Βέλγιο ταξίδι βρυξέλλες-προτάσεις?

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
Ααα τοτε οκ!!συμβουλγ βρες κατι αλλο!!!
Οι βελγοι τι φταινε μωρε με τις ωραιες σοκολατες τους....
Καλα να περασεις,ωραιο το βελγιο,νορμαλ βρυξελλες.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ααα τοτε οκ!!συμβουλγ βρες κατι αλλο!!!
Οι βελγοι τι φταινε μωρε με τις ωραιες σοκολατες τους....
Καλα να περασεις,ωραιο το βελγιο,νορμαλ βρυξελλες.
Φταίνε γιατί από τη χαζομάρα τους ακυρώθηκε το προηγούμενο ξενοδοχείο που έκλεισα και έμεινα να τρέχω τελευταία στιγμή...Ευχαριστώ!Και για τη βοήθεια και για τις ευχές
 

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
Καλες διακοπες!!!Φαε βαφλες σοκολατες...Να περασεις υπεροχα.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ευχαριστώ όσους απάντησαν τις επόμενες ημέρες, τελικά ακύρωσα το ξενοδοχείο της αμφιλεγόμενης περιοχής και έκλεισα ένα κοντά σε grand place.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Πέρασα εξαιρετικά, γιατί ο καιρός ήταν υπέροχος και η πόλη στα γιορτινά της. :) Παρατήρησα αρκετές αλλαγές, κάθε χρόνο αλλάζει προς το καλύτερο η πρωτεύουσα και γίνεται πιο melting pot από ποτέ. Το πρόβλημα είναι ότι οι Βέλγοι εξακολουθούν να νιώθουν ξένοι προς τους οργανισμούς ΕΕ που φιλοξενούν, και να μη νιώθουν καθόλου πρωτεύουσα της Ευρώπης. (έχουν και δίκαιο και άδικο).
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.447
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πέρασα εξαιρετικά, γιατί ο καιρός ήταν υπέροχος και η πόλη στα γιορτινά της. :) Παρατήρησα αρκετές αλλαγές, κάθε χρόνο αλλάζει προς το καλύτερο η πρωτεύουσα και γίνεται πιο melting pot από ποτέ. Το πρόβλημα είναι ότι οι Βέλγοι εξακολουθούν να νιώθουν ξένοι προς τους οργανισμούς ΕΕ που φιλοξενούν, και να μη νιώθουν καθόλου πρωτεύουσα της Ευρώπης. (έχουν και δίκαιο και άδικο).
Από ό,τι έχω ακούσει και οι εργαζόμενοι στην ΕΕ ζουν, συνειδητά, εντελώς αποκομμένοι από τη ζωή του Βελγίου. Δεν έρχονται σε επαφή με τους Βέλγους, δεν βγαίνουν στα ίδια μέρη. Δεν νομίζω ότι αυτή η νοοτροπία βοηθάει.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Από ό,τι έχω ακούσει και οι εργαζόμενοι στην ΕΕ ζουν, συνειδητά, εντελώς αποκομμένοι από τη ζωή του Βελγίου. Δεν έρχονται σε επαφή με τους Βέλγους, δεν βγαίνουν στα ίδια μέρη. Δεν νομίζω ότι αυτή η νοοτροπία βοηθάει.
Ακριβώς όπως τα λες. Σίγουρα δε βοηθάει και σίγουρα συμβαίνει και αλλού (βλ. Νέα Υόρκη και ΟΗΕ, απλώς εκεί μιλάμε για άλλα μεγέθη και χάνεται η αίσθηση αυτή). Τα παράπονα που άκουσα εγώ είναι ότι οι "ευρωπαίοι" δε συμβάλλουν στις δομές της πόλης (εφόσον δεν πληρώνουν φόρους) ενώ τις χρησιμοποιούν, δεν επιδιώκουν να συναναστραφούν με Βέλγους και - κυρίως- με τους υψηλότατους μισθούς τους συντελούν στο gentrification πολλών περιοχών, καθιστώντας τα ενοίκια μαγαζιών, διαμερισμάτων κοκ απλησίαστα για τους Βέλγους.
Φυσικά συντελούν επίσης στον πλουτισμό της πόλης, αλλά τα κέρδη τα γεύονται οι ήδη κατέχοντες (= κατέχοντες αρκετά για να νοικιάζουν διαμερίσματα, να αγοράζουν μαγαζιά εστίασης, να δημιουργούν ξενοδοχεία κοκ) και όχι το σύνολο της πόλης.

Ξαναλέω, και δίκαιο και άδικο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.968
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom