Ρουμανία πρωτη φορα ταξιδι οδικως για Ρουμανια

CELIA

Member
Μηνύματα
27
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
ΔΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Ειναι τέλεια,περάσαμε τις πιο χαλαρωτικές ώρες μας εκεί.ειναι κ πολυ οικονομικά διαλέξτε το εισιτήριο που έχει πρόσβαση σε όλα. εμεις είχαμε πάει χειμώνα κ ήταν τέλεια να κολυμπάς σε εσωτερικές κ εξωτερικές πισίνες να αχνίζει το νερό και να πίνεις cocktails απο τον μπάρμαν που τα έφτιαχνε μέσα στην πισίνα.
...σε ποιο από τα δύο είχατε πάει;;;
 

CELIA

Member
Μηνύματα
27
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
ΔΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
To therme είναι κορυφή!Άνοιξε μόλις πέρισυ,συνεχώς επεκτείνεται,υπερσύγχρονες εγκαταστάσεις,διαφορετικές ζώνες για γονείς και παιδιά με απίθανες νεροτσουληθρες και για ενήλικους χωρίς παιδιά πιο ήσυχες ζωνες με πισίνες,σαουνες,τζακουζι κλπ.Το divertiland είναι ελληνική επιχείρηση παρεμπιπτόντως και είναι φάση κλασσικές νεροτσουλήθρες,χαμός από πιτσιρίκια και δυνατή μουσική.Αν θες να πας με παιδιά και στα δύο μια χαρά θα περάσουν,για ζευγάρι therme!!!
....ευχαριστώ πολύ...δεν θα έχουμε παιδιά μαζί οπότε θα προτιμήσουμε μάλλον therme...να υποθέσω πως έχει και lockers για να αφήσεις κάποια πράγματά σου για να είναι ασφαλή...
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
η divertiland είναι ένα κλασικό waterpark καινούριο, καθαρό, πολύ ωραίο για ζεστές καλοκαιρινές μέρες!(αφήνω ασχολίαστο το θέαμα των γυναικείων ρουμάνικων κορμιών αχβαχ!)
 

CELIA

Member
Μηνύματα
27
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
ΔΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
η divertiland είναι ένα κλασικό waterpark καινούριο, καθαρό, πολύ ωραίο για ζεστές καλοκαιρινές μέρες!(αφήνω ασχολίαστο το θέαμα των γυναικείων ρουμάνικων κορμιών αχβαχ!)
....χαχαχα....οι Ελληνίδες είμαστε πολύ καλύτερες θεωρώ...πιο θηλυκές κιόλας...
 

Kostas262

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπερα. Συγνωμη εκ των προτερων αν κανω καποιο λαθος στις πρωτες μου κινησεις μεσα στο forum αλλα λιγο το οτι ειμαι καινουργιος ...λιγο το οτι γραφω απο κινητο. Για αρχη πριν ξεκινησω τις εμπειριες μου κι εγω, θα ηθελα μια συμβουλη απο καποιον εμπειρο σε οδικο ταξιδι στην Ρουμανια μηνα δεκεμβριο. Ευχαριστω.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπερα. Συγνωμη εκ των προτερων αν κανω καποιο λαθος στις πρωτες μου κινησεις μεσα στο forum αλλα λιγο το οτι ειμαι καινουργιος ...λιγο το οτι γραφω απο κινητο. Για αρχη πριν ξεκινησω τις εμπειριες μου κι εγω, θα ηθελα μια συμβουλη απο καποιον εμπειρο σε οδικο ταξιδι στην Ρουμανια μηνα δεκεμβριο. Ευχαριστω.
Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Καταρχήν πρέπει να γίνεις πολύ πιο συγκεκριμένος στην ερώτηση σου: τι είδους συμβουλές ζητάς, ημέρες ταξιδιού, δρομολόγιο, ενδιαφέροντα, άφιξη, αναχώρηση και άλλα πολλά, για να πάρεις απαντήσεις. Επιπλέον, ρίξε μια ματιά σε αυτό το θέμα, αλλά και στα υπόλοιπα για Ρουμανία εδώ: https://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/?prefix_id=31
στις ιστορίες εδώ: https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=31
πάντα για Ρουμανία, αλλά και στα θέματα για οδικά ταξίδια εδώ:
https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδευτές-με-αυτοκίνητο-ΙΧ.93/
Όλο και κάποια απορία θα λυθεί ;)
 

Kostas262

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Καταρχήν πρέπει να γίνεις πολύ πιο συγκεκριμένος στην ερώτηση σου: τι είδους συμβουλές ζητάς, ημέρες ταξιδιού, δρομολόγιο, ενδιαφέροντα, άφιξη, αναχώρηση και άλλα πολλά, για να πάρεις απαντήσεις. Επιπλέον, ρίξε μια ματιά σε αυτό το θέμα, αλλά και στα υπόλοιπα για Ρουμανία εδώ: https://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/?prefix_id=31
στις ιστορίες εδώ: https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=31
πάντα για Ρουμανία, αλλά και στα θέματα για οδικά ταξίδια εδώ:
https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδευτές-με-αυτοκίνητο-ΙΧ.93/
Όλο και κάποια απορία θα λυθεί ;)
Καλησπερα και σε σενα. Εχεις δικιο. Πρεπει να γινω πιο συγκεκριμενος για να παρω μια σαφη απαντηση. Ξεκιναω απο Θεσσαλονικη για Βουκουρεστι στις 16 δεκεμβριου με αυτοκινητο. Μετα απο μια συζητηση που ειχα με καποιο φιλο μου εθεσε ενα ζητημα. Οτι πλεον στην Ρουμανια ειναι υποχρεωτικο για καποια περιοδο-στην οποια μεσα ειναι προφανως και ο δεκεμβριος-να φοραει το αυτοκινητο χιονολαστιχα. Εγω θεωρω οτι δεν εχω προβλημα διοτι το αυτοκινητο μου ειναι 4x4 και ταυτοχρονα θα εχω μαζι μου και αλυσιδες. Θελω λιγες λεπτομερειες πανω σε αυτο το θεμα αν καποιος γνωριζει. Ποσο "υποχρεωτικο" ειναι, ποσο καλα γινεται ελεγχος και ποιες ειναι οι συνεπειες σε περιπτωση που δεν συμορφωθω αν αυτο οντως ισχυει. Εδω θελω να σημειωσω για να μην παρεξηγηθω οτι ειναι δικη μου επιλογη και δεν την συνιστω σε κανεναν. Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.109
Likes
20.333
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπερα και σε σενα. Εχεις δικιο. Πρεπει να γινω πιο συγκεκριμενος για να παρω μια σαφη απαντηση. Ξεκιναω απο Θεσσαλονικη για Βουκουρεστι στις 16 δεκεμβριου με αυτοκινητο. Μετα απο μια συζητηση που ειχα με καποιο φιλο μου εθεσε ενα ζητημα. Οτι πλεον στην Ρουμανια ειναι υποχρεωτικο για καποια περιοδο-στην οποια μεσα ειναι προφανως και ο δεκεμβριος-να φοραει το αυτοκινητο χιονολαστιχα. Εγω θεωρω οτι δεν εχω προβλημα διοτι το αυτοκινητο μου ειναι 4x4 και ταυτοχρονα θα εχω μαζι μου και αλυσιδες. Θελω λιγες λεπτομερειες πανω σε αυτο το θεμα αν καποιος γνωριζει. Ποσο "υποχρεωτικο" ειναι, ποσο καλα γινεται ελεγχος και ποιες ειναι οι συνεπειες σε περιπτωση που δεν συμορφωθω αν αυτο οντως ισχυει. Εδω θελω να σημειωσω για να μην παρεξηγηθω οτι ειναι δικη μου επιλογη και δεν την συνιστω σε κανεναν. Ευχαριστω εκ των προτερων.
Καλημέρα,

Εχθές είδα το μήνυμα σου και σήμερα το πρωί που άφησα το αυτοκίνητο, στην εταιρεία ενοικίασης, έκανα τις σχετικές ερωτήσεις. Η απάντηση είναι, ότι από 1 Νοεμβρίου έως και τον Μάρτιο, σύμφωνα με την Ρουμανική νομοθεσία, όλα τα αυτοκίνητα πρέπει να έχουν χειμερινα ελαστικά, τα οποία φέρουν την σχετική ένδειξη επάνω τους!
Τους ανέφερα ότι το αυτοκίνητο έχει τετρακίνηση και αντιολισθητικες αλυσίδες και μου είπαν ότι δεν έχει σημασία, γιατί αν σε σταματήσει η αστυνομία θα έχεις πρόβλημα!!
Όταν παρέλαβα το αυτοκίνητο, είχα ζητήσει και εγώ αντιολισθητικες αλυσίδες, εκτός από τα χειμερινα ελαστικά, και η εταιρεία μου είπε ότι δεν έχουν!.... Όταν τους ρώτησα τι θα γίνει αν με σταματήσει η αστυνομία, μου είπαν ότι δεν θα έχω πρόβλημα και αν τυχόν έχω, να τους πάρω τηλέφωνο.
Αν χρειαστείς κάτι άλλο είμαι στη διάθεσή σου.
 

Kostas262

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλημέρα,

Εχθές είδα το μήνυμα σου και σήμερα το πρωί που άφησα το αυτοκίνητο, στην εταιρεία ενοικίασης, έκανα τις σχετικές ερωτήσεις. Η απάντηση είναι, ότι από 1 Νοεμβρίου έως και τον Μάρτιο, σύμφωνα με την Ρουμανική νομοθεσία, όλα τα αυτοκίνητα πρέπει να έχουν χειμερινα ελαστικά, τα οποία φέρουν την σχετική ένδειξη επάνω τους!
Τους ανέφερα ότι το αυτοκίνητο έχει τετρακίνηση και αντιολισθητικες αλυσίδες και μου είπαν ότι δεν έχει σημασία, γιατί αν σε σταματήσει η αστυνομία θα έχεις πρόβλημα!!
Όταν παρέλαβα το αυτοκίνητο, είχα ζητήσει και εγώ αντιολισθητικες αλυσίδες, εκτός από τα χειμερινα ελαστικά, και η εταιρεία μου είπε ότι δεν έχουν!.... Όταν τους ρώτησα τι θα γίνει αν με σταματήσει η αστυνομία, μου είπαν ότι δεν θα έχω πρόβλημα και αν τυχόν έχω, να τους πάρω τηλέφωνο.
Αν χρειαστείς κάτι άλλο είμαι στη διάθεσή σου.
Ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να ρωτησεις και να μου απαντησεις. Η απορια μου ειναι η εξης: πρωτον τι θεωρειτε γι αυτους χειμερινο λαστιχο. Το καθαροαιμο χιονολαστιχο ή αυτο που φοραω εγω. Δηλαδη το χειμερινο με ενδειξη M+S ( mud and snow ). Δευτερον αν ισχυει το πρωτο και με σταματησουν ποιες ειναι οι συνεπειες. Ξερω ειναι λεπτομερειες αλλα για μενα ειναι σημαντικο να ξερω.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.109
Likes
20.333
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να ρωτησεις και να μου απαντησεις.
Παρακαλώ! Δεν ήταν κόπος. Άλλωστε είναι πληροφορίες που χρειαζόμουν και εγώ, αλλά και ο σκοπός του forum είναι αυτός :)

Η απορια μου ειναι η εξης: πρωτον τι θεωρειτε γι αυτους χειμερινο λαστιχο. Το καθαροαιμο χιονολαστιχο ή αυτο που φοραω εγω. Δηλαδη το χειμερινο με ενδειξη M+S ( mud and snow ).
Η απάντηση του υπαλλήλου της εταιρείας ενοικίασης ήταν η εξής:
"Τα ελαστικά θα πρέπει να είναι χειμερινά ή τουλάχιστον mud. Το θέμα είναι οτι εδώ στη Ρουμανία οι δρόμοι παγώνουν και οι αλυσίδες δεν έχουν νόημα στον πάγο. Η αλυσίδα βοηθάει στο πάτημα του φρέσκου χιονιού, όχι όμως στον πάγο! Ο νόμος επιβάλει χειμερινά ελαστικά. Οπότε αν το παιδί έχει συμβατικά ελαστικά, ακόμα και με τετρακίνηση, δεν έχει νόημα να έχει αλυσίδες γιατί αν τον σταματήσει η αστυνομία θα έχει πρόβλημα!"

Με συγχωρείς, δεν ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα οτι μου είπε και για την κατηγορία ελαστικών mud!

Όταν παρέλαβα το αυτοκίνητο, έβγαλα φωτογραφία την ένδειξη που έφερε το ελαστικό. Είναι η παρακάτω

Σύμφωνα με αυτά που γνωρίζω, το παραπάνω ελαστικό είναι αυτό που λέμε "παντός καιρού ή 4άρων εποχών" (αν κάνω λάθος διόρθωσε με σε παρακαλώ). Όταν παρέλαβα το αυτοκίνητο, δεν με κάλυψε το γεγονός οτι δεν θα έχω αλυσίδες....αλλά δεν μπορούσα να κάνω κάτι εκείνη τη στιγμή, όταν σου λέει ο άλλος οτι δεν έχουμε αλυσίδες γιατί δεν υπάρχει λόγος....(είμαι μαθημένη να έχω αλυσίδες στο αυτοκίνητο μου)
Εύχομαι να σε βοηθάει η φώτο !

Δευτερον αν ισχυει το πρωτο και με σταματησουν ποιες ειναι οι συνεπειες. Ξερω ειναι λεπτομερειες αλλα για μενα ειναι σημαντικο να ξερω.
Λυπάμαι, αλλά δεν γνωρίζω την απάντηση σε αυτό, γιατί δεν το ρώτησα.
Αν θέλεις όμως κάνε ένα τηλέφωνο στην ελληνική πρεσβεία στo Βουκουρέστι. Ίσως μπορούν να σε βοηθήσουν σε αυτό. Το τηλέφωνο είναι (0040-21) 20941704 και το mail είναι [email protected] (chancery section)
 

xristinastoup

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας!! Κανονίζουμε με τον σύντροφό μου να κάνουμε ταξίδι οδικώς από Αθήνα-Βουκουρέστι με ενδιάμεση στάση στα Σόφια! Σκεπτόμαστε μήπως το κάνουμε σε 4 ημέρες. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε διαδρομές και τι μπορούμε να δούμε σε 4 ημέρες?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.160
Μηνύματα
882.471
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom