Ηνωμένο Βασίλειο ταξίδι στο λονδινο

sgatz

Member
Μηνύματα
33
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Ε ρε φιλε, θα εισαι διπλα στο πανεμορφο Hampstead village και στο μοναδικο Hampstead heath. Μονο και μονο η βολτα σ' αυτα σε χορταινει. Λιγο πιο πανω στο Eat Finchley βρισκεται το καλυτερο ελληνικο (για την ακριβεια κυπριακο) εστιατοριο του Λονδινου (παρα πολυ καλο φαγητο και περιβαλλον)... το Genzo.
Αν σου πω ότι έχω πάει 9 φορές και αυτή θα είναι η δέκατη και προς τα μέρη αυτά δεν έχω περπατήσει θα με πιστέψεις?;)

Αλλά είναι τόσα κάθε φορά που θέλω να δω που λέω θα τρέξω και θα κάνω και στο τέλος ξαπλάρω σε κάνα πάρκο:haha:
Ερώτηση κρίσεως...το white city γιατί ονομάστηκε έτσι?πήγα να δω την qpr και μέχρι το γήπεδο ήμουν ο μόνος λευκός:D
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ερώτηση κρίσεως...το white city γιατί ονομάστηκε έτσι?πήγα να δω την qpr και μέχρι το γήπεδο ήμουν ο μόνος λευκός:D
Δεν εχει να κανει με το χρωμα των ανθρωπων που συναντας στην περιοχη αλλα με τις εκθεσεις με τα ασπρα περιπτερα που γινονταν στην περιοχη στις αρχες του 20ου αιωνα.

Κι εν παση περιπτωσει δεν καταλαβαινω ποιο το προβλημα με τους μαυρους, τους Ασιατες κλπ. Το Λονδινο ειναι η πολυπολιτισμικοτερη κοινωνια στον πλανητη και οποιος δεν αποδεχεται αυτο το χαρακτηρα καλυτερα να μενει μακρυα του.
 

sgatz

Member
Μηνύματα
33
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Δεν εχει να κανει με το χρωμα των ανθρωπων που συναντας στην περιοχη αλλα με τις εκθεσεις με τα ασπρα περιπτερα που γινονταν στην περιοχη στις αρχες του 20ου αιωνα.

Κι εν παση περιπτωσει δεν καταλαβαινω ποιο το προβλημα με τους μαυρους, τους Ασιατες κλπ. Το Λονδινο ειναι η πολυπολιτισμικοτερη κοινωνια στον πλανητη και οποιος δεν αποδεχεται αυτο το χαρακτηρα καλυτερα να μενει μακρυα του.
Bρε δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους ανθρώπους...κάθε άλλο.
Απλά χιούμορ κάνω...Αν δε μου άρεσε όλο αυτό το μελίσσι θα πήγαινα τόσες φορές εκεί?:D
Πραγματικά την απάντηση για το white city δεν την ήξερα και σε ευχαριστώ!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
να κατεβεις swiss cottage και να περπατησεις την eton avenue μεχρι την belsize park gardens. εκει να στριψεις δεξια και να ανεβεις primrose hill. να κατσεις για καφεδακι στην primrose hill rd μετα την elsworthy και τελος να κατηφορισεις camden
 

sgatz

Member
Μηνύματα
33
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
να κατεβεις swiss cottage και να περπατησεις την eton avenue μεχρι την belsize park gardens. εκει να στριψεις δεξια και να ανεβεις primrose hill. να κατσεις για καφεδακι στην primrose hill rd μετα την elsworthy και τελος να κατηφορισεις camden
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ kalspiros.Το σάββατο πρωί πρωί θα είναι η βόλτα που θα κάνω!Ελεγα να μην κουβαλάω φωτογραφικές μαζί αλλά τελικά το Λονδίνο σου δίνει τόσα πολλά θέματα να αποθανατίσεις με τον φακό σου που είναι αδύνατον να πας εκεί χωρίς αυτήν:rolleyes:
Κι από μια ματιά που έριξα στη πρόταση του tripakia και την δικιά σου θα έχω πολύ θέμα...:clap:
 

m2d

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
γεια σας,
ειμαι καινουρια στο φορουμ :p ταξιδεύω πρωτη φορα στο λονδινο και θα μείνω 5 μέρες , εχω παρει τον οδηγό για μουσεία , αξιοθεατα κλπ

θα ηθελα να ρωτησω όμως αν καποιοσ γνωρίζει που υπαρχουν φτηνα κ καλα εστιατορια γιατι διαβάζω οτι η βρετανική πρωτευουσα υστερεί στο φαγητό ,
που υπαρχει νυχτερινη ζώη και τελος αν αξιζει καποιοσ να ψωνισει στο λονδινό και που :clap::clap:
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.740
Likes
15.132
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
κατ'αρχάς καλώς όρισες.βάλε στην αναζήτηση τη λέξη Λονδίνο και θα σου βγάλει τόσες πληροφορίες που θα καλύψεις όλες σου τις απορίες.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Καλο ειναι να χρησιμοποιοόμε την αναζητηση πριν ανοιξουμε νέο θέμα.

Για το Λονδίνο μπορείς να βρεις πολλά θέματα εδώ
Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια - Αποτελέσματα Αναζήτησης

Επίσης εδώ θα βρεις οδηγίες για τη καλύτερη περιήγηση στο φορουμ
Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια - TravelStories Tour
 

one love

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπέρα,
λοιπον, ξεκινάω με τα βασικά το λονδίνο εχει εκπτώσεις την περίοδο των χριστουγέννων και απο οτι θυμαμαι ηταν εξαιρετικές οι τιμές του. στην οξφορντ στριτ εχει πολλα μαγαζια οπου σιγουρα θα βρεις οτι θες. εχει μια περιοχη με ολους τους οικους μοδας οπου προφανως και ειναι απλησίαστες οι τιμες. τα χαροντς ειναι μια απατη θα χασεις χρονο και μονο στο να πας.
για να μπεις στο βρετανικό μουσείο πρεπει να εχεις κανει τηλεφωνικη κράτηση πολυυυυυ καιρο πριν... προσωπικά δεν το ήξερα αλλα καταφερα και μπηκα γιατι ενσωματοθηκα σε ενα γκρουπ με γιαπωνέζους τουρίστες (δε ξερω πραγματικα γιατι δε καταλαβαν οτι δε μοιάζω σε γιαπωνέζο)
το φαγητό ειναι αθλιο και θα αρκεστείς να τρως στο δρόμο η σε φαστ φουντ τα οποία και αυτα υστερούν σε γευση(ακομα και τα μακ ντοναλντς τους δεν τρωγονται)
Η συγκινονια ειναι ακριβη και λιγο μπερδεμα, αλλα δεν θα εχεις προβλημα. Το μονο προβληματικο ήταν οτι την περιοδο που πηγα τουλαχιστον εγω, ολοι οσοι κυκλοφορουσαν στο δρόμο ηταν τουριστες και δεν μπορουσαν να βοηθησουν.
Απο νυχτερινή ζωή εχει τα παντα αλλα οχι στο κεντρο, στισ συνοικιες τριγύρω οπου μενει κυρίως φοιτητοκοσμος. αν θυμηθω κατι αλλο θα σε ενημερωσω...

(το plan-b αγαπημενο club για χορό και αλκοολ)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα,
τα χαροντς ειναι μια απατη θα χασεις χρονο και μονο στο να πας.
για πες τπτ γιατι με σνομπαρουν κ δεν μου λένε οι συνταξιδιώτες. γιατι ειναι απατη? δεν αξιζει για το στολισμό κ μονο?
δεν εχω παει βεβαια Χριστουγεννα αλλα χειμωνα που θυμαμαι ηταν σουπερ. μήπως εχεις καμμια αλλη πρόταση για πολυκατάστημα με χριστουγεννιάτικα?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Καλησπέρα,
λοιπον, ξεκινάω με τα βασικά το λονδίνο εχει εκπτώσεις την περίοδο των χριστουγέννων και απο οτι θυμαμαι ηταν εξαιρετικές οι τιμές του. στην οξφορντ στριτ εχει πολλα μαγαζια οπου σιγουρα θα βρεις οτι θες. εχει μια περιοχη με ολους τους οικους μοδας οπου προφανως και ειναι απλησίαστες οι τιμες. τα χαροντς ειναι μια απατη θα χασεις χρονο και μονο στο να πας.
για να μπεις στο βρετανικό μουσείο πρεπει να εχεις κανει τηλεφωνικη κράτηση πολυυυυυ καιρο πριν... προσωπικά δεν το ήξερα αλλα καταφερα και μπηκα γιατι ενσωματοθηκα σε ενα γκρουπ με γιαπωνέζους τουρίστες (δε ξερω πραγματικα γιατι δε καταλαβαν οτι δε μοιάζω σε γιαπωνέζο)
το φαγητό ειναι αθλιο και θα αρκεστείς να τρως στο δρόμο η σε φαστ φουντ τα οποία και αυτα υστερούν σε γευση(ακομα και τα μακ ντοναλντς τους δεν τρωγονται)
Η συγκινονια ειναι ακριβη και λιγο μπερδεμα, αλλα δεν θα εχεις προβλημα. Το μονο προβληματικο ήταν οτι την περιοδο που πηγα τουλαχιστον εγω, ολοι οσοι κυκλοφορουσαν στο δρόμο ηταν τουριστες και δεν μπορουσαν να βοηθησουν.
Απο νυχτερινή ζωή εχει τα παντα αλλα οχι στο κεντρο, στισ συνοικιες τριγύρω οπου μενει κυρίως φοιτητοκοσμος. αν θυμηθω κατι αλλο θα σε ενημερωσω...

(το plan-b αγαπημενο club για χορό και αλκοολ)
Βρε συ, μεταξύ μας, δεν μας διαβάζει κανένας, σίγουρα πήγες στο Λονδίνο ή τα έβγαλες όλα αυτά από το μυαλό σου?

Αυτό πρώτη φορα το διαβάζω.. όντως ισχύει;;;
Βεβαίως... στο μυαλό της... όπως και ότι το φαγητό είναι άθλιο, ότι οι συγκοινωνίες είναι μπερδεμένες, ότι κυκλοφορούν μόνο τουρίστες... ποτέ μην πεις ότι τα έχεις διαβάσει όλα σε αυτό το φόρουμ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.209
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom