φοβος για τα αεροπλανα

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Ήμουν ένας άνθρωπος που όχι απλά δεν φοβόμουν αλλά το διασκέδαζα κιόλας άμα υπήρχαν αναταράξεις. Δεν ένιωθα απολύτως τίποτα και η πτήση ήταν μια κατάσταση στην οποία αισθανομουν την απόλυτη ξεκούραση και χαλάρωση και ανυπομονούσα πολύ να πετάξω. Το κομμάτι πτήση ήταν σημαντικός παράγοντας της ταξιδιωτικής απόλαυσης για εμένα.

Και τελείως ξαφνικά σε μια απογείωση πριν λίγο καιρό ξεκίνησε ένας αβάσιμος έντονος φόβος που κράτησε καθόλη τη διάρκεια της πτήσης καθώς και της επόμενης.

Πίστευα ότι ήταν απλώς μια αντίδραση της μιας φοράς όμως σε κάθε επόμενη πτήση που μπήκα ένιωθα όλο και χειρότερα, σε μια έφτασα στα όρια πανικού. Συνήθως πετάω μόνη επομένως δεν έχω με κάποιον να το μοιραστώ κάπως.

Δεν ήθελα με τίποτα να το αφήσω έτσι και είχα αποφασίσει πως ο,τι και αν γίνει θα βρω τρόπο όχι να μειώσω αλλά να εξαφανίσω τη φοβία και να νιώθω τόσο ωραία όπως παλιά.

Το ένα έφερε το άλλο και πήγα σε προσομοιωτή πτήσης. Υπάρχει ένα κέντρο στην Ηλιούπολη που για μια ώρα μαζί με πιλότο χρησιμοποιείς προσομοιωτή cockpit A320. Η εμπειρία ήταν φανταστική, ο πιλότος επίσης, απάντησε σε όλες τις απορίες που είχα.

Δεν έχω πετάξει από τότε αλλά αισθάνομαι πως έχει δουλέψει. Αυτό θα αποδειχθεί σύντομα αλλά το γράφω εδώ για να το δουν κ άλλοι, είναι μια δυνατότητα που πιστεύω μπορεί να βοηθήσει πολύ κόσμο.

Μετά τον προσομοιωτή ασχολήθηκα με το να διαβάσω και να καταλάβω καλύτερα τη λειτουργία του σκάφους, το γιατί και πώς πετάει, τα συστήματα ασφαλείας και να καταλάβω ακριβώς το πώς δουλεύουν τα τουρμποφαν ενός σκάφους, ειδικά αυτό με βοήθησε πολύ τουλάχιστον θεωρητικά.

Έχω αρκετές ελπίδες ότι η επόμενη μου πτήση θα είναι ήρεμη και ευχάριστη.
 
Last edited:

Maryjoy

Member
Μηνύματα
20
Likes
72
Ήμουν ένας άνθρωπος που όχι απλά δεν φοβόμουν αλλά το διασκέδαζα κιόλας άμα υπήρχαν αναταράξεις. Δεν ένιωθα απολύτως τίποτα και η πτήση ήταν μια κατάσταση στην οποία αισθανομουν την απόλυτη ξεκούραση και χαλάρωση και ανυπομονούσα πολύ να πετάξω. Το κομμάτι πτήση ήταν σημαντικός παράγοντας της ταξιδιωτικής απόλαυσης για εμένα.

Και τελείως ξαφνικά σε μια απογείωση πριν λίγο καιρό ξεκίνησε ένας αβάσιμος έντονος φόβος που κράτησε καθόλη τη διάρκεια της πτήσης καθώς και της επόμενης.

Πίστευα ότι ήταν απλώς μια αντίδραση της μιας φοράς όμως σε κάθε επόμενη πτήση που μπήκα ένιωθα όλο και χειρότερα, σε μια έφτασα στα όρια πανικού. Συνήθως πετάω μόνη επομένως δεν έχω με κάποιον να το μοιραστώ κάπως.

Δεν ήθελα με τίποτα να το αφήσω έτσι και είχα αποφασίσει πως ο,τι και αν γίνει θα βρω τρόπο όχι να μειώσω αλλά να εξαφανίσω τη φοβία και να νιώθω τόσο ωραία όπως παλιά.

Το ένα έφερε το άλλο και πήγα σε προσομοιωτή πτήσης. Υπάρχει ένα κέντρο στην Ηλιούπολη που για μια ώρα μαζί με πιλότο χρησιμοποιείς προσομοιωτή cockpit A320. Η εμπειρία ήταν φανταστική, ο πιλότος επίσης, απάντησε σε όλες τις απορίες που είχα.

Δεν έχω πετάξει από τότε αλλά αισθάνομαι πως έχει δουλέψει. Αυτό θα αποδειχθεί σύντομα αλλά το γράφω εδώ για να το δουν κ άλλοι, είναι μια δυνατότητα που πιστεύω μπορεί να βοηθήσει πολύ κόσμο.

Μετά τον προσομοιωτή ασχολήθηκα με το να διαβάσω και να καταλάβω καλύτερα τη λειτουργία του σκάφους, το γιατί και πώς πετάει, τα συστήματα ασφαλείας και να καταλάβω ακριβώς το πώς δουλεύουν τα τουρμποφαν ενός σκάφους, ειδικά αυτό με βοήθησε πολύ τουλάχιστον θεωρητικά.

Έχω αρκετές ελπίδες ότι η επόμενη μου πτήση θα είναι ήρεμη και ευχάριστη.

Η επομενη σου πτήση θα είναι μια χαρά, και ακόμα κι αν δεν είναι στο επίπεδο του πρότερου βίου, σίγουρα θα είναι πολυ καλύτερη!

Βρέθηκα ΑΚΡΙΒΩΣ στην ίδια κατάσταση μ'εσενα πριν κάποια χρόνια, εντελώς ξαφνικά. Στα περισσότερα ταξίδια επειδή ήταν λόγω δουλειάς ήμουν κι εγώ μονη οπότε δεν είχα τρόπο να το ξεπεράσω. Δοκίμασα και φαρμακευτική βοήθεια μετα από συνεννόηση με τη γιατρό μου ώστε να δούμε αν υπάρχει ελπίδα να καταπολεμηθεί όμως δεν έκανε καμία απολύτως διαφορά.

Ξεκίνησα κι εγώ να μάθω όσα περισσότερα γίνεται για τη λειτουργία των τύπων αεροπλάνων που ταξιδεύω, των ήχων, των διαδικασιών (με βοήθησε πολύ η δουλεια μου σε αυτο) και έκανα και μια εις βάθος συζήτηση με μια αεροσυνοδό που βρέθηκε στο δρόμο μου. Όλα αυτα με βοήθησαν πάρα πολύ και τώρα συνεχίζω τις πτήσεις με εντελώς άλλη διάθεση και ανυπομονώ να σχεδιάσω το επόμενο ταξίδι. Δεν είσαι (η) μόνη!

Καλά ταξίδια και περιμένουμε update!
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.537
Είναι μια πραγματικότητα που αγγίζει τους πάντες. Και φυσικά την 1η θέση αλλά και την οικονομική. Προσωπικά, έχω πετάξει σαν εκπαιδευμένος πολλές ώρες σε μικρά μονοκινητηρια ή δικινητηρια και ταυτόχρονα παμπάλαια αεροπλάνα. Πτήσεις στην ευρύτερη περιοχή της Μεσσηνίας που το αεροπλάνο χτυπιοταν σαν σεικερ σε βαθμό απίστευτο. Έχω πετάξει στην ελληνική επικράτεια με πυροσβεστικά Canadair σαν μεταφορα, με C130 , με C27 κτλ και παντού όσο ασφαλή και να είναι ή έστω καλοσυντηρημενα, η τεράστια διαφορά που υπάρχει σε σύγκριση με τις συμβατικές πτήσεις που πετάμε ολοι μας είναι οτι εκεί είχες εικόνα τι συνέβαινε καθότι διπλα, μεσα ή πισω στο cockpit. Άλλωστε ίσως είναι και ο λόγος που δεν αντιλαμβανομαστε την επικίνδυνοτητα του αυτοκινήτου καθότι εκεί έχουμε τον έλεγχο και βλέπουμε τι συμβαίνει μπροστά μας.

Παραδεχομαι, οτι νιώθω πολύ άβολα πετώντας συμβατικές πτησεις όταν η πτήση έχει αναταράξεις. Μόλις επέστρεψα από 5ωρη πτήση με πολύ δυνατές μάλιστα οπότε στο μυαλό μου έρχονται έντονες εικόνες δυσφορίας. Πάντα υπάρχουν πολλές αιτίες για αυτές. Μπορεί να είναι ρεύματα, καυσαέρια από την κίνηση της γραμμής, εννοείται κακός καιρός, καταιγίδες κτλ.

Σε κάθε περίπτωση να θυμόμαστε όλοι ότι το αεροπλάνο είναι, μακράν του 2ου, το ασφαλέστερο μεταφορικό μέσο. Επίσης να θυμόμαστε ότι όσο πολύπλοκο και να φαίνεται έχει βασική αρχή λειτουργίας εδώ και 100+ χρόνια με βαση τους νομους της φυσης. Εφόσον εχει 2 φτερά και 2 κινητήρες, πετάει που έλεγε και ένας παλιός.

Η συζήτηση με επαγγελματίες του χώρου, η γνώση και ενημέρωση ή θα έλεγα και η συνήθεια, μόνο καλό μπορεί να κάνει και να βοηθήσει. Καλές και ασφαλείς προσγείωσεις για όλες κ όλους το 2024 !
 
Last edited:

Anemos-T

Member
Μηνύματα
41
Likes
301
Ο βασικός λόγος που το αεροπλάνο είναι από τα ασφαλέστερα μέσα είναι ότι - μέχρι τώρα - από τον αρχικό σχεδιασμό μέχρι τα στάδια της κατασκευής και την ευλαβική τήρηση των κανόνων συντήρησης οι εμπλεκόμενοι παράγοντες (εταιρίες κατασκευής, υπηρεσίες πολιτικής αεροπορίας, κέντρα συντήρησης, κτλ.) ξόδευαν άπειρες εργατοώρες και χρήματα, με συνεχή συνεργασία αεροναυπηγών/μηχανικών/μηχανουργών/κτλ., για να να πετάνε τα αεροπλάνα χωρίς προβλήματα.

Δυστυχώς αυτή η "ιερή" διαδικασία συνεργασίας έχει αρχίσει να παραβιάζεται για να πλουτίσουν ορισμένοι executives με stock buybacks αντί για επενδύσεις στην παραγωγή/σχεδιασμό/συντήρηση.

Τα αποτελέσματα είναι μπροστά μας, συμβαίνουν όλο και πιο τακτικά και είναι τρομακτικά:


Δυστυχώς...
 
Last edited:

paykopete

Member
Μηνύματα
64
Likes
370
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ήμουν ένας άνθρωπος που όχι απλά δεν φοβόμουν αλλά το διασκέδαζα κιόλας άμα υπήρχαν αναταράξεις. Δεν ένιωθα απολύτως τίποτα και η πτήση ήταν μια κατάσταση στην οποία αισθανομουν την απόλυτη ξεκούραση και χαλάρωση και ανυπομονούσα πολύ να πετάξω. Το κομμάτι πτήση ήταν σημαντικός παράγοντας της ταξιδιωτικής απόλαυσης για εμένα.

Και τελείως ξαφνικά σε μια απογείωση πριν λίγο καιρό ξεκίνησε ένας αβάσιμος έντονος φόβος που κράτησε καθόλη τη διάρκεια της πτήσης καθώς και της επόμενης.

Πίστευα ότι ήταν απλώς μια αντίδραση της μιας φοράς όμως σε κάθε επόμενη πτήση που μπήκα ένιωθα όλο και χειρότερα, σε μια έφτασα στα όρια πανικού. Συνήθως πετάω μόνη επομένως δεν έχω με κάποιον να το μοιραστώ κάπως.

Δεν ήθελα με τίποτα να το αφήσω έτσι και είχα αποφασίσει πως ο,τι και αν γίνει θα βρω τρόπο όχι να μειώσω αλλά να εξαφανίσω τη φοβία και να νιώθω τόσο ωραία όπως παλιά.

Το ένα έφερε το άλλο και πήγα σε προσομοιωτή πτήσης. Υπάρχει ένα κέντρο στην Ηλιούπολη που για μια ώρα μαζί με πιλότο χρησιμοποιείς προσομοιωτή cockpit A320. Η εμπειρία ήταν φανταστική, ο πιλότος επίσης, απάντησε σε όλες τις απορίες που είχα.

Δεν έχω πετάξει από τότε αλλά αισθάνομαι πως έχει δουλέψει. Αυτό θα αποδειχθεί σύντομα αλλά το γράφω εδώ για να το δουν κ άλλοι, είναι μια δυνατότητα που πιστεύω μπορεί να βοηθήσει πολύ κόσμο.

Μετά τον προσομοιωτή ασχολήθηκα με το να διαβάσω και να καταλάβω καλύτερα τη λειτουργία του σκάφους, το γιατί και πώς πετάει, τα συστήματα ασφαλείας και να καταλάβω ακριβώς το πώς δουλεύουν τα τουρμποφαν ενός σκάφους, ειδικά αυτό με βοήθησε πολύ τουλάχιστον θεωρητικά.

Έχω αρκετές ελπίδες ότι η επόμενη μου πτήση θα είναι ήρεμη και ευχάριστη.
Το σκεφτομαι και εγω το συγκεκριμενο κεντρο στην Ηλιουπολη, εχω διαβασει αρκετα καλα σχολια!
Επισης εχει και σεμιναριο αεροφοβιας που ειναι πιο εξειδικευμενο!
 

ΚΡΟΚ

Member
Μηνύματα
81
Likes
165
Καλησπερα σε ολους.
Θα ταξιδεψω με την Ethiopian απο ATH προς ADD και ειδα οτι η πτηση ειναι με αεροσκαφος του τυπου
Boeing 737 max 8 το οποιο ειχε στο παρελθον τα γνωστα προβληματα και με εχει πιασει μια ανησυχια για την ασφαλεια και την ποιοτητα της πτησης.
Θα ηθελα την γνωμη καποιου που εχει καποια προσφατη εμπειρια απο την πτηση αυτη,η γενικα απο τον ιδιο τυπο αεροσκαφους .
Σας ευχαριστω.
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.433
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπερα σε ολους.
Θα ταξιδεψω με την Ethiopian απο ATH προς ADD και ειδα οτι η πτηση ειναι με αεροσκαφος του τυπου
Boeing 737 max 8 το οποιο ειχε στο παρελθον τα γνωστα προβληματα και με εχει πιασει μια ανησυχια για την ασφαλεια και την ποιοτητα της πτησης.
Θα ηθελα την γνωμη καποιου που εχει καποια προσφατη εμπειρια απο την πτηση αυτη,η γενικα απο τον ιδιο τυπο αεροσκαφους .
Σας ευχαριστω.
Καλησπέρα. Τον Ιούνιο έκανα το ATH-ADD και το αντίστροφο με αυτό το αεροσκάφος και ακόμα είμαι εδώ και γράφω. Η πτήση ήταν μια χαρά και κοιμήθηκα πολύ όμορφα! Το μόνο μείον οτι το αεροσκάφος είναι στριμόκωλο αλλά με τα neon της Aegean φάνταζε γήπεδο (λέμε τώρα). Το πλήρωμα ευγενέστατο, το φαγητό μάπα.

Καλό ταξίδι και καλά να περάσεις!
 

vicky_pl

Member
Μηνύματα
174
Likes
459
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μιας και πλησιάζει το πολύωρο ταξίδι μου προς Ασια και έχω αγχωθεί κατά πολύ για τις τόσες ώρες στο αεροπλάνο, υπάρχει κάποια σκέψη που σας βοηθάει να ξεπεράσετε τις φοβίες σας σε σχέση με τις πτήσεις?!
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Μιας και πλησιάζει το πολύωρο ταξίδι μου προς Ασια και έχω αγχωθεί κατά πολύ για τις τόσες ώρες στο αεροπλάνο, υπάρχει κάποια σκέψη που σας βοηθάει να ξεπεράσετε τις φοβίες σας σε σχέση με τις πτήσεις?!
Κάποτε δεν φοβόμουν καθόλου, απολάμβανα το κομμάτι της πτήσης, μου άρεσαν...οι αναταράξεις και έβλεπα ντοκιμαντέρ με αεροπορικά ατυχήματα κατά τη διάρκεια πτήσεων...
Φυσικά το τελευταίο ήταν ένα τεράστιο λάθος απόλυτης βλακείας και μία μέρα από το πουθενά, κατά τη διάρκεια μιας απογείωσης, έπαθα σοβαρή πετοφοβία.
Δεν με έκανε φυσικά να μην πετάω, συνέχισα κανονικά με την ίδια συχνότητα (κάτι που βοήθησε αρκετά) και σε μία πτήση τρεις-τέσσερις μήνες μετά, η φοβία μου εξαφανίστηκε ξαφνικά, όπως ακριβώς είχε εμφανιστεί.

Τι έκανα στο ενδιάμεσο:
1. πήγα σε προσομοιωτή πτήσης
2. έβαλα φραγμό στην εμμονή μου να βλέπω συνεχώς βίντεο για ατυχήματα. Ασχολούμαι μόνο με τρέχοντα near misses.
3. έμαθα πώς πετάει ένα αεροσκάφος
4. έμαθα πώς λειτουργούν οι μηχανές

Το 3 και το 4 δεν το προτείνω σε όλους γιατί κάποιος με φοβία μπορεί να φοβηθεί περισσότερο γνωρίζοντας παραπάνω πράγματα.

Εμένα όλα τα παραπάνω με βοήθησαν, η εμπιστοσύνη στην τεχνολογία, η αξιοπιστία των αερομεταφορών, και η συνειδητοποίηση του πόσα πράγματα πρέπει να πάνε αλυσιδωτά λάθος για να συμβεί κάτι κακό.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.537
Μιας και πλησιάζει το πολύωρο ταξίδι μου προς Ασια και έχω αγχωθεί κατά πολύ για τις τόσες ώρες στο αεροπλάνο, υπάρχει κάποια σκέψη που σας βοηθάει να ξεπεράσετε τις φοβίες σας σε σχέση με τις πτήσεις?!
Εγώ θα πρόσθετα στα προηγούμενα και μια επίσκεψη σε σελίδες με live πτήσεις ανά το κόσμο ( πχ flightradar24.com) ώστε να διαπιστώσεις ανά πάσα στιγμή πόσα πολλά αεροπλάνα βρίσκονται στον αέρα . Επίσης από έρευνες που μπορείς να βρεις εύκολα με απλή αναζήτηση το ασφαλέστερο μεταφορικό μέσο είναι το αεροπλάνο, ίσως σε βοηθήσει να διαβάσεις κάτι σχετικό. Μην αγχώνεσαι και να περάσεις τέλεια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom