η μεγαλυτερη γκαφα που εχετε κανει σε ταξιδι!

Μηνύματα
10
Likes
5
Ανοιγω αυτο το θεμα με χιουμοριστικη διαθεση και με τη βεβαιοτητα οτι ολοι μας,αλλος περισσοτερο αλλος λιγοτερο,εχουμε κανει γκαφες στα ταξιδια μας!Εγω για παραδειγμα,εχοντας υπερβολικη εμπιστοσυνη στα γαλλικα μου,κατα την επισκεψη μου στη μπαροκ βιβλιοθηκη του Ζανκτ Γκαλεν στην Ελβετια,καταλαβα λαθος κι εβγαλα τα παπουτσια μου διπλα στο γκισε των εισιτηριων(δεν ειχε αλλους επισκεπτες εκεινη την ωρα) κι ετσι ανεβηκα τη σκαλα κι εφτασα στην εισοδο της αιθουσας οπου ενας εκπληκτος φυλακας μου εδειξε μια ειδικη θηκη για παπουτσια που υπηρχε εκει και φυσικα παντοφλες για να φορεσω!Η ντροπη που ενιωσα δεν περιγραφεται!
Μιλανο 1997 φοιτητής ,παω στο κεντρικό σταθμό τρένο για να πάρω το τρένο για Μπολονια και κλασικά σαν όλους τους έλληνες φοιτητές του εξωτερικού ,η Μαμα μου είχε δώσει ένα σακουαγιαζ πλάτης με φαγητά και κατεψυγμένες μπριζολες.στο τρένο μέσα την είχα βάλει πάνω σε ένα ράφι και αρχισε να σταζει το αίμα απο την μπριζολα,περιττό να σας πω τι πέρασα μέχρι να το εξηγήσω στους Ιταλούς που τι έβλεπαν!!
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Η επιστροφή μου ήταν προγραμματισμένη για Δευτέρα: Milano (Malpensa) - Θεσσαλονίκη με Alitalia.
Η δουλειά μου όμως στην Β. Ιταλία, είχε τελειώσει από Σάββατο. Η Κυριακή δεν μου χρειαζόταν. Να σουλατσάρω μόνος στη διαδρομή: Vicenza-Verona-Brescia-Bergamo...ούτε λόγος. Καλύτερα μια μέρα νωρίτερα σπίτι...και πιο ξεκούραστος στη δουλειά... Τηλεφωνώ στην Alitalia, μιλάω στο 06-22222 με κάποια Laura, της λέω:
---"γίνεται αντί πρωί Δευτέρα να φύγω με το ίδιο δρομολόγιο...μία μέρα πριν, δηλ Κυριακή???". Μου λέει ΟΚ. Υπ' όψιν τα Ιταλικά μου είναι "καλύτερα" από τα Ελληνικά μου...
Κυριακή πρωί καμαρωτός πάω για τσεκ-ιν. Συμπτωματικά στη Malpensa βρίσκω και το αδελφό μου, που ήταν με την ίδια πτήση, ερχόμενος από δουλειά του στη Β. Ιταλία. Ωραία λέμε θα κάνουμε και παρέα...
Η τσεκινατζού όμως μου λέει :
---περάστε στο ταμείο...
Κάνω ουρά στην Biglietteria.
Φτάνω στο ταμείο:
---έχετε μία διαφορά να πληρώσετε....700Ε. (!!!)
Απάντηση μου:
----μα η Laura (ευτυχώς θυμόμουν το όνομα, αν και δεν ελέγθηκε ποτέ...) δεν μου είπε κάτι τέτοιο.
----Παρακαλώ θέλω να μιλήσω με το κ. διευθυντή.
Απάντηση:
---Αδύνατον.
Βλέπω έναν γραφειοκράτη στο βάθος πίσω απ' τα ταμεία...
Ουρλιάζω:
---Κύριε Διευθυντάααααα
Ακούγομαι σ' όλη τη Malpensa!!!
Έρχεται στον πάγκο, του εξηγώ ότι δεν φταίω (τρέχα γύρευε...), δείχνω σε "απόγνωση", τα ιταλικά μου, η ηλικία μου κλπ. λειτουργούν!!! Κατά βάθος ο γκρίζος, στεγνός, ψηλός, άχρωμος, κυριούλης είναι ....μάλαμα. Καλός άνθρωπος, βόρειος Ιταλός... Φωνάζει μία υπάληλλο, της λέει:
---πρέπει να τον ανεβάσουμε στην πτήση...
Αρχίζει η διαδικασία..
Η ώρα όμως τρέχει. Ο αδελφός μου αναγκαστηκά με αποχαιρετά.
Τελικά με το (δωρεάν) εισητήριο στο χέρι, πάλι νέα ουρά για τσεκ ιν.
Φτάνω στο γκισέ............και η πτήση έχει κλείσει.....
Τρελαίνομαι, γυρίζω στον καλό άνθρωπο. Άντε να τον βρώ. Άντε να τον προσεγγίσω...
Τον βρίσκω. Κάνει το θαύμα του!!!
Μου δίνει αγκαζέ μία έγχρωμη (την θυμάμαι ακόμα) Ιταλίδα, υπάλληλο εδάφους...
---βάλτον στο αεροσκάφος....
Κάναμε με τα πόδια κάτι χιλιόμετρα μέχρι το Gate μου, τρέχοντας...πετώντας...
Με πέρσοναλ μινι μπας με πήγαν στην σκάλα του σκάφους.
Ο αδελφός μου δεν πίστευε ότι τα κατάφερα και...χωρίς επιβάρυνση...
Να σας πω ότι στο πάρκιν του αεροδρομίου Μακεδονία, βρήκα το αμάξι με άδεια μπαταρία,γιατί ξέχασα αναμμένα φώτα πριν 3 μέρες που το άφησα???
Σας το λέω...
Με ξέμπλεξε ο αδελφός μου. Παρ' ότι Κυριακή πήγε με το δικό του αμάξι στο πλησιέστερο ανοικτό βενζινάδικο, αγόρασε καλώδια, γύρισε, μ' έβαλε μπρος και φύγαμε....
Τα καλώδια τα έχω ακόμα...
Στο επόμενο ταξίδι μου στην Malpensa (το δεύτερο σπίτι μου), πήγα στον καλό άνθρωπο ένα κουτί σοκολατάκια..
 

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
Επανεχομαι σε απευθειας συνδεση απο Ρωμη!!!
Πισω και σας εφαγα λοιπον!!!
Παμε το πρωη βιλα Μποργκεζε, νοικιαζουμε αμαξακι του γκολφ, οδηγαω εγω, περναμε εηξω απο την γκαλερι, εγω χαζευω και ω του θαυματος, χτυπαω μια ιταλιδα ονοματι Αννα με το αμαξακι!!!
μεχρι και ασθενοφορο καλεσαμε...ευτυχως η κοπελα ειναι καλα και δεν θα κανει κατι εναντιον μου για καποια αποζημιωση κτλ.

Σας κερδισα ολους???
υ.γ θα το σκεφτω πολυ για να ξαναοδηγησω......
 

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
Επανεχομαι σε απευθειας συνδεση απο Ρωμη!!!
Πισω και σας εφαγα λοιπον!!!
Παμε το πρωη βιλα Μποργκεζε, νοικιαζουμε αμαξακι του γκολφ, οδηγαω εγω, περναμε εηξω απο την γκαλερι, εγω χαζευω και ω του θαυματος, χτυπαω μια ιταλιδα ονοματι Αννα με το αμαξακι!!!
μεχρι και ασθενοφορο καλεσαμε...ευτυχως η κοπελα ειναι καλα και δεν θα κανει κατι εναντιον μου για καποια αποζημιωση κτλ.

Σας κερδισα ολους???
υ.γ θα το σκεφτω πολυ για να ξαναοδηγησω......
Α! Τριτη και 13 σημερα! :confused: :confused: :confused:
 

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Είμαστε Παρίσι κ ετοιμάζουμε τα πράγματά μας για την επόμενη μέρα..το πρόγραμμα έλεγε Disneyland...γεμάτη περηφάνεια τονίζω πως μετά από πολύ διάβασμα στο forum είχαμε βγάλει εισητήρεια francilien..ξέρετε από αυτά που είναι για τους κατοίκους Γαλλίας κ είναι πιο οικονομικά (45 το ένα)....τα βγάζω που λέτε κ πριν τα βάλω στην τσάντα μου διαβάζω την ημερομηνία Δευτέρα 12/08...μόνο που την επόμενη μέρα ήταν Τρίτη.....ναι..ναι..πληρώσαμε τη διαφορά...
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Φιλοξενούμασταν σε κάτι φίλους στο mestre που είναι δίπλα από την Βενετία και είχαμε στο πρόγραμμα να φύγουμε το βράδυ με το τραίνο για να πάμε στο Μιλάνο,να διανυκτερεύσουμε εκεί και το πρωί να πάρουμε το αεροπλάνο για να φύγουμε.

Μια κοπέλα από την παρέα όμως μετά από συζήτηση που είχε με το ζευγάρι που μας φιλοξενούσε μας πρότεινε να κάτσουμε εκεί το βράδυ και να φύγουμε με το τραίνο το πρωί για Μιλάνο και να πάρουμε το αεροπλάνο αμέσως μετά και να φύγουμε.Μα έχουμε κλείσει ξενοδοχείο στο Μιλάνο τους λέω και δεν μπορώ να το ακυρώσω προτελευταία ημέρα γιατί θα μας χρεώσουν κανονικά.Δεν πειράζει μου λένε η φίλη μου και ο φίλος μου ακύρωσε το εσύ και ότι γίνει έγινε.Αν τα πάρουμε τα λεφτά καλώς αν όχι δεν πειράζει. Το ακυρώνω λοιπόν αλλά μετά από συζητήσεις που κάναμε διαπιστώσαμε ότι αν φεύγαμε το πρωί υπήρχε πιθανότητα να χάσουμε το αεροπλάνο σε περίπτωση που είχε κίνηση στον δρόμο από τον σταθμό του Μιλάνου μέχρι το αεροδρόμιο.Ε οκ λέμε να πάρουμε τηλέφωνο στο ξενοδοχείο και να τους πούμε ότι τελικά δεν θέλουμε να το ακυρώσουμε.Τους παίρνουμε τηλέφωνο και μας λένε ότι δεν γίνεται γιατί έχουν δώσει ήδη το δωμάτιο σε άλλους.

Τελικά επειδή δεν είχαμε και πολλά φράγκα καταλήξαμε να την βγάλουμε όλη την νύχτα στο σταθμό του Μιλάνου και μετά στο αεροδρόμιο:)και βέβαια τα χρήματα από την κράτηση τα χάσαμε:)
 

Jimmy78

Member
Μηνύματα
37
Likes
204
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία ή Αλάσκα
Στο δεύτερο ταξίδι μου στην Τουρκία και έχοντας ξεκινήσει να μαθαίνω τουρκικές λέξεις μέσω ίντερνετ, πήγαμε με την παρέα μου Κουσάντασι και Έφεσο. Έξω από τον αρχαιολογικό χώρο της Εφέσου, στα μαγαζάκια τα κορίτσια της παρέας λυσσάξανε να πάρουν μαγνητάκια για το ψυγείο με την Έφεσο και μου ζήτησαν να κάνω το διερμηνέα (μιας και στο φαγητό και στο ξενοδοχείο έκανα με επιτυχία τις βασικές συνεννοήσεις). Βλέποντας τα μαγνητάκια μου ζητάνε τα κορίτσια να ρωτήσω πόσο έχουν...Έλα που μπέρδεψα το "nekadar" (πόσο κάνει;) με το "nerede" (πού είναι;). Του δειχνα του μαύρου του πωλητή το μαγνητάκι, του λεγα nerede, μου δειχνε τον αρχαιολογικό χώρο, με ρωτάγαν τα κορίτσια πόσο κάνει, δεν καταλαβαίνει τους έλεγα....φτου και από την αρχή...πρέπει να τον ρώτησα τουλάχιστον 7-8 φορές "πού είναι;;;" αντί για "πόσο κάνει;;;", με αποτέλεσμα ο ίδιος τσαντίστηκε νομίζοντας ότι τον κοροιδεύω, εγώ τσαντίστηκα νομίζοντας ότι με κοροιδεύει....μαγνητάκια δεν πήρε κανείς....και μόλις βγήκαμε από το μαγαζάκι συνειδητοποίησα τι συνεννόηση είχα κανει... Φυσικά η εξήγησή μου στην παρέα ήταν "Έλα μωρέ Αιγύπτιος ήταν...πού να καταλάβει..."
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Φιλοξενούμασταν σε κάτι φίλους στο mestre που είναι δίπλα από την Βενετία και είχαμε στο πρόγραμμα να φύγουμε το βράδυ με το τραίνο για να πάμε στο Μιλάνο,να διανυκτερεύσουμε εκεί και το πρωί να πάρουμε το αεροπλάνο για να φύγουμε.

Μια κοπέλα από την παρέα όμως μετά από συζήτηση που είχε με το ζευγάρι που μας φιλοξενούσε μας πρότεινε να κάτσουμε εκεί το βράδυ και να φύγουμε με το τραίνο το πρωί για Μιλάνο και να πάρουμε το αεροπλάνο αμέσως μετά και να φύγουμε.Μα έχουμε κλείσει ξενοδοχείο στο Μιλάνο τους λέω και δεν μπορώ να το ακυρώσω προτελευταία ημέρα γιατί θα μας χρεώσουν κανονικά.Δεν πειράζει μου λένε η φίλη μου και ο φίλος μου ακύρωσε το εσύ και ότι γίνει έγινε.Αν τα πάρουμε τα λεφτά καλώς αν όχι δεν πειράζει. Το ακυρώνω λοιπόν αλλά μετά από συζητήσεις που κάναμε διαπιστώσαμε ότι αν φεύγαμε το πρωί υπήρχε πιθανότητα να χάσουμε το αεροπλάνο σε περίπτωση που είχε κίνηση στον δρόμο από τον σταθμό του Μιλάνου μέχρι το αεροδρόμιο.Ε οκ λέμε να πάρουμε τηλέφωνο στο ξενοδοχείο και να τους πούμε ότι τελικά δεν θέλουμε να το ακυρώσουμε.Τους παίρνουμε τηλέφωνο και μας λένε ότι δεν γίνεται γιατί έχουν δώσει ήδη το δωμάτιο σε άλλους.

Τελικά επειδή δεν είχαμε και πολλά φράγκα καταλήξαμε να την βγάλουμε όλη την νύχτα στο σταθμό του Μιλάνου και μετά στο αεροδρόμιο:)και βέβαια τα χρήματα από την κράτηση τα χάσαμε:)
Πω-πω!!...Χοντρό αυτό... :( :( :( Κάντο διαγραφή, για να μην στεναχωριέσαι... :) :) :)
 

glazar

Member
Μηνύματα
50
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα..
Ταξίδι-Όνειρο
Ο επόμενος...
Δεκέμβρης του 2010 και παρατηρώ οτι 14/02/2011 αφενός είναι Δευτέρα, αφετέρου η αραβωνιαστικιά μου τότε, (γυναίκα μου τώρα) είχε Σάββατο και Δευτέρα ρεπό απο την δουλειά της.

Με τόσες συμπτώσεις έπρεπε να βρώ κάτι που να άξιζει τον κόπο..... Μετα απο μια μικρή αναζήτηση κατέληξα σε easyjet και μετά απο λίγο η κράτηση των εισητηρίων για Athens-Malpensa και του ξενοδοχείου στο Como είχε ολοκληρωθεί.

Και οι μέρες περνάγαν ανέμελα....

Μία εβδομάδα πρίν απο την ημερομηνία της πτήσεις, αφού έχω βεβαιωθεί οτι δέν έχει προκύψει κάτι στην δουλειά της γυναίκας μου, της ανακοινώνωνω τα ευχάριστα....

Σάββατο 12/02/2011 φτάνουμε όλο περηφάνια στο γκισέ της easyjet στο Ελ.Βελ για να παραδώσουμε την βαλίτσα μας. (Τώρα είναι που αρχίζει να ακούγεται σιγά σιγά η μουσική του Μπένι Χίλ) Μετά απο 5 λεπτά αναζήτησης ο υπάλληλος μας ανακοινώνει οτι δυστυχώς τα ονόματα μας δεν βρίσκονται στην λίστα του και να περιμένουμε να μιλήσει με το αρμόδιο τμήμα. (Η ουρά πίσω μας μεγαλώνει....)
Κάποια στιγμή, τα μάτια του αποκτούν μια απίστευτη λάμψη.... "Νομίζω οτι ήρθατε λίγο νωρίτερα...." είναι τα πρώτα λόγια του..... Κρύος υδρώτας με λούζει "Μά 12 του μήνα λέει το εισητήριο και η πτήση έιναι σε μια ώρα" απαντάω...
"Ναι, αλλα ποιού μήνα..." ήταν η μαχαιρια στην καρδιά μου.....
Επειδή 12 Φλεβάρη και 12 Μάρτη έπεφταν την ίδια μέρα, ο αθεόφοβός είχα κλείσει τα εισητήρια για 12 Μάρτιου.....
Για αλλαγή ούτε για συζήτηση +200Ε το άτομο, οπότε η ουρά στα σκέλια, πίσω στο πάρκινγκ και προορισμός σπίτι.... Η Γιάννα δίπλα μου αμίλητη. Το μόνο που μου ζήτησε έιναι να μήν μιλήσω για μισή ώρα.
Ευτυχώς έκλαψα μόνο τα χρήματα του ξενοδοχείου που ήταν non-refundable.
Αλλα 12 Μαρτίου περπατούσαμε μπροστά στην λίμνη του Como.
Πάντως άν ακούσετε για κάποιον ο οποίος πήγε ενα μήνα νωρίτερα για να κάνει check-in δεν είναι urban-legend υπάρχει και κυκλοφορεί αναμεσα μας...... ;)
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Πω-πω!!...Χοντρό αυτό... :( :( :( Κάντο διαγραφή, για να μην στεναχωριέσαι... :) :) :)
χαχα σιγά βρε.Τώρα που το σκέφτομαι γελάω αλλά εκείνη την βραδιά που την βγάλαμε έξω και σκεφτόμουν την γκάφα που έκανα με την ακύρωση καθώς και τις επόμενες ημέρες ήμουν μέσα στα νεύρα.
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Νομίζω ότι η δική μου γκαφα απλά Δεν Υπάρχει!Είμαι στα duty free του Ελ. Βενιζέλος και δοκιμάζω αρώματα κρατώντας στο ένα μου χέρι την κάρτα επιβίβασης. Από τη φόρα που είχα πάρει ψεκάζω με κάποιο άρωμα την άκρη της κάρτας νομίζοντας ότι είναι ένα από τα χαρτάκια που υπάρχουν σε αυτές τις περιπτώσεις για δοκιμή. Αρχίζουν σιγά σιγά να μαυρίζουν τα πάντα πάνω στη κάρτα. Μέσα σε 5' δεν υπήρχε ούτε bar code ούτε τίποτα! Με πιάνει κρύος ιδρώτας καθώς η ώρα τησ αναχώρησης πλησιάζει. Τρέχω πανικόβλητος να ξανά κάνω check in και οι υπάλληλοι ξεκαρδίζονται στα γέλια,η ντροπή μου μεγάλη,αλλά τελικά ......τέλος καλό όλα καλα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.864
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom