τι μας αρεσει στο παρισι

Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΔΙΜΒΟΥΡΓΟ
γεια χαρα και καλη αρχη.δημιουρφησα αυτο το γκρουπ γιατι νομιζω οτι ελειπε απο το forum.ειμαι ερωτευμενος με το παρισι για πολλους λογους,ο πιο σημαντικος για εμενα ειναι η ατμοσφαιρα του .τι πιο μαγευτικο να πινεις τον καφε σου στα cafe του παρισιου η να κανεις τις βολτες σου διπλα στον σηκουανα η να πινεις το ποτο σου σε καποιο bistro η να συζητας με αγνωστους απο ολα τα μερη του κοσμου στα σκαλοπατια της sacre-coeur η να κανεις shopping στο montparnasse η να τρως κρεπες και ζεστα κρουασαν η να χαζευεις τις αντικες και τα παλαιοπωλεια.γι αυτους και πολλους αλλους λογους γουσταρω το παρισι .πριν κλεισω περιμενοντας και τη δικη σας γνωμη θα ηθελα να σας πω οτι ενα βραδυ στον μεσαιο οροφο του πυργου του αιφελ γονατιζοντας εκανα προταση γαμου στην γυναικα μου .το παρισι ειναι αλλωστε η πολη του ερωτα:clap:
 
Last edited by a moderator:

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Αααααααααααααααααααααχ! Τι να λεμε τωρα! Τι γερμανιες και τα σχετικα :)bleh::bleh::bleh:)
Εδω λεμε Παρισι, Διαφωτισμος, Επανασταση, Ρομαντισμος, Καμπαρε, Τεχνη μεχρι και Eurodisney. Αν θελεις γυρνας στο παρελθον (πλατεια Ομονοιας, Λουβρο, καρτιε Λατεν Βερσαλλιες)
η αν θελεις γινεσαι παιδι (Παρκο Αστεριξ/Οβελιξ, Ντισνει)
Πολη για τους λατρεις της φινετσας!!!!
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Πανω απο ολα το Παρισι ειναι αυτο το spleen που λεει και ο Μπωντλαιρ.Τριγυριζοντας στο Μαρέ και στη πλατεια των βοσγων κατι απο το αρωμα μιας αλλης εποχης,κατι απροσδιοριστο,κατι ανεφικτο πλαναται και παλλεται στην ατμοσφαιρα.Το Παρισι ειναι αισθηση παρελθοντος και ανεμισμα ψυχής.
 
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΔΙΜΒΟΥΡΓΟ
Νομιζω παντως οτι δεν ειναι τυχαιο που το Παρισι λεγεται και πολη του φωτος.Εδω ξεκινησε οπως λεει και η Ianna.gkan o Διαφωτισμος,πολλα πρωτοποριακα κινηματα,επαναστασεις.Ειναι αυτη η μοναδικη ατμοσφαιρα που εχει που το κανει πραγματικα μοναδικο και απιαστο.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
επειδή το να γράψω τι μου αρέσει στην ομορφότερη πόλη του κόσμου θέλω τον χρόνο μου θα ξεκινήσω με τι δε μου αρέσει, να πάει φίλος μου και να μη μου φέρει ούτε μία φιάλη.... aarg!!
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
δεν εχω παει.. αλλα θελω τοσο ποοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολυυυυυυυυυυ να παω............
ποτε? ποτε? ποτε?
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Σε ένα αναμνηστικό (souvenir) διάβασα το εξής που μου έμεινε:
D' autres villes, sont de villes, Paris est un monde.

Τι είναι αυτό που κάνει το Παρίσι να είναι ανεξάντλητο; Να είναι απέραντο; Να είναι ένας ολόκληρος κόσμος; Κι οταν λέμε ένας κόσμος, τι εννοούμε για το Παρίσι; Τι δηλαδή δεν μπορείς να βρεις σε καμμία άλλη πόλη, παρά μόνο στο Παρίσι; Και γιατί όσοι πάνε για πρώτη φορά λένε ότι "δεν ήξεραν ότι μπορεί να υπάρχει τέτοια πόλη".

Τι ελκύει; Η ρυμοτομία που είναι πρότυπο για πάρα πολλές άλλες πόλεις; Το στυλ των κτιρίων; Τα δημόσια μνημεία και κτίρια;

Μήπως η ζωή της Monmartre, της Rive gauche;

Η θεοποίηση της ιδέας ότι κάθε καινούργια παγκόσμια ιδέα πρέπει να βγαίνει απο το Παρίσι.;

Αλήθεια γιατί οι Ρώσοι, αν και γονάτισαν τον Ναπολέοντα, δεν είχαν και μεγάλη αντίρρηση να κατακτηθούν "λίγο" απο τους Γάλλους (θριαμβευτική εισαγωγή 1812 του Τσαικόφσκι);

Επεκράτησε το ρητό "συμβαίνει και εις Παρισίους". Δηλαδή; Αν συμβαίνει εκεί, τότε δεν είναι καθόλου περίεργο, μάλλον είναι πρωτοπορειακό;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
......οι γραφικοί παλαιοπωλες κατά μήκος του Σηκουάνα,οι βόλτες στη S.Michel,S.Germain,τα ατμοσφαιρικά καφέ στο Τροκαντερό,η μοναδική!αίσθηση πού εχεις κατεβαίνοντας απο τροκαντερό ενα ενα τα σκαλοπάτια του πάρκου και ατενίζοντας τον πύργο του Αιφελ,η κουλτουριάρικη Μονμάρτη .......
το Παρίσι αποπνέει φινέτσα,αισθησιασμό,ρομαντισμό ,είναι μοναδικό!!
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
για μενα το Παρισι ειναι..
ποδήλαταδα απο πυργο του αιφελ μεχρι παναγια των παρισιων ( πανω στην λεωφορο saint germain ) , πικνικ στη γεφυρα pont des arts , παγωτό Berthillon στο Ile Saint-Louis , οι ποδηλατάδες / ομαδικες πατινάδες παρασκευες βράδυ , το μουσειο Marmottan με τους πινακες του Monet , το μουσειο και ο κηπος του Musee Rodin , οι βολτες στους Κηπους του Λουξεμβουργου , το χαμαμ / μασαζ στο τζαμι του Παρισιου , τα πεντανοστιμα φαλαφελ της rue des Rosiers στο Marais , να καθεσαι στο σκαφος γαλλου φιλου και να πινεις κρασι στο canal Saint Martin , η μουσική τζαζ ...το βιβλιοπωλειο Shakespeare and Company , η θεα απο το Institut du Monde Arabe , οι αγγλοφωνες συζητησεις φιλοσοφίας στο Cafe de Flore , jazz και blues συναυλιες στα πάρκα το καλοκαιρι .. το διαμέρισμα μου στο St Germain , οι συμφοιτητες μου απ'ολο τον κόσμο , ο συγκάτοικος μου & όλοι οι φιλοι που έκανα .... κάποιοι ειναι ακομα εκει..
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
για μενα το Παρισι ειναι..
ποδήλαταδα απο πυργο του αιφελ μεχρι παναγια των παρισιων ( πανω στην λεωφορο saint germain ) , πικνικ στη γεφυρα pont des arts , παγωτό Berthillon στο Ile Saint-Louis , οι ποδηλατάδες / ομαδικες πατινάδες παρασκευες βράδυ , το μουσειο Marmottan με τους πινακες του Monet , το μουσειο και ο κηπος του Musee Rodin , οι βολτες στους Κηπους του Λουξεμβουργου , το χαμαμ / μασαζ στο τζαμι του Παρισιου , τα πεντανοστιμα φαλαφελ της rue des Rosiers στο Marais , να καθεσαι στο σκαφος γαλλου φιλου και να πινεις κρασι στο canal Saint Martin , η μουσική τζαζ ...το βιβλιοπωλειο Shakespeare and Company , η θεα απο το Institut du Monde Arabe , οι αγγλοφωνες συζητησεις φιλοσοφίας στο Cafe de Flore , jazz και blues συναυλιες στα πάρκα το καλοκαιρι .. το διαμέρισμα μου στο St Germain , οι συμφοιτητες μου απ'ολο τον κόσμο , ο συγκάτοικος μου & όλοι οι φιλοι που έκανα .... κάποιοι ειναι ακομα εκει..
έχω μείνει άφωνος... έχεις και διαμέρισμα στο st. germain? μήπως να μας καλέσεις?:D να κλείσω εισητήρια...
 
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΔΙΜΒΟΥΡΓΟ
Χαιρομαι γιατι ανακαλυπτω οτι για ολους μας το Παρισι ειναι μοναδικο για πολλους ιδιους λογους αλλα και για πολλους διαφορετικους.Ο καθενας μας εχει διαφορετικες εμπειριες που ολους ομως μας κανουν να καταληγουμε στο ιδιο συμπερασμα οτι το Παρισι ειναι μοναδικο.Επισεις διαπιστωνω οτι σε ολους μας εχει αφησει το ιδιο απροσδιοριστο μυστηριωδες συναισθημα που μας κανει να το αναζητουμε συνεχεια.Paris mon amour
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
έχω μείνει άφωνος... έχεις και διαμέρισμα στο st. germain? μήπως να μας καλέσεις?:D να κλείσω εισητήρια...
αν το ειχα ακομα δεν θα ήμουν εδώ τώρα..:))
πάω στην ποδηλατοπορεια! καλη μερα!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom