαμούι : Τhe Briza beach resort & spa (The Briza Beach Resort & Spa, Koh Samui hotels Thailand ), τα δωμάτια- villas που κλείσαμε είναι 130 τμ. με ιδιωτική πισίνα, ιδιωτικό μπάτλερ κλπ κλπ!!!!
Όλα included 1600?.
Βέβαια θα πρέπει να τον πρήξαμε τον καημένο πράκτορα με τόσα τηλέφωνα κ mail, κάθε μέρα αλλαγή κ νέα προσφορά αλλά για τέτοια χλίδα χαλάλι.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
picos apicosαλλος στα αλωνια αλλος στα σαλονια....δε ξερω γιατι αυτο μου ρθε στο μυαλο!!!!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Η Ταιλανδη δεν θελει αγχος και παρα πολυ ενημερωση...μονο τα βασικα.
Οι ανθρωποι και οι νωχελικοι ρυθμοι της χωρας θα σε κανουν να περασεις αξεχαστα και πολυ ομορφα.
Αυτο ειναι κατι που θα το καταλαβεις απο την πρωτη κι`ολας μερα.

Καλο ταξιδι σε ολους που θα ταξιδεψουν στη χωρα του :lol:χαμογελου:lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.585
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom