φοβος για τα αεροπλανα

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Giannisak said:
Αυτό ακριβώς φοβάμαι κι εγω, (βασικα καπως έτσι το φαντάζομουν)
η γρηγορη επιτάχυνση και η ζαλαδα που λες, ακομα και στο μετρο το ιδιο αισθάνομαι κι εγω....
εχω μπει σε αυτα τα μοντέρνα ανσασερ οπως τα λες και δεν ξαναμπηκα σε αυτο ποτε!
σε ολα αυτα , πιστευεις οτι θα βοηθουσε η ληψη καποιου ηρεμηστικου?
Πάρε μια δραμαμίνη και σε αντίθεση με ότι σου πρότειναν επέλεξε παράθυρο. Τη στιγμή που το αεροπλάνο απογειώνεται νιώθεις ζαλάδα όμως έχω ανακαλύψει ότι αν εστιάσεις το βλέμμα σου σε ένα σταθερό σημείο εκτός του αεροπλάνου μέσα απ' το παράθυρο (στη γη) νιώθεις πολύ λιγότερο το ανέβασμα. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Φιλε Γιαννη οπως φαινεται δεν εχεις θεμα μονο με τ' αυτια αλλα μια γενικοτερη φοβια. Προσπαθησε λοιπον να ξεχαστεις κι αν τα καταφερεις και δεν σε πιασει πανικος θα ειναι ενα πρωτο βημα για ξεπερασεις τη φοβια σου.
Αν συνταξιδευεις με καποιον δικο σου ανθρωπο που δεν φοβαται ζητα του να σου αποσπασει την προσοχη με ασχετα θεματα. Κατι τετοιες στιγμες ειναι χρησιμες οι γυναικες που δεν βαζουν γλωσσα μεσα τους. Πιες και κανα ποτηρακι πριν την πτηση αλλα και κατα τη διαρκεια της και θα 'σαι τζετ.

Ακου και τη συμβουλη του North απο πανω για το παραθυρο, εχει δικιο.
 

Giannisak

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Φιλε Γιαννη οπως φαινεται δεν εχεις θεμα μονο με τ' αυτια αλλα μια γενικοτερη φοβια. Προσπαθησε λοιπον να ξεχαστεις κι αν τα καταφερεις και δεν σε πιασει πανικος θα ειναι ενα πρωτο βημα για ξεπερασεις τη φοβια σου.
Αν συνταξιδευεις με καποιον δικο σου ανθρωπο που δεν φοβαται ζητα του να σου αποσπασει την προσοχη με ασχετα θεματα. Κατι τετοιες στιγμες ειναι χρησιμες οι γυναικες που δεν βαζουν γλωσσα μεσα τους. Πιες και κανα ποτηρακι πριν την πτηση αλλα και κατα τη διαρκεια της και θα 'σαι τζετ.

Ακου και τη συμβουλη του North απο πανω για το παραθυρο, εχει δικιο.
Ετσι είναι φιλε μου, οι γυναικες τελικα σε ολα ειναι χρησιμες...:)
 

Giannisak

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Πάρε μια δραμαμίνη και σε αντίθεση με ότι σου πρότειναν επέλεξε παράθυρο. Τη στιγμή που το αεροπλάνο απογειώνεται νιώθεις ζαλάδα όμως έχω ανακαλύψει ότι αν εστιάσεις το βλέμμα σου σε ένα σταθερό σημείο εκτός του αεροπλάνου μέσα απ' το παράθυρο (στη γη) νιώθεις πολύ λιγότερο το ανέβασμα. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό.
πολυ χρησιμη η συμβουλή σου, μακαρι να λειτουργησει και σε εμενα αν τα καταφερω
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Αυτό ακριβώς φοβάμαι κι εγω, (βασικα καπως έτσι το φαντάζομουν)
η γρηγορη επιτάχυνση και η ζαλαδα που λες, ακομα και στο μετρο το ιδιο αισθάνομαι κι εγω....
εχω μπει σε αυτα τα μοντέρνα ανσασερ οπως τα λες και δεν ξαναμπηκα σε αυτο ποτε!
σε ολα αυτα , πιστευεις οτι θα βοηθουσε η ληψη καποιου ηρεμηστικου?
χαχα, νομιζιω πασχουμε απο το ιδιο προβλημα. Κοιτα, οταν μπαινω σε μετρο και επιταχυνει λεω 'ωχ, τωρα θα εκτροχιαστουμε'. Στο αεροπλανο νοιωθεις αναλογη επιταχυνση , αλλα δε δινει αισθηση ανασφαλειας γιατι ειναι πιο σταθερη η τροχια και εχει καλυτερη καλυψη του θορυβου.

μετα τη ζαλαδα της απογειωσης παντα ηρεμω, γιατι με ζαλιζει και δε σκεφτομαι αλλα πραγματα. Ηρεμιστικο δεν εχω παρει, απλά σου συνιστω να μην παρεις οτιδηποτε διεγερτικο (καφες, τσαι, γλυκα οπως σου ειπα) και να παρεις πριν κατι που ξερεις εσυ οτι σε χαλαρωνει (χαμομηλι?)
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Πάρε μια δραμαμίνη και σε αντίθεση με ότι σου πρότειναν επέλεξε παράθυρο. Τη στιγμή που το αεροπλάνο απογειώνεται νιώθεις ζαλάδα όμως έχω ανακαλύψει ότι αν εστιάσεις το βλέμμα σου σε ένα σταθερό σημείο εκτός του αεροπλάνου μέσα απ' το παράθυρο (στη γη) νιώθεις πολύ λιγότερο το ανέβασμα. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό.
οχι παραθυρο! εγω βλεπω τα παντα να γυρνανε σα να 'μαι μεθυσμενη.....
 

Giannisak

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Φιλοι μου, τελικά πήρα την αποφαση και πήγα παρισι τα χριστούγεννα..
Για το αεροπλάνο εχω να πω πως ναι στην απογείωση οτι ζαλίστικα αρκέτα, σαν να μου ερχόταν σκοτοδινη.. καταλάβαινα τα παντα.. ποτε εστριβε, την επιταχυνση.. και ειχαμε πολλες αναταραξεις..τοσες που δεν μπορουσαν να μας σερβίρουν.. στο κατεβασμα μπορω να πω πως ηταν καλύτερα.. παλι καλα δεν ειχα κανενα προβλημα με τα αυτια μου..
Περασα υπεροχα.. και σιγουρα θα ξανα κανω ταξιδι με αεροπλανο..μπορει να μην ειναι για εμενα οτι το καλυτερο... αλλα νομιζω πως οταν φτανεις στον προορισμο σου τα ξεχνας ολα...αξιζει!

Σας ευχαριστω για τις εμειρίες σας που μου στείλατε και τις συμβουλες σας, και σας ευχομαι καλα και ασφαλη ταξιδια! να ειμαστε καλα να μοιραζομαστε τις εμπειριες μας!!! Καλη χρονια!!!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Φιλοι μου, τελικά πήρα την αποφαση και πήγα παρισι τα χριστούγεννα..
Για το αεροπλάνο εχω να πω πως ναι στην απογείωση οτι ζαλίστικα αρκέτα, σαν να μου ερχόταν σκοτοδινη.. καταλάβαινα τα παντα.. ποτε εστριβε, την επιταχυνση.. και ειχαμε πολλες αναταραξεις..τοσες που δεν μπορουσαν να μας σερβίρουν.. στο κατεβασμα μπορω να πω πως ηταν καλύτερα.. παλι καλα δεν ειχα κανενα προβλημα με τα αυτια μου..
Περασα υπεροχα.. και σιγουρα θα ξανα κανω ταξιδι με αεροπλανο..μπορει να μην ειναι για εμενα οτι το καλυτερο... αλλα νομιζω πως οταν φτανεις στον προορισμο σου τα ξεχνας ολα...αξιζει!

Σας ευχαριστω για τις εμειρίες σας που μου στείλατε και τις συμβουλες σας, και σας ευχομαι καλα και ασφαλη ταξιδια! να ειμαστε καλα να μοιραζομαστε τις εμπειριες μας!!! Καλη χρονια!!!
Χαίρομαι που πέρασες πολύ όμορφα και έκανες την αρχή.Νόμίζω είπες το πιο εύστοχο πράγμα.

Καλή χρονιά και σε σένα λοιπόν με περισσότερα ταξίδια.
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Ωχ παιδιά και γω έχω τρελή φοβία με τα αεροπλάνα δεν με ενοχλεί ούτε η επιτάχυνση ούτε τα αυτιά απλά φοβάμαι και προσπαθώ να ταξιδεύω με πλοίο ή αυτοκίνητο ..αλλά τώρα πια το μόνο που με απασχολεί είναι το οικονομικό και παρά τη φοβία μου θα τρεχα να μπω στο αεροπλάνο με ένα τεράστιο χαμόγελο ..αρκεί να ταξιδέψω...
 

Giannisak

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Ωχ παιδιά και γω έχω τρελή φοβία με τα αεροπλάνα δεν με ενοχλεί ούτε η επιτάχυνση ούτε τα αυτιά απλά φοβάμαι και προσπαθώ να ταξιδεύω με πλοίο ή αυτοκίνητο ..αλλά τώρα πια το μόνο που με απασχολεί είναι το οικονομικό και παρά τη φοβία μου θα τρεχα να μπω στο αεροπλάνο με ένα τεράστιο χαμόγελο ..αρκεί να ταξιδέψω...
Ετσι ειναι μιράντα, μεγαλύτερος ειναι ο φόβος των οικονομικών , ποσα θα μας κοβουν καθε φορά και πως θα τα βγαλουμε περα.. παρα πλεον ο φοβος για τα αεροπλανα... μακαρι να εχουμε λεφτα να κανουμε εκδρομες..... και παμε με ολα τα μεσα μεταφορας... εκει θα κολλήσουμε :bleh: χαχαχα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom