Ζιμπάμπουε πληροφορίες για ζιμπάμπουε

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Καλησπερα κι απο εμενα . Πηγα τον Αυγουστο Ζιμπάμπουε, Ζαμπια, Μποτσουάνα. Ειμασταν 5 ατομα και στριμωχτηκαμε σε ενα παλιο νοικιαρικο RAV4 ($69/μερα). Η Ζιμπαμπουε θα ελεγα οτι με ενθουσιασε λιγοτερο απο τις υπολοιπες χωρες. Χαρακτηριστικα: δεν ειναι ιδιαιτερα φτηνη, δεν ειναι ιδιαιτερα παραδοσιακη (κακο αντιγραφο Νοτιου Αφρικης), και στις οδικες διαδρομες μαζευεις προστιμα απο την αστυνομια για γελοιους λογους. Μας γραψαν για ταχυτητα στο πουθενα, για παραβιαση διπλης λωριδας εκει που δεν υπηρχε, για την εξατμιση που ειχε ξεκολλησει (τη γλιτωσαμε τελικα) μεχρι και για ζωνες στα πισω καθισματα τη στιγμη που περνουσαν ημιφορτηγα μα στοιβαγμενα παιδακια πανω. Το τελευταιο το αρνηθηκαμε και πηγαμε στο τμημα για να λυσουμε τις διαφορες :)
Στο δια ταυτα τωρα. Απο Harare κατευθυνθηκαμε βορεια και διανυχτερευσαμε στη λιμνη Kariba σε ενα πολυ basic παραπηγμα-lodge με τους ιπποποταμους να κοβουν βολτες εξω απ την πορτα μας!!
Το πιο εντυπωσιακο ομως της χωρας ηταν το εθνικο παρκο Mana Pools. Το μοναδικο παρκο της Αφρικης που επιτρεπεται να κοβεις βολτες πεζος και χωρις συνοδεια. Με δικη σου ευθυνη βεβαια. Ηρθαμε τετ-α-τετ με τα παντα εκτος απο λιονταρια (δυστυχως-ευτυχως αυτα τα ειδαμε στη Μποτσουανα). Μας κυνηγησε αφρικανικος ελεφαντας πεζους! και στο τσακ προλαβαμε να μπουμε στο αμαξι και να επιταχυνουμε με +60 στον καροδρομο. (στη συνεχεια κυνηγουσε για 3-4 λεπτα το αμαξι). Το βραδι διωχναμε τις υαινες εξω απο την πορτα της σκηνης και ακουγαμε τους βρυχηθμους των λιονταριων πισω απ το αυτι μας (οι νοτιοαφρικανοι campers ειχαν πολυτελη εφοδια barbeque και προσελκυαν τα ζωα). Πρεπει να εχετε μαζι σας σκηνη, (εστω και απο jumbo οπως εμεις) και βεβαια τροφιμα και νερο. Στη "reception" του παρκου δεν προσφερεται τιποτα εκτος απο ξυλα για φωτια. Απο αυτο το σημειο της χωρας για να παει κανεις Victoria falls πρεπει ειτε να κανει τον κυκλο προς τα πισω μεσω Harare ειτε να μπει απο το συνορο του Chirundu (μπελας και γραφειοκρατια με το αμαξι-οπωσδηποτε να εχετε εξουσιοδοτηηση του ιδιοκτητη) στη Ζαμπια. Την εν λογω χωρα συνιστω ανεπιφυλακτα καθως με το που περνας τα συνορα νιωθεις true Africa. Επισης τους καταρρακτες, προσωπικη μου γνωμη, ειναι καλυτερο να τους δει κανεις απο την πλευρα της Ζαμπια. Εχει περισσοτερα σημεια θεασης και μερικα extra adventures για τολμηρους. (παρανομη αυτη την εποχη, 2ωρη πεζή διασχιση του φουσκωμενου Ζαμβεζη μεχρι το χειλος του καταρρακτη !!! με τη βοηθεια ντοπιου ψαρα χερακι-χερακι :)
Τελος θα κλεισω με το άλλο ιδιαιτερο πολιτισμικο αξιοθεατο της χώρας, τα αρχαια μνημεια της Great Zimbabwe. Το σημαντικοτερ αρχαιο μνημειο της υποσαχαριας Αφρικης, που ανατρεπει τη θεωρια ελλειψης αφρικανικου αρχαιου πολιτισμου.

Α, ξεχασα την αποκοσμη εμπειρια στα Victoria falls βραδι με πανσεληνο. The Lunar Rainbow!!!
 
Last edited:

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Εξαιρετικά χρήσιμες οι επικαιροποιημένες πληροφορίες και πολύ βάσιμες κατά τη γνώμη μου οι ενστάσεις σου, Αλέξανδρε, σε ό,τι αφορά στη Ζιμπάμπουε. Έιδικά αυτήν την "νοτιοαφρικανοποίηση" την είχα νοιώσει κι εγώ ήδη το 2003 παρ' όλο που λόγω πολιτικής συγκυρίας ο λευκός τουρισμός (πλην Βικτόρια Φολς) ήταν τότε περίπου μηδενικός. Και όμως... Χωρίς να ζει πλέον εκεί σημαντική σε αριθμό λευκή κοινότητα, εν τούτοις το αποτύπωμα που έχει αφήσει καθιστά πράγματι τη Ζιμπάμπουε συγκριτικά πιο αλλοτριωμένη και πάντως "λιγότερο αφρικάνικη" από άλλες χώρες της περιοχής. Βέβαια, απ' αυτά που μας περιγράφεις για το Mana Pools είναι φανερό ό,τι τουλάχιστον η Φύση σε αποζημίωσε με το παραπάνω!
Αν θες, πες κάτι παραπάνω για το ταξίδι σου. Να υποθέσω ότι νοικιάσατε αυτοκίνητο στο Χαράρε; Από καύσιμα πως έχει η κατάσταση στην Ζιμπάμπουε; Διαδρομή στη Ζάμπια; Εν κατακλείδι: δεν γράφεις καλύτερα μια ωραία ιστορία να γλιτώσεις από τις ερωτήσεις; :lol:
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Με χαρά μου να μοιραστώ παραπάνω πληροφορίες σε ότι χρειάζεστε. (Για δικούς μου λόγους δε θα προσφέρω Ταξιδιωτική ιστορία μάλλον). Λοιπόν. Τουρισμό δεν εχει πολυ η χώρα παρά μόνον Νοτιοαφρικανους. (Οι δικές τους διακοπές ειναι το να πανε σε πάρκο με ζώα, να στήσουν τις υπερσκηνές τους, barbecue κλπ). Το αμάξι το νοικιασαμε στη Harare και πήραμε αρκετό ρίσκο (5 ατομα!) στην κατάσταση που βρισκόταν κυκλοφοροντας σε ερημιες που δε σε βρίσκει κανείς. Η βενζίνη φτηνή, γύρω στο 1 ευρώ το λίτρο (την ονομάζουν blend καθώς ειναι προσμιξη αιθανολης). Στη Botswana περιέργως ακόμα φθηνότερη, κάπου 0.80
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ζιμπάμπουε στους καταραχτές, Επίσης σε τέτοια μέρη κοιτάζω καταλύματα που προσφέρουν άνεση και ασφάλεια.
Τσεκαρε Furusa guesthouse αν ψαχνεις για εκει. Τον Αυγουστο εμεινα. Οχι πολυτελειες αλλα καθαρο, ασφαλες και η οικογενεια που το εχει εξαιρετικη. 70€ το τρικλινο ειχε.

Σαφαροαφρικη εννοώ, ρίξε μια ματιά στους καταραχτές βικτόρια για και θα δεις που είναι οι τιμές.
Το επιβεβαιωνω. Τα μετρια/καλα και οικονομικα guesthouse ειναι μετρημενα κ ξεπουλουν γρηγορα. Μενουν τα κατω του μετριου με 100€ + που δεν αξιζουν ουτε για 20€. Αν θες ξενοδοχειο ειναι μετρημενα (3-4) κ παιζουν 200€ - 300€ ευκολα...
Τα παντα ηταν ακριβα εκει. Το φαγητο, οι δραστηριοτητες ολα. Βλεπουν λευκο κ νομιζουν οτι ειναι εκατομυριουχος. Παρολογα ποσα σε ολα. Η εισοδος μονο για τους καταρρακτες 50$! Η πλευρα της Ζαμπια ειναι πιο οικονομικη σε ολα παντως.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.260
Τσεκαρε Furusa guesthouse αν ψαχνεις για εκει. Τον Αυγουστο εμεινα. Οχι πολυτελειες αλλα καθαρο, ασφαλες και η οικογενεια που το εχει εξαιρετικη. 70€ το τρικλινο ειχε.
Σε ποια πλατφόρμα; Η μπουκινγκ δεν το έχει.
Έχω κλείσει με shongwe.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Σε ποια πλατφόρμα; Η μπουκινγκ δεν το έχει.
Έχω κλείσει με shongwe.
Μεσω airbnb το εκλεισα. Εχουν κ δικο τους site αλλα δεν εχει συστημα κρατησεων.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.260
Μεσω airbnb το εκλεισα. Εχουν κ δικο τους site αλλα δεν εχει συστημα κρατησεων.
Το βρήκα ευχαριστώ. Είναι πολύ φτηνό και δείχνει τίμιο. Θα το συζητήσω και θα αποφασίσουμε. Δεν θελουμε φασαρία οικογένειες και παιδάκια.

Μπορούν οι ιδιοκτήτες να κλείσουν και δραστηριότητες;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Το βρήκα ευχαριστώ. Είναι πολύ φτηνό και δείχνει τίμιο. Θα το συζητήσω και θα αποφασίσουμε. Δεν θελουμε φασαρία οικογένειες και παιδάκια.
Με τα ποδια απο το "κεντρο" (ενας δρομος με μαγαζια βασικα) ειναι 15'-20' ποδαρατο. Το ταξι ταριφα 7$. Δεν αισθανθηκαμε ανασφαλεια πουθενα στους victoria falls. Απλα το βραδυ παιρναμε ταξακι.

Μπορούν οι ιδιοκτήτες να κλείσουν και δραστηριότητες;
Ναι μου το ειχαν προτεινει αλλα τα εκλεισα μονος μου. Ειχαμε κανει πτηση με διθεσιο αεροπλανο πανω απο τους καταρρακτες και river "safari" την ανατολη. Στην πτηση μονο που δε δακρυσα με αυτο που εβλεπα... Ολα ειναι πανευκολα εκει. Υπερπληθωρα. Τα παντα για τον τουριστα. Το χρημα ομως με την κανουλα...
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.260
Ναι μου το ειχαν προτεινει αλλα τα εκλεισα μονος μου. Ειχαμε κανει πτηση με διθεσιο αεροπλανο πανω απο τους καταρρακτες και river "safari" την ανατολη. Στην πτηση μονο που δε δακρυσα με αυτο που εβλεπα... Ολα ειναι πανευκολα εκει. Υπερπληθωρα. Τα παντα για τον τουριστα. Το χρημα ομως με την κανουλα...
Ευχαριστώ. Έχουν γραφεία εκεί η μέσω Ίντερνετ μπορείς να τα κλείσεις; Ήταν να μείνω 9 μέρες αλλά μάλλον θα μειώσω θα κάτσω 4 να δω καταρράκτες και τα πάρκα και θα πάω 5 γιοχανεσμπουργκ και Κρούγκερ. Έχω πολύ χρόνο μπροστά μου για οργάνωση αλλά καλύτερα νωρίς παρά αργά.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ευχαριστώ. Έχουν γραφεία εκεί η μέσω Ίντερνετ μπορείς να τα κλείσεις; Ήταν να μείνω 9 μέρες αλλά μάλλον θα μειώσω θα κάτσω 4 να δω καταρράκτες και τα πάρκα και θα πάω 5 γιοχανεσμπουργκ και Κρούγκερ. Έχω πολύ χρόνο μπροστά μου για οργάνωση αλλά καλύτερα νωρίς παρά αργά.
Ναι υπαρχουν. Τα βασικα γραφεια ειναι αυτα :
Wild Horizons Top Tour Operator in Victoria Falls since 1981
Livingstone's Adventure | Book Victoria Falls Activities Online
Το πρωτο ειναι στη victoria falls με γραφειο πανω στον κεντρικο δρομο.
Το αλλο ειναι στη livingstone αλλα δεν ειναι στην πολη. Ειναι στο αεροδρομιο που κανουν τις πτησεις. Δεν βολευει απλα να πας για να κλεισεις.
Απο εδω κλεισαμε την κρουαζιερα. Μπορεις να κλεισεις και εκει. Το γραφειο ειναι μεσα στο Ilala hotel. Υπαρχουν απειρες κρουαζιερες αλλα αυτη ειναι τοπ.
Victoria Falls, Zimbabwe | Ra-Ikane River Cruise | Zambezi River
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τσεκαρε Furusa guesthouse αν ψαχνεις για εκει. Τον Αυγουστο εμεινα. Οχι πολυτελειες αλλα καθαρο, ασφαλες και η οικογενεια που το εχει εξαιρετικη. 70€ το τρικλινο ειχε.


Το επιβεβαιωνω. Τα μετρια/καλα και οικονομικα guesthouse ειναι μετρημενα κ ξεπουλουν γρηγορα. Μενουν τα κατω του μετριου με 100€ + που δεν αξιζουν ουτε για 20€. Αν θες ξενοδοχειο ειναι μετρημενα (3-4) κ παιζουν 200€ - 300€ ευκολα...
Τα παντα ηταν ακριβα εκει. Το φαγητο, οι δραστηριοτητες ολα. Βλεπουν λευκο κ νομιζουν οτι ειναι εκατομυριουχος. Παρολογα ποσα σε ολα. Η εισοδος μονο για τους καταρρακτες 50$! Η πλευρα της Ζαμπια ειναι πιο οικονομικη σε ολα παντως.
Το Restcamp δεν ξεπερνα τα 50€, γεματο ζωα ελευθερα που ερχονται στο παραθυρο σου, ελεφαντες περνουν ενιοτε απεξω ελευθεροι, μεσα στη φυση. Πολυ καλο. Οι πολυτελειες πληρωνονται και δεν αξιζουν κιολας εκει.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Το Restcamp δεν ξεπερνα τα 50€, γεματο ζωα ελευθερα που ερχονται στο παραθυρο σου, ελεφαντες περνουν ενιοτε απεξω ελευθεροι, μεσα στη φυση. Πολυ καλο. Οι πολυτελειες πληρωνονται και δεν αξιζουν κιολας εκει.
Καλα μια χαρα αξιζουν και οι πολυτελειες αν το οικονομικο δεν ειναι θεμα, μη λεμε οτι θελουμε. Απλα ο καθενας προσαρμοζεται στα δεδομενα του. Το rest camp παραειναι στρατιωτικου τυπου για μενα προσωπικα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.299
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom