Ηνωμένο Βασίλειο ταξίδι στο λονδινο

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Απ'ολα αυτα θα αλλαζα σιγουρα το Buckingham Palace. Ηταν χασιμο χρονου, δε μου αρεσε καθολου. .
Δεν διαφωνω μαζι σου, αλλα μεχρι 7 Οκτωβρη το παλατι ειναι ανοιχτο για το κοινο και μαλιστα η Βασιλισσα γιορταζει τα εξηντα χρονια στο θρονο (Diamond Jubilee). Οποτε περα απο τους πινακες, τα γλυπτα, τα επιπλα κλπ που μπορεις να δεις σε καθε summer opening, φετος οσοι πανε εχουν την ευκαιρια να δουν και την τεραστια συλλογη απο διαμαντενια κοσμηματα που φοριουνται απο τους μοναρχες της Βρετανιας εδω και 200 και πλεον χρονια...
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Aυτο ακουγεται ενδιαφερον! Αλλα και παλι απ'τα λιγα που ειδα καταλαβα κι ενιωσα οτι το Λονδινο ειναι πολλα περισσοτερα απ'τους βασιλιαδες του.. :)
Α! Και το παλατι το ειδα μονο απ'εξω... θυμαμαι οτι περπατησα ολο αυτο το δρομο απ'τη Trafalgar με τα ποδια μου να υποφερουν κυριολεκτικα υπεφερα απ'το πονο, ισως να συνεβαλε κι αυτο στη ψυχολογια μου. Παντως και σαν παλατι νομιζω δεν ειναι πολυ εντυπωσιακο.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
OΛO AYTO TO ΔPOMO H the mall??? Βρε καρδια, και μονο που εχει το st james διπλα, δε χορταινεται με τιποτα! απο τους αγαπημενους δρομους της πολης... (αν και σημερα στριφογυριζα και στις νοτιες παραλληλους της oxford στο υψος της bond str και μου φυγε η ουγια απ τη χλιδα)
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
1. Θα εγραφα για mesulid αλλα θελει συνταγη γιατρου και θα κατηγορηθω οτι τα παιρνω απο τις φαρμακευτικες.
2. Και για τα εστιατορια, καφε κλπ ισχυει το ιδιο στην Ευρωπη, δεν ειναι οπως στην Ελλαδα που βαραει κανονι ο ενας και ανοιγει αλλος μαγαζι στη θεση του.
Ηδη 2 post σου και ακομα ουτε μια συμβουλή-πρόταση. Αν δεν ξέρεις δεν πειράζει. Ασε να με βοηθήσουν αυτοί που έχουν κάτι να πουν!
ευχαριστω!
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Δεν διαφωνω μαζι σου, αλλα μεχρι 7 Οκτωβρη το παλατι ειναι ανοιχτο για το κοινο και μαλιστα η Βασιλισσα γιορταζει τα εξηντα χρονια στο θρονο (Diamond Jubilee). Οποτε περα απο τους πινακες, τα γλυπτα, τα επιπλα κλπ που μπορεις να δεις σε καθε summer opening, φετος οσοι πανε εχουν την ευκαιρια να δουν και την τεραστια συλλογη απο διαμαντενια κοσμηματα που φοριουνται απο τους μοναρχες της Βρετανιας εδω και 200 και πλεον χρονια...
Εμείς θα είμαστε 4 με 7 Οκτωβρη, οπότε μια επίσκεψη επιβάλεται! Είχα την εντύπωση ότι μέχρι τέλη Σεπτ ήταν ανοιχτό για το κοινό. Αφού θα έχει και τη συλλογή με τα κοσμήματα, καταχορύθηκε στο προγραμμα μου! :)
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Εμείς θα είμαστε 4 με 7 Οκτωβρη, οπότε μια επίσκεψη επιβάλεται! Είχα την εντύπωση ότι μέχρι τέλη Σεπτ ήταν ανοιχτό για το κοινό. Αφού θα έχει και τη συλλογή με τα κοσμήματα, καταχορύθηκε στο προγραμμα μου! :)
καταχωρήθηκε(sorry)
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Και επιστρέφουμε στο θέμα μας "Κι εγώ Λονδίνο..."

Εκτός από τις ταξιδιωτικές ιστορίες, οι οποίες όπως λες σε πονοκεφάλιασαν, ρίξε μια ματιά στον ταξιδιωτικό μας οδηγό:
Λονδίνο - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια

καθώς και στα θέματα στην ενότητα αναζήτησης πληροφοριών, τα οποία θα βρεις εδώ:
Ευρώπη - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια

Υπάρχουν αρκετά που σίγουρα θα σε καλύψουν.
Τα περισσότερα τα χω διαβάσει ήδη. Σιγα σιγα νομίζω οτι μπορω να διαμορφώσω το πρόγραμμά μου,το οποιο θα σας γραψω τις επόμενες μέρες και φυσικά θα περιμένω την "εγκρισή" σας!
υ.γ. Αντε να περνάει ο καιρος... :D
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Απ'ολα αυτα θα αλλαζα σιγουρα το Buckingham Palace. Ηταν χασιμο χρονου, δε μου αρεσε καθολου. Θα προτιμουσα να ειχα παει καλυτερα στο Πυργο του Λονδινου ή στο Αβαειο.
Manelaki ειδικά για το Αββαειο αυτό κι αν ηταν χάσιμο χρόνου και χρήματος (16 η 20Ε δεν θυμάμαι), απλά καμιά φορά όσο να σου λένε ότι δεν αξίζει σε τρώει η περιέργεια...
 

CaveTravel

Member
Μηνύματα
102
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Manelaki ειδικά για το Αββαειο αυτό κι αν ηταν χάσιμο χρόνου και χρήματος (16 η 20Ε δεν θυμάμαι), απλά καμιά φορά όσο να σου λένε ότι δεν αξίζει σε τρώει η περιέργεια...
Το αββαειο ειναι χασιμο χρονου?
Γιατι σκοπευα να παω.Απλα διαβασα οτι εχει καποια πραγματα που αξιζει να δεις.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Το αββαειο ειναι χασιμο χρονου?
Γιατι σκοπευα να παω.Απλα διαβασα οτι εχει καποια πραγματα που αξιζει να δεις.
Τι να σου πω είναι και θέμα γούστου...Βέβαια δεν πήγα και ιδιαιτερα διαβασμένη και ίσως κάτι μου διέφυγε, πάντως στην ουσία εξωτερικά είναι πολύ πιο εντυπωσιακό από ότι εσωτερικά που απλά βλέπεις εκατοντάδες σαρκοφάγους βασιλιάδων. Γενικά εμένα μου πέρασε τόσο αδιάφορο που σχεδόν ένα χρόνο μετά δεν θυμάμαι καν να στο περιγράψω...Σαν κτίριο βέβαια είναι εντυπωσιακο
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
OΛO AYTO TO ΔPOMO H the mall??? Βρε καρδια, και μονο που εχει το st james διπλα, δε χορταινεται με τιποτα! απο τους αγαπημενους δρομους της πολης... (αν και σημερα στριφογυριζα και στις νοτιες παραλληλους της oxford στο υψος της bond str και μου φυγε η ουγια απ τη χλιδα)
Nαι, the mall. Ηταν πανεμορφος και ειδικα η εισοδος εντυπωσιακη αλλα ειπα μαλλον εφταιγε οτι ημουν εξαντλημενη. Για το παλατι επιμενω αλλα αν κανεις θελει να περπατησει μεχρι εκει τοτε αναγκαστικα θα το δει.
 

CaveTravel

Member
Μηνύματα
102
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Τι να σου πω είναι και θέμα γούστου...Βέβαια δεν πήγα και ιδιαιτερα διαβασμένη και ίσως κάτι μου διέφυγε, πάντως στην ουσία εξωτερικά είναι πολύ πιο εντυπωσιακό από ότι εσωτερικά που απλά βλέπεις εκατοντάδες σαρκοφάγους βασιλιάδων. Γενικά εμένα μου πέρασε τόσο αδιάφορο που σχεδόν ένα χρόνο μετά δεν θυμάμαι καν να στο περιγράψω...Σαν κτίριο βέβαια είναι εντυπωσιακο

Ok.Σε ευχαριστω!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.016
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom