πληθωρισμός - αισχροκέρδεια - τσιγκουνιές παντού

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Στο Αμάλφι, 2 παγωτά 18 ευρώ. Το ένα σε καπελάκι και το αλλο σε λεμονοκουπα. Οταν άκουσα την τιμή ρώτησα έκπληκτη "What?" και ο παγωτατζης με κοίταξε εξίσου έκπληκτος που μου έκανε εντύπωση η τιμή!!!
Κριμα. Περιπτωση Μυκονου με τα χρυσα καλαμαρακια κλπ. Ενδεικτικα το Σαλερνο ειναι μετα το Μιλανο η 2η ακριβοτερη περιοχη της χωρας στο παγωτο (2.60€/χωνακι μεση τιμη) εναντι Παλερμο (1.60€/χωνακι). Αρα ξερετε που θα ξαναπατε στην επομενη επισκεψη σας στη χωρα.. Saluti.
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
Για ονομα, δεν θελουμε ολοι να φτιαχνουμε τα χαλια στον αργαλειο μας στο υπογειο και να κενταμε τον Ναυτικο με το Τσιμπουκι (θε μου σχωρα με) μετα τη δουλεια για να μας βγει η ζωη φθηνοτερα σαν τη γιαγια μας τον χειμωνα του 41.
Κανονικα επρεπε να εχουμε ιπταμενα αυτοκινητα.
Οι γιαγιάδες είχαν όμως καβάτζες, για να παρουν οι επόμενοι, εμείς τι θα δώσουμε στους επόμενους ;; Μάλλον με την υπερκατανάλωση δεν θα μείνει τίποτα.

Τα ιπτάμενα αυτοκίνητα θέλουν και χρήμα, το οποίο ο μέσος Έλληνας δεν έχει, όποτε όταν έρθουν, λίγοι θα τα γευονται :cool:

ΟΚ, θα κουβαλάω μαζί τη μηχανή παγωτού που έχουμε στο μπαρ κι όχι μόνο θα μου βγαίνει το παγωτό φθηνό αλλά θα πουλάω και στους τουρίστες. Αυτό θα πει ξένοιαστες διακοπές
Αυτό είναι δημιουργικό μυαλό, θα διασκεδάζεις στο μπαρ και παραλληλα θα πουλας παγωτα :cool:

Εγω ξερω κι αλλη παροιμια: αντι να στρωθουν να πηζουν τυρι καποιοι μονοι τους για να τους φτασει ο μισθος, ας κατεβουν μια βολτα πλατεια Συνταγματος ολοι μαζι και με βροντερη παρουσια να ζητησουν αυξηση μισθων.
Όσο και να φωνάξουν, αυξηση δεν βλέπω να δίνουν, επίσης και 200 ευρώ να δώσουν αυξηση ( που δεν θα γίνει ποτε αυτό) ήδη τα βασικά αγαθά, για Super Market μιλαω, έχουν ανέβει 30 ℅ όλα επάνω, άρα και αυξηση να γίνει, παλι τα ίδια θα είναι.

Δυστυχώς για όσους δεν έχουν κάτι στην Ελλάδα, περα απο τογ ήλιο ( που και που τον έχουμε, σε λίγο δεν θα τον βλεπουμε ) είναι μονόδρομος το εξωτερικό :cool:
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
Ναι, δεν ξέραμε πως πρέπει να φτιάχνουμε παγωτό και στις διακοπές μας...
Γιατί οι μαμάδες μας γιατί έφτιαχναν ;; Έγινε ξαφνικά ο Έλληνας Αμερικανός ;; Ο Αμερικανός που τα αγοράζει όλα απ' έξω, βγάζει 5000 δολάρια το μήνα τουλάχιστον, αυτοί που δεν βγάζουν πολλα χρήματα, δεν αγοράζουν απ' έξω κάθε μέρα ( απλή διευκρίνιση, χωρίς παρεξηγηση ) :cool:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γιατί οι μαμάδες μας γιατί έφτιαχναν ;; Έγινε ξαφνικά ο Έλληνας Αμερικανός ;; Ο Αμερικανός που τα αγοράζει όλα απ' έξω, βγάζει 5000 δολάρια το μήνα τουλάχιστον, αυτοί που δεν βγάζουν πολλα χρήματα, δεν αγοράζουν απ' έξω κάθε μέρα ( απλή διευκρίνιση, χωρίς παρεξηγηση ) :cool:
Ωραία ιδέα! Θα κουβαλάω όλο το μπαρ στις διακοπές: καφετιέρες, παγωτομηχανές, γρανιτομηχανες, αποχυμωτες, μπρίκια, παγομηχανες, τοστιέρες, βαφλιερες κλπ. κι έτσι δεν θα χρειάζεται να αγοράζω απ' έξω τίποτα.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Με τα χρήματα που θα χαλάσεις σε 10 μέρες, τρώγοντας παγωτο από το περιπτερο , θα φτιάξεις την διπλάσια ποσοτητα , σπιτικου παγωτου , και θα σου μείνουν επίσης ρεστα :cool:
Μ αυτό το σκεπτικό δεν κάνεις καθόλου παγωτό και γλιτώνεις από υλικά και ρεύμα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.032
Likes
41.031
Γιατί οι μαμάδες μας γιατί έφτιαχναν ;;
Μηπως γιατι οι μαμαδες μας δεν δουλευαν το πρωι και η μαγειρικη ηταν η βασικη τους ενασχοληση αλλα τα λεφτα ενος μονο εργαζομενου εφταναν για να συντηρησει την οικογενεια ?
Ειπαμε ειμαι της στωικης σχολης αλλα οταν εργαζονται 2 ατομα μεσα στο σπιτι, το να μη φτανουν για παγωτο απο περιπτερο και να πρεπει να φτιαξει σπιτικο για οικονομια και να το δεχεται ως φυσικο χωρις να ζητα αλλα 200 στο Συνταγμα διπλα στον Μεγαλο Περιδρομο κι ας μην τα παρει (μεχρι να τα παρει), τοτε καλα να παθει και δεν χρειαζεται θλιψη.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
815
Likes
10.303
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Θα κουβαλάω όλο το μπαρ στις διακοπές: καφετιέρες, παγωτομηχανές, γρανιτομηχανες, αποχυμωτες, μπρίκια, παγομηχανες, τοστιέρες, βαφλιερες κλπ. κι έτσι δεν θα χρειάζεται να αγοράζω απ' έξω τίποτα.
Για πάρε μια ιδέα πως μπορείς να το οργανώσεις :cool: Εγώ πάντως μια χαρά τον βρίσκω τον Λιθουανό

L.jpg
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Για πάρε μια ιδέα πως μπορείς να το οργανώσεις :cool: Εγώ πάντως μια χαρά τον βρίσκω τον Λιθουανό

View attachment 440683
Αυτό θα κάνω. Θα τα φορτώνω όλα στο σμαρτακι και θα πηγαίνω διακοπές μόνο με τη γυναίκα μου. Καλύτερα, να μην έρχονται τα παιδιά, να τρώμε τα παγωτά μόνοι μας...
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
Μηπως γιατι οι μαμαδες μας δεν δουλευαν το πρωι και η μαγειρικη ηταν η βασικη τους ενασχοληση αλλα τα λεφτα ενος μονο εργαζομενου εφταναν για να συντηρησει την οικογενεια ?
Ειπαμε ειμαι της στωικης σχολης αλλα οταν εργαζονται 2 ατομα μεσα στο σπιτι, το να μη φτανουν για παγωτο απο περιπτερο και να πρεπει να φτιαξει σπιτικο για οικονομια και να το δεχεται ως φυσικο χωρις να ζητα αλλα 200 στο Συνταγμα διπλα στον Μεγαλο Περιδρομο κι ας μην τα παρει (μεχρι να τα παρει), τοτε καλα να παθει και δεν χρειαζεται θλιψη.
Έφταναν τα χρήματα γιατί οι απαιτησεις ήταν λογικές παλια , ήταν πιο απλά τα πραγματα .

Μα εγώ δεν το λέω για τα έξοδα, απλά από εκεί που ήταν όλα λογικά παλια , τώρα είναι όλα παραλογα , υπάρχει παντου παραλογια .

Επίσης οπω; είπα πιο πριν και τα 200 ευρώ να παρει ο κόσμος, παλι πστσι θα είναι, γιατί ήδη τα καθημερινά έξοδα έχουν ανέβει 30 ℅ , άρα σε μια επικείμενη αυξηση ( που δεν θα γίνει ποτε ) , ο κόσμος απλά θα νομίζει πως έγινε κάτι, αλλά στην πραγματικότητα, δεν θα γίνει τίποτα :cool:
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
129
Likes
302
Ωραία ιδέα! Θα κουβαλάω όλο το μπαρ στις διακοπές: καφετιέρες, παγωτομηχανές, γρανιτομηχανες, αποχυμωτες, μπρίκια, παγομηχανες, τοστιέρες, βαφλιερες κλπ. κι έτσι δεν θα χρειάζεται να αγοράζω απ' έξω τίποτα.
Μη φοβάσαι, εάν παει έτσι το πραμα , σε μια 10ετια , έτσι θα είμαστε :eek:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.631
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom