οικονομικη κριση

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Παιδιά, χαλαρώστε όλοι με τις καταθέσεις και μην βγάζετε φήμες για κατάρρευση τραπεζών και απώλεια χρημάτων, ότι θα χαθούν οι καταθέσεις κλπ. ΕΛΕΟΣ!!! Δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Χωρίς πολλά λόγια γιατί έχει καταντήσει βαρετό και ανούσιο, δεν κινδυνεύουν οι καταθέσεις του κοσμάκη. Οι ελληνικές τράπεζες διαθέτουν πολύ μεγάλη ρευστότητα και δεν διατρεχει κίνδυνος. Βάλτε φρένο στις φήμες και προσπαθήστε να καθησυχάσετε όσους ρωτάνε τι να κάνουν με τα λεφτά τους.
Εχω ακούσει τόσες ιστορίες που παίρνουν τα λεφτά τους και τα βάζουν σε θυρίδες, τα κάνουν λίρες, αγοράζουν χρηματοκιβώτιο σπίτι τους και τα σηκώνουν όλα, τα μοιράζουν σε τράπεζες για να έχουν διασπορά. ΕΛΕΟΣ!!
Οι άτιμες οι φήμες προκαλούν τον πανικό και όλοι τρέχουν. Αναλογιστείτε μόνο οτι αρκετοί ξένοι καταθέτες μεταφέρουν τα λεφτά τους σε ελληνικές τράπεζες γιατί τις θεωρούν πιο ασφαλείς και εμείς τρέχουμε να τα βγάλουμε?
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
δεν τις βγαζουμε εμεις τις φημες.εμεις τις ακουμε και αγχωνομαστε και μαλιστα δικαιολογημενα λογω της καταστασης που επικρατει.εσεις πως μπορειτε και ειστε τοσο σιγουρη οτι δεν υπαρχει προβλημα?επειδη το ειπε η κυβερνηση?δεν εχουν δει και λιγα τα ματια μας.και τοτε με το χρηματιστηριο ελεγαν οτι δεν υπαρχει προβλημα,αλλα ο κοσμος εχασε τα λεφτα του.η ισλανδια,χωρα πλουσια και αντιμετωπιζει πολυ μεγαλα προβληματα.ολη η ευρωπη ειναι θορυβημενη,εμεις στην ελλαδα θα δειξουμε την ψυχραιμια?λες και μας περισσευει με αυτα που γινονται?αυτο το ελεος που γραψατε ειναι πολυ αστοχο κατα τη γνωμη μου
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Το ότι ακούτε τις φήμες και αγχωνόσαστε, έχει προκαλέσει όλο αυτόν τον πανικό. Ο κάθε άσχετος με το χώρο της οικονομίας ακούει κάποιο άλλον άσχετο, φοβάται, αγχώνεται και προβαίνει σε απερίσκεπτες κινήσεις και πάει λέγοντας...Είμαι τραπεζικός και έχω κάποια ιδέα παραπάνω. Αν ρωτήσεις οποιονδήποτε που έχει επαφή με την κατάσταση, θα σε πληροφορήσει ότι τα πράγματα στην Ελλάδα δεν είναι τόσο τραγικά όπως σε άλλες χώρες του κόσμου.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Παλιά μου είχαν πει μια έκφραση που λένε οι Αμερικάνοι (ή μάλλον οι Ελληνοαμερικανοί):
"Αν ποτέ γίνει πυρηνικός πόλεμος, θα πάμε στην Ελλάδα γιατί εκεί όλα φτάνουν 20 χρόνια μετά". Μπορεί αυτό να σκέφτονται οι Ελβετοί που φέρνουν τα χρήματα τους στην Ελλάδα! :haha:
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
δεν αμφισβητω ουτε την ειδικοτητα σας ουτε τις γνωσεις σας πανω στο θεμα,ομως αν θεωρουμε τα οσα βλεπουμε και διαβαζουμε σε εφημεριδες και τηλεορασεις φημες και οχι ειδησεις τοτε τι να πω.και εξαλλου κανεις δεν βγηκε να πει στον απλο αμορφωτο κοσμο που δεν εχει οικονομικες γνωσεις κατι παραπανω για να τον καθησυχασει, παρα μονο οτι δεν υπαρχει προβλημα στην ελλαδα.ο κοσμος ομως που παει στις τραπεζες και ρωταει και του απαντουν οι αρμοδιοι τους συγκεχυμενα( εχουν γινει πολλες καταγγελιες οτι μεγαλες τραπεζες κινδυνολογουν για την ασφαλεια των μικρων)τι πρεπει να πιστεψει?ο κοσμος που εχει περασει και αλλες δυσκολες καταστασεις στο παρελθον,δικαιολογειται ν ανησυχει.μακαρι τα πραγματα να πανε καλα και να μην χασει κανεις τα λεφτα του ,ομως η ανησυχια του καθενος δικαιολογειται απολυτα και ειναι κατανοητη.και παρεπιπτοντως ρωτησα πολλους και σχετικους και ασχετους γιατι το θεμα με απασχολει ιδιαιτερα και η αληθεια ειναι οτι και οι σχετικοι ανησυχουσαν εξισου.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
εγώ ανησυχώ μόνο για την αφερεγγυότητα των προσώπων που κάνουν τις ανάλογες δηλώσεις ...δηλαδή δεν μπορώ να ειμαι ήσυχη οταν μου δηλώνει ο αλογοσκούφης -μούρης---οτι όλα θα πάνε καλά ...μα καλά στα μάτια του δεν βλέπετε οτι δεν λέει αλήθεια??? μιλάει και κοιτάζει αλλού ,ή στο πλάι...
εξάλου παιδιά κανένας δεν γνωρίζει τίποτα...άλλοι ειναι αυτοί που γνωρίζουν ακριβώς τι θα συμβεί ..εμείς απλώς θα ειμαστε θεατές,και θα υποστούμε την όποια κατάσταση ...
η οικονομική κρίση ειναι παγκόσμιο φαινόμενο.ειναι ένα φαινόμενο των καιρών που οφείλεται στον υπερπλουτισμό και υπερκαταναλωτισμό.με απλά μαθηματικά,η κρίση ειναι υπαρκτή,και ειμαστε ακόμα μόνο στην αρχή των φαινομένων.
 

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Το ότι ακούτε τις φήμες και αγχωνόσαστε, έχει προκαλέσει όλο αυτόν τον πανικό. Ο κάθε άσχετος με το χώρο της οικονομίας ακούει κάποιο άλλον άσχετο, φοβάται, αγχώνεται και προβαίνει σε απερίσκεπτες κινήσεις και πάει λέγοντας...Είμαι τραπεζικός και έχω κάποια ιδέα παραπάνω. Αν ρωτήσεις οποιονδήποτε που έχει επαφή με την κατάσταση, θα σε πληροφορήσει ότι τα πράγματα στην Ελλάδα δεν είναι τόσο τραγικά όπως σε άλλες χώρες του κόσμου.

Σιγουρα υπαρχουν πολοι ασχετοι που διαδιδουν φημες αλλα δεν ειναι και τοσο επικινδυνοι
αλλοι ειναι οι επικινδυνοι και οι ασχετοι γιατι τα λεγομενα τους εχουν και μεγαλυτερη βαρυτητα:

Στον εισαγγελέα όποια τράπεζα διαδίδει φήμες

Ο υπόγειος πόλεμος που έχει ξεσπάσει μεταξύ των τραπεζών για την προσέλκυση καταθέσεων ανάγκασε χθες τον διοικητή της Τράπεζας της Ελλάδας, κ. Γιώργο Προβόπουλο, να απειλήσει ότι θα στείλει στον εισαγγελέα όποια τράπεζα διαδίδει φήμες.
«Εχουμε καταγγελίες -δυστυχώς ανώνυμες- ότι κάποιες τράπεζες είτε από υπερβάλλοντα ζήλο, είτε από αφέλεια, είτε από κουτοπονηριά προσελκύουν καταθέσεις εις βάρος άλλων τραπεζών.
Εάν υπάρξουν επώνυμες καταγγελίες, θα ζητήσουμε την παρέμβαση του εισαγγελέα. Στο θέμα αυτό είμαστε πολύ αυστηροί και αν δεν συμμορφωθούν θα προχωρήσουμε και σε άλλα μέτρα», δήλωσε χαρακτηριστικά.
Απαντώντας σε σχετική ερώτηση υπογράμμισε πως αν το φαινόμενο συνεχιστεί επί μακρόν, ενδεχομένως κάποιες τράπεζες να αντιμετωπίσουν προβλήματα ρευστότητας και συμπλήρωσε: Θα πρέπει να διαφυλάξουμε το τραπεζικό σύστημα.
Για τη φημολογία που σκοπό έχει την προσέλκυση καταθέσεων, κατέθεσε ερώτηση χθες στη Βουλή ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ, Χρ. Βερελής, στην οποία μεταξύ των άλλων ζητεί να πληροφορηθεί από τον κ. Αλογοσκούφη αν: «Είναι αληθές ότι ο διοικητής της ΤτΕ προειδοποίησε και απείλησε με προσφυγή στις εισαγγελικές αρχές τον διοικητή της Εθνικής Τράπεζας και στελέχη της τράπεζας, έχοντας πληροφορίες ότι χρησιμοποιώντας μηχανισμούς της τράπεζας και διευθυντές καταστημάτων υπονομεύουν υπογείως την ασφάλεια άλλων πιστωτικών ιδρυμάτων, προκειμένου η Εθνική να συλλέξει περισσότερες καταθέσεις».
Ταμείο Εγγύησης
Στη συνέντευξη Τύπου που έδωσε χθες ο κ. Προβόπουλος για την παρουσίαση της ενδιάμεσης έκθεσης, τόνισε ακόμα ότι το Ταμείο Εγγύησης Καταθέσεων (ΤΕΚ) είναι υπερεπαρκές και δεν υπάρχει κίνδυνος για τις καταθέσεις των πολιτών σε όλες τις τράπεζες της χώρας.
Υπογράμμισε πως δεν υπάρχει κίνδυνος να κλείσουν τράπεζες της χώρας, ενώ αναφορικά με τα μέτρα αντιμετώπισης της κρίσης από τις ελληνικές τράπεζες, ο κ. Προβόπουλος επεσήμανε: «Εχω συστήσει στις τράπεζες να τιμολογούν σωστά τον πιστωτικό κίνδυνο και να εφαρμόζουν συνετά πιστοδοτικά κριτήρια στις χορηγήσεις. Αν δεν το πράξουν θα "φορτωθούν" με πρόσθετους κινδύνους, διότι το διεθνές περιβάλλον επιδεινώνεται».
Η σύσταση για συγκράτηση των χορηγήσεων ισχύει και για τις δραστηριότητες που έχουν αναπτύξει στο εξωτερικό.
πηγη :ΕΘΝΟΣ

Μαλλον αλλοι ειναι ασχετοι :roll: και προκαλουν πανικο.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.910
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Hμερομηνία : 09-10-08
Στη Βουλη η διάταξη για την εγγύηση των καταθέσεων
Η σχετική νομοθετική διάταξη θα ενταχθεί στο σχέδιο νόμου για τους δανειολήπτες. Κατατέθηκε στη Βουλή η νομοθετική ρύθμιση, με την οποία αυξάνεται το ελάχιστο εγγυημένο ποσό καταθέσεων στις 100 χιλιάδες ευρώ από τις 20 χιλιάδες ευρώ που ήταν ως τώρα.
Η εγγύηση έχει διάρκεια 3 έτη. Όπως δήλωσε ο υπουργός Οικονομίας και Οικονομικών Γιώργος Αλογοσκούφης, με βάση την πολιτική δέσμευση για την προστασία όλων των καταθέσεων, κατατέθηκε στη Βουλή το κείμενο της νομοθετικής ρύθμισης.
Η πολιτική δέσμευση ισχύει στο ακέραιο, η νομοθετική ρύθμιση θα συμπεριληφθεί στο σχέδιο νόμου για την προστασία των δανειοληπτών. Με την ευκαιρία της κατάθεσης της νομοθετικής ρύθμισης, ο κ. Αλογοσκούφης επανέλαβε ότι το ελληνικό τραπεζικό σύστημα είναι απολύτως ασφαλές και φερέγγυο.
Όπως είπε ο κ. Αλογοσκούφης, η διάταξη θα ενσωματωθεί στο υπό επεξεργασία από την αρμόδια κοινοβουλευτική επιτροπή, νομοσχέδιο για την προστασία των δανειοληπτών, ώστε (η διάταξη) να ψηφιστεί το συντομότερο δυνατό.
Παράλληλα, ο κ. Αλογοσκούφης επανέλαβε ότι «χρειαζόμαστε ένα φερέγγυο τραπεζικό σύστημα. Έχουμε ένα φερέγγυο τραπεζικό σύστημα. Σε μια εποχή που κλυδωνίζονται τραπεζικά συστήματα πολλών χωρών - εμείς έχουμε βεβαίως κάποιες πάρα πολύ μικρές επιπτώσεις - θα συνεχίσουμε να διασφαλίζουμε τα συμφέροντα των πολλών. Αυτό είναι η εγγύηση της κυβέρνησης. Άλλωστε γι' αυτό είμαστε στην πολιτική. Δεν είμαστε στην πολιτική για να σώσουμε τους τραπεζίτες, αλλά για να πάει η κοινωνία μπροστά».
Πηγή:
www.kathimerini.gr
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
εγώ ανησυχώ μόνο για την αφερεγγυότητα των προσώπων που κάνουν τις ανάλογες δηλώσεις ...δηλαδή δεν μπορώ να ειμαι ήσυχη οταν μου δηλώνει ο αλογοσκούφης -μούρης---οτι όλα θα πάνε καλά ...μα καλά στα μάτια του δεν βλέπετε οτι δεν λέει αλήθεια??? μιλάει και κοιτάζει αλλού ,ή στο πλάι...
εξάλου παιδιά κανένας δεν γνωρίζει τίποτα...άλλοι ειναι αυτοί που γνωρίζουν ακριβώς τι θα συμβεί ..εμείς απλώς θα ειμαστε θεατές,και θα υποστούμε την όποια κατάσταση ...
η οικονομική κρίση ειναι παγκόσμιο φαινόμενο.ειναι ένα φαινόμενο των καιρών που οφείλεται στον υπερπλουτισμό και υπερκαταναλωτισμό.με απλά μαθηματικά,η κρίση ειναι υπαρκτή,και ειμαστε ακόμα μόνο στην αρχή των φαινομένων.

  • Ρενάτα μου άρεσε και θέλω να το ξαναβλέπω.
  • Δεν πιστεύω οτι τα πράγματα είναι απολύτως κατευθυνόμενα ή έστω ελεγχόμενα.
  • Ούτε σε προβλέψεις και τα συναφή. Πριν 3-4 μηνες κανανε προβλέψεις για 200 δολάρια το βαρέλι, σήμερα έχει 85 και τώρα προβλέπουν λέει, ισως και 50. Εκτός αν ολα ειναι διαδοσεις από παπαγαλάκια.
  • Τα κέρδη βεβαίως είναι ιδιωτική υπόθεση ( λίγων), αλλά οι ζημιές και οι κρίσεις κοινωνικά ζητήματα.
  • Δεν αντιδράσαμε ούτε στον υπερπλουτισμό, ενώ πέσαμε και στη λούμπα του υπερκαταναλωτισμού
 

Margi

Member
Μηνύματα
36
Likes
4
Σε τεντωμένο σχοινί

Με τα επιτελεία των χωρών της G 7 να συνεδριάζουν το βράδυ της Παρασκευής στις ΗΠΑ και των χωρών της ευροζώνης, την Κυριακή, επιχειρείται η αντιμετώπιση της χρηματοπιστωτικής κρίσης.

Έντονη νευρικότητα, αστάθεια και αναστάτωση επικράτησε και την Παρασκευή στις διεθνείς χρηματαγορές, εξαιτίας της κρίσης στο παγκόσμιο πιστωτικό σύστημα. Τα ευρωπαϊκά χρηματιστήρια, στο άνοιγμά τους κατέγραψαν μεγάλη πτώση που άγγιξε το 10%, ενώ πολλά διεθνή χρηματιστήρια αναγκάστηκαν να διακόψουν τις εργασίες. Προάγγελος της εικόνας της Παρασκευής, ήταν η βουτιά της Πέμπτης στη Wall Street, όπου ο δείκτης Dow Jones έχασε 7,33 μονάδες, ενώ, την Παρασκευή, πτώση -αλλά μικρότερη της αρχικής- σημείωσε το χρηματιστήριο της Νέας Υόρκης καθώς οι επενδυτές θεώρησαν ότι οι εντολές για πώληση μετοχών ήταν υπερβολικές. ............................ Τα ευρωπαϊκά χρηματιστήρια κατέγραψαν μεγάλες απώλειες, ενώ κάποια αναγκάστηκαν να διακόψουν τις εργασίες τους.

Στο Χρηματιστήριο Αθηνών, ο γενικός δείκτης έκλεισε στις 2.372,09 μονάδες, παρουσιάζοντας μεγάλες απώλειες σε ποσοστό 5,23%. Την ίδια ώρα, την απαγόρευση ανοιχτών πωλήσεων μετοχών στο χρηματιστήριο Αθηνών από την Παρασκευή10 Οκτωβρίου έως το τέλος του μήνα, αποφάσισε σε έκτακτη συνεδρίασή της η Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς. Προηγήθηκε κατακόρυφη πτώση των δεικτών στα ασιατικά χρηματιστήρια.

Με πτώση 9,59% έκλεισε το χρηματιστήριο του Χονγκ Κονγκ, ενώ καθίζηση υπέστη και ο Nikkei στο Τόκυο, καταγράφοντας απώλειες 9,62%. Πρόγραμμα χορήγησης έκτακτων δανείων εκατοντάδων δις δολαρίων στις αναδυόμενες αγορές ανακοίνωσε το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο.

(Πηγή: www.ert.gr)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom