Βέλγιο Ολλανδία ολλανδια η βελγιο

inik

Member
Μηνύματα
72
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Το αν αξιζει η βαρκαδα ειναι θεμα γουστου, παντως εγω θα απεφευγα να παω Σαββατοκυριακο στη Μπρουχε. Πλακωνει η μιση Αγγλια και οχι μονο...
Δυστυχώς δεν έχουμε άλλη μέρα γιατί θα φτάσουμε Παρασκευή Βρυξέλλες, οπότε λέμε να πάμε Σάββατο Λουξεμβούργο και Κυριακή Μπρυζ και μετά Γάνδη.
 

stamοs19

Member
Μηνύματα
8
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Χαίρεται και από εμένα. Κι εγώ επίσης είμαι της άποψης ότι θα μπορούσες να αποφύγεις τις Βρυξέλλες. όπως έχουν ήδη αναφέρει αρκετοί προηγουμένως, η Μπριζ, η Γανδή καθώς και η Αμβέρσα είναι πολύ όμορφες και αξίζουν την περιήγηση. Θεωρώ ότι εναλλακτική βάση θα μπορούσε να είναι η Αμβέρσα, από όπου επισκέπτεσαι εύκολα με τρένο Μπριζ και Γάνδη, μέσα στην ίδια ημέρα και με άνεση χρόνου.
 

inik

Member
Μηνύματα
72
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Χαίρεται και από εμένα. Κι εγώ επίσης είμαι της άποψης ότι θα μπορούσες να αποφύγεις τις Βρυξέλλες. όπως έχουν ήδη αναφέρει αρκετοί προηγουμένως, η Μπριζ, η Γανδή καθώς και η Αμβέρσα είναι πολύ όμορφες και αξίζουν την περιήγηση. Θεωρώ ότι εναλλακτική βάση θα μπορούσε να είναι η Αμβέρσα, από όπου επισκέπτεσαι εύκολα με τρένο Μπριζ και Γάνδη, μέσα στην ίδια ημέρα και με άνεση χρόνου.
Έκλεισα ήδη ξενοδοχείο στις Βρυξέλλες... :roll:Έβγαλε προσφορά το Meridien 5*, μέσω Booking, 3 διανυκτερεύσεις με 260 ευρώ!!
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις εκει που θα πας . Εγώ τις συνδύασα στο ταξίδι που είχα κάνει. Αν σε ενδιαφέρει η νυχτερινή ζωή το Αμστερνταμ είναι σαφώς καλύτερο. Επίσης εχει να δεις πολύ ωραία μουσεία π.χ. Rijksmuseum, το μουσείο του Van Gogh, το Anne Frank House, Rembrandt’s House. Μπορεις να κάνεις αποδράσεις σε γειτονικά ψαροχώρια (Gouda, Edam, Voledaim).Στα μείον θα βάλω τον καιρό που συνήθως είναι βροχερο-συννεφιασμένος.
Για το Βέλγιο θα σου έλεγα πως οι πόλεις (Μπριζ, Γάνδη Αμβέρσα) είναι πολύ γραφικές Εγώ έμεινα στην Μπριζ γιατί είχα ακούσει πολλά για την πόλη αυτή και ήθελα να την δω. Δεν έχει πολλά να δεις αξιοθέατα αλλά η ίδια η πόλη είναι κούκλα να την γυρίζεις και να την βλέπεις. Στην Αμβέρσα ωραίο ήταν το σπίτι του Ρούμπενσ (εχω μια εμμονή να βλέπω τα σπίτια καλλιτεχνών)ν και η πλάτεία Δημαρχείου. Η Γάνδη είναι επίσης μια κούκλα με πολύ όμορφα σπίτια, μοιάζει πολύ με την Μπριζ.
 
Last edited by a moderator:

KALTSILAS

Banned
Μηνύματα
15
Likes
2
αγματα
Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις εκει που θα πας . Εγώ τις συνδύασα στο ταξίδι που είχα κάνει. Αν σε ενδιαφέρει η νυχτερινή ζωή το Αμστερνταμ είναι σαφώς καλύτερο. Επίσης εχει να δεις πολύ ωραία μουσεία π.χ. Rijksmuseum, το μουσείο του Van Gogh, το Anne Frank House, Rembrandt’s House. Μπορεις να κάνεις αποδράσεις σε γειτονικά ψαροχώρια (Gouda, Edam, Voledaim).Στα μείον θα βάλω τον καιρό που συνήθως είναι βροχερο-συννεφιασμένος.
Για το Βέλγιο θα σου έλεγα πως οι πόλεις (Μπριζ, Γάνδη Αμβέρσα) είναι πολύ γραφικές Εγώ έμεινα στην Μπριζ γιατί είχα ακούσει πολλά για την πόλη αυτή και ήθελα να την δω. Δεν έχει πολλά να δεις αξιοθέατα αλλά η ίδια η πόλη είναι κούκλα να την γυρίζεις και να την βλέπεις. Στην Αμβέρσα ωραίο ήταν το σπίτι του Ρούμπενσ (εχω μια εμμονή να βλέπω τα σπίτια καλλιτεχνών)ν και η πλάτεία Δημαρχείου. Η Γάνδη είναι επίσης μια κούκλα με πολύ όμορφα σπίτια, μοιάζει πολύ με την Μπριζ.
Αυτη η γαληνη που ενιωσα περπαντωντας στο Μπριζ και η θεα απο το δωματιο που επινα καφε και εβλεπα το καναλι δε συγκρινονται.Εφτασα στο σημειο να πιστευω οτι αποκλειεται στους κατοικης της πολης να συμβαινουν ασχημα πραγματα.Μεχρι και οι μπυρες που επινα ειχαν αλλη αξια.
 
Last edited by a moderator:

inik

Member
Μηνύματα
72
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Σε ευχαριστώ! Με έπεισες. Άλλωστε είπες την σωστή λέξη, αυτό που ψάχνω στα ταξίδια: "γαλήνη". Δεν με ενδιαφέρουν τόσο τα μουσεία κτλ. Απλά η πνευματική ξεκούραση..
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Αν πας και στις Βρυξέλλες μην ξεχασεις να πιεις ένα καφεδάκι στην κεντρικη πλατεια Grote markt. Ειναι απο τις ωραιότερες πλατειες της Ευρώπης. Το βράδυ μαλιστα γίνονται κάτι happening στα οποία μεταμορφωνεται σε σκηνικο με πολύ ωραια μουσική και φωτισμούς.
 

KALTSILAS

Banned
Μηνύματα
15
Likes
2
Σε ευχαριστώ! Με έπεισες. Άλλωστε είπες την σωστή λέξη, αυτό που ψάχνω στα ταξίδια: "γαλήνη". Δεν με ενδιαφέρουν τόσο τα μουσεία κτλ. Απλά η πνευματική ξεκούραση..
E τοτε Μπρυζ.Δεν υπαρχει περιπτωση να μη σου αρεσει.Ποσες μερες θα κατσεις ομως.Γιατι ανεξαρτητα τι λενε πολλοι εδω μεσα,αν πας για ηρεμια 3 μερες τουλαχιστον χρειαζεται.Και για αεροπορικα με λιγο παραπανω ταξιδι μεσα στο βελγιο κοιτα για Jetair Fly που ειναι βελγικη εταιρεια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.127
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τι σε εχει πιασει με τη Jetairfly? Αντικειμενικα, ειναι μια απο τις χειροτερες εταιριες στην Ευρωπη (και στο Βελγιο).
 

inik

Member
Μηνύματα
72
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Taver έχω διαβάσει πολλές συμβουλές - προτάσεις σου σε πολλά ταξίδια μου. Περιμένω και τώρα καμία πρόταση αν έχεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.114
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom