Γενικά ο γύρος της αφρικης

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Δεν διαφωνώ καθόλου με την προβολή και με τον βιοπορισμό.
Αν δεν το αντιληφθήκατε, διαφωνώ με την παρουσίαση ενός κοινότυπου ταξιδιού σαν μοναδικού, που κανένας άλλος δεν το κάνει, για να γίνει πιο ελκυστικό στην προβολή του.
Γιατί, δεν μου αρέσει καθόλου που μας αντιμετωπίζουν σαν "ιθαγενείς" που εντυπωσιαζόμαστε με χάντρες και καθρεφτάκια. Αυτά γινόταν το 70.
Σήμερα θα εντυπωσιαζόμουν από ταξιδιώτες που θα διέσχιζαν τη Γροιλανδία με παγοπέδιλα, ή θα έκαναν το γύρο του Κόσμου the hard way (όχι ακολουθώντας κάποιον παράλληλο, αλλά ακολουθώντας κάποιο μεσημβρινό) και όχι από ταξιδιώτες που κάνουν για το κέφι τους ένα καθαρά τουριστικό ταξίδι και το παρουσιάζουν σαν αποστολή.
Δηλαδή άμα το πούμε παραέξω που ανθίζει μια ολόκληρη βιομηχανία τέτοιων ταξιδιών, θα γελάνε με τις ώρες.
Όποιος θέλει, ας πάει όπου θέλει, με όποιο τρόπο θέλει, ας βγάζει χρήματα, ας φαντασιώνεται ότι είναι ο Κορτέζ, ή ο Λίβιγκστον, ή κάποιος φωτογράφος του Discovery. Μη μας παραμυθιάζει όμως.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
850
Likes
774
paefstra said:
Γιατί τότε δεν είναι μόνο "προσωπικοί και εσωτερικοί" οι λόγοι του ταξιδιού αλλά και προβολή, διαφήμιση και βιοπορισμός.
Το να κανεις το hobby σου "επαγγελμα" ειναι επιτυχια.

traveladdict said:
Γιατί, δεν μου αρέσει καθόλου που μας αντιμετωπίζουν σαν "ιθαγενείς"..
Ενω δεν ειμαστε;;
Κατα τ' αλλα συμφωνω μαζι σου, ειναι οπως τα λες.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Περίμενε καλέ, που πας!
Βάζω κάτι πιο άνετο και αισθησιακό, χαμήλωσα και τα φώτα, μα τι έρωτας είναι αυτός επιτέλους!!!!!!!! Τελειωμό δεν έχει!
Αγαπάω σαν τρελλός αγαπάω... πρόσεξε όμως μην αρχίσεις τις ίδιες παπαριές που έλεγες κάποτε για τις αεροπορικές εταιρίες γιατί χωρίζουμε...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Αγαπάω σαν τρελλός αγαπάω... πρόσεξε όμως μην αρχίσεις τις ίδιες παπαριές που έλεγες κάποτε για τις αεροπορικές εταιρίες γιατί χωρίζουμε...
εσυ έτσι κάνεις πάντα ??? το παίζεις δύσκολος ?????
αφου κατα βάθος είσαι αγαπησιάρης ;)



 
Last edited by a moderator:

8avos

Member
Μηνύματα
651
Likes
6.359
οι τελευταίες σελίδες οφ τόπικ,για ένα σαιτ που δίνει πληροφορίες
για ταξίδια που κάποιοι μελλοντικά θέλουν να πραγματοποιήσουν(όπως εγώ)
και παλιοί ταξιδευτές εκφράζονται έτσι:(
τώρα τι πρέπει να κάνουμε,να κλειστούμε στο καβούκι επειδή αυτό θα ταν το καλύτερο ή επειδή αυτό κάνατε εσείς?
δλδ θεωρείτε ότι όταν κάποιου του προβάλλουν ταξιδιωτικά τέτοιου τύπου,λέει όπως εσείς"σιγά μη σκίσεις καμμιά ζαρτιέρα'' ή έστω νοερά ταξιδεύει μαζί του.
ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τους συλλογισμούς παλιών ταξιδευτών:roll:
σόρρυ για το off στην αρθογράφο του τόπικ και να ευχηθώ με τη σειρά μου να πραγματοποιήσεις το ταξίδι σου και με τη σειρά σου να μεταβιβάσεις τις πληροφορίες και τις εμπειρίες σου:clap:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Α, ρε dim τι μου θύμισες!...

P.S. Ξέχασες το GPS που χωρίς αυτό ούτε για τσιγάρα δεν μπορούνε να πάνε!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
τώρα τι πρέπει να κάνουμε,να κλειστούμε στο καβούκι επειδή αυτό θα ταν το καλύτερο ή επειδή αυτό κάνατε εσείς?
δλδ θεωρείτε ότι όταν κάποιου του προβάλλουν ταξιδιωτικά τέτοιου τύπου,λέει όπως εσείς"σιγά μη σκίσεις καμμιά ζαρτιέρα'' ή έστω νοερά ταξιδεύει μαζί του.
ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τους συλλογισμούς παλιών ταξιδευτών:roll:
Αν εσύ ειλικρινά δεν μπορείς να καταλάβεις τους συλλογισμούς των παλιών ταξιδευτών, εγώ ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι γράφεις... για κάνε μια προσπάθεια ακόμα... είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις...
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Αγαπάω σαν τρελλός αγαπάω... πρόσεξε όμως μην αρχίσεις τις ίδιες παπαριές που έλεγες κάποτε για τις αεροπορικές εταιρίες γιατί χωρίζουμε...
Μήπως θυμάμαι και τι έλεγα? είναι και αυτό το Αλτσχάιμερ που με ταλαιπωρεί... Δεν μου 'φταναν τα μπότοξ και τα βιάγκρα, έχω και τα 5000mg λεκιθίνης που πρέπει να παίρνω κάθε μέρα...
 

CaveTravel

Member
Μηνύματα
102
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Καλά τα λες -συμφωνώ απόλυτα- αλλά ξέχασες να διευκρινήσεις και κάτι, πολύ ουσιαστικό.

Κάποτε οι πρώτοι ταξιδευτές (προ ιντερνετ εποχής) ταξιδεύαν με ένα σάκο στον ώμο και

ΟΥΔΕΜΙΑ πληροφόρηση/ενημέρωση εχαν (που να φάω 3 ημέρες Ρώμη? που να μείνω 2 ημέρες Κων/πολη? Λονδίνο? Μετρό? Στο Μιλάνο τι να ψωνίσω? Που να κολυμπήσω στην Αμοργό? Καμμιά καλή ταβέρνα στα ψαροβούνια? Γαμήλιο?) και μοναδικός στόχος ήταν όχι η αναγνώριση

αλλά απλά το ταξίδι.
Ουτε τζιπ, ούτε LP, ούτε οργάνωση (που εκ των πραγμάτων δεν μπορούσε να υπάρξει),

ούτε wifi, ουτε κινητά και κάρτες κινητών, ούτε GPS, ούτε τζιπ, ούτε ιντερνετ... αλλά μόνο ΚΤΕΛ (τα

λατρεύω!!), σημειώματα πρόχειρα γραμμένα με ένα μπικ σε μια σελίδα απο

λογαριασμού εστιατορίου/μαγερειού, υπνόσακο, πληροφοριοδότηση απο συνταξιδευτές

του δρόμου, και .. ελπίδα.
Τώρα πιά, όλα άλλαξαν εις όφελος της ψαγμένης εξερεύνησης και εις βάρος του "κάνω

κάτι διαφορετικό".
Δεν με ενθουσιάζουν πλέον τα ταξίδια όπως "ο γύρος του κόσμου" ή "ο διάπλους της

Αφρικής", γιατί πολύ απλά όταν οι ταξιδευτές της δεκαετίας του 60-70- ανακάλυπταν

τον κόσμο μέσω του σακιδιοφόρου ταξιδευτή (με τις όποιες δυσκολίες), εμείς νομίζαμε

ότι η Μύκονος ήταν η χαμένη Εδέμ και το όνειρό μας το άπιαστο. Για το Νεπάλ πχ , ούτε

καν γνωρίζαμε την πρωτεύουσα. Αν μας έλεγαν Κατμαντού, θα νομίζαμε ότι είναι

κάποιο είδος εξωτικής ασθένειας που θα μας προκαλούσε πυρετό, τύφλωση (ή ίσως

ακόμα και ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη) ή -εστω- κάποιο σπάνιο είδος μέδουσας.

Βέβαια η αιτιολόγηση πάντα υπάρχει (Ρώμη με την Ράιαν με 15 ευρώ? Wow!!! Την

έφαγα την Ρούλα που πήγε στην Πάρο πέρυσι (και της έδειξε και σε κάποια στιγμή το STAR

το στήθος πλάνο δίπλα απο την -θεά/super star Μενεγάκη!).

Με 2 λόγια. Δίκιο έχεις. Αλλά που να το βρεις σε μια χώρα που τα τελευταία 2 χρόνια ανακάλυψε την Ταυλάνδη? Πάντα θα είμαστε στο θέμα ταξιδιού 2 δεκαετίες πίσω. Θλιβερό. Αλλά αληθινό.

Καλημερα.
Τα περιγραφεις παρα πολυ ωραια(οπως παντα αλλωστε) αλλα δυστυχως
θα διαφωνησω μαζι σου!
Ειναι πολυ ομορφο καποιος να ειναι ρομαντικος αλλα ταυτοχρονα δεν μπορει να αφησει να τον προσπερασει η εποχη του.
Οι αποψεις αυτες θυμιζουν τις αλλες που λενε:
''Εμεις τσακιζαμε καθε μερα τα γονατα μας στις αλανες, σημερα τα παιδια ξημεροβραδιαζονται στα internet cafe'' ή
''τι ωραια που ηταν τοτε που εμεις στελναμε ραβασακια στα κοριτσια, σημερα επικοινωνουν με sms'' ή
''εμεις δεν ειχαμε τηλεοραση και ειμασταν αγκαλια:)rolleyes:) με την μαμα σου ολη την ημερα.σημερα εσεις εχετε αποβλακωθει''
και αλλα πολλα....
Δυστυχως ή ευτυχως αγαπητη dim kyr τα πραγματα εχουν αλλαξει και η τεχνολογια εχει μπει στην ζωη μας για τα καλα ειτε μας αρεσει ειτε οχι.
Αποδειξη ειναι οτι εσυ σημερα καθεσαι στον υπολογιστη σου και γραφεις σε ενα φορουμ δινοντας και περνοντας ιδεες.
Σημερα εσυ για να πας Αμερικη θα εκανες οτοστοπ σε νταλικερηδες για να φτασεις μεχρι το Αμστερνταμ και μετα θα επαιρνες το βαπορι για να σε βγαλει Νεα Υορκη ή θα επαιρνες το αεροπλανακι σου για να εισαι σε 10 ωριτσες εκει?
Ακομα πιο περιπετειωδες θα ηταν να ζουσαμε την εποχη του Μαγγελανου και του Ντε Γκαμα (δεν μιλαω ειρωνικα) αλλα δυστυχως δεν εχει μεινει και τιποτα για να να ανακαλυψουμε!
Με συγχωρεις και παλι αλλα θα διαφωνησω και με το 2ο σκελος.
Απο που θα επρεπε ο πατερας μου και ο παππους μου να ξερουν το Κατμαντου?
Σε μια χωρα οπου ευημερια (εστω και πλαστη) στη νεοτερη της ιστορια περασε μονο για μια 15ετια πως ειναι δυνατον να ξερουν την Ταυλανδη?
Συγκρινομαστε με τους Αμερικανους και τους Δυτικοευρωπαιους?
Ok.Για να δουμε που ταξιδευουν οι Λατινοαμερικανοι?που ταξιδευουν οι Ταυλανδεζοι? που ταξιδεουν οι του Ανατολικου μπλοκ?Γνωριζουν οι Βραζιλιανοι το Κατμαντου?Εδω οι Ιταλοι που απλα πηραν μυρωδια κρισης φετος δεν κουνηθηκαν απο την χωρα τους!
Την ταξιδιωτικη παιδεια την δινει στα παιδια του αυτος ο οποιος εχει ταξιδεψει.Και για να ταξιδεψεις θελεις εκτος απο παθος και σαλιο.
Οποτε ναι.Την Ταυλανδη την μαθαμε πριν 2 χρονια.Και προβλεπω τα επομενα χρονια να την ξαναξεχναμε!


Υ.Γ sorry για την εκθεση μου!ειχα κεφια σημερα.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.746
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom