πληθωρισμός - αισχροκέρδεια - τσιγκουνιές παντού

paefstra

Member
Μηνύματα
13.117
Likes
41.400
Πόσο καιρό έχετε να αγοράσετε παγωτό από περίπτερο;
Ξυλάκι Μάτζικ 3,2 πύραυλος 3,4.
Σοβαρα τωρα? Εδω και χρονια παιρνω οικογενειακο για την καταψυξη και δεν ειχα ιδεα.
Το νοστιμοτερο κατα τη γνωμη μου ειναι εισαγωγης απο Ιταλια στο σουπερμαρκετ Bazaar. Οι αγαπημενες μου γευσεις Crema Fiiorentina με μπισκοτα Αmaretti και το Pistaccio.
3,28 ευρω τα 500 ml
Screenshot_20230906_134034_Gallery.jpg
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
246
Likes
1.290
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Ναι, δεν ξέρω μου φαίνεται απίθανο, κάποιος κάθεται κάπου παραγγέλνει κάτι χωρίς να ξέρει πόσο κάνει; Και μετά πάει και ψωνίζει ρούχα και μαθαίνει στο ταμείο την τιμή; Μετά αγοράζει και εισιτήριο για το θέατρο και μαθαίνει την τιμή στο θέατρο; Δεν έχω αγοράσει κάτι χωρίς να ξέρω το κόστος ποτέ μου, μπορεί να είμαι εγώ περίεργος. Αλλά ειδικά σε μαγαζί που δεν αναγράφεται η τιμή, αν δε ρωτήσεις κιόλας είναι σα να τους δίνεις λευκή επιταγή, σα να λες "χρεώστε με ό,τι γουστάρετε", ειδικά σε εστιατόριο που το έχεις καταναλώσει ήδη, δεν μπορείς να το επιστρέψεις.
Επισης ειμαστε η μονη χωρα που δουλευει τοσο λιγο τους καταλογους. Στα περισοτερα μαγαζια μπαρ,καφε κλπ ζηταω να μου φερουν καταλογογια να δω τι εχουν αλλα και ποσο κανει. Ακομα και σε αγορες τυπου Μοδιανου οι αναρτημενες τιμες ειναι λιγες. Προφανω γιαυτο ειμαστε λαρτζ οι Ελληνες και μετα γκρινοαζουμε για τις τιμες.
 
Μηνύματα
119
Likes
637
Εφέτος έφτιαξα μόνο δυο φορές; υπερπαραγωγή παγωτό {σκέτη εποποιϊα} . Χωρίς ανθυγιεινές κρέμες αλλά με φράσκο γάλα.
Εξαφανίστηκε στο πι και φι απο ανήψια αδελφες ξαδελφές περίεργες κ.α. Μόνο μια κουταλιά πρόλαβα να φάω.Αλλά μου είπανε μακράν το κορυφαίο. Και ψιλοβαριέμαι τη ζαχαροπλαστική.
Αντί κάποιοι να γκρινιάζουν για το σκοτάδι μπορείτε να ανοίξετε ενα κερί.{Μανιάτικη παροιμία}
Δηλαδή να δοκιμάσετε να φτιάξετε δικό σας παγωτό.Είμαι βέβαιος οτι θα καταπλήξετε τον εαυτό σας.
'Εστω και με υπεριτιμένα σε τιμές υλικά.

υ.γ 1 Ε΄ναι παράνομο και απαράδεκτο εστιατόρια/ζαχαροπλαστεία να μην αναγράφουν τιμές ή ακόμα χειρότερο να είναι παραπλανητικές προς @Kyriakao
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.117
Likes
41.400
Αντί κάποιοι να γκρινιάζουν για το σκοτάδι μπορείτε να ανοίξετε ενα κερί.{Μανιάτικη παροιμία}
Εγω ξερω κι αλλη παροιμια: αντι να στρωθουν να πηζουν τυρι καποιοι μονοι τους για να τους φτασει ο μισθος, ας κατεβουν μια βολτα πλατεια Συνταγματος ολοι μαζι και με βροντερη παρουσια να ζητησουν αυξηση μισθων.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.078
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Σοβαρα τωρα? Εδω και χρονια παιρνω οικογενειακο για την καταψυξη και δεν ειχα ιδεα.
Το νοστιμοτερο κατα τη γνωμη μου ειναι εισαγωγης απο Ιταλια στο σουπερμαρκετ Bazaar. Οι αγαπημενες μου γευσεις Crema Fiiorentina με μπισκοτα Αmaretti και το Pistaccio.
3,28 ευρω τα 500 ml View attachment 440556
Το τιραμισου είναι πολύ καλό!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.157
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εφέτος έφτιαξα μόνο δυο φορές; υπερπαραγωγή παγωτό {σκέτη εποποιϊα} . Χωρίς ανθυγιεινές κρέμες αλλά με φράσκο γάλα.
Εξαφανίστηκε στο πι και φι απο ανήψια αδελφες ξαδελφές περίεργες κ.α. Μόνο μια κουταλιά πρόλαβα να φάω.Αλλά μου είπανε μακράν το κορυφαίο. Και ψιλοβαριέμαι τη ζαχαροπλαστική.
Αντί κάποιοι να γκρινιάζουν για το σκοτάδι μπορείτε να ανοίξετε ενα κερί.{Μανιάτικη παροιμία}
Δηλαδή να δοκιμάσετε να φτιάξετε δικό σας παγωτό.Είμαι βέβαιος οτι θα καταπλήξετε τον εαυτό σας.
'Εστω και με υπεριτιμένα σε τιμές υλικά.

υ.γ 1 Ε΄ναι παράνομο και απαράδεκτο εστιατόρια/ζαχαροπλαστεία να μην αναγράφουν τιμές ή ακόμα χειρότερο να είναι παραπλανητικές προς @Kyriakao
Ναι, δεν ξέραμε πως πρέπει να φτιάχνουμε παγωτό και στις διακοπές μας...

Κατά τα άλλα δεν χάθηκε κι ο κόσμος να πληρώσεις μια φορά ένα παγωτό 18€. Πως κάνετε έτσι; Ούτε φτωχότερος γίνεσαι, ούτε πλουσιότερος αν δεν το πάρεις.
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
131
Likes
308
Ναι, δεν ξέραμε πως πρέπει να φτιάχνουμε παγωτό και στις διακοπές μας...
Με τα χρήματα που θα χαλάσεις σε 10 μέρες, τρώγοντας παγωτο από το περιπτερο , θα φτιάξεις την διπλάσια ποσοτητα , σπιτικου παγωτου , και θα σου μείνουν επίσης ρεστα :cool:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.117
Likes
41.400
Με τα χρήματα που θα χαλάσεις σε 10 μέρες, τρώγοντας παγωτο από το περιπτερο , θα φτιάξεις την διπλάσια ποσοτητα , σπιτικου παγωτου , και θα σου μείνουν επίσης ρεστα :cool:
Για ονομα, δεν θελουμε ολοι να φτιαχνουμε τα χαλια στον αργαλειο μας στο υπογειο και να κενταμε τον Ναυτικο με το Τσιμπουκι (θε μου σχωρα με) μετα τη δουλεια για να μας βγει η ζωη φθηνοτερα σαν τη γιαγια μας τον χειμωνα του 41.
Κανονικα επρεπε να εχουμε ιπταμενα αυτοκινητα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.157
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Με τα χρήματα που θα χαλάσεις σε 10 μέρες, τρώγοντας παγωτο από το περιπτερο , θα φτιάξεις την διπλάσια ποσοτητα , σπιτικου παγωτου , και θα σου μείνουν επίσης ρεστα :cool:
ΟΚ, θα κουβαλάω μαζί τη μηχανή παγωτού που έχουμε στο μπαρ κι όχι μόνο θα μου βγαίνει το παγωτό φθηνό αλλά θα πουλάω και στους τουρίστες. Αυτό θα πει ξένοιαστες διακοπές
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.117
Likes
41.400
Ναι, δεν ξέραμε πως πρέπει να φτιάχνουμε παγωτό και στις διακοπές μας...
Περιπου η παιδικη μου αναμνηση τη μια και μοναδικη φορα που εφτιαξε η μανα μου σπιτικο παγωτο και αλλη μια φορα σπιτικη μερεντα και την αφησαμε να τα φαει η ιδια.
3h6z8c.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.266
Μηνύματα
885.746
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom