Καναδάς μεταναστευση στον καναδα

pashos

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
ευχαριστώ για την βοήθεια, εγώ θέλω να πάω για μόνιμα για να δουλέψω εκεί πέρα αλλά από τι ακούω και βλέπω είναι πολύ δύσκολο.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
ευχαριστώ για την βοήθεια, εγώ θέλω να πάω για μόνιμα για να δουλέψω εκεί πέρα αλλά από τι ακούω και βλέπω είναι πολύ δύσκολο.
Σου επαναλαμβάνω: Μην ακούς τι σου λέει ο ένας και ο άλλος και μην αποθαρρύνεσαι. Επισκέψου το σάιτ που σου είπα και ψάξε να δεις αν πληροίς τις προϋποθέσεις για να κάνεις αίτηση κατ' αρχήν. Μετά θα δεις για τα υπόλοιπα.

Για την κουβέντα απλώς - κι αν θες και τη δική μου γνώμη - τα πράγματα στον Καναδά (σε σχέση με τις διαδικασίες και δυσκολίες που μπορεί να συναντήσεις) είναι πολύ πιο εύκολα απ' ό,τι στις ΗΠΑ. Αυτό που είδα εγώ (πριν από καμμιά δεκαριά χρόνια, είν' η αλήθεια, τώρα δεν ξέρω τι γίνεται) είναι ότι από τη στιγμή που θα είσ' εκεί θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ για την εγκατάστασή σου και την εργασία σου (διευκολύνσεις, δάνεια, περίθαλψη, κλπ.). Φτάνει να είσαι νόμιμος και με όλα τα χαρτιά που θέλουν.
 

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Ειδικά με το Κεμπέκ έχουν αγριέψει λίγο τα πράγματα, έχουν κάνει τη διαδικασία επιλογής δύσκολη και είναι μάλλον αδύνατο να εγκατασταθείς απευθείας στην επαρχία αυτή αν δε μιλάς άπταιστα γαλλικά. Για τουρισμό δε χρειάζεσαι τίποτα παραπανω από διαβατήριο. Μπορείς να κάτσεις έως εξι μήνες χωρίς βίζα, χωρίς το δικαίωμα να δουλέψεις.
 

pashos

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
σε αυτο εχετε δικειο μιλησα και με τον θειο μου και με ειπε οτι ειναι βασικο για τα γαλλικα και επισης με ειπε μονο ενα παντρευτω μπορω να μεινω μονιμα,μπηκα στο site που με ειπατε αλλα δν εβγαλα ακρη πηρα τηλ στην πρεεσβεια στην Αθηνα και με ειπανε για το θεμα τις μεταναστευσης πρεπει να μιλησω με Ρωμη και δωσανε το site.Εφοσον ο θειος μου εχει επιχειρηση εκει δεν μπορει να εγγυθει για μενα ωστε να παω να δουλεψω εκει περα?Αυτος με ειπε μπορει να εγγυθει μονο για να παω σαν τουριστας δν ξερω ψιλοχαθηκα.πτυχιο στα αγγλικα εχω και αν χρειαζεται θα μαθω και γαλλικα απλα θελω να σιγουρευτω πριν ξεκινησω το οτιδηποτε,ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια με βοηθησατε πολυ παντως.
 

Gaea

Member
Μηνύματα
104
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Μεγαλη Βρετανια- Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
σε αυτο εχετε δικειο μιλησα και με τον θειο μου και με ειπε οτι ειναι βασικο για τα γαλλικα και επισης με ειπε μονο ενα παντρευτω μπορω να μεινω μονιμα,μπηκα στο site που με ειπατε αλλα δν εβγαλα ακρη πηρα τηλ στην πρεεσβεια στην Αθηνα και με ειπανε για το θεμα τις μεταναστευσης πρεπει να μιλησω με Ρωμη και δωσανε το site.Εφοσον ο θειος μου εχει επιχειρηση εκει δεν μπορει να εγγυθει για μενα ωστε να παω να δουλεψω εκει περα?Αυτος με ειπε μπορει να εγγυθει μονο για να παω σαν τουριστας δν ξερω ψιλοχαθηκα.πτυχιο στα αγγλικα εχω και αν χρειαζεται θα μαθω και γαλλικα απλα θελω να σιγουρευτω πριν ξεκινησω το οτιδηποτε,ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια με βοηθησατε πολυ παντως.
υπάρχει στο facebook το "Ελλάδα-Καναδάς ένα καινούργιο ξεκίνημα" που μπορείς να ενημερωθείς όπως επίσης και το φόρουμ patriotaki.net.
Ο θείος σου μπορεί να κάνει αίτηση για να σε πάρει στη δουλειά, αλλά κάθε αίτηση κοστίζει πολλά λεφτά και χρειάζεται πολύ τρέξιμο και πολύ χρήμα. Απλά δεν μπορεί να σε σπονσοράρει, δλδ να σε τραβήξει εκεί μόνο σαν συγγενή, μετά το 2012 μόνο οι πρώτου βαθμού συγγένεια μπορούν να γίνουν σπόνσορες.
Το Κεμπέκ έχει δικούς του κανόνες, χωριστούς από τον υπόλοιπο καναδά, οπότε προσεχε το τι θα ακούς δεξια και αριστερά και πάντα να διπλοτσεκάρεις ότι πληροφορίες σου δίνουν.
Επίσης, δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά, από μετανάστες έλληνες που είναι χρόνια εκεί μην περιμένεις και πολλά πράγματα...
 

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Το λευκό γάμο ξέχασέ τον, είναι ποινικό αδίκημα και τιμωρείται με απευθείας απέλαση. Ακούω ιστορίες κατά καιρούς για μετανάστες που απελάθηκαν μετά από δέκα και είκοσι χρόνια, επειδή έκαναν λευκό γάμο για να εισέλθουν στη χώρα. Τώρα, άμα σου κάτσει όσο είσαι τουρίστας και βρεις το άλλο σου μισό, τότε μπράβο!
Το σάιτ της υπηρεσιας μετανάστευσης ειναι το εγκυρότερο, ανανεώνεται συχνά πυκνά και γενικά απαντά σε όλες τις ερωτήσεις. Εγώ αυτό χρησιμοποίησα κατά τη διάρκεια της αίτησής μου.
Ο θείος σου και να σε σπονσοράρει, θα σου δώσει συμβόλαιο ενός έτους ( δεν είμαι σίγουρος αν το Κεμπέκ δίνει διετείς άδειες παραμονής) με πιθανότητα ανανέωσης, αλλά όπως ειπε η Gaea, θα του στοιχίσει πολλά χρηματα και η πιθανότητα απόρριψης είναι μεγάλη.
Ρίξε μια ματιά εδώ, http://www.jobbank.gc.ca/intro-eng.aspx.
Είναι μια σελίδα με αγγελίες εργασίας που ψάχνουν κυρίως αλλοδαπούς για ετήσια ή διετή συμβόλαια.
 

Happy c

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας παιδια, ενδιαφερομαι κι εγω να μεταναστευσω στον κανδα και συγκεκριμενα στο καλγκαρι...ειδα alliaks οτι ζεις εκει, αν θες να μας δωσεις μερικες πληροφοριες για κοστος ζωης ενοικια κλπ....ευχαριστω!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.117
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom