Ζιμπάμπουε πληροφορίες για ζιμπάμπουε

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Παιδιά τι να πω;
Τόσες απαντήσεις που δεν ξέρω ποιον να πρωτοευχαριστήσω και τι να πρωτοσχολιάσω.

Κατ’ αρχάς Αντώνη σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Ήταν κατατοπιστικότατη όπως και η ιστορία σου.

1) Στο θέμα με την ξαδέρφη μας. Δεν πάμε με να γλυτώσουμε τα χρήματα της διαμονής. Κάνουμε πολύ παρέα και από εδώ και ταιριάζουν πολύ τα γούστα μας θα θέλαμε ούτως ή άλλως να μείνουμε εκεί.

2) Το πάρκο που μου έγραψες το είχα ψάξει ακροθιγώς όταν διάβαζα την ιστορία σου, αλλά μετά, από τις πολλές πληροφορίες (ελληνικά, αγγλικά που διάβαζα όπου έβρισκα) ‘ χάθηκα’. Θα το ξανακοιτάξω και θα επανέλθω αν έχω απορίες. Και πάλι ευχαριστώ.

GTS ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

1) Η ερώτησή μου δεν αφορούσε τη βουτιά που είναι έτσι και αλλιώς στο πρόγραμμα, αλλά αν αξίζει η 12λεπτη πτήση με το ελικόπτερο όταν οι καταρράκτες δεν είναι τόσο φουσκωμένοι.

2) Όσον αφορά την επιλογή της σκηνής, μήπως θα μπορούσε να μου δώσεις μία πιο αναλυτική περιγραφή της κατάστασης, πχ κουνουπιέρες, χρήση τουαλέτας κατά τη διάρκεια της νύχτας, ράντζα ή κάτι άλλο; Ευχαριστώ

Γουρούνι σε αγαπώ και είσαι και εγκυκλοπαίδεια.

1) Εκτός του ότι δεν θέλω να ‘τεντώσω’ το budgetγια το σαφάρι, δεν είμαι και για τόσο άγριες καταστάσεις, και το 6ήμερο μου ακούγεται πολύ (νομίζω ότι θα σκυλοβαρεθώ) αλλά και τα ζώα δεν είναι το φόρτε μου. Πάντως σε ευχαριστώ για την πρόταση, μιας και το πρόγραμμα δεν έχει καν ‘στηθεί’ ακόμα.

Isabelle αναλυτική και επεξηγηματική όπως πάντα, σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Οι Ερωτήσεις μου τώρα σε όσα έγραψες:

1) Δεδομένων των συνθηκών που αναφέρεις, θα είχες να προτείνεις κάποιο πάρκο που να είναι καταλληλότερο από τα άλλα για την συγκεκριμένη περίοδο; Η εκδοχή ενοικίασης αυτοκινήτου για να πας μόνος σου σε κάποιο lodge δεν ακούγεται καλή; Είναι πιθανόν να είσαι δύο μέρες και να μην δεις τίποτα άλλο από φύση;

2) Η πρότασή σου για Μποτσουάνα με τις συνθήκες που περιγράφεις, είναι νομίζω λίγο μακριά από εμάς, δεν θα έχουμε τέτοια προετοιμασία, και αυτό αξίζει (νομίζω) να το κάνεις για καμιά 10ρια μέρες, όχι για ένα τριήμερο που ψαχνόμαστε.

3) Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες για τα πάρκα για ΝΑ. Δεν είμαι σε καμία περίπτωση για τόση ‘τουριστίλα’.

4) Και κάτι τελείως άσχετο: Τι ταξίδια έχεις κάνει!!!!!



Και πάλι ευχαριστώ παιδιά. Το έχω ξαναγράψει στο παρελθόν, αλλά είναι τόσο αλήθεια:

Είστε θησαυρός!
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Άλλη ερώτηση τώρα:

Είναι δυνατόν Θεσσαλονίκη - CPT (rt) να το βρίσκω γύρω στα 650 και CPT- Victoria Falls (rt) να μην μπορώ να βρω τίποτα για Νοέμβριο κάτω από 450; Τιμές σε ευρώ.

Το one way SKG- CPT-VFA-SKG είναι ακόμα χειρότερο (αναμενόμενο).

Καμία άλλη ιδέα;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Άλλη ερώτηση τώρα:

Είναι δυνατόν Θεσσαλονίκη - CPT (rt) να το βρίσκω γύρω στα 650 και CPT- Victoria Falls (rt) να μην μπορώ να βρω τίποτα για Νοέμβριο κάτω από 450; Τιμές σε ευρώ.
Το one way SKG- CPT-VFA-SKG είναι ακόμα χειρότερο (αναμενόμενο).
Καμία άλλη ιδέα;
Ποιός σου είπε ότι οι διακρατικές πτήσεις στην Αφρική είναι φθηνές!!!!
Φθηνότερα είναι να πετάξεις στο Livingstone Ζαμπια, αλλά χρειάζεσαι βίζα, οπότε έρχεται η μία ή η άλλη. Αν τώρα θελήσετε πετάξετε Ζιμπάμπουε και περάσετε τα σύνορα και να επισκεφθείτε και την Ζαμπιανή πλευρά σκέψου το σαν εναλλακτική
Επίσης οι πτήσεις προς καταρράκτες βικτώρια (Livingstone/VFA) είναι κάτι τις φθηνότερες από JNB αντι από CPT. Άρα μία σκέψη είναι SKG-JNB-VFA/VFA-CPT/CPT-SKG
Αν θες να το δω κι εγώ δώσε ημερομηνίες με πμ
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Να σημειωσουμε οτι το devils pool ειναι στη πλευρα εκεινη των καταρρακτων που ανηκουν στη Ζαμπια. Για το ελικοπτερο δεν εχω αποψη, προσωπικα δε μου αρεσουν κατι τετοια και τα βρισκω και πολυ ακριβα. Εμεις απολαυσαμε τους καταρρακτες διοτι περπατησαμε πανω τους μεχρι να φτασουμε στο devils pool και μετα βρηκαμε τη δικη μας "πισινα", οπου αραξαμε καμια ωρα, χαρηκαμε το τοπιο, τους ντοπιους, ειχαμε κι ενα επεισοδιο με εναν μπαμπουινο που γλυκοκοιταζε τη τσαντα μου αλλα τελικα βουτηξε το ταπερ απο μια διπλανη οικογενεια:haha:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Επίσης οι πτήσεις προς καταρράκτες βικτώρια (Livingstone/VFA) είναι κάτι τις φθηνότερες από JNB αντι από CPT. Άρα μία σκέψη είναι SKG-JNB-VFA/VFA-CPT/CPT-SKG
Αν θες να το δω κι εγώ δώσε ημερομηνίες με πμ
Έτσι το έκανα εγώ, μόνο όπου έχεις SKG βάζεις ATH. Βγήκε κάπως...καλά.

Ίσως υπάρχει και η εναλλακτική VFA μέσω Harare? Δεν το έχω ψάξει, αλλά ίσως βγαίνει φτηνότερο.
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Δεδομένων των συνθηκών που αναφέρεις, θα είχες να προτείνεις κάποιο πάρκο που να είναι καταλληλότερο από τα άλλα για την συγκεκριμένη περίοδο; Η εκδοχή ενοικίασης αυτοκινήτου για να πας μόνος σου σε κάποιο lodge δεν ακούγεται καλή; Είναι πιθανόν να είσαι δύο μέρες και να μην δεις τίποτα άλλο από φύση;
Δεδομένης της επίσκεψης στα Victoria Falls, τα προφανή πάρκα για σαφάρι στην περιοχή είναι τα εξής δύο: Chobe στην Μποτσουάνα ή Hwange στη Ζιμπάμπουε. Από κει και πέρα, ως προς την τελική επιλογή ειλικρινά δεν ξέρω. Από άποψη συνθηκών (καιρός, χωματόδρομοι κλπ) λογικά θα συναντήσεις παρόμοιες καταστάσεις. Και τα δύο πάρκα είναι top ως προς την πυκνότητα της πανίδας (λιοντάρια-γατόπαρδοι-λεοπαρδάλεις και λοιπά σαρκοφάγα είναι πάντα θέμα τύχης αλλά από χορτοφάγα εγγυημενα θα πήξει το μάτι σου). Και τα δυο παρέχουν δυνατότητες τόσο για self drive safari (θα πρέπει να νοικιάσετε 4χ4) όσο και για οργανωμένα group safari, ενώ και τα δυο διαθέτουν δυνατότητα διαμονής σε lodges. Βέβαια σε ότι αφορά την Μποτσουάνα οι τιμές των lodges απευθύνονται κατά βάση σε έχοντες, του είδους αυτών που φιγουράρουν στη λίστα Λαγκάρντ (τουλάχιστον έτσι ήταν η κατάσταση το 2003 όταν επισκεφτήκαμε τη χώρα), ίσως όμως στο μεταξύ τα πράγματα να έχουν διαφοροποιηθεί προς το δημοκρατικότερο. Όπως και να'χει το Hwange μάλλον αποτελεί φθηνότερη λύση.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Δεδομένης της επίσκεψης στα Victoria Falls, τα προφανή πάρκα για σαφάρι στην περιοχή είναι τα εξής δύο: Chobe στην Μποτσουάνα ή Hwange στη Ζιμπάμπουε. Από κει και πέρα, ως προς την τελική επιλογή ειλικρινά δεν ξέρω. Από άποψη συνθηκών (καιρός, χωματόδρομοι κλπ) λογικά θα συναντήσεις παρόμοιες καταστάσεις. Και τα δύο πάρκα είναι top ως προς την πυκνότητα της πανίδας (λιοντάρια-γατόπαρδοι-λεοπαρδάλεις και λοιπά σαρκοφάγα είναι πάντα θέμα τύχης αλλά από χορτοφάγα εγγυημενα θα πήξει το μάτι σου). Και τα δυο παρέχουν δυνατότητες τόσο για self drive safari (θα πρέπει να νοικιάσετε 4χ4) όσο και για οργανωμένα group safari, ενώ και τα δυο διαθέτουν δυνατότητα διαμονής σε lodges. Βέβαια σε ότι αφορά την Μποτσουάνα οι τιμές των lodges απευθύνονται κατά βάση σε έχοντες, του είδους αυτών που φιγουράρουν στη λίστα Λαγκάρντ (τουλάχιστον έτσι ήταν η κατάσταση το 2003 όταν επισκεφτήκαμε τη χώρα), ίσως όμως στο μεταξύ τα πράγματα να έχουν διαφοροποιηθεί προς το δημοκρατικότερο. Όπως και να'χει το Hwange μάλλον αποτελεί φθηνότερη λύση.
Εκτός αν κάνει mobile safari όπως κάναμε εμείς στο Chobe (πιθανότητα να οδηγάμε μόνοι μας 7 άτομα μέσα στο πάρκο δε υπήρχε, οδηγήσαμε και είδες τα χάλια μας…). Το κόστος υψηλό αλλά κατά πολύ χαμηλότερο από τα Lodge. Βεβαια μένεις σε σκηνές αλλά πιστέψτε με ήταν εμπειρία
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Σαφάρι με σκηνή είναι όλα τα λεφτά....αλλά επουδενί δε θα πρότεινα σε κάποιον να κάνει self-drive. Και επικίνδυνο είναι και ένας έμπειρος οδηγός θα σου δείξει πράγματα-διαδρομές, που ούτε καν θα τα μυριστείς. Ασυζητητί αυτό!
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Βρε παιδιά πείτε μου κάτι άλλο που έχει κολλήσει το μυαλό μου εδώ και δύο μέρες.
Τον ποταμό Ζαμβέζη από πιο παιδικό βιβλίο, κινούμενο σχέδιο, παραμύθι ή δεν ξέρω τι άλλο τον ξέρω ;
Θα σκάσω.
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Καμιά πρόθεση δεν έχω να "περάσω" την άποψη μου σε ό,τι αφορά το self-drive, απλά θα προσθέσω μερικά στοιχεία για να υπάρξει μια όσο γίνεται πιο σφαιρική ενημέρωση.
1. Το self-drive στην Αφρική του Νότου (ήτοι Ν. Αφρική, Ναμίμπια, Μποτσουάνα, Ζιμπάμπουε κλπ.) είναι ευρύτατα διαδεδομένο. Η συνήθεια μάλλον οφείλεται στην ισχυρή αριθμητική παρουσία των λευκών Αφρικάνερς, κυρίως της Νότιας Αφρικής, που ως ντόπια ελίτ αλώνιζαν από παλιά την ευρυτερη περιοχή με δικά τους μέσα (όπως πάμε εμείς με το αυτοκίνητό μας π.χ. στην Βουλγαρία ή και πιο πέρα στην Ευρώπη), και κάπως έτσι η συνήθεια επεκτάθηκε σιγά-σιγά και στους πιο "τολμηρούς" ανεξάρτητους ταξιδιώτες σε σημείο το self drive ν' αποτελεί πλέον κοινή πρακτική.
2. Άλλοι παράγοντες που βοηθησαν στην καθιέρωση του self drive είναι το καλό οδικό δίκτυο, η καλή σήμανση, οι καλοί χάρτες, και βεβαίως η καλή κατάσταση των ενοικιαζόμενων 4χ4. Είναι απίστευτο το πόσο καλά "ρονταρισμένη" είναι η ευρυτερη περιοχή της Αφρικής του Νότου στην εξυπηρέτηση των ταξιδιωτών που επιλέγουν αυτόν τον τρόπο επίσκεψης (π.χ. μίνι μάρκετ στα βενζινάδικα με πάγο για τα ψυγεία και κάρβουνα για την βραδινή ψησταριά των self-catering ταξιδιωτών, χάρτες των εθνικών πάρκων με πληροφορίες για τους χωματόδρομους και τα waterholes κλπ.)
3. Προσωπικά έχω κάνει τρία μηνίαια ταξίδια στην περιοχή, όλα self-drive, και όλα αντίσκηνο (ένα στη Ναμίμπια, ένα σε Μποτσουάνα-Ζιμπάμπουε, κι ένα σε Ν.Αφρική-Λεσόθο-Μοζαμβίκη) και πιστέψτε με δεν υπάρχει ωραιότερος τρόπος ν' ανακαλύπτεις την αφρικανική σαβάνα. Ούτε γκρουπ, ούτε οδηγοί. Εσύ και η φύση. Μακάρι να μην ήμουν τόσο τεμπέλα και να έγραφα και τις σχετικές ιστορίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom