Ινδία πρώτη φορά στη μαγευτική Ινδία

Μηνύματα
21
Likes
116
Επόμενο Ταξίδι
ισλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
ισλανδια- γροιλανδια
μια χαρα μπορειτε και μονοι σας. Εξαρταται πού θα κινηθείτε. όχι κι η πιο καλη εποχη για Ινδια
Σ' ευχαριστώ πολύ 🙏🙏 Δυστυχώς δεν έχουμε άλλη επιλογή όσο αφορά την επιλογή εποχής. Θα κινηθούμε στο Χρυσό τρίγωνο και Βαρανασι. Έχω διαβάσει από άλλους ταξιδιώτες ότι χάνεσαι λίγο στις πόλεις, ειδικά στο Δελχί και στα παζάρια τους, για αυτό και η ερώτηση μου. Με την απάντηση σου όμως είμαι πιο σίγουρη τώρα. Δεν μου είναι άγνωστες οι ασιατικές χώρες, αλλά όπως και να το κάνουμε η κάθε μία είναι και διαφορετική. Και πάλι σε ευχαριστώ!!
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Σ' ευχαριστώ πολύ 🙏🙏 Δυστυχώς δεν έχουμε άλλη επιλογή όσο αφορά την επιλογή εποχής. Θα κινηθούμε στο Χρυσό τρίγωνο και Βαρανασι. Έχω διαβάσει από άλλους ταξιδιώτες ότι χάνεσαι λίγο στις πόλεις, ειδικά στο Δελχί και στα παζάρια τους, για αυτό και η ερώτηση μου. Με την απάντηση σου όμως είμαι πιο σίγουρη τώρα. Δεν μου είναι άγνωστες οι ασιατικές χώρες, αλλά όπως και να το κάνουμε η κάθε μία είναι και διαφορετική. Και πάλι σε ευχαριστώ!!
Να πάρετε ινδική sim, ώστε να έχετε τις πληροφορίες του google maps. Στο Δελχί ήταν ακριβεστατο ακόμα και στα δρομολόγια των λεωφορείων.
 

paskalis

Member
Μηνύματα
87
Likes
233
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Γεια σας, τον Γενάρη επισκέφθηκα την Ινδία. Οι μετακινήσεις εντός πόλεων με ταξί η τουκ τουκ. Τα βρίσκεις πάντοτε, τους λες προορισμό, παζαρευεις ελαφρώς και σε πάνε. Εύκολα, απλά, οικονομικά. Μην αγχωνεσαι χωρίς να υπάρχει λογος. Δεν χρειάζεσαι ούτε οδηγο, ουτε ξεναγό. Αυτοί, εκτός από τις υψηλές τιμές τους, σε οδηγούν πιεστικά και σε μαγαζιά με εξωφρενικές τιμές. Στο Βαρανάσι μη χάσετε την τελετή Ααρτι που γίνεται στο κεντρικό γκατ καθημερινά στις 5 το πρωί και στις έξι το απόγευμα. Είναι μια υπαίθρια τελετή από ιερείς που προετοιμάζουν την ψυχή για τον άλλο κόσμο. Μαγικές στιγμές!
 
Μηνύματα
21
Likes
116
Επόμενο Ταξίδι
ισλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
ισλανδια- γροιλανδια
Να πάρετε ινδική sim, ώστε να έχετε τις πληροφορίες του google maps. Στο Δελχί ήταν ακριβεστατο ακόμα και στα δρομολόγια των λεωφορείων.
Ευχαριστώ πολύ!!! Σίγουρα θα πάρουμε κάρτα ινδική, ευχαριστώ που το επισημανες.🙏🙏

Γεια σας, τον Γενάρη επισκέφθηκα την Ινδία. Οι μετακινήσεις εντός πόλεων με ταξί η τουκ τουκ. Τα βρίσκεις πάντοτε, τους λες προορισμό, παζαρευεις ελαφρώς και σε πάνε. Εύκολα, απλά, οικονομικά. Μην αγχωνεσαι χωρίς να υπάρχει λογος. Δεν χρειάζεσαι ούτε οδηγο, ουτε ξεναγό. Αυτοί, εκτός από τις υψηλές τιμές τους, σε οδηγούν πιεστικά και σε μαγαζιά με εξωφρενικές τιμές. Στο Βαρανάσι μη χάσετε την τελετή Ααρτι που γίνεται στο κεντρικό γκατ καθημερινά στις 5 το πρωί και στις έξι το απόγευμα. Είναι μια υπαίθρια τελετή από ιερείς που προετοιμάζουν την ψυχή για τον άλλο κόσμο. Μαγικές στιγμές!
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες! Ανεκτίμητη η βοήθεια που μου δίνετε!!!!🙏🙏🙏.
 
Μηνύματα
21
Likes
116
Επόμενο Ταξίδι
ισλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
ισλανδια- γροιλανδια
Καλησπέρα και πάλι ταξιδιώτες! Να ρωτήσω κάποιος μήπως του έχει τύχει κάτι τέτοιο, να με βοηθήσει???
Κάνουμε αίτηση για βίζα, δυο άτομα στο σάιτ της κυβέρνησης της Ινδίας και πληρώσαμε για τις υπηρεσίες που μας παρείχαν δέκα ευρώ.. Την επόμενη μέρα έρχεται η έγκριση. Δυο μέρες μετά στον φίλο μου έρχεται ένα μέιλ που έλεγε, μπες στον σύνδεσμο και εκτύπωσε την βίζα σου.
Σε μένα έρχεται ένα άλλο μειλ, από άλλη διεύθυνση που έλεγε πλήρωσε 99δολαρια Αμερικής για να πάρεις την βίζα.
Έχει κανείς κάποια γνώση για το τι συμβαίνει? Δεν έχω κάνει τίποτε μεχρι τώρα.
Ευχαριστώ πολύ για οποία πληροφορία.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
8.003
Καλησπέρα και πάλι ταξιδιώτες! Να ρωτήσω κάποιος μήπως του έχει τύχει κάτι τέτοιο, να με βοηθήσει???
Κάνουμε αίτηση για βίζα, δυο άτομα στο σάιτ της κυβέρνησης της Ινδίας και πληρώσαμε για τις υπηρεσίες που μας παρείχαν δέκα ευρώ.. Την επόμενη μέρα έρχεται η έγκριση. Δυο μέρες μετά στον φίλο μου έρχεται ένα μέιλ που έλεγε, μπες στον σύνδεσμο και εκτύπωσε την βίζα σου.
Σε μένα έρχεται ένα άλλο μειλ, από άλλη διεύθυνση που έλεγε πλήρωσε 99δολαρια Αμερικής για να πάρεις την βίζα.
Έχει κανείς κάποια γνώση για το τι συμβαίνει? Δεν έχω κάνει τίποτε μεχρι τώρα.
Ευχαριστώ πολύ για οποία πληροφορία.

Εχετε ιδια εθνικοτητα με τον φιλο σου?
 

paskalis

Member
Μηνύματα
87
Likes
233
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Δεν έρχεται η βίζα στο μέιλ σου, αλλά η έγκριση της βίζας την οποία πρέπει να εκτυπώσεις και να την δώσεις στο γραφείο έγκρισης βίζας του αεροδρομίου για να μπει στο διαβατήριο η σφραγίδα της βίζας. Μάλλον ο φίλος το έκανε μέσω άλλου site και όχι του επίσημου της Ινδίας.
 
Μηνύματα
21
Likes
116
Επόμενο Ταξίδι
ισλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
ισλανδια- γροιλανδια
Εχετε ιδια εθνικοτητα με τον φιλο σου?
Ναι. Είμαστε και οι δύο Έλληνες πολίτες.

Δεν έρχεται η βίζα στο μέιλ σου, αλλά η έγκριση της βίζας την οποία πρέπει να εκτυπώσεις και να την δώσεις στο γραφείο έγκρισης βίζας του αεροδρομίου για να μπει στο διαβατήριο η σφραγίδα της βίζας. Μάλλον ο φίλος το έκανε μέσω άλλου site και όχι του επίσημου της Ινδίας.
Από το indian- [email protected] ήρθε το μέιλ στον φίλο μου, μαζί με το χαρτί της βίζας ( ένα χαρτί με την φωτογραφία και τα στοιχεία του και ένα μπαρκοουντ, )το οποίο του ζήτησαν να το εκτυπώσει και να το κρατά στο αεροδρόμιο. Σε μένα ζήτησαν να μπω στο visasindia.org και να κάνω την διαδικασία της πληρωμής.
Δεν ξέρω πραγματικά ποιο είναι το σωστό και γιατί αυτή η διαφορά. Επίσης από τις ιστορίες που διαβάζω από ταξιδευτές, ούτε δέκα, ούτε ενενήντα ευρώ έχει η βίζα.
Καμία άλλη ιδέα του τι συμβαίνει?
 

erodios

Member
Μηνύματα
100
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν ξέρω πραγματικά ποιο είναι το σωστό και γιατί αυτή η διαφορά. Επίσης από τις ιστορίες που διαβάζω από ταξιδευτές, ούτε δέκα, ούτε ενενήντα ευρώ έχει η βίζα.
Καμία άλλη ιδέα του τι συμβαίνει?
Εάν κανείς από εμάς δεν έχει κάποια σίγουρη απάντηση, μήπως πρέπει τη Δευτέρα να επικοινωνήσεις με την Πρεσβεία της Ινδίας;
 

paskalis

Member
Μηνύματα
87
Likes
233
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
India Visa Online
Το κόστος της βίζας είναι 25 δολλάρια και παραπάνω είναι το επίσημο site για τη βίζα της Ινδίας.
 
Μηνύματα
21
Likes
116
Επόμενο Ταξίδι
ισλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
ισλανδια- γροιλανδια
India Visa Online
Το κόστος της βίζας είναι 25 δολλάρια και παραπάνω είναι το επίσημο site για τη βίζα της Ινδίας.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τουλάχιστον ξέρω σίγουρα το επίσημο σάιτ έτσι. Θα πάρω και ένα τηλέφωνο στην πρεσβεία καλού κακού και όταν γυρίσω θα σας γράψω αν είχα κάποιο θέμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.552
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom