να πάω για μια μέρα μόνος ... ?

ny_gr

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Καλησπέρα,

επειδή εάν δεν κάνω κράτηση σε αεροπορικά εισιτήρια δεν βλέπω να το πέρνω απόφαση να σας ρωτήσω...
απο βδομάδα θα πάω να αλλάξω ταυτότητα επειδή είναι χάλια - φθαρμένη .. όταν γίνεται κράτηση αεροπορικών εισιτηρίων ζητείται ο αριθμός Α.Τ ? εάν ναι τότε μάλλον θα πρέπει να περιμένω να βγάλω την καινούρια ταυτότητα.... :roll: και κάτι ακόμα... μόλις κάνω κράτηση τα εισιτήρια μπορώ να τα παραλάβω πχ από κάποιο πρακτορείο ή απλά πάω κατευθείαν αεροδρόμιο... ? κάποια μορφή επιβεβαίωσης στην δεύτερη περίπτωση δεν θα πρέπει να έχω πριν πάω στο αεροδρόμιο?

όλο απορίες είμαι.... :D
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Καλησπέρα,
απο βδομάδα θα πάω να αλλάξω ταυτότητα επειδή είναι χάλια - φθαρμένη .. όταν γίνεται κράτηση αεροπορικών εισιτηρίων ζητείται ο αριθμός Α.Τ ? εάν ναι τότε μάλλον θα πρέπει να περιμένω να βγάλω την καινούρια ταυτότητα.... :roll: και κάτι ακόμα... μόλις κάνω κράτηση τα εισιτήρια μπορώ να τα παραλάβω πχ από κάποιο πρακτορείο ή απλά πάω κατευθείαν αεροδρόμιο... ? κάποια μορφή επιβεβαίωσης στην δεύτερη περίπτωση δεν θα πρέπει να έχω πριν πάω στο αεροδρόμιο?
Όχι, όταν κάνεις κράτηση εισιτηρίων κανείς δε σου ζητάει αριθμό αστυνομικής ταυτότητας ή διαβατηρίου. Φυσικά, μπορείς να ταξιδέψεις μόνο με καινούρια ταυτότητα, οπότε φρόντισε να την έχεις πριν το ταξίδι. Μόλις κάνεις την κράτηση, σου έρχεται ένα μέιλ επιβεβαίωσης. Το τυπώνεις και το έχεις μαζί σου στο check in. Δεν θα έχεις δηλαδή εισιτήρια σε έντυπη μορφή.

Μάλλον έχεις παλιά ταυτότητα, με το όνομά σου μόνο στα ελληνικά. Οπότε ΠΡΟΣΟΧΗ: όταν κάνεις την κράτηση να γράψεις το όνομά σου με λατινικούς χαρακτήρες, ακριβώς όπως θα εμφανίζεται στην αστυνομική σου ταυτότητα.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Μάλλον έχεις παλιά ταυτότητα, με το όνομά σου μόνο στα ελληνικά. Οπότε ΠΡΟΣΟΧΗ: όταν κάνεις την κράτηση να γράψεις το όνομά σου με λατινικούς χαρακτήρες, ακριβώς όπως θα εμφανίζεται στην αστυνομική σου ταυτότητα.

Αν ισχύει αυτή η περίπτωση που λέει η Bahari, ότι πρώτη φορά θα βγάλεις ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες, τότε περίμενε καλύτερα να δεις πώς ακριβώς θα γράφεται το όνομά σου για να μην κάνεις κάποιο σημαντικό λάθος.
πχ. Αν το ονοματεπώνυμό σου περιέχει "ΓΚ", τότε η λατινική αναγραφή θα είναι "GΚ" και όχι σκέτο "G". Αν περιέχει "ΜΠ", τότε η λατινική αναγραφή θα είναι "MP" και όχι "B" κλπ.
 

ny_gr

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Αν ισχύει αυτή η περίπτωση που λέει η Bahari, ότι πρώτη φορά θα βγάλεις ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες, τότε...
οχι η ταυτότητα μου είναι καινούργια με λατινικούς χαρακτήρες απλά έχει φθαρθεί αρκετά και επειδή δεν θέλω να έχω κανένα πρόβλημα στα αεροδρόμια ή γενικότερα γιαυτό λέω να την αλλάξω...

Μόλις κάνεις την κράτηση, σου έρχεται ένα μέιλ επιβεβαίωσης. Το τυπώνεις και το έχεις μαζί σου στο check in. Δεν θα έχεις δηλαδή εισιτήρια σε έντυπη μορφή.
αυτό ισχύει και για την επιστροφή? απλά υπάρχει η κράτηση και εσύ δίνεις τα στοιχεία σου και τπτ άλλο? (φαντάζομαι ότι το εκτυπωμένο email επιβεβαίωσης μου το λες σε περίπτωση που πάει κάτι λάθος με την κράτηση... δεν νομίζω να θεωρείται και τόσο στάνταρ απόδειξη ένα εκτυπωμένο email από το pc μου.. )

και που να πας κανονικά και στην επιστροφή να σου πούν
"κύριε ... δεν έχουμε κάποια κράτηση στο όνομα σας... " :shock: μετά ?? εισιτήριο τελευταίας στιγμής αξίας 500 ευρώ ?? :roll: φτου φτου φτου
 
Last edited by a moderator:

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Στο check-in πηγαίνεις μόνο με την ταυτότητα ή το διαβατήριό σου και βρίσκουν την κράτησή σου.

Το e-mail επιβεβαίωσης το έχεις μαζί σου όχι γιατί χρειάζεται να το δείξεις, αλλά για να έχεις πρώτα εσύ τα στοιχεία του ταξιδιού σου μαζί και δεύτερον, σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά (σπάνια να συμβεί κάτι τέτοιο) και δε σε βρίσκουν, να τους το δείξεις για να βρεθεί η άκρη.

Αυτό το email επιβεβαίωσης, αναφέρει ένα κωδικό κράτησης, καθώς και τον αριθμό του ηλεκτρονικού σου εισιτηρίου.. Με αυτά τα δύο νουμεράκια είσαι καλυμένος για τα πάντα και δε χρειάζεται να ανησυχείς.
 

ny_gr

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Στο check-in πηγαίνεις μόνο με την ταυτότητα ή το διαβατήριό σου και βρίσκουν την κράτησή σου.

Το e-mail επιβεβαίωσης το έχεις μαζί σου όχι γιατί χρειάζεται να το δείξεις, αλλά για να έχεις πρώτα εσύ τα στοιχεία του ταξιδιού σου μαζί και δεύτερον, σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά (σπάνια να συμβεί κάτι τέτοιο) και δε σε βρίσκουν, να τους το δείξεις για να βρεθεί η άκρη.

Αυτό το email επιβεβαίωσης, αναφέρει ένα κωδικό κράτησης, καθώς και τον αριθμό του ηλεκτρονικού σου εισιτηρίου.. Με αυτά τα δύο νουμεράκια είσαι καλυμένος για τα πάντα και δε χρειάζεται να ανησυχείς.

thanks.... ;)
 

mat_lZ

Member
Μηνύματα
84
Likes
12
αντε ωραια καλα να περασεις, και οταν γυρισεις μας λες εντυπωσεις γιατι πρεπει να παω και εγω καποια στιγμη!!!!
 

guide

Member
Μηνύματα
24
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία!!!
πχ. Αν το ονοματεπώνυμό σου περιέχει "ΓΚ", τότε η λατινική αναγραφή θα είναι "GΚ" και όχι σκέτο "G".
Εμένα πάντως που το όνομα μα μου έχει "ΓΓ" το γράφουν με "ng" γενικά πάντως έμενα με ρώτησαν πως γράφεται και τους έιπα έτσι!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Εμένα πάντως που το όνομα μα μου έχει "ΓΓ" το γράφουν με "ng" γενικά πάντως έμενα με ρώτησαν πως γράφεται και τους έιπα έτσι!
Υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος που πρέπει να αναγράφονται τα γράμματα.
Και το "γγ" το έγραψαν "ng" όχι γιατί τους το είπες εσύ, αλλά γιατί έτσι πρέπει.

Δες την ανάλυση στα δύο παρακάτω links:

- 743

http://www.sete.gr/files/Media/Egkyklioi/040707Latin-Greek.pdf

Παρόλα αυτά, υπάρχουν ορισμένες περιπτώσεις που μπορεί το όνομα να μην αναγραφεί βάσει του ισχύοντος κανόνος, αλλά δεν ξέρω πού βασίζονται οι συγκεκριμένες εξαιρέσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.897
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom