Τουρκία οδικως στην κωνσταντινουπολη

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Καλημέρα στην παρέα. Φίλη μου που γύρισε χθες από την Πόλη με αυτοκίνητο μου είπε ότι πλέον υπάρχει ένα διόδιο στο οποίο πατάς ένα κουμπί και παίρνεις ένα χαρτάκι. Στην επιστροφή υπάρχει μπάρα με υπάλληλο όπου δίνεις το χαρτάκι και πληρώνεις 35-40 λίρες (δε θυμάμαι ακριβώς).
Αυτή βέβαια κατευθύνθηκε προς το καινούργιο αεροδρόμιο. Το αναφέρω μήπως είναι άλλο δρομολόγιο σε σχέση με την απλή είσοδο στην Πόλη.
Αυτή η δυνατότητα υπάρχει μόνο στον Ο7, τον νέο αυτοκινητοδρομο που ενώνει Συληβρια με αεροδρόμιο και όχι στο δρόμο Συληβρια - Κωνσταντινούπολη. Θυμίζω ότι από σύνορα μέχρι Σηλυβρια δεν απαιτούνται διόδια.
Κάτι άλλο σχετικό, έχουν καταργηθεί πλέον οι λωρίδες αυτόματης διέλευσης OGS (για αυτοκίνητα εφοδιασμένα με ειδικό μηχάνημα) και αντικατασταθηκαν όλα από το γνωστό HGS (αυτοκόλλητο). Προηγουμένως αν δεν ήσουν εφοδιασμένος με το ειδικό μηχάνημα και έμπαινες κατά λάθος στη λωρίδα OGS πλήρωνες το τέλος x10. Πλέον δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Αυτή η δυνατότητα υπάρχει μόνο στον Ο7, τον νέο αυτοκινητοδρομο που ενώνει Συληβρια με αεροδρόμιο και όχι στο δρόμο Συληβρια - Κωνσταντινούπολη. Θυμίζω ότι από σύνορα μέχρι Σηλυβρια δεν απαιτούνται διόδια.
Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες σου. Είναι χρησιμότατες.
Εμείς σε λίγες μέρες θα πάμε με το αμάξι μας, πρώτη φορά.
Ποιος είναι ο προτιμότερος δρόμος από όλους αυτούς, πέρα από διόδια κτλ, για να φτάσουμε προς την περιοχή Σουλτάν Αχμέτ;
Αν μπούμε σε αυτόν τον αυτοκινητόδρομο μόνο αυτά τα διόδια θα συναντήσουμε; Κάνουμε μεγάλο κύκλο έτσι για το κέντρο;
Επειδή δεν θα έχουμε βγάλει το HGS, αν και μας είπαν ότι με τις ξένες πινακίδες δεν υπάρχει θέμα, θέλουμε να είμαστε νόμιμοι.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Μέχρι τη Σηλυβρία ο δρόμος είναι ένας. Από κει και πέρα είτε συνεχίζεις από τον κύριο δρόμο (με διόδια) είτε στρίβεις δεξιά και πηγαίνεις από τον "παραλιακό". Η διαφορά χρονικά είναι καμιά ωρίτσα ή λίγο λιγότερο, ανάλογα με την κίνηση.
Προφανώς και στις 2 περιπτώσεις θα χρησιμοποιήσεις GPS, θα σε καθοδηγήσει αυτό, ειδικά από τα προάστια της Πόλης και μέχρι τον προορισμό σου.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Προφανώς και στις 2 περιπτώσεις θα χρησιμοποιήσεις GPS, θα σε καθοδηγήσει αυτό, ειδικά από τα προάστια της Πόλης και μέχρι τον προορισμό σου.
Έχεις να προτείνεις κάποια εφαρμογή gps χωρίς σύνδεση ίντερνετ;
Επίσης, ξέρει κανείς να προτείνει ένα μέρος για να παρκάρουμε εκτός κέντρου, όπου θα μπορούμε μετά να πάρουμε ένα μεταφορικό (τραμ ή μετρό π.χ.) και να φτάσουμε κέντρο χωρίς την κίνηση;
Σκεφτόμουν το mall istanbul που είναι αρκετά έξω ή το mall forum που είναι απέναντι από το ΚΤΕΛ τους. Υπάρχουν άραγε εκεί parking μακράς διάρκειας;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Έχεις να προτείνεις κάποια εφαρμογή gps χωρίς σύνδεση ίντερνετ;
To Here WeGo είναι ένα από αυτά. Όπως και το offline maps & mapsme. Προϋπόθεση είναι να έχεις ήδη κατεβάσει το χάρτη της χώρας που σ' ενδιαφέρει. Νομίζω και στο google maps υπάρχει αυτή η δυνατότητα.
 

tasos geo

Member
Μηνύματα
22
Likes
23
καλησπερα ,τον επομενο μηνα θα παω οδικως και εγω κωνσταντινουπολη..η διαδρομη μου θα ειναι καρφι για saw airport.τελικα εγω θα χρειαστει να βγαλω καρτα hgs??αν ναι με το που μπω συνορα θα ρωτησω που μπορω να βγαλω μια..θα πληρωσω διοδια οπου χρειαστει με χαρτακι σε υπαλληλο οπως διαβασα πιο πανω??και δεν θα χρειαστει να βγαλω καρτα Hgs δλδ..
Λογικα στην διαδρομη συνορα μεχρι saw airport θα εχει καποια διοδια...
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Καλησπέρα στην παρέα. Την Κυριακή επέστρεψα από το ταξίδι μου στην Πόλη. Πρώτη φορά με αμάξι και όλα πήγαν καλά. Θα ήθελα να μοιραστώ τις εμπειρίες από αυτό το υπέροχο 4ήμερο.
Βενζίνη περίπου στο 1.20 και αέριο περίπου 68 λεπτά (26/03/2022).
Μέχρι την Πόλη συναντήσαμε ένα διόδιο, το οποίο έχει ανοιχτή μπάρα και περνάς είτε έχεις HGS είτε όχι. Στη δεύτερη περίπτωση ακούγεται μια σειρήνα, σαν να σου λένε πού πας ρε τσαμπατζή!!! Έτσι, ένδοξα και τσαμπατζήδικα περάσαμε κι εμείς, καθώς δεν βρήκαμε πουθενά στο δρόμο να βγάλουμε το περίφημο HGS.
Η κίνηση προς την Πόλη απόγευμα Πέμπτης ανεκτή, εκτός από ένα σημείο περίπου 20-25 χλμ πριν την είσοδο, όπου πραγματικά πηγαίναμε σημειωτόν για μισή ωρίτσα. Εκεί διασταυρώνονται αρκετοί δρόμοι και προφανώς γι αυτό δημιουργείται όλο αυτό. Στην επιστροφή την Κυριακή, πάλι απόγευμα, η ροή ήταν εξαιρετική για να φύγεις από την Πόλη. Για την είσοδο ο γνωστός χαμός στο συγκεκριμένο σημείο και μάλλον αρκετά χειρότερα.
Μέσα στην Πόλη θες gps εννοείται. Εγώ είχα κατεβάσει στο google maps τους χάρτες και μέσω δορυφόρου ήμουν μια χαρά χωρίς καθόλου ίντερνετ.
Θα επανέλθω με πληροφορίες για τα μέρη που επισκέφτηκα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μέχρι την Πόλη συναντήσαμε ένα διόδιο, το οποίο έχει ανοιχτή μπάρα και περνάς είτε έχεις HGS είτε όχι. Στη δεύτερη περίπτωση ακούγεται μια σειρήνα, σαν να σου λένε πού πας ρε τσαμπατζή!!! Έτσι, ένδοξα και τσαμπατζήδικα περάσαμε κι εμείς, καθώς δεν βρήκαμε πουθενά στο δρόμο να βγάλουμε το περίφημο HGS.
Διαπιστώνω ότι δεν έχει αλλάξει τίποτα και παραμένει μυστήριο το θέμα διόδια στη Πόλη. :haha:
Απορώ γιατί πρέπει να είναι τόσο δύσκολο! Κάναμε ακριβώς το ίδιο.
Βέβαια ο πάντα έγκυρος και κατατοπιστικός @japetus έδωσε ακόμα μια φορά τα φώτα του:

Τουρκία - Κωνσταντινούπολη, τρεις μέρες που ήταν μόνο η αρχή!
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Διαπιστώνω ότι δεν έχει αλλάξει τίποτα και παραμένει μυστήριο το θέμα διόδια στη Πόλη. :haha:
Απορώ γιατί πρέπει να είναι τόσο δύσκολο! Κάναμε ακριβώς το ίδιο.
Βέβαια ο πάντα έγκυρος και κατατοπιστικός @japetus έδωσε ακόμα μια φορά τα φώτα του:

Τουρκία - Κωνσταντινούπολη, τρεις μέρες που ήταν μόνο η αρχή!
Έχω την εντύπωση ότι εκείνο το μικρό γραφείο δεξιά από τα διόδια έχει κλείσει τώρα, δεν το πρόσεξα τελευταία..

Edit: Στο Google earth το εμφανίζει να λειτουργεί κανονικά. Αμέσως πριν τα διόδια κάνουμε δεξιά στον παράδρομο, έπειτα αριστερά κάτω από τον κεντρικό και ξανά αριστερά για να βρεθούμε από την απέναντι πλευρά του σταθμού διοδίων.
Ptt Kinali
Ptt Kinali · Alipaşa, 34570 Silivri/Istanbul, Turquie
 
Last edited:

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Εγώ εαν θυμάμαι καλά το HGS αυτοκόλλητο το έβγαλα δτο 2ο βενζινάδικο SHELL προς την Πόλη
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Εγώ εαν θυμάμαι καλά το HGS αυτοκόλλητο το έβγαλα δτο 2ο βενζινάδικο SHELL προς την Πόλη
Σε 10 Shell είχαμε σταματήσει έχοντας την ίδια ενημέρωση, κανένας δεν είχε κάρτα-αυτοκόλλητο για διόδια ούτε κάτι αντίστοιχο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.594
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom