Τουρκία οδικως στην κωνσταντινουπολη

ZOI35

Member
Μηνύματα
6
Likes
12
Παιδιά καλησπέρα.
Ζήτησα από την ασφαλιστική μου να μου εκδώση πράσινη κάρτα και αυτή που έλαβα είναι άσπρη.Τους ξαναρώτησα και μου απάντησαν ότι πλέον η πράσινη κάρτα είναι...άσπρη.Ταξίδεψε κανείς πρόσφατα με την άσπρη ή θα φτάσω στα σύνορα και οι Τούρκοι δεν θα με αφήσουν να περάσω;
Καλησπερα , ναι κι εγω χθες γυρισα απο τουρκια ασπρο χαρτι μου εδωσε ο ασφαλιστής . Μην ανησυχείς αυτο ειναι η πράσινη καρτα !!!!
 

ZOI35

Member
Μηνύματα
6
Likes
12
Επειδη διαβασα πολλες φορες το θεμα πάρκινγκ στη Κωνσταντινουπολη θελω να σας πω τι εκανα εγω και ημουν ήσυχη με το θεμα του αυτοκινήτου . Πηγαμε κατευθειαν στο αεροδρομιο του αεροδρομίου το οποίο ειναι εξω απο την πόλη . Ο δρόμος άδειος με 3 λωρίδες κυκλοφορίας , πολυ άνετος . Απο τα σύνορα ως το αεροδρομιο καναμε 2 ωρες ακριβως . Υπαρχει το otopark το οποίο εχει 48 χιλιαδες θέσεις και 4 χρώματα . Εβγαλα φωτογραφία το νουμερο του πάρκινγκ και ετσι δεν το έψαχνα στο γυρισμό . Πηραμε ταξί το οποίο μας πηρε 150 λίρες και νας πηγε στην πλατεία ταξιμ οπου ηταν το ξενοδοχείο . Το αφησα εκει για 5 μερες και πληρωσα μονο 150 λίρες δλδ 10 ευρω . Κανενα άγχος με την κίνηση και τους δρόμους . Μεσα στην πόλη κυκλοφορούσαμε με ταξί και μέτρο . Το συνιστώ ανεπιφύλακτα για οδούς ταξιδέψουν με αυτοκινητο !!!! Μιση ωρα εκανε ο ταξιτζής απο αεροδρομιο ως ταξιμ !!!!
 

Attachments

barkour

Member
Μηνύματα
1.169
Likes
5.219
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Επειδη διαβασα πολλες φορες το θεμα πάρκινγκ στη Κωνσταντινουπολη θελω να σας πω τι εκανα εγω και ημουν ήσυχη με το θεμα του αυτοκινήτου . Πηγαμε κατευθειαν στο αεροδρομιο του αεροδρομίου το οποίο ειναι εξω απο την πόλη . Ο δρόμος άδειος με 3 λωρίδες κυκλοφορίας , πολυ άνετος . Απο τα σύνορα ως το αεροδρομιο καναμε 2 ωρες ακριβως . Υπαρχει το otopark το οποίο εχει 48 χιλιαδες θέσεις και 4 χρώματα . Εβγαλα φωτογραφία το νουμερο του πάρκινγκ και ετσι δεν το έψαχνα στο γυρισμό . Πηραμε ταξί το οποίο μας πηρε 150 λίρες και νας πηγε στην πλατεία ταξιμ οπου ηταν το ξενοδοχείο . Το αφησα εκει για 5 μερες και πληρωσα μονο 150 λίρες δλδ 10 ευρω . Κανενα άγχος με την κίνηση και τους δρόμους . Μεσα στην πόλη κυκλοφορούσαμε με ταξί και μέτρο . Το συνιστώ ανεπιφύλακτα για οδούς ταξιδέψουν με αυτοκινητο !!!! Μιση ωρα εκανε ο ταξιτζής απο αεροδρομιο ως ταξιμ !!!!
Καλη ιδεα,τωρα που ειναι κλειστο το αεροδρομιο ειναι ανετα
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.169
Likes
5.219
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Σχετικά με τη HGS, μπορεί κάποιος να δει υπόλοιπο από εδώ: HGS Online Bakiye Yükleme
Η σχετική εφαρμογή για κινητό όντως αναβαθμίστηκε και έχουν αλλάξει κάποια πράγματα.
Δεν υπάρχει λόγος άγχους αν περάσεις διόδια χωρίς κάρτα, υπάρχει πάντα το plan c, έχεις διορία δύο εβδομάδων να την εκδώσεις εκ των υστέρων και θα αφαιρεθεί αυτόματα η οφειλή (οι κάμερες καταγράφουν και τις ξένες πινακίδες). Υποτίθεται ότι μετά την παρέλευση δύο εβδομάδων η οφειλή μετατρέπεται σε πρόστιμο και το πληρώνεις κατά την έξοδο στο τελωνείο.

Και αν δεν πληρωσεις και γυρισεις πριν τις 2 εβδομαδες ;
 

ZOI35

Member
Μηνύματα
6
Likes
12
Καλη ιδεα,τωρα που ειναι κλειστο το αεροδρομιο ειναι ανετα
Στο καινουργιο αεροδρομιο πάρκαραμε!!! Havalimani λεγεται και ειναι βορειοδυτικά της Κωνσταντινούπολης . Οχι στο παλιο που ειναι νότια της πόλης .
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.936
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στο καινουργιο αεροδρομιο πάρκαραμε!!! Havalimani λεγεται και ειναι βορειοδυτικά της Κωνσταντινούπολης . Οχι στο παλιο που ειναι νότια της πόλης .
Havalimani σημαίνει αεροδρόμιο, δεν είναι όνομα. Το παλιό αεροδρόμιο είναι δυτικά, όχι νότια.
 

ZOI35

Member
Μηνύματα
6
Likes
12

Attachments

autokini

Member
Μηνύματα
18
Likes
22
Σε συνέχεια του ταξιδιού μου οδικώς στην Κωνσταντινούπολη,η δική μου εμπειρία είναι εντελώς διαφορετική από τα όσα είχα διαβάσει σχετικά με την κυκλοφορία. Όπου και να πήγα με το αυτοκίνητό μου παιδιά,πάνω από 30 δευτερόλεπτα μποτιλιαρισμένος δεν έμεινα πουθενά και πιστέψτε με,οδήγησα αρκετά. Τεράστιες λεωφόροι,τούνελ,γέφυρες και κυρίως και πολύ σημαντικό,προτεραιότητα στην διαμόρφωση των λεωφώρων έχουν τα αυτοκίνητα και όχι οι πεζοί και μάλλον αυτό διευκολύνει την κίνησή των αυτοκινήτων.Γράφοντας για προτεραιότητα αυτοκινήτων,εννοώ ότι σχεδόν όλα τα πεζοδρόμια που χώριζαν 2 κατευθύνσεις λεωφόρων,έχουν κάγκελα και σε μεγάλες αποστάσεις μεταξύ τους,φανάρια.Αυτό,δεν επιτρέπει στους πεζούν να πετάγονται όπου θέλουν και κυρίως,να σταματούν την κίνηση με πεζοφάναρα.Στα δε πεζοδρόμια στις άκρες των δρόμων,υπάρχουν ΠΑΝΤΟΥ σιδερένια κολωνάκια με αποτέλεσμα να μην μπορείς να σταθμεύσεις επάνω σε αυτά.
Ναι,οδηγούν σαν τρελοί οι Τούρκοι.Ανάβουν το φλάς και στρίβουν.Τέλος.Οπότε πρέπει να είσαι προετοιμασμένος ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί να δεις έναν "καμικάζι" να μπαίνει μπροστά σου από αριστερά ή δεξιά.
Στα μόνα σημεία που βλέπεις μπροστά σου ένα τεράστιο μποτιλιάρισμα και τρομάζεις-πρακτικά όμως,ισχύει αυτό που έγραψα για τα 30 δευτερόλεπτα σταματημένος-είναι οι 2 γέφυρες που ενώνουν την Ευρωπαική με την Ασιατική πλεύρά και αυτό γιατί το αρχιτεκτονικό θαύμα που λέγεται Avrasia Tunel είναι ακριβό για τους μόνιμους κατοίκους,αφού η διέλευσή του κοστίζει 45 λίρες,οπότε,οι περισσότεροι προτιμούν τις γέφυρες.Για έναν τουρίστα όμως σαν κι εμένα,ήταν σωτήριο τις 2 φορές που χρειάστηκε να πάω στην Ασιατική πλευρά.
Για το πάρκινγκ τώρα.
Έμενα στο ξενοδοχείο Tunel Residence,στην Beyoglu.Στα 70 μέτρα μπροστά του και 50 μέτρα αριστερά του,υπήρχαν 2 τεράστια πάρκινγκ,το ένα υπόγειο,το άλλο πολυόροφο.
Στάθμευσα το αυτοκίνητο στο υπόγειο πάρκινγκ την Πέμπτη 06 Ιανουαρίου στις 10 το πρωί και το έβγαλα την ημέρα επιστροφής στην Ελλάδα,Σάββατο 8 Ιανουαρίου,συμπτωματικά,πάλι στις 10 το πρωί.Για τα 2 λοιπόν 24ωρα που έμεινε σταθμευμένο,πλήρωσα 135 λίρες,με την τρέχουσα ισοτιμία 15 λίρες/ευρώ,το κόστος ήταν 9 ευρώ!!!!
Πείτε μου εσείς σε ποιό πάρκινγκ στην Ελλάδα-ούτε καν στην Αθήνα-θα αφήσετε το αυτοκίνητο 2 ημέρες και θα πληρώσετε αυτά τα χρήματα.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
ο δρομος απο συνορα μεχρι κωνσταντινουπολη ειναι καλος??δλδ ειναι εθνικη πας ανετα??θα εχω στο νου μου για τα ορια ταχυτητας...
Καλός είναι απλά μην έχεις στο μυαλό σου εθνική οδό, καμία σχέση, παρα μονο σε λιγα κομμάτια.
Περνάει από κατοικημένες περιοχές που επιβάλλεται να μειώσεις ταχύτητα.
Κάτι σαν επαρχιακό καλό δρόμο φαντάσου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.680
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom