Ηνωμένο Βασίλειο κάρτα απεριορίστων διαδρομών για τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς στο Λονδίνο?

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Αν κατάλαβα καλά χρειάζεται φωτογραφία για να βγάλω την Oyster;
 

chrisch

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Κάρτα Oyster για τα Μ.Μ.Μ. στο Λονδίνο

Καλησπέρα φίλοι ταξιδιώτες!

Είμαι φοιτητής και πρόκειται να πάω στο Λονδίνο ένα τετραήμερο για διακοπές και θα ήθελα να μου πείτε ότι γνωρίζετε για τις κάρτες απεριορίστων διαδρομών και κυρίως τις Oyster (την Pay as You Go βερζιόν) γιατί διάβασα ότι αξίζει...

Αν για παράδειγμα αγοράσω μια Oyster, κάνω τη διαδρομή από το ξενοδοχείο σ' ένα αξιοθέατο, μετά ξαναμπώ στο μετρό πρός ένα άλλο αξιοθέατο, μετά ξανά στο μετρό προς ένα εστιατόριο, μετά για καφέ κ.ο.κ. πόσο θα κοστίσουν αυτές οι διαδρομές περίπου λαμβάνοντας υπόψη οτι θα γίνουν σε μία ημέρα.

Επίσης είδα ότι η travelcard των τριών ημερών για off-peak κοστίζει 22,50 λίρες. Αληθεύει ή είδα λάθος; Αν αληθεύει τότε δεν νομίζω ότι αξίζει..

Ευχαριστώ πολύ!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
υπάρχει θέμα για τις κάρτες απεριορίστων διαδρομών στο Λονδίνο, όπου τα παιδιά εξηγούν αναλυτικά το τι κάνει η oyster.

έτσι ακολούθησα την άποψή τους και πήρα κι εγώ oyster στο πρόσφατο ταξίδι μου!

δεν το συζητώ, συμφέρει και με το παραπάνω!

καταρχήν, δίνεις 3 ευρώ για την αγορά (τα οποία παίρνεις πίσω όταν τη δίνεις στο τέλος) και φορτώνεις σ' αυτήν μονάδες (με 6 λίρες τη μέρα θεωρώ είσαι οκ)

αυτή υπολογίζει την ελάχιστη δυνατή χρέωση ανάλογα με τη διαδρομή που κάνεις και σε χρεώνει.. το ωραίο είναι ότι αν π.χ. μια μέρα μπεις ελάχιστα στο μετρό δε θα έχεις πληρώσει όσο μια κάρτα απεριοριστων, ενώ αν κάνεις πολλές διαδρομές πάλι δεν έχεις πρόβλημα, καθώς όταν η χρέωση φτάσει στην αξία της αντίστοιχης ημερήσιας κάρτας για τις ζώνες που χρησιμοποίησες, σταματάει να σε χρεώνει! ;)

επίσης, αν χρειαστεί να μπεις σε άλλη ζώνη (πέραν αυτών που θα έχει μια κάρτα απεριορίστων σου) το εισιτήριο θα σε "τσεκουρώσει", ενώ με την oyster πάλι θα κερδίσεις!

όπως και να έχει, σε συμφέρει...

oyster δαγκωτό :D
 

chrisch

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Το διάβασα το θέμα για τις κάρτες αλλά έχω απορείες. Δηλαδή κάθε φορά που θα μπαίνω στο μετρό θα "χτυπάω" την Oyster; Όσος χρόνος και αν έχει περάσει από την προηγούμενη διαδρομή; (π.χ. μισή ώρα ή δυόμιση ώρες)... Επίσης μπορώ να την αγοράσω μέσω internet πριν πάω Λονδίνο;
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
δεν ξέρω για Internet θα σε γελάσω.. εγώ την πήρα από ένα σταθμό του μετρό εκεί.. έχει και στο heathrow (για τα άλλα αεροδρόμια δεν ξέρω δυστυχώς)...

στην ουσία, στο μετρό τους έχει κάτι αισθητήρες για την κάρτα.. την ακουμπάς πάνω και όταν το φωτάκι από πορτοκαλί γίνει πράσινο σου ανοίγει τις πόρτες να μπεις μέσα... αντίστοιχα, όταν βγαίνεις από ένα σταθμό περνάς πάλι από πόρτες βάζεις την καρτούλα, το λαμπάκι από πορτοκαλί γίνεται πράσινο, σου αφαιρείται το ποσό που πρέπει και βγαίνεις...

ναι πρέπει να τη χτυπάς κάθε φορά που μπαινοβγαίνεις.. μη σε ανησυχεί όμως αυτό, γιατί όπως σου είπα όταν φτάσεις το ανώτατο όριο της αντίστοιχης ημερήσιας card σταματάει να χρεώνει :)
 

chrisch

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Άψογες οι πληροφορίες!!! Να ρωτήσω και ποιό είναι το όριο της μέγιστης ημερήσιας που αναφέρεις; Ευχαριστώωωωωωωωωωω!!!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
...και ξέχασα να σου πω κάτι επίσης πολύ σημαντικό.. αν έχεις λεφτά μέσα στην κάρτα σου που δεν έχεις ξοδέψει, στο τέλος που θα τη δώσεις πίσω, μαζί με τα 3 ευρώ σου επιστρέφονται και αυτά ;)
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Άψογες οι πληροφορίες!!! Να ρωτήσω και ποιό είναι το όριο της μέγιστης ημερήσιας που αναφέρεις; Ευχαριστώωωωωωωωωωω!!!

εγώ τις πρώτες μέρες κινήθηκα στις ζώνες 1 & 2... (με τίποτα δε θα βγεις παραέξω, όλα τα αξιοθέατα είναι εκεί... εκτός αν πας heathrow) και με χρέωσε £5.60 τη μέρα (από εκεί και πέρα σταμάτησε να χρεώνει όπως σου είπα.)

εξαίρεση όταν πήγα heathrow που είναι στη ζώνη 6... αλλά δε θυμάμαι να σου πω αναλυτικά τι αφαίρεσε σ' αυτήν την περίπτωση... μιλάμε για ελάχιστα λεφτά όμως...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Έλα γκρινιάρηδες τα μετέφερα εδώ όλα :D

Εμένα πάντως, πριν 2 βδομάδες που ήμουν εκεί, στο τέλος όταν πήγα να τις επιστρέψω, μου είπαν "κράτα τες" δεν μου επέστρεψαν χρήματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.972
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom