που εχετε πιει το πιο ακριβο μπουκαλακι νερο στον κοσμο?

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Στη Γενεύη καλοκαίρι του 1998 αγορασμένο από φούρνο 3,60 τα 50 ml και στo αεροδρόμιο της Ρώμης ίδια τιμή, που καθόλου δεν με πείραξε αρκεί που πάτησα πόδι στην Ιταλία...:xalara::clap:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Γενικά δεν σοκάρομαι από την τιμή του νερού στις περισσότερες χώρες της Ευρώπης που έχει 2-3€ το λιγότερο. Όμως αυτό που μου έχει μείνει είναι στο Μιλάνο σε ένα καφέ που κόστισε 4€. Δεν θυμάμαι ml όμως το μπουκαλάκι έβγαλε 2 ποτήρια!

Τις περισσότερες φορές ζητάω tap water σε καφέ ή εστιατόρια και δεν είναι καθόλου ντροπή. Άλλωστε σε πολλές χώρες είναι πόσιμο και μάλιστα άριστης ποιότητας που το βρίσκεις και σε βρύσες σε διάφορα σημεία μιας πόλης. Στο Παρίσι πάντως από σούπερ μάρκετ βρήκα το μπουκάλι των 500ml μόνο 0,22 λεπτά.
 
Μηνύματα
3
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη
Σε καφετέρια στο Ντίσελντορφ της Γερμανίας το καλοκαίρι του 14': 4.75€ τα 500ml... φυσικά έχω συνηθίσει τις ακριβές τιμές στο νερό αλλά αυτή η περίπτωση μου είχε κάνει εντύπωση γιατί ήταν πιο ακριβό από την μπύρα...!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δεν παραγγέλνω σχεδόν ποτέ εμφιαλωμένο νερό σε καφετέρια ή οπουδήποτε αλλού. Τσεκάρω πάντα τις τιμές. Παίρνω μπουκαλάκια μόνο από σούπερ ή στη χειρότερη από μπακάλικα και αυτόματους πωλητές.
Γι' αυτό δεν έχω να σας δώσω κάποια εξωφρενική τιμή.:D
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
στo αεροδρόμιο της Ρώμης ί
Παίρνω μπουκαλάκια μόνο από σούπερ ή στη χειρότερη από μπακάλικα και αυτόματους πωλητές.
μην ξεχνατε στην Ιταλια το αφθονο δωρεαν και καλης ποιοτητας νερο που προσεφερεται παντου δημοσιως. μην αγοραζετε μπουκαλακια..
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Γενικά δεν σοκάρομαι από την τιμή του νερού στις περισσότερες χώρες της Ευρώπης που έχει 2-3€ το λιγότερο. Όμως αυτό που μου έχει μείνει είναι στο Μιλάνο σε ένα καφέ που κόστισε 4€. Δεν θυμάμαι ml όμως το μπουκαλάκι έβγαλε 2 ποτήρια!
Εκεί δεν έχει βρύσες με δωρεάν νερό όπως στη Ρώμη; Νασόνι νομίζω τα λένε....Έχω κλείσει Μιλάνο για το 2017 και λέω αν βρίσκω βρύσες να αποφεύγω τα 4ευρα.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Στο Βερολίνο το 2009...Πλήρωσα τρεισήμισι ευρώ το μικρό μπουκαλάκι. Σαφέστερα φθηνότερα τα αναψυκτικα και οι μπύρες από βαρέλι. Και μιλάμε για μια πόλη όπου γενικά μπορείς να φας αρκετά φθηνά ακόμα και σε καλά εστιατόρια. Το νερό όμως...αλμυρό! Δεν θα ξεχάσω την απίστευτη ηδονή που ένιωσα πίνοντας δροσερό δωρεάν νεράκι στους ψύκτες στο χώρο των αφίξεων του Ελ.Βενιζέλος, μόλις αποβιβάστηκα από το αεροπλάνο. Μια παρόμοια ηδονή είχα αισθανθεί και όταν ήπια έναν ωραιότατο δυνατό εσπρέσσο στο Ελ.Βενιζέλος όταν γύρισα από την Κων/πολη, όπου πραγματικά δεν ευχαριστήθηκα πουθενά καφέ (ξενέρα για έναν άνθρωπο σαν εμένα που πίνω 3 καφέδες την ημέρα). Ακόμα και ο λεγόμενος "τουρκικος" καφές μου φάνηκε αρκετά πιο άγευστος και ελαφρύς από τον δικό μας "ελληνικό"! Τα άλλα δε είδη καφέ παντελώς ανύπαρκτα (πλην του καφέ φίλτρου "νερόπλυμα" στο ξενοδοχείο). Αλλά ας μην ξεφεύγω από το θέμα...συγγνώμη:);)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Ευχαριστώ. Όπως και να τις λένε το βασικό είναι να προσφέρουν πόσιμο νερό δωρεάν.:) Δεν κατάλαβα πολλά από το σάιτ που έβαλες γιατί είναι στα ιταλικά αλλά πιστεύω πως θα είναι εύκολο να τις βρω στο Μιλάνο.:)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν κατάλαβα πολλά από το σάιτ που έβαλες γιατί είναι στα ιταλικά
με μεταφραστη ειναι πανευκολο..κ χωρις αυτον ομως εχει χαρτη με ολες τις 343 που υπαρχουν στην πολη. βαλε απλα via στην αναζητηση και στις βγαζει ολες...
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Στο Chamonix της Γαλλιας,θυμαμαι οτι πλησιαζε τα 10 ευρώ :eek: Ηταν το μοναδικο μαγαζι εκει πανω και χτυπουσαν οσο ηθελαν μαλλον.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.895
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom