που εχετε πιει το πιο ακριβο μπουκαλακι νερο στον κοσμο?

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αναλογικά το ακριβότερο το έχω πληρώσει είναι σε beach bar στη Γλυφάδα Κέρκυρας. Το 1996 450 δραχμές (χοντρικά 1,5 ευρω) 20 χρόνια πριν. Στα περίπτερα εκείνη την επόχή το νερό έκανε το πολύ 50 δραχμές.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Εννοείς εκεί που ανεβαίνεις με το τελεφερίκ, στο Aiguille du Midi;; έχει και ένα παγετώνα δίπλα βάζεις στο ποτήρι και πίνεις νερό χιλιάδων ετών τζάμπα... :)
Nαι,ναι εκει περα. Εγω ειχα νερακι, ημουν προετοιμασμενη, αλλα οι φιλοι μου ειχαν κορακιασει απο τη διψα και αναγκαστικα το αγορασαν! Πολυ καλυτερη η λυση του παγετωνα :p
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Στη Ελβετια μεσα στο τραινο 5,00 ευρώ....! 250μλ..δλδ 1 ποτηρι νερό...εεεε σε ολο το ταξιδι κουβαλουσα το μπουκαλακι και γεμιζα απο τα συντριβανια
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Τελικά έχει καταλάβει κανείς ή το έχει ψάξει λίγο γιατί να υπάρχουν αυτές τιμές στο νερό? αναρωτιέμαι αν οι ντόπιοι κεντροευρωπαίοι τις βρίσκουν λογικές και δεν δίνουν σημασία όπως εμείς, αφού το εντοπίσαμε το φαινόμενο σε όλες τις διαστάσεις του ας το αναλύσουμε κιόλας!
Μια φίλη μου μεταξύ πλάκας και σοβαρού έλεγε ότι το πόσιμο εβιάν στην Ελβετία ήταν ακριβότερο από αυτό που χρησιμοποιούν οι γυναίκες για ενυδάτωση στην Ελλάδα (Εβιάν σε σπρέυ).
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
στην Βενετια...στην πλατεια του Αγ. Μάρκου (σωστα δεν το θυμαμαι?)
η αληθεια ειναι οτι το νερο μας το φεραν (ενα ποτηρακι) με τον καφε...
ο εσπρεσσο εκανε 12 ευρω...οποτε ποσο ειχε το ποτηρακι νερο ο καθενας το τοποθετει οπως θελει...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
.οποτε ποσο ειχε το ποτηρακι νερο ο καθενας το τοποθετει οπως θελει...
Δεν τα λες καλα..το νερο δεν χρεωθηκε. Αρα δεν ειναι το ποστ σου ταιριαστο σε αυτο το θεμα.
(Η τιμη του καφε εχει το νοημα μινιμουμ καταναλωσης για να απολαυσεις τη συνηθως 12 μελη ορχηστρα κλασικης μουσικης στην ωραιοτερη πλατεια του κοσμου. Αρα και φθηνα τον πληρωσες. Θυμιζω στον παγκο μεσα εχει 1 Ε)
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Δεν τα λες καλα..το νερο δεν χρεωθηκε. Αρα δεν ειναι το ποστ σου ταιριαστο σε αυτο το θεμα.
(Η τιμη του καφε εχει το νοημα μινιμουμ καταναλωσης για να απολαυσεις τη συνηθως 12 μελη ορχηστρα κλασικης μουσικης στην ωραιοτερη πλατεια του κοσμου. Αρα και φθηνα τον πληρωσες. Θυμιζω στον παγκο μεσα εχει 1 Ε)
ναι αλλα το νερό δεν κοστολογείται και αυτό?
πάντως για το "ωραιότερη πλατεία του κόσμου" δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει...σίγουρα θα υπάρχουν και καλύτερες κάπου
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
ναι αλλα το νερό δεν κοστολογείται και αυτό?
πάντως για το "ωραιότερη πλατεία του κόσμου" δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει...σίγουρα θα υπάρχουν και καλύτερες κάπου
Μη λες τέτοια θα έχουμε ζημιά. .. ωραιότερη του κόσμου τούτου, του άλλου και όλων μαζί. :cool:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ναι αλλα το νερό δεν κοστολογείται και αυτό?
πάντως για το "ωραιότερη πλατεία του κόσμου" δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει...σίγουρα θα υπάρχουν και καλύτερες κάπου
Το θεμα αφορα το μερος με το ακριβοτερο νερο που εχουμε πληρώσει. Εκεί που ειπες δεν το πληρωσες, ηταν δωρεαν. Εκτος αν στην αποδειξη εγραψαν τιμη νερου κ κανω λαθος.
(Η ωραιοτερη πλατεια του κοσμου για μενα ειναι η πλατεια του χωριου μου που μεγαλωσα. Για τους υπολοιπους κατοικους του πλανητη, οπως δηλωνουν τουλαχιστον, ειναι η πλατεια που ανεφερες)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
(Η ωραιοτερη πλατεια του κοσμου για μενα ειναι η πλατεια του χωριου μου που μεγαλωσα. Για τους υπολοιπους κατοικους του πλανητη, οπως δηλωνουν τουλαχιστον, ειναι η πλατεια που ανεφερες)
Έκανα ένα γρήγορο search, στις πρώτες λίστες καλύτερων πλατειών που μου έβγαλε ο γκούγκλης, δε βρήκα σε καμμία να βγαίνει νο.1 ..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Έκανα ένα γρήγορο search, στις πρώτες λίστες καλύτερων πλατειών που μου έβγαλε ο γκούγκλης, δε βρήκα σε καμμία να βγαίνει νο.1 ..
Ε δεν εψαξες καλα. Δοκιμασε παλι. Α ψαξε και σε αλλη γλωσσα, σε αλλη μηχανη αναζητησης κ μας λες μεθαυριο. Ισως σε αλλο θεμα κιολας να μην ειμαστε οφ τοπικ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.880
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom