πληθωρισμός - αισχροκέρδεια - τσιγκουνιές παντού

Μηνύματα
629
Likes
2.878
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Μα αν δε ρωτήσεις θα κάνουν παραπάνω, λογικό δεν είναι;

Δεν ξέρω, πάντα με προβλημάτιζε αυτή η λογική και την έχω δει μόνο σε Έλληνες, να παραγγέλνουν χωρίς να ξέρουν την τιμή.
Αν ισχύε στο δεν θα είχαμε τόσα περιστατικά στην Μύκονο με καβουροπόδαρα και τα σχετικά!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.720
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν ισχύε στο δεν θα είχαμε τόσα περιστατικά στην Μύκονο με καβουροπόδαρα και τα σχετικά!
Ναι, δεν ξέρω μου φαίνεται απίθανο, κάποιος κάθεται κάπου παραγγέλνει κάτι χωρίς να ξέρει πόσο κάνει; Και μετά πάει και ψωνίζει ρούχα και μαθαίνει στο ταμείο την τιμή; Μετά αγοράζει και εισιτήριο για το θέατρο και μαθαίνει την τιμή στο θέατρο; Δεν έχω αγοράσει κάτι χωρίς να ξέρω το κόστος ποτέ μου, μπορεί να είμαι εγώ περίεργος. Αλλά ειδικά σε μαγαζί που δεν αναγράφεται η τιμή, αν δε ρωτήσεις κιόλας είναι σα να τους δίνεις λευκή επιταγή, σα να λες "χρεώστε με ό,τι γουστάρετε", ειδικά σε εστιατόριο που το έχεις καταναλώσει ήδη, δεν μπορείς να το επιστρέψεις.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
777
Likes
1.122
Δεν έχω αγοράσει κάτι χωρίς να ξέρω το κόστος ποτέ μου, μπορεί να είμαι εγώ περίεργος.
Έτσι την πάτησα στην Αίγυπτο που λαχτάρισα μια γλυκοπατάτα ...θόλωσα..την ερωτεύτηκα...την πήρα στα χέρια μου...και όταν ρώτησα πόσο κάνει ο πλανώδιος μου είπε κάτι τύπου 5€ .
τότε ήταν αργά για παζάρια...
και δεν με πείραξαν τα 5€, όχι ότι τα υποτιμώ, πιο πολύ με πείραξε που πιάστηκα κορόιδο...το μακρινό 2009
DSC03347.JPG
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.720
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έτσι την πάτησα στην Αίγυπτο που λαχτάρισα μια γλυκοπατάτα ...θόλωσα..την ερωτεύτηκα...την πήρα στα χέρια μου...και όταν ρώτησα πόσο κάνει ο πλανώδιος μου είπε κάτι τύπου 5€ .
τότε ήταν αργά για παζάρια...
και δεν με πείραξαν τα 5€, όχι ότι τα υποτιμώ, πιο πολύ με πείραξε που πιάστηκα κορόιδο...το μακρινό 2009
View attachment 440330
Ήταν καλή τουλάχιστον;

Το ίδιο ήθελα να ξέρω και για το παγωτό.
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Ήταν καλή τουλάχιστον;

Το ίδιο ήθελα να ξέρω και για το παγωτό.
Ναι, ηταν πολύ νόστιμο και το σορμπέ λεμόνι και το παγωτό σοκολάτα. Ευτυχώς!
 

Attachments

arabickostas

Member
Μηνύματα
470
Likes
1.545
Ναι, ηταν πολύ νόστιμο και το σορμπέ λεμόνι και το παγωτό σοκολάτα. Ευτυχώς!
Δειτε το οτι κανατε το χα'ι'λικι σας και ας ηταν τοσο ακριβα , απλα προσοχη στο μελλον ;) .
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
131
Likes
308
Άρα όταν πηρα στο Kayak στην Οία, την μπάλα παγωτου 3.50 ευρώ, λίγο μου κακοφανηκε, στο συνολο, 14 ευρώ ( 4 μπάλες παγωτο) , άρα υπάρχουν και χειρότερα 😎
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.374
Άρα όταν πηρα στο Kayak στην Οία, την μπάλα παγωτου 3.50 ευρώ, λίγο μου κακοφανηκε, στο συνολο, 14 ευρώ ( 4 μπάλες παγωτο) , άρα υπάρχουν και χειρότερα 😎
4 μπάλες παγωτό στην Σαντορίνη!!! Χλιδή.. Της οικογένειας Γκριμάλντι να υποθέσω; :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.357
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom