Ρουμανία πρωτη φορα ταξιδι οδικως για Ρουμανια

panikas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ο καλύτερος δρόμος τώρα πια είναι από Σόφια.Πράσινη κάρτα οπωσδήποτε για το αυτοκίνητο και προσοχή στα όρια ταχύτητας γιατί έχει αρκετά μπλόκα και πέφτουν πρόστιμα.Στη Ρουμανία να αγοράσεις τη ροβινιέτα στα σύνορα.
Ευχαριστώ villi. Για Βουλγαρία χρειάζεται βινιέτα και ποιο πέρασμα για Ρουμανία προτείνεις?
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Και η Βουλγαρία έχει βινιέτα,επίσης θα την πάρεις στα σύνορα.Το πέρασμα Ruse-Giurgiu από τη γέφυρα.
 

gtok34

Member
Μηνύματα
24
Likes
12
Λεμε να κανουμε το ταξιδι οδικώς μια και θα ξεκινησουμε απο Κομοτηνή και ειμαστε σχετικα ποιο κοντα απο αλλα μερη της Ελλαδας με την οικογένοια εγω συζυγος και 14 και 9 ετων ....τα παιδια....Λεμε για 2 η 3 μερες Βουκουρέστι και μετα προς τα πανω Τρανσυλβανία. Τι θα προτείνατε να πάμε οπωσδήποτε? Αξίζει να μεινουμε εκτος Βουκουρεστίυ πχ Μπρασόφ η sibiou και Sigisoara? η και σε αλλη πολη και ποια? 1 βραδυ η δυο? Η σπαστα απο 1 σε δυο πολεις? Μας αρεσεει κυρίως το φυσικο τοπιο παρα τα πολυκαταστήματα και τα πολυβουα κεντρα. 1 βραδυ η δυο? Συνολο θα εχουμε περιπου 5 με 6 μερες λεμε. Τα φώτα σας. Στο Βουκουρεστι τι αξίζει περισσότερο να δει μια Οικογένεια? Εκτος τα κλασικα κτήρια πχ παρκα Waterland? ζωολογικο κηπο? Ολες οι μετακινησεις θα ειναι με το δικο μου αυτοκινητο...οποτε δεν μας απασχολει το πως θα μετακινηθουμε.
Απο φαγητο τι προτεινετε ? εστιατορια Βουκουρεστι και αλλου? Ακουσα μια καλη ταβερνα στο Μπρασοφ '' H ταβερνα των κλεφτών'' εχει παει κανεις?
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Αν δεν σου κανει κοπο διαβασε εχω γραψει ιστορια για οδικο ρουμανια με μηχανη βεβαια.βουκουρεστι δεν πηγαμε αλλα γυρισαμε ολη την υπολοιπη χωρα.θα παρεις μια καλη γευση.για τυχον αποριες εδω ημαστε
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Λεμε να κανουμε το ταξιδι οδικώς μια και θα ξεκινησουμε απο Κομοτηνή και ειμαστε σχετικα ποιο κοντα απο αλλα μερη της Ελλαδας με την οικογένοια εγω συζυγος και 14 και 9 ετων ....τα παιδια....Λεμε για 2 η 3 μερες Βουκουρέστι και μετα προς τα πανω Τρανσυλβανία. Τι θα προτείνατε να πάμε οπωσδήποτε? Αξίζει να μεινουμε εκτος Βουκουρεστίυ πχ Μπρασόφ η sibiou και Sigisoara? η και σε αλλη πολη και ποια? 1 βραδυ η δυο? Η σπαστα απο 1 σε δυο πολεις? Μας αρεσεει κυρίως το φυσικο τοπιο παρα τα πολυκαταστήματα και τα πολυβουα κεντρα. 1 βραδυ η δυο? Συνολο θα εχουμε περιπου 5 με 6 μερες λεμε. Τα φώτα σας. Στο Βουκουρεστι τι αξίζει περισσότερο να δει μια Οικογένεια? Εκτος τα κλασικα κτήρια πχ παρκα Waterland? ζωολογικο κηπο? Ολες οι μετακινησεις θα ειναι με το δικο μου αυτοκινητο...οποτε δεν μας απασχολει το πως θα μετακινηθουμε.
Απο φαγητο τι προτεινετε ? εστιατορια Βουκουρεστι και αλλου? Ακουσα μια καλη ταβερνα στο Μπρασοφ '' H ταβερνα των κλεφτών'' εχει παει κανεις?
Τοτε σιγουρα να μη μεινετε καθολου στο Βουκουρεστι. Εχει καποια ενδιαφεροντα μουσεια, ωραιο το ιστορικο κεντρο, ισως τα παιδια τα ενδιαφερει το μουσειο με τα παλια σπιτια αλλα απο κει και περα δε εχει κατι αλλο. Αφιερωστε ολες τις μερες στα αλλα μερη. Αν για παραδειγμα την πρωτη μερα ειστε κουρασμενοι απο το ταξιδι μπορειτε να διανυχτερευσετε Βουκουρεστι και αν συνεχησετε την αλλη μερα. Παραπανω δεν αξιζει το Βουκουρεστι.
 

gtok34

Member
Μηνύματα
24
Likes
12
KostasLia Την διάβασα παρα πολυ ωραία και συναρπαστική. Εσεις πηγατε πολύ πανω και κανατε μεγαλη διαδρομη. Εμεις λεμε εκκινηση απο Κομοτηνή Kirtzali Xaskovo Teliko Tarnovo σταση εκει απαραιτητα.....και μετα Ρουσα και Βουκουρεστι. Μετά λέμε μονο για Τρανσυλβανια οχι Maramunes.
Μια διαδρομή που εβγαλα εναι 2 μερες Βουκουρεστι 1 διανυκτερευση Μπρασοβ σταση σε Σιναια για το Pelles και Rasnov και μετα την επομενη επισκεψη στο Mπραν αλλα μονο απ εξω καθως πολοι ειναι αυτοι που λενε δεν αξιζει μετα το Pelles να μπεις μεσα. Μετα απο εκει πανω για Sigishoara δεν ξερω αν θα κανω το εγχειρημα και αν αξιζει να παμε στην κοκκινη λιμνη και στο Φαραγγι που ειπες γιατι ειναι πανε και ελα γυρισμος αρκετες ωρες. 1 Διανυκτερευση πιθανον Sigishoara. Απο εκει Sibiu και εκει σταματαει το μυαλο. Το apuseni park το βλέπω πολυ μακρια λιγο ποιο κοντα την Κλουζ Ναποκα....δεν ξερω εκει εχω μπερδευτει υπαρχει και η Χουνεντοαρα....τι προτεινεις? Ειναι καλη η διαδρομη κατι αλλο?
Κατι που θελω να σε ρωτησω ειναι τα ξενοδοχεια που εβαλες ολα δεν υπαρχουν στο booking πως τα εκλεισες? Και βλεπω οι τιμες ηταν αρκετα φθηνες ήταν οκ σας αρεσαν ολα???


Orfeasaf Βουκουρεστι θελουμε οπωσδηποτε για το παρκο την waterland που θελουν τα παιδια οπωσδηποτε και καποια αξιοθεατα βασικα το παλατι του λαου ....την αψιδα αρα θελουμε 2 μερες νομιζω εκει. Μονο η waterland θα μας φαει μια μερα ολοκληρη....
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!!!!Και χαίρομαι που σου άρεσε η ιστορία..
Λοιπόν πόσες μέρες θα έχετε γενικά??και ποια εποχη θα πατε??
Εγω προτείνω κανα 2 διανυκτερεύσεις σίγουρα Βουκουρέστι. Απο κει ανεβαίνοντας για Μπρασοφ στάση στη Σιναία για να δείτε το παλάτι peles.Διανυκτερευση στο Μπρασοφ. Στο Μπράσοφ έχει πολλά να δεις εκει κοντά . Κάστρο του BRAN, (παρόλο που δεν αξίζει τόσο, σκέψου ότι θα είσαι Ρουμανία και με παιδιά, και θα είναι κρίμα να μην δεις το πιο τουριστικό αξιοθέατο)Kαστρο Rasnof(για παιδιά έχει και ένα θεματικό πάρκο) ,την πόλη που είναι πανέμορφη. Εννοείται προτείνω οπωςδήποτε να μείνετε ένα βράδυ Sigishoara. Η κόκκινη λίμνη και το φαράγγι θα σας βγάλει εκτός διαδρομής οπότε προτείνω να το αφήσεις εξώ.
Απο sighisoara θα πρότεινα ανάλογα τις μέρες σας να επισκεφτείτε και το Sibiu μιας που απέχει μόνο 1.40'. Τα apuseni για την διαδρομή που θες να ακολουθήσεις δεν θα σου τα πρότεινα,είναι λίγο μακρια. Αν πάντως πάς από Μπρασοφ στο Sibiu, μπορείς να κάνεις στάση να δεις το κάστρο του Fagaras, μιας και για μια οικογένεια δεν θα πρότεινα να ακολουθήσει την διαδρομή που κάναμε εμείς για να περάσουμε από τον transfagarassan.
Τα ξενοδοχεία τα έκλεισα από booking και μείναμε αρκετά ικανοποιημένοι από όλα, και βάση της τιμής τους. Σίγουρα θα σου πρότεινα να ψάξεις τον κύριο στο Μπρασοφ..Castelul lezer. Οσο για το Βουκουρέστι και γω πιστεύω 2 μέρες θες σίγουρα..πάντως εύχομαι να σε βοήθησα λίγο, αν μου πεις μέρες και εποχή θα μπορέσουμε να το δουμε λίγο καλύτερα.
 

gtok34

Member
Μηνύματα
24
Likes
12
Σε Ευχαριστω για τις συμβουλες..... Εποχη τωρα αρχες Ιουλη 6 Ιουλιου λεμε. μιας και ποιο μπροστα ειχαμε σχολεια. Μερες τωρα η 5 διανυκτερευσεις η 6 αν αξιζει κατι παραπανω. Στο Βουκουτλρεστι μου ειπανε να παρω το κοκκινο λεωφορειο καθως με τα παιδια δυσκολο το περπατημα......τι λετε? Επισης θελουν οπωσδηποτε να τους παω σε ενα water park .....λογω καλοκαιριου......παρκο το μεγαλο οπωσδηποτε.........Για Χουντεσοαρα τι λες? Και το γνωστο καστρο εκει?
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Σε Ευχαριστω για τις συμβουλες..... Εποχη τωρα αρχες Ιουλη 6 Ιουλιου λεμε. μιας και ποιο μπροστα ειχαμε σχολεια. Μερες τωρα η 5 διανυκτερευσεις η 6 αν αξιζει κατι παραπανω. Στο Βουκουτλρεστι μου ειπανε να παρω το κοκκινο λεωφορειο καθως με τα παιδια δυσκολο το περπατημα......τι λετε? Επισης θελουν οπωσδηποτε να τους παω σε ενα water park .....λογω καλοκαιριου......παρκο το μεγαλο οπωσδηποτε.........Για Χουντεσοαρα τι λες? Και το γνωστο καστρο εκει?
Η Χουντεσοαρα δεν αξίζει για διανυκτερευση κατα την αποψή μου.Σίγουρα το κάστρο corvin είναι όλα τα λεφτά αλλά δυστυχώς σε 5-6 μέρες δεν μπορείς να τα προλάβεις όλα. Εγω στην θέση σου θα άφηνα Sibiu-apuseni-Χουντεσοάρα, Δυτική Ρουμανία δηλ. για την επόμενη φορά.
ένα ενδεικτικό πρόγραμμα θα μπορούσε να είναι το εξης
-2βράδια Βουκουρέστι (waterland, βόλτα στην πόλη)αφού όπως είπες και συ μόνο η waterland θα σου φάει μια μέρα
-Βουκουρέστι-Μπρασοφ. Στάση στη Σιναία για φαγητό και επίσκεψη στο Πέλες. άφιξη απόγευμα Μπρασοφ βόλτα στην πόλη.Διανυκτέρευση στο Μπρασοφ.
- Επίσκεψη στα Κάστρα Bran και Rasnof . Επίσης εκεί κοντά έχει και τις οχυρωμένες εκκλησίες.Διανυκτερευση στο Μπρασοφ.
- Μπρασόφ-Sighisoara. Μέρα για βόλτα στη Σιγκισοάρα. Διανυκτέρευση Sighisoara.
- Αναχώρηση. Σταση για φαγητό κτλ. και επειδή σίγουρα δεν μπορείς να κάνεις Σιγκισοάρα-Κομοτηνή γιατί οι ώρες είναι πολλές και έχετε και μικρά παιδιά. Διανυκτέρευση Βουλγαρία.
-Αναχώρηση Βουλγαρία- Κομοτηνή. και είσαι έτοιμος

Ηδη τα βράδια σου εδώ μανι μάνι είναι 6 και ισως να γίνουν και 7 εάν η πρώτη διανυκτέρευση γίνει σε ενδιάμεσο σταθμό. Το πρόγραμμα αυτό θεωρώ ότι είναι το κατάλληλο. Περιέχει τα βασικά , συμπεριλαμβάνει σχετικά μικρές αποστάσεις αφου έχεις και 2παιδιά να μην είσαι σε ένα τιμόνι όλη μέρα να το ευχαριστηθείται. Αν οι μέρες σου ήταν περισσότερες θα μπορούσες να δεις και άλλα, δυστυχώς όμως δεν μπορούμε όλοι μας να τα δούμε όλα με την πρώτη!!
Είμαι σίγουρη ότι αν θα πάτε θα σας αρεσει αρκετά, και επειδή είναι και σχετικά οικονομικά δεν θα το σκεφτείς να πας ξανα..θα πας!!
 

gtok34

Member
Μηνύματα
24
Likes
12
Ευχαριστώ παρα πολυ οντως ειναι ενα βατο προγραμμα και μαλλον θα το ακολουθήσω οπως το ειπες....Να εισαι καλα σε ευχαριστώ για ολα... Το περιεργο ειναι οτι δεν βρηκα κανενα απο τα ξενοδοχεία που ειπες στην ιστορία στο booking. Μήπως κλεινανε μετα την αναχωρηση σας....χαχα ....αστειευομαι φυσικα.....Εκτος αν δεν γραφτηκαν στην ορθογραφια σωστα...στην ιστορια.
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ευχαριστώ παρα πολυ οντως ειναι ενα βατο προγραμμα και μαλλον θα το ακολουθήσω οπως το ειπες....Να εισαι καλα σε ευχαριστώ για ολα... Το περιεργο ειναι οτι δεν βρηκα κανενα απο τα ξενοδοχεία που ειπες στην ιστορία στο booking. Μήπως κλεινανε μετα την αναχωρηση σας....χαχα ....αστειευομαι φυσικα.....Εκτος αν δεν γραφτηκαν στην ορθογραφια σωστα...στην ιστορια.
Xaxa!!!!_παιζει!!!εδω οταν αποφασισα να παω βενετια παγωσαν τα καναλια!!!οταν επισης αποφασισα να παω μπαλι εγινε τσουναμι!!οταν πηγα ιορδανια ειχαν θεματα με τζιχαντζηστες και οταν εκλεισα για κουβα πεθανε ο φιντελ οποτε παιζει και να κλεισαν!!!και την χρονια που πηγα ταιλανδη εριξαν βομβα σε ενα club και σκοτωθηκε πολυς κοσμος...
Παντως Επειδη ειμαι δουλεια τωρα αυριο το πρωι θα βρω τα links και θα στα στειλω..οκ;;;
 
Last edited:

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Ευχαριστώ παρα πολυ οντως ειναι ενα βατο προγραμμα και μαλλον θα το ακολουθήσω οπως το ειπες....Να εισαι καλα σε ευχαριστώ για ολα... Το περιεργο ειναι οτι δεν βρηκα κανενα απο τα ξενοδοχεία που ειπες στην ιστορία στο booking. Μήπως κλεινανε μετα την αναχωρηση σας....χαχα ....αστειευομαι φυσικα.....Εκτος αν δεν γραφτηκαν στην ορθογραφια σωστα...στην ιστορια.
Επειδη το προγραμμα μοιαζει πολυ με αυτο που εκανα εγω (απο βουκουρεστι και πανω) αν εχεις χρονο διαβασε και τη δικη μου ιστορια. Μπορει να βοηθησει. "Happenigs, τενις και μεσαιωνικα καστρα...στη Ρουμανια"
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.804
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom