Τουρκία πρώτη φορά Κων/λη

marieli25

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Eμείς είχαμε πάει πριν δύο χρόνια στην κωνσταντινούπολη με γκρουπ, γνώμη μου είναι την πρώτη φορά καλό είναι να πας με γκρούπ διότι αν πατε για 4 ημέρες (μεχρί να πάτε θα φύγετε)δεν θα μπορέσετε να δείτε τα κυριότερα αξιοθέατα γιατί θα χάσετε αρκετό χρόνο στις μετακινήσεις και επιπλέον η συγκοινωνία δεν είναι καλή.
Εμείς είχαμε μείνει πλατεία ταξίμ στο - The Peak Hotel -Αρκετα καλό ξενοδοχείο και κεντρικό.
Η αλήθεια είναι ότι εκεί μάλλον θα καταλήξουμε. Για λόγους ασφάλειας και μόνο. Είναι αλλιώς να νοιώθεις ότι ανήκεις κάπου...για ό,τι χρειαστείς!Και δεν χρειάζεται να ανησυχείς για το πώς θα πας...για το πού....κλπ.
Σε ευχαριστώ για την πληροφορία την σχετική με τις συγκοινωνίες. δεν το ήξερα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εφοσον εχεις ηδη καταληξει στην αποφαση να πας με γκρουπ γιατι ρωτας εμας; Για να σου επιβεβαιωσουμε τη λαθος αποφαση σου;
Θεωρω οτι κανεις μεγαλο λαθος να πας με γκρουπ.
Δεν υπαρχουν αντικειμενικοι λογοι ασφαλειας στην Κωνσταντινουπολη αν εισαι μονη σου.
Οσες φορες ετυχα να ειμαι σε γκρουπ καποιος παντα επεσε θυμα εμπειρου πορτοφολα: Με την ιδεα οτι ειναι κανεις ασφαλης επειδη ανηκει στη μαζα των προβατων του γκρουπ, χαλαρωνει και δινει την ευκαιρια στον κλεφτη να κανει τη δουλεια του.
Λογοι πνευματικης οκνηριας υπαρχουν και οδηγουν στη λυση του γκρουπ, εφοσον δεν εισαι μεγαλης ηλικιας και χωρις γνωσεις ξενης γλωσσας: βαριεται καποιος να διαβασει σχετικα με τον προορισμο, να καταγραψει τι του αρεσει να κανει και να δει και να ψαξει να βρει πως θα το κανει και προτιμα να παρει ενα πακετακι ετοιμο και οτι του φορτωσουν: συνηθως μαγαζια με δερματινα απο οπου θα παιρνει προμηθειες το πρακτορειο.
Και για οτι χρειαστεις υπαρχει και η ρεσεψιον του ξενοδοχειου η οποια δεν εχει προβλημα να σου κλεισει εστιατορια η κλαμπ και να σε ενημερωσει για την περιοχη που βρισκεσαι. Για την κακια την ωρα υπαρχει και το ελληνικο προξενειο.
Και αναρωτιεμαι μεσα σε 4 ημερες δε μπορεις να πας μια Αγια Σοφια, ενα Μπλε Τζαμι, μια υπογεια κινστερνα, ενα Τοπ Καπι και μια σκεπαστη αγορα που ολα αυτα ειναι ενα γυρω; Και μια επομενη ημερα τη Μονη της Χωρας η οποια απο οπου και να μενεις ουτως η αλλως ειναι μακρια;
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Marieli σέβομαι την απόφασή σου, άλλωστε καθένας επιλέγει ότι επιθυμεί, αλλά δεν μπορώ να μη συμφωνήσω με την ΕΡΣΗ ότι θα μπορούσες κάλλιστα να ταξιδέψεις και μόνη!
Για ξανασκέψου το! Εδώ υπάρχουν γυναίκες μόνες που ταξιδεύουν σε αραβικά κράτη, εσείς δε θα τα καταφέρετε στην Κωνσταντινούπολη που όλοι μιλάνε ελληνικά; Τολμήστε το!!!:clap:
 

marieli25

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
ΕΡΣΗ και Ηλέκτρα, πραγματικά με ξεσηκώνετε πολύ!!! Θα μεταφέρω όσα μου είπατε εσείς αλλά και οι υπόλοιποι στην παρέα μου. (Δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα τίποτα...σας λέω προς τα που κλίνουμε οι πιο πολλοί. Ένας από την παρέα με ξεσήκωσε. έχει την ίδια άποψη με εσάς. απλά είμαι λίγο διστακτική.) Θα το σκεφτούμε πολύ καλά! Σας ευχαριστώ!!Καλά έκανα και μπήκα στο φόρουμ αυτό
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Μισό...
Από που ξεκινάνε,
πόσα άτομα πάνε,
οδηγάνε δεν οδηγάνε,
τι λεφτά θέλουνε να φάνε.

Όλα μετράνε


Από Θεσσαλονίκη πάντως ο πιο οικονομικός τρόπος να πάς Κωνσταντινούπολη για δύο άτομα είναι με εκδρομικό (το πρόγραμμα δεν σε υποχρεώνει κανείς να το ακολουθήσεις).
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Να ρωτήσω κάτι απλό για να ξεπεράσεις τις,φυσιολογικότατες,φοβίες σου.

Λονδίνο θα πήγαινες μόνη σου;
Αν ναι,η Πόλη είναι μακράν ασφαλέστερη.
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Σωστό. Λόγω τετραημέρου Αποκρεών, ίσως τα εισιτήρια που θα βρεις μόνη σου να είναι ακριβά. Είναι και σύντομο το διάστημα που μεσολαβεί ως την αναχώρησή σας. Σε αυτήν την περίπτωση κοίταξε τις τιμές κάποιων πρακτορείων και αν είναι οικονομικότερες κλείσε ένα πακέτο. Το πρόγραμμα δεν είναι απαραίτητο να το ακολουθήσεις. Αξιοποίησε ενδεχομένως τα μέρη του προγράμματος που υπάρχει ξεναγός. Αρκεί να είναι καλός και να έχει γνώσεις. Αν και σίγουρα μπορείς να βρεις όσες πληροφορίες θέλεις κι από μόνη σου...
 

marieli25

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Μισό...
Από που ξεκινάνε,
πόσα άτομα πάνε,
οδηγάνε δεν οδηγάνε,
τι λεφτά θέλουνε να φάνε.

Όλα μετράνε


Από Θεσσαλονίκη πάντως ο πιο οικονομικός τρόπος να πάς Κωνσταντινούπολη για δύο άτομα είναι με εκδρομικό (το πρόγραμμα δεν σε υποχρεώνει κανείς να το ακολουθήσεις).
Ξεκινάμε από Πάτρα. Τα μεταφορικά δικά μας μέχρι το ελ. βενιζέλο.
είμαστε 4.
οδηγάμε και οι 4. (είναι καλή ιδέα το να νοικιάσει κάποιος αμάξι εκεί;; Θα αξιοποιηθεί επαρκώς;)
Κοίτα να δεις...τα πακέτα που έχουμε βρει είναι όλα γύρω στα 600. Απλά με πρόχειρους υπολογισμούς που κάναμε, τα 250 ? περίπου από αυτά πάνε στο πρακτορείο. Και αυτό είναι που μας προβληματίζει...
 

marieli25

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Να ρωτήσω κάτι απλό για να ξεπεράσεις τις,φυσιολογικότατες,φοβίες σου.

Λονδίνο θα πήγαινες μόνη σου;
Αν ναι,η Πόλη είναι μακράν ασφαλέστερη.
Μάλιστα! Δεν τα είχα έτσι στο μυαλό μου...σε ευχαριστώ :p
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
τα πακέτα που έχουμε βρει είναι όλα γύρω στα 600
600 είναι πολλά κατά τη γνώμη μου!
Το εισιτήριο βγαίνει γύρω στα 200-250 από Αθήνα. Και σε ακριβό ξενοδοχείο να μείνετε πάλι τα 600 δε νομίζω να τα φτάσετε μόνοι σας.
Όσο για το αυτοκίνητο, η δική μου εμπειρία από τους δρόμους της Κων/πολης είναι μάλλον άσχημη! Δε θα σύστηνα σε καμία περίπτωση να νοικιάσετε, αν είναι να κινηθείτε μόνο μέσα στην πόλη. Θυμάμαι ότι οδηγούσαν σαν τρελοί και παραβίαζαν πολύ συχνά τα σήματα και τα φανάρια. Μακάρι έκτοτε να έχουν βελτιωθεί...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Και αναρωτιεμαι μεσα σε 4 ημερες δε μπορεις να πας μια Αγια Σοφια, ενα Μπλε Τζαμι, μια υπογεια κινστερνα, ενα Τοπ Καπι και μια σκεπαστη αγορα που ολα αυτα ειναι ενα γυρω; Και μια επομενη ημερα τη Μονη της Χωρας η οποια απο οπου και να μενεις ουτως η αλλως ειναι μακρια;
Ερση θεωρείς οτι ολα αυτα που προτείνεις μπορει καποιος να τα δει σε μια μερα ?????
Αυτο καταλαβαίνω έτσι όπως το γράφεις !!!

Η μονη της χώρας πόσο μακρυά είναι ?
 
Last edited by a moderator:

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Πολλά τα λεφτά άν σκεφτείς από Θεσσλονίκη οδικώς δυο διανυκτερεύσεις γύρω στο 100στάρι. Αυτοκίνητο για να πάς μέχρι την Πόλη, εκεί για μένα άχρηστο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.137
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom