Ηνωμένο Βασίλειο ταξίδι στο λονδινο

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ποτέ, και σε κανένα προορισμό, χωρίς ένα καλό οδηγό στην τσάντα... Το φόρουμ συμπληρώνει, αλλά δεν υποκαθιστά τους οδηγούς.
Να σου πω την αληθεια δεν συνηθιζω να κουβαλαω ουτε οδηγους, ουτε σημειωσεις απο το φορουμ. Κανω λιγο χυμα ταξιδια (το ιδιο αλλωστε κανω και στους υπολοιπους τομεις της ζωης μου).
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
για να μπω κι εγώ λίγο. τα θέματα με τις travelcards δεν τα έχω. θα σου πω όμως για μετακινήσεις. το 25 πάρτο αλλά μέχρι Stratford (ζώνη 3). Μετά tube/ overground (βλ. Camden- Hampstead Heath- Kew κλπ)/ DLR (βλ. Docklands- Greenwich κλπ). Tο roundabout πάνω από τον Α12 στο ύψος του Bow για να περάσεις απέναντι στον Α11, είναι σκέτη απογοήτευση. θα τρως κανά εικοσάλεπτο τη μέρα μόνο εκεί.
Τωρα κοιτουσα κατι φωτογραφιες στο g map και εδειχνε να γινεται ενας ψιλο χαμος!
Αλλα εχει και μια γεφυρα.Φανταζομαι η γραμμη του λεωφορειου θα παιρναει απο κατω.
Ευχαριστω για την ενημερωση!
 
Last edited by a moderator:

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
7 Οκτώβρη γύρισα απο Λονδίνο και σήμερα ξανάκλεισα εισιτήρια για χριστούγεννα...
Από καιρό τέλη Δεκέμβρη ξέρει κανείς; Από εμπειρία... Π
 

sgatz

Member
Μηνύματα
33
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Aπό καιρό pavlos1985 πάρα πολύ κρύο και πιθανόν και χιονάκι!Και άπειροι ασιάτες και ασιάτισσες έτοιμες να κάνουν γιούργια στα μαγαζιά της oxford...Μάλλον αυτός ο πανικός ίσως σου χαλάσει τη διάθεση και όχι ο καιρός.
ΥΓ και γω αν και θα είμαι εκεί σε 8 μέρες δεν άντεξα στο πειρασμό του -30% της aegean και τσίμπησα ένα τριημεράκι το μάρτη!
 

sgatz

Member
Μηνύματα
33
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Από καιρό σκεφτόμουν πως μπορώ να προσφέρω κάτι κι εγώ στο αγαπημένο μου φόρουμ...

Οπότε σκέφτηκα να σας βοηθήσω σε πρώτη φάση με ένα οδηγό για το Λονδίνο παρέα όχι με βιβλία και ταξιδιωτικούς οδηγούς αλλά με το αγαπημένο σας smartphone!!:D

Σε πρώτη φάση θα καλύψω το θέμα Λονδίνο με smartphone πρώτα με το λογισμικό android και στη συνέχεια θα προσθέσω σε δεύτερη φάση και iphone
-------------------------------------------------------------------------
LONDON TRANSPORT PRO Kόστος 1,89€

Εφόσον έχετε data plan από κάποια αγγλική εταιρία αυτό είναι μια πολύ καλή λύση για τις μετακινήσεις σας στο Λονδίνο.Πληροφορίες σε πραγματικό χρόνο για tube και bus...Aν πάλι πάτε με περιαγωγή εκεί αυτό ξεχάστε το γιατί θα σας κοστίσει περισσότερο από το ξενοδοχείο σας:haha: μιας και σε κανένα σημείο του δε δουλεύει offline
-------------------------------------------------------------------------

London Underground Κόστος FREE WITH ADS


Oσοι λοιπόν δεν έχετε data plan και θέλετε offline χάρτη για τις μετακινήσεις σας εδώ είστε:clap:
Το απόλυτο εργαλείο για να μην χαθείτε ποτέ!Του γράφετε την αφετηρία σας και τον προορισμό σας και σας προτείνει την καλύτερη διαδρομή και με λεπτομέρειες.Χρεώνει data μόνο αν ζητήσετε live data για την κατάσταση εκείνη την στιγμή στο tube
Eδώ για παράδειγμα του ζητώ από το oxford circus να μου πει χρόνους άφιξης προς το υπόλοιπο tube,απλά κορυφαίο:D
alh6_ggpht_com_pUxYdvWb562MnXJXjF3GPbVYfToF4nJ02MMahHVpv40nqvvJnbCbb0InRaiFQLXD_jk_.jpg

-------------------------------------------------------------------------

Budget London Κόστος FREE

alh4_ggpht_com_Psv9scElVUbP9RI_SLE1oiy7OYYGQySuK5ArEC3HULD0lOHOEaBgbBQxS0IpNO52e2G__h230_.jpg
alh4_ggpht_com_5bhVInvCbm8G2GZp4kaEkYvHJgPSJSHlVrVQH93Y08OgEhHKuPAza9kgWlqKz1M5fA_h230_.jpg


Τα λέει όλα ο τίτλος του...Οικονομικές προτάσεις για να δείτε το Λονδίνο χωρίς να ξοδευτείτε:haha:
Ολες οι πληροφορίες είναι offline εκτός αν πατήσετε το πλήκτρο map οπότε η εφαρμογή θα τρέξει το google map με τις όποιες συνέπειες για την τσέπη σας:rolleyes:

-------------------------------------------------------------------------

London Travel Κόστος FREE

alh5_ggpht_com_KTcskYuA7LWbYjLA0vSmPRuKQSRau6cF1uV1mY6hXrQr9zwHax_4aoBgQu9sbgsHMQ_h230_.png

Nα γράψω καλύτερα τι δεν κάνει?:haha:Γιατί κυριολεκτικά κάνει τα πάντα...Οπως
Tube, DLR, Overground, Bus, River, National Rail, BAA Flights & Tram Departures
Features of this app:
> Fetch Live Departure timings from TFL(Tube, DLR, Bus, River Services), National Rail & Overground and BAA
> Fetch scheduled TramLink Departures from TFL
> Bookmark frequent stations
> Use very little memory
> Service updates
> TFL Journey Planner
> Live Roadside Message Signs
> Live Traffic Disruptions
> Live Traffic Camera Images
> Live Barclay's Cycle Hire Availability
> Source London Charge Points
> Nearest Oyster Shop Locations
> Nearest Transport Stops and Departures
> London Travel Network Maps

Σημείωση όλα αυτά επίσης απαιτούν data plan...Είναι πληροφορίες σε πραγματικό χρόνο απολύτως απαραίτητες...οπότε

tip1 αγοράστε μια giffgaff κάρτα των 10 λιρών με απεριόριστο ίντερνετ(σε λογικά πλαίσια,μην πιάσετε και streaming θα σας το κόψουν:D) Eγώ πήρα αυτόαυτό και θα σας πω στις 30/10 αν με κάλυψε

tip2 Κατεβάστε την εφαρμογή και ας μην χρησιμοποιήσετε τις live υπηρεσίες της...Κάντε όμως αυτό,πατήστε στο tools πάνω δεξιά και μετά travel maps και θα έχετε offline χάρτες για τα πάντα στο κινητό σας(tube,tram DLR κλπ)

-------------------------------------------------------------------------

London Bus Traveller Κόστος FREE

To απόλυτο και το πιο εύκολο εργαλείο για να πάτε παντού στην πόλη με bus,απλά πατάτε μία την αφετηρία σας (ή αφήνετε το gps να το κάνει για λογαριασμό σας) και ξαναπατάτε άλλη μια φορά στο χάρτη για να δώσετε τον τελικό προορισμό σας...
Τότε αυτό θα σας εμφανίσει διαδρομή στο χάρτη,λεπτομέρειες διαδρομής και ώρα άφιξης στη συγκεκριμένη στάση του bus...Οπως έγραψα πιο πάνω όλα αυτά δουλεύουν δυστυχώς με data plan οπότε μην τα χρησιμοποιήσετε αν είστε σε περιαγωγή!Αγοράστε από εκεί μια giffgaff ή μια pay as you go κάρτα με απεριοριστο internet:D
alh4_ggpht_com_ey1WOtrdg5v63Qup4VlnYR7fnwTAv9LhkNtfdE12Y2KeGv_yIbJLSq5jfnQ0NuTvsOw__.jpg


-------------------------------------------------------------------------

London: DK Top 10 Κόστος 3,59€

Επειδή σας βλέπω όλους παραδοσιακούς με τον ταξιδιωτικό οδηγό ανά χείρας είπα να σας βοηθήσω...Πάρτε τον λοιπόν σε online μορφή
alh5_ggpht_com_2Hp1uNMMrrEIhz_hZiDk2Fn_ZpnMkvoRTz42hCGnxBcJApAoIwV41Cv_Y7THw4n3UOs_h230_.jpg
alh6_ggpht_com_Vg23rjHrYH14nKleG3H5ucCtN65ozNynRbUQrtWAY4ZYyhYzWvJBKHjLU0ZQceft_PeY_h230_.jpg

Τεράστιο + στο πρόγραμμα είναι ότι τα πάντα δουλεύουν offline!!!!
Oπότε μήπως είναι πιο βολικό?

-------------------------------------------------------------------------

London City Guide TripAdvisor Κόστος FREE

Είναι απολύτως απαραίτητη εφαρμογή του γνωστού πιστεύω σε όλους μας tripadvisor με πολλές προτάσεις,πληροφορίες και κριτικές για κάθε τι στο Λονδίνο...
alh5_ggpht_com_iwbE2oPZqa5W9BJ05215mc6BLeGI4PizaFFF_R8Ncye8l0mCuPf6AuqG0TmTV_j_5HDH_h230_.jpg
alh5_ggpht_com_BttL9ETs9g9GeDYWPpK1GLLfRP9AmtKDREquNiBdRf9YDcA4Ldl4U8_7uAMq7PCiLQc_h230_.jpg


Μεγάλη σε μέγεθος εφαρμογή αλλά πλήρως λειτουργική offline...
Τip όταν βρεθείτε σε wifi πατήστε το update να κατεβάσει νέα δεδομένα και νέες κριτικές:D

-------------------------------------------------------------------------

London Travel Guide by Triposo Κόστος FREE

Αλλη μία εφαρμογή-ταξιδιωτικός οδηγός offline σχεδόν όλος με πολλές πληροφορίες για το Λονδίνο...Τον βάζω στη λίστα γιατί πιστεύω ότι κάποιοι μπορεί να τον προτιμήσουν,εμείς προτάσεις κάνουμε...



-------------------------------------------------------------------------

Greater London A-Z Kόστος 6,30€

Πλήρης και offline χάρτης του συνόλου της πόλης του Λονδίνου με gps tracking και αναζήτηση Α-Ζ οδού...




Αξίζει τα λεφτουδάκια της μέχρι πένα γιατί έχεις στα χέρια σου όλο το Λονδίνο και με το gps ξέρεις που βρίσκεσαι ανά πάσα στιγμή...και χωρίς data...Απαραίτητο σε όσους θέλουν να χαθούν στα στενά:D

--------------------------------------------------------------------------

Journey Pro Κόστος FREE

Αλλη μία εφαρμογή με live πληροφορίες και δεδομένα για όλα τα μέσα μεταφοράς του Λονδίνου...
Προσοχή και εδώ γιατί δεν δουλεύει καθόλου offline

alh4_ggpht_com_moManwdNHhabBhIxRpE2VzX4BK8JWNFGRY57wFX3OYJZhj8H3ubkBHMOYj8H_XqN6Uqy_h230_.jpg


Στην αρχή μπορεί να δυσκολευτείτε στο χειρισμό του αλλά θα δείτε ότι είναι παιχνιδάκι,ειδικά η επιλογή προορισμού στο χάρτη!

-------------------------------------------------------------------------

Oλες οι εφαρμογές είναι προτάσεις και δοκιμάστε να τις δουλέψετε λίγο offline... Μεγάλη προσοχή στις εφαρμογές που δεν δουλεύουν offline...Μπορεί να χρεωθείτε τρελά όταν είστε σε περιαγωγή!!Πάρτε μια O2 ή μια giffgaff ή όποια Pay as you go με απεριόριστο mobile internet(όχι όπως εδώ) και κάντε την δουλειά σας...

Το άρθρο θα συμπληρωθεί και με εφαρμογές για iphone και για άλλους προορισμούς
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Aπό καιρό pavlos1985 πάρα πολύ κρύο και πιθανόν και χιονάκι!Και άπειροι ασιάτες και ασιάτισσες έτοιμες να κάνουν γιούργια στα μαγαζιά της oxford...Μάλλον αυτός ο πανικός ίσως σου χαλάσει τη διάθεση και όχι ο καιρός.
ΥΓ και γω αν και θα είμαι εκεί σε 8 μέρες δεν άντεξα στο πειρασμό του -30% της aegean και τσίμπησα ένα τριημεράκι το μάρτη!
χιονάκι ε; δε με χαλάει! για τους ασιατες εννοείς λόγω εκπτώσεων; 1 Ιανουαρίου δεν ξεκινούν; εγω 26-30Δεκ θα μαι εκεί!
 

sgatz

Member
Μηνύματα
33
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Kοίτα,έχει κι αυτό την ομορφιά του...Απλά στο λέω να το έχεις υπόψη σου ότι οι μεγάλες αλυσίδες αρχίζουν αμέσως μετά τα χριστούγεννα.
Βέβαια το να βγεις στην έξοδο στο tube oxford circus εκείνες τις μέρες είναι κάτι που θέλω να μου το σχολιάσεις όταν γυρίσεις με το καλό
Επίσης να πηγαίνεις πολύ πρωί(στο άνοιγμα) στα αξιοθέατα για να καταφέρεις να μπεις και να μη χάσεις τη μέρα στις ουρές
tip απέφυγε london eye kai madame tussauds εκείνες τις μερες,μυθικές ουρές μιλάμε:D
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Kοίτα,έχει κι αυτό την ομορφιά του...Απλά στο λέω να το
tip απέφυγε london eye kai madame tussauds εκείνες τις μερες,μυθικές ουρές μιλάμε:D
ακόμα κι αν έχω αγοράσει εισιτήρια από διαδίκτυο;
για madame tussauds δεν πολυενδιαφέρομαι, αλλά για L eye το σκεφτόμουν, επειδή δεν ανέβηκα την πρώτη φορά...
Με βλέπω να τη βγάζω με βόλτες, αν βοηθάει κ ο καιρός.
Αυτή τη φορά θα πάω και στο αστεροσκοπείο!
 

sgatz

Member
Μηνύματα
33
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
ακόμα κι αν έχω αγοράσει εισιτήρια από διαδίκτυο;
για madame tussauds δεν πολυενδιαφέρομαι, αλλά για L eye το σκεφτόμουν, επειδή δεν ανέβηκα την πρώτη φορά...
Με βλέπω να τη βγάζω με βόλτες, αν βοηθάει κ ο καιρός.
Αυτή τη φορά θα πάω και στο αστεροσκοπείο!
Σε κάθε περίπτωση πήγαινε νωρίς...δεν θα έχεις πρόβλημα.Οι ασιάτες φίλοι μας όπως έχω διαπιστώσει ή ξυπνάνε μετάτις 9.30 ή έχουν αγοράσει offpeak travelcard:haha: δεν εξηγείται αλλιώς...μετά τις 10 οι ουρές πενταπλασιάζονται.

Απόλαυσε και τη θέα από το Αστεροσκοπείο,εγω καλοκαιράκι εκεί μου αρέσει να την πέφτω στο γκαζόν με τις ώρες:) Μην ξεχάσεις να βγάλεις φωτό στο σημείο αυτό
ablogs.sch.gr_conchalk_files_2010_09_london_nonboring_prime_meridian_full.png


Πήγαινε με τραίνο και γύρνα με το καραβάκι,έχει και έκπτωση με την επείδιξη της travelcard του tube

Δε περνάνε οι μέρες να φύγω λέμε:roll:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
χιονάκι ε; δε με χαλάει! για τους ασιατες εννοείς λόγω εκπτώσεων; 1 Ιανουαρίου δεν ξεκινούν; εγω 26-30Δεκ θα μαι εκεί!
Προσωπικα εχω βρεθει περι τις 10 φορες στο Λονδινο αυτες τις ημερομηνιες και ποτε δεν ετυχα χιονι. Μπορει να πεσεις σε χιονι αλλα ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας. Το σιγουρο ειναι πως κανει αρκετο αλλα υποφερτο κρυο.

26 ξεκινουν οι εκπτωσεις (την περιφημη Boxing day. Καποια πολυκαταστηματα ανοιγουν στις 27) και το προβλημα σου δεν ειναι οι Ασιατες...

Βέβαια το να βγεις στην έξοδο στο tube oxford circus εκείνες τις μέρες είναι κάτι που θέλω να μου το σχολιάσεις όταν γυρίσεις με το καλό
Τιποτα, εχεις την αισθηση πως εισαι σε ελληνικη προεκλογικη συγκεντρωση των καλων για τα κομματα εποχων. Μια απεραντη λαοθαλασσα και ακους ελληνικα απο παντου.

Επίσης να πηγαίνεις πολύ πρωί(στο άνοιγμα) στα αξιοθέατα για να καταφέρεις να μπεις και να μη χάσεις τη μέρα στις ουρές
Ετσι οταν ο ηλιος δεν εχει ξεπροβαλει και το σκοταδι σκεπαζει ακομα το Λονδινο. Οι ωραιοτερες ωρες της μερας για να βολταρεις στην πολη.
 

sgatz

Member
Μηνύματα
33
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
αγαπητέ tripakias επειδή πρώτη φορά θα μείνω προς finchley road μερια ξέρεις κανένα εστιατόριο της προκοπής εκεί κοντά?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
αγαπητέ tripakias επειδή πρώτη φορά θα μείνω προς finchley road μερια ξέρεις κανένα εστιατόριο της προκοπής εκεί κοντά?
Ε ρε φιλε, θα εισαι διπλα στο πανεμορφο Hampstead village και στο μοναδικο Hampstead heath. Μονο και μονο η βολτα σ' αυτα σε χορταινει. Λιγο πιο πανω στο Eat Finchley βρισκεται το καλυτερο ελληνικο (για την ακριβεια κυπριακο) εστιατοριο του Λονδινου (παρα πολυ καλο φαγητο και περιβαλλον)... το Genzo.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.216
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom