Ρουμανία πρωτη φορα ταξιδι οδικως για Ρουμανια

kritsman

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
το λοιπον..θα ηθελα πολυ τα φωτα σας παρακαλω..ειμαι απο Κρητη και σκεφτομαστε με τον ξαδερφο μου να κανουμε ενα ταξιδι οδικως προς ρουμανια μερια με τη προυποθεση οτι θα μεινουμε και Βουλγαρια καποιες μερες.
υποψιν οτι αυτος μενει Ροδο.
ειμαστε παντελως ανιδεοι και σκεφτηκαμε οτι θα ηταν μια καλη εμπειρια να το κανουμε οδικως..ομως επειδη εχουμε ακουσει παρα πολλα καλα και κακα κυριως θα ηθελα να ξερω τους κυνδινους που μπορει να εχει ενα τετοιο ταξιδι ετσι ωστε να προετοιμαστω καταλληλα.
ποσα λεφτα πανω κατω θα χρειαστουμε για περιπου μια βδομαδα.
τι χρειαζομαι για ενα ταξιδι οδικως το οποιο πρεπει να το εχω απο εδω.
αλυσιδες χιονιου?
gps?
καρτα τραπεζης(ετσι ωστε να μην κουβαλαμε ολα τα λεφτα πανω μας)
πολεις προς αποφυγη σε Ρουμανια και Βουλγαρια
χρησιμες συμβουλες για να μην μας πιασουν κοροιδα..

δεν θυμαμαι προς το παρον κατι αλλο που θα ηθελα να ρωτησω..
ευχαριστω εκ των προτερων..
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
λοιπον φιλε δωσε βαση οσο μπορω να βοηθησω

1)αθηνα-σαλονικα:500 χλμ περιπου 70 ευρω βενζινη και 25 διοδια
σαλονικα-συνορα(θα πας απο σερρες,προμαχωνα) 120 χλμ 12 βενζινη
συνορα-σοφια 250 χλμ(βαζεις βενζινη βουλγαρια που ειναι περιπου στο 1 με 1.15 ,υπολογισε 15-20 ευρω
σοφια-βουκουρεστι 400 χλμ βενζινη περιπου 35-40 ευρω

στο σαιτ ViaMichelin: Maps, route planner, route finder, UK maps, European maps, hotel booking, travel guides βρισκεις τα παντα.χαρτες,αποστασεις απο πολη σε πολη,διοδια, αναλυτικα ολη την διαδρομη.το μελετας πολυ καλα,εκτυπωνεις οτι θελεις, παιρνεις και ενα gps και εισαι πρωτος.

2)το αυτοκινητο σου το κανεις σερβις τα παντα-λαδια,νερα,λαστιχα,φρενα,οτι εχει προβλημα το κανεις σερβις.παιρνεις μαζι σου και χειμερινες αλυσιδες,ασφαλεια,διπλωμα και ολα τα κλασσικα.δεν το παρκαρεις πουθενα χυμα.μονο σε φωτεινα σημεια και κεντρικα ή σε φυλασσομενο παρκινγκ

3)ξενοδοχεια θα βρεις πολυ φθηνα στο Booking.com: 100000+ hotels worldwide. Book your hotel now!

4)βγαζεις προπληρωμενη καρτα για να μην εχεις πολλα μετρητα πανω σου

5)τα ελληνοβουλγαρικα τα παιρνας χαλαρα,εκτος και αν σε πιασουν με ναρκωτικα,οπλα κτλ, τοτε την γαμ........:lol:

6)βουλγαρια απο οσα ξερω αξιζει η σοφια.κατα τα αλλα φτωχια καταραμενη.πηγε φιλος πριν ενα μηνα 100 χλμ απο σοφια και επαθε πολιτισμικο σοκ.καρα,σπιτια γυαπια κτλ.....

7)γενικοτερα βαλκανια,ανατολικο μπλοκ και σε ολα τα κρατη του κοσμου:haha:
προσεχε τους μπατσους.ουτε τσαμπουκα,ουτε φοβισμενος.χαλαρα δινεις χαρτια αν σε ζητησουν και εισαι οκ.μην τρεχεις στον δρομο γιατι θα βρουνε αφορμη να σε φανε για ενα 50-αρικο και ετσι στο χαβαλε τους.προσεχε τους οδηγους τους.ελληνες-βουλγαροι και τουρκοι δολοφονοι των δρομων

8)μην εμπιστευεσαι οτοστοπ,γυναικες που σε τριβονται,τυπαδες που σου χαμογελανε και σου προμοταρουν ενα μαγαζι κτλ.κανε μια τσαρκα πρωτα,πλησιασε καποιον που σου φαινεται νορμαλ και ωραιος και μαθε πληροφοριες για μαγαζια,happenings κτλ

9)θα περασεις πολυ καλα οπου και να πας.τα road trip ειναι ταξιδια που καθε χιλιομετρο ειναι και μια εικονα.διαθεση να υπαρχει και ωραιο παρεακι

10)η βουλγαρια ειναι φθηνη,αλλα οχι οπως καποτε.με το ευρω ανεβηκαν και αυτοι,αλλα παλι παραμενουν πιο φθηνοι απο εμας τους μακακες

11)τσεκαρε αν λειτουργει το κινητο σου εκτος χωρας.να εχεις ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες(το καινουργιο δηλαδη).αν εχεις και διαβατηριο παρτο και αυτο.

12)καποιος που ξερει για βουλγαρια και ρουμανια(πολεις,αξιοθεατα μπορει να βοηθησει)

13)το ταξιδι σου ειναι ευκολο.μην φοβασαι τιποτα.οσο κανεις αυτα που πρεπει-μην οδηγας χιλιομετρα βραδυ σε απομακρυσμενες περιοχες,μην μπλεκεις σς στενακια που δεν ξερεις κτλ,μην το παιζεις τουριστας λεφτας με καμερες κινητα λουσα κτλ-

σου ευχομαι να περασεις καλα,οτι θελεις ρωτα μηπως και μπορω να βοηθησω
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Καλως ήρθες συντοπίτη. Καθώς ο geopnd σου έκανε μια εξαίσια ανάλυση, θα κάνω κάποια σχόλια πάνω στο δικό του μήνυμα:

2)το αυτοκινητο σου το κανεις σερβις τα παντα-λαδια,νερα,λαστιχα,φρενα,οτι εχει προβλημα το κανεις σερβις.παιρνεις μαζι σου και χειμερινες αλυσιδες,ασφαλεια,διπλωμα και ολα τα κλασσικα.δεν το παρκαρεις πουθενα χυμα.μονο σε φωτεινα σημεια και κεντρικα ή σε φυλασσομενο παρκινγκ
Εγώ πάντα επιμένω να πάρεις και το διεθνές δίπλωμα της ΕΛΠΑ. Οι Ρουμάνοι τουλάχιστον, παίρνουν διπλώματα για την πλάκα τους (εμένα μου το πήραν για προσπέραση σε διπλή γραμμή). Στην συνέχεια, η διαδικασία ανεύρεσής του, απαιτεί τα avatars της dim kyr και της nera_gr (αυτό και το προηγούμενο). Δαιδαλώδεις διαδικασίες. ένας φίλος το αναζητεί εδώ και δύο χρόνια μεταξύ Galati, Bucharest, Θεσσαλονίκη, Κοζάνη. Αν έχεις όμως της ΕΛΠΑ, ενδέχεται να πάρουν εκείνο ως έχει (αν δεν παρατηρήσουν την σημείωση ότι το δίπλωμα ΕΛΠΑ είναι valid μόνο με το κανονικό ροζ) Τώρα για το παρκάρισμα, εντάξει, σε θέματα ασφάλειας όλοι εδώ μέσα οφείλουμε να σου πούμε τα χειρότερα για να είσαι προετοιμασμένος. Πρέπει όμως κι εγώ να σου πω ότι έχω παρατήσει ουκ ολίγες φορές το αμάξι ξεκλείδωτο επάνω στον κεντρικό, μια φορά μάλιστα με την τσάντα του laptop φάτσα φόρα και δεν έγινε τίποτα. επίσης, μετά από διαμονή 1 χρόνου στην Ρουμανία, δεν μου έτυχε να ακούσω περιστατικό ή να παρατηρήσω περίεργες κινήσεις περίεργων ανθρώπων. Τώρα αν πας και το αφήσεις στον Panteleimon (κακόφημη περιοχή του Βουκουρεστίου) τι να σου πω...

hotelscombined

4)βγαζεις προπληρωμενη καρτα για να μην εχεις πολλα μετρητα πανω σου
Και πάλι προέχει η ασφάλεια. Κι όμως, έχω κυκλοφορήσει στα πιο κουφά μέρη τις πιο κουφές ώρες στην Ρουμανία. Ουδέποτε δεν αισθάνθηκα ότι κινδυνεύω ή ότι πρέπει να φυλαχθώ.

5)τα ελληνοβουλγαρικα τα παιρνας χαλαρα,εκτος και αν σε πιασουν με ναρκωτικα,οπλα κτλ, τοτε την γαμ........:lol:
Όσες φορές τα πέρασα (GR-BG, BG-RO) δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα και δεν με έλενξανε κιόλας. Πρόβλημα συνάντησα όμως στα RO-ML

6)βουλγαρια απο οσα ξερω αξιζει η σοφια.κατα τα αλλα φτωχια καταραμενη.πηγε φιλος πριν ενα μηνα 100 χλμ απο σοφια και επαθε πολιτισμικο σοκ.καρα,σπιτια γυαπια κτλ.....
έ όχι δα αξίζει και η Σόφια! ο απόλυτος πάτος είναι η πόλη!! Υπάρχει ένα σενάριο (το οποίο θα το κρίνεις εσύ με αναζήτηση στο net) να κάνεις μια εναλλακτική διαδρομή: Να μπεις από τα σύνορα του Ορμένιου κι από κει να μπεις από το Calarasi. Με αυτό τον τρόπο θα επισκεφτείς το μοναδικό Veliko Tarnovo.

8)μην εμπιστευεσαι οτοστοπ,γυναικες που σε τριβονται,τυπαδες που σου χαμογελανε και σου προμοταρουν ενα μαγαζι κτλ.κανε μια τσαρκα πρωτα,πλησιασε καποιον που σου φαινεται νορμαλ και ωραιος και μαθε πληροφοριες για μαγαζια,happenings κτλ
Σωστός! Παρ'ολ'αυτά ρε συντοπίτη, κάνε και μια ριμάδα αναζήτηση, διάβασε και κανέναν οδηγό, μην περιμένεις να τα βρεις όλα εκεί...

11)τσεκαρε αν λειτουργει το κινητο σου εκτος χωρας.
roaming definetely

12)καποιος που ξερει για βουλγαρια και ρουμανια(πολεις,αξιοθεατα μπορει να βοηθησει)
Πας στην κορυφή της σελίδας, επιλογή προορισμού, Ευρώπη, Ρουμανία/ Βουλγαρία και θα βρεις ένα σκασμό πληροφορίες

13)το ταξιδι σου ειναι ευκολο.μην φοβασαι τιποτα.οσο κανεις αυτα που πρεπει-μην οδηγας χιλιομετρα βραδυ σε απομακρυσμενες περιοχες,μην μπλεκεις σς στενακια που δεν ξερεις κτλ,μην το παιζεις τουριστας λεφτας με καμερες κινητα λουσα κτλ-
Για άλλη μια φορά θα συμφωνήσω με τον geopnd για την ασφάλεια αλλά μην τρομάζεις κι όλας. προσωπικά έχω χαθεί σε δρόμο υπό κατασκευή όπου περνούσαμε ανάμεσα σε βράχους. Πριν από αυτό είχαμε φροντίσει να μας μάθουν τα δύο χωριά πλησίον, καθώς ρωτούσαμε όποιον βρίσκαμε σε δρόμους και καφενεία. δεν είναι οι σατανάδες εκεί πάνω, λίγη προσοχή και λίγη τύχη χρειάζεσαι όπως και στην Ελλάδα άλλωστε. Τώρα για τα λούσα τι να πω; Στο Galati μια φορά, οι 6άρες οι BMW και τα R8 δεν τα προλαβαίνεις. Δεν πας και στο Καράκας δα...
 

kritsman

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
παιδια σας ευχαριστω πραγματικα παρα πολυ και τους δυο..εισαστε κατατοπιστικοτατοι..μεχρι να κανω το ταξιδι θα σας ενημερωσω για τυχον ερωτησεις..
και επισης σας προσκαλω στο νησι μου οποιαδηποτε ωρα το θελησετε.και επισης οτι πληροφοριες θελετε για Κρητη let me know..
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...

alexmaths

Member
Μηνύματα
42
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ωκεανίας
Εγώ θα εστιάσω στο ότι μία εβδομάδα είναι πολύ λίγη... Αν τα βάλεις κάτω θα δεις ότι δε σου φτάνει παρά μόνο για να ξεπατωθείς στις διαδρομές και να λες ότι πήγες. Η Σόφια θέλει 2 ημέρες και κατά τη γνώμη μου αξίζει να περάσεις από Φιλιππούπολη έστω για μία ημέρα και να περπατήσεις στην παλιά πόλη... Και τα μικρά χωριουδάκια με τα κάρα και τις αγελάδες έχουν την ομορφιά τους! Βάλε τώρα και μέρες για Ρουμανία που αν και δεν έχω πάει έχει πράγμα να δεις... Αν έχεις άδεια βάλε κι άλλες μέρες να το ευχαριστηθείς!
Επίσης για διαμονή τσέκαρε για hostel με καλά ratings στο hostelbοokers.com
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
μολδαβια??

καλησπερα...βλεπω οτι πολλοι εχετε εμπειριες απο ρουμανια .ζητω λοιπον πληροφοριες αν ξερει κανεις απο ποιο σημειο και με ποια συγκοινωνια μπορει να παει κανεις απο τη ρουμανια στη μολδαβια για 2-3 μερες .ποιος ειναι ο πιο ευκολος τροπος οδικως ...

ευχαριστω ,.,,,
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
οδικως απο Braşov και βγηκα μεσα απο τα χωρια -[απο-vasloui] μεχρι τα συνορα μολδαβιας εφτυσα αιμα- μεσα στην μολδαβια καλος ειναι ο δρομος-επιστροφη απο βουκουρεστη καλυτερα τα πραματα στο βουκουρεστη κοντα στην πρεσβεια της μολδαβιας εχει πιατσα με μολδαβους με βαν-ταχι-ο καλυτερος και πιο οικονομικος τροπος
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Είτε από Galați στην νότια πλευρά της χώρας όπου θα πρέπει να υποστείς το κακό οδικό δίκτυο της Μολδαβίας έως το Chișinau (άσε που η σήμανση είναι υποτυπώδης) ή να μπεις από Iași. Ο Ρουμάνικος δρόμος μέχρι Iași είναι καλός. Για τα περίπου 120 υπόλοιπα χλμ. τώρα μέσα στην Μολδαβία δεν γνωρίζω.
Για να πας με τρένο, μόνο μέσω Iași.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
οδικως απο Braşov και βγηκα μεσα απο τα χωρια -[απο-vasloui] μεχρι τα συνορα μολδαβιας εφτυσα αιμα-
Για να βγεις Vaslui, εκτιμώ ότι κατέβηκες από Vrancea (Focșani) όπου όντως η κατάσταση είναι (γραφική μεν) απελπιστική (δε).
αν ανέβαινες όμως από Piatra Neamț μέσω Lac Ruș για να βγεις στα σύνορα από Roman, θα ενθουσιαζόσουνα (δύσκολος κι αυτός ο δρόμος αλλά καθηλωτικά όμορφος)
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
δεν ηρθα απο βουλγαρια αλλα απο σερβια-Brasov-Onesti-Barlad-vasloui-husi-αντε εκει μεσα απο τα ατελειωτα χωρια και μπλοκα- απο εκει ειναι μια χαρα ο δρομος για chisinau -ολα τα λεφτα ειναι μετα για Transnistria-Tiraspol-ουτε δρομος ουτε σημανση-ΤΙΠΟΤΑ-ασε βραδυ ουτε να το σκεφτης-ασε στα συνορα με μολδαβια
 

stavrosm

Member
Μηνύματα
61
Likes
36
Για τους φαν της περιπετειας υπαρχει και ιπταμενο δελφινι απο βουλγαρια Silistra για izmail ουκρανια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.446
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom