Γενικά χρειαζομαι βοηθεια στην επιλογη νησιου

Σαντορινη*VS Σίφνος

  • Σίφνος

    Votes: 14 53,8%
  • Σαντορινη

    Votes: 12 46,2%

  • Total voters
    26

ito

New Member
Μηνύματα
3
Likes
5
Καλησπέρα σας, είμαστε οικογένεια με 2 μικρά παιδάκια και σκεφτόμαστε μα επισκεφτούμε ένα από τα δυο νησιά (λόγω φτηνών ακτοπλοϊκών)την τελευταία εβδομάδα Ιουνίου για 4 διανυκτερεύσεις. Μας αρέσει το καλό φαγητό, όμορφα αυθεντικά γραφικά χωριά όπως και λίγη «αγριαδα» στο τοπίο που χουν για παράδειγμα τα πιο
ορεινά νησιά. Από παραλίες δεν ζητάμε κατι φοβερό απλά να είναι προσβάσιμες από άσφαλτο και όχι πολύ τουριστικές με ότι αυτό συνεπάγεται σε φασαρία και δυσκολία πάρκινγκ, Πιο νησάκι πιστεύετε ταιριάζει περισσότερο στο προφίλ μας ; Απο όσα έχω διαβάσει εδώ μάλλον νομίζω η Σκύρος αλλά μήπως οι 4 διανυκτερεύσεις είναι υπερβολή; Το ότι θα ναι τέλη Ιουνιου ,αρχή καλοκαιριού σχετικά θα πρέπει να μας προβληματίσει για κάποιο λόγο από άποψη καιρού πχ στη Σκύρο που ναι πιο βόρεια;
Ευχαριστώ πολύ!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλώς ήρθες!

Μας αρέσει το καλό φαγητό
Τότε γιατί κοιτάτε αλλού εκτός από Σκύρο; :haha:
Μιλάμε για νησί με τρομερή κουζίνα.

όμορφα αυθεντικά γραφικά χωριά όπως και λίγη «αγριαδα»
Η Χώρα της είναι τέτοια, χωρίς να παραγνωρίζω την ομορφιά της Χώρας της Κέας.

να είναι προσβάσιμες από άσφαλτο και όχι πολύ τουριστικές με ότι αυτό συνεπάγεται σε φασαρία και δυσκολία πάρκινγκ,
Ναι και στα δύο νησιά, ιδιαίτερα αυτές τις Σκύρου.

μήπως οι 4 διανυκτερεύσεις είναι υπερβολή;
Διακοπές και υπερβολή γίνεται; Μια χαρά διάστημα τις θεωρώ και για τα δύο νησιά.

τέλη Ιουνιου ,αρχή καλοκαιριού σχετικά θα πρέπει να μας προβληματίσει για κάποιο λόγο από άποψη καιρού
Τι να σου πω, αυτό είναι λαχείο ειδικά τα τελευταία χρόνια, αλλά να σε προβλημάτιζε πιο πολύ αν ήταν αρχές Ιουνίου.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Η Σκυρος θεωρειται απο τα πιο καταλληλα νησια για οικογενειακες διακοπες με μικρα παιδια. Δεν εχω παει ομως! Η Τζια ειναι ομορφη, αλλα εκτος απο 2-3 ωραιες παραλιες και την ομορφη χωρα δεν βρηκα καποιο αλλο ενδιαφερον για τα παιδια...
 

ito

New Member
Μηνύματα
3
Likes
5
@psilos3 @piccolo_mondo ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ! Με πήγατε ένα βήμα πιο κοντά στη Σκύρο ! Η αλήθεια είναι και μένα το ένστικτο μου λέει ότι μάλλον είναι καλύτερη επιλογή αλλά ήθελα πάρω έτσι μια ακόμα γνώμη! :):)
 
Μηνύματα
416
Likes
1.366
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλησπέρα,
γνωριζει κανεις καποιο οικονομικο καταλλυμα για Μηλο για Αυγουστο high περιοδο δυστυχως.Μπηκα λιγο να δω τιμες και τρομαξα ,αν εχετε κατι κατα νου να παρω κανα τηλεφωνο να δουμε εστω.
 

Nikoletta!

Member
Μηνύματα
46
Likes
109
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλησπέρα,
γνωριζει κανεις καποιο οικονομικο καταλλυμα για Μηλο για Αυγουστο high περιοδο δυστυχως.Μπηκα λιγο να δω τιμες και τρομαξα ,αν εχετε κατι κατα νου να παρω κανα τηλεφωνο να δουμε εστω.
Ρίξε μια ματιά στο Thalassitra Village Hotel στον Αδάμαντα. Είχαμε δώσει γύρω στα 100 ευρώ το βράδυ πάνω κάτω. Δεν ξέρω αν ανταποκρίνεται στο budget που θες να διαθέσεις.
 
Μηνύματα
416
Likes
1.366
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Ρίξε μια ματιά στο Thalassitra Village Hotel στον Αδάμαντα. Είχαμε δώσει γύρω στα 100 ευρώ το βράδυ πάνω κάτω. Δεν ξέρω αν ανταποκρίνεται στο budget που θες να διαθέσεις.
Ευχαριστω πολυ.Νορμαλ μου φαινεται για τις εποχες που ζουμε και τον μηνα που ψαχνω.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.078
Likes
2.494
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Ευχαριστω πολυ.Νορμαλ μου φαινεται για τις εποχες που ζουμε και τον μηνα που ψαχνω.
Στο thalassitra έμεινα κ εγώ τον Αύγουστο του 2021 κ ήμουν πολύ ευχαριστημένη. Αλλά είναι σχετικά απλό ξενοδοχείο απο παροχές δηλ μη περιμένετε μπουφέδες κ τέτοια από πρωινό. Αν κ ήταν καλό. Αλλά οκ νομίζω δεν έχει μεγάλη σημασία. Ελπίζω να μην έχεις αλλεργία στις γάτες μόνο γιατί όταν ήμουν εγώ εκεί είχε αρκετές κ κάνα δυο τριγυριζαν μόνιμα στο μπαλκόνι μου τα γλυκουλια
 

Nikoletta!

Member
Μηνύματα
46
Likes
109
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Στο thalassitra έμεινα κ εγώ τον Αύγουστο του 2021 κ ήμουν πολύ ευχαριστημένη. Αλλά είναι σχετικά απλό ξενοδοχείο απο παροχές δηλ μη περιμένετε μπουφέδες κ τέτοια από πρωινό. Αν κ ήταν καλό. Αλλά οκ νομίζω δεν έχει μεγάλη σημασία. Ελπίζω να μην έχεις αλλεργία στις γάτες μόνο γιατί όταν ήμουν εγώ εκεί είχε αρκετές κ κάνα δυο τριγυριζαν μόνιμα στο μπαλκόνι μου τα γλυκουλια
Κι εγώ τον Αύγουστο του 2021 έμεινα! Πρωινό δεν τρώγαμε στο ξενοδοχείο, μας έφτιαχναν όμως καφεδάκι, το παίρναμε μαζί και κατευθείαν παραλία! Ναι ισχύει αυτό με τις γατούλες, τότε είχε και πολλά μικρά που με το που μας έβλεπαν νιαούριζαν για να μπουν στο δωμάτιο μαζί μας! 😻
 
Last edited:

Camelia

Member
Μηνύματα
33
Likes
11
Καλησπερα, ειμαι λιγο σε αδιεξοδο φετος και θα ηθελα τις προτασεις σας. Γενικως προτιμω τις κυκλαδες , εχω συνδυασει καλοκαιρι με σοκακια και γενικα το κυκλαδιτικο στυλ που αγαπω. Ψαχνω ενα νησι με ωραιες παραλιες, επιλογες σε χωρια/μερη για φαγητο - ποτο ( να μην εχει μονο τη Χωρα και ξεραιλα τριγυρω π.χ σεριφος αλλα τυπου Παρος που εχει παροικια, ναουσα, λευκες, αλυκη κλπ) ωστε να μην βαρεθουμε 1 βδομαδα . Γενικως να εχει ζωη . Ειμαστε ζευγαρι γυρω στα 30 με ενα σκυλακι.

Εξαιρω Σαντορινη , Μυκονο , Σιφνο, Σεριφο, Ναξο, Παρο, Ιο , τι αλλες επιλογες υπαρχουν με αυτα που ζηταω ; Αν βρω και εκτος Κυκλαδων δεν με πειραζει αλλα θα ηθελα σχετικα ευκολη /γρηγορη προσβαση απο Αθηνα.
Συρο/ Ανδρο δεν μου κανει αισθηση , Μηλος δεν εχει πολλα μαγαζια/νυχτερινη ζωη, Τηνος νομιζω εχει μονο τη Χωρα ( ? ) η οποια δεν εχει καμια σχεση με κυκλαδιτικο στυλ.
Γενικως ειμαι περιεργη και ζηταω πολλα :p Καθε προταση / διορθωση δεκτη.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπερα, ειμαι λιγο σε αδιεξοδο φετος και θα ηθελα τις προτασεις σας. Γενικως προτιμω τις κυκλαδες , εχω συνδυασει καλοκαιρι με σοκακια και γενικα το κυκλαδιτικο στυλ που αγαπω. Ψαχνω ενα νησι με ωραιες παραλιες, επιλογες σε χωρια/μερη για φαγητο - ποτο ( να μην εχει μονο τη Χωρα και ξεραιλα τριγυρω π.χ σεριφος αλλα τυπου Παρος που εχει παροικια, ναουσα, λευκες, αλυκη κλπ) ωστε να μην βαρεθουμε 1 βδομαδα . Γενικως να εχει ζωη . Ειμαστε ζευγαρι γυρω στα 30 με ενα σκυλακι.

Εξαιρω Σαντορινη , Μυκονο , Σιφνο, Σεριφο, Ναξο, Παρο, Ιο , τι αλλες επιλογες υπαρχουν με αυτα που ζηταω ; Αν βρω και εκτος Κυκλαδων δεν με πειραζει αλλα θα ηθελα σχετικα ευκολη /γρηγορη προσβαση απο Αθηνα.
Συρο/ Ανδρο δεν μου κανει αισθηση , Μηλος δεν εχει πολλα μαγαζια/νυχτερινη ζωη, Τηνος νομιζω εχει μονο τη Χωρα ( ? ) η οποια δεν εχει καμια σχεση με κυκλαδιτικο στυλ.
Γενικως ειμαι περιεργη και ζηταω πολλα :p Καθε προταση / διορθωση δεκτη.
Καλησπέρα!
Θα έλεγα να αφήσεις τις Κυκλάδες, καταλαβαίνω πως τις έχεις δει αρκετά.
Εύκολη πρόσβαση εννοείς και με αεροπλάνο; Βόρειο Αιγαίο θα πρότεινα τότε, Σάμος, Λήμνος, Χίος.
Είναι μεγάλα νησιά με πολλά να κάνεις και, αν μιλάμε για Ιούλιο-Αύγουστο, μια χαρά ζωή έχουν.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Καλησπερα, ειμαι λιγο σε αδιεξοδο φετος και θα ηθελα τις προτασεις σας. Γενικως προτιμω τις κυκλαδες , εχω συνδυασει καλοκαιρι με σοκακια και γενικα το κυκλαδιτικο στυλ που αγαπω. Ψαχνω ενα νησι με ωραιες παραλιες, επιλογες σε χωρια/μερη για φαγητο - ποτο ( να μην εχει μονο τη Χωρα και ξεραιλα τριγυρω π.χ σεριφος αλλα τυπου Παρος που εχει παροικια, ναουσα, λευκες, αλυκη κλπ) ωστε να μην βαρεθουμε 1 βδομαδα . Γενικως να εχει ζωη . Ειμαστε ζευγαρι γυρω στα 30 με ενα σκυλακι.

Εξαιρω Σαντορινη , Μυκονο , Σιφνο, Σεριφο, Ναξο, Παρο, Ιο , τι αλλες επιλογες υπαρχουν με αυτα που ζηταω ; Αν βρω και εκτος Κυκλαδων δεν με πειραζει αλλα θα ηθελα σχετικα ευκολη /γρηγορη προσβαση απο Αθηνα.
Συρο/ Ανδρο δεν μου κανει αισθηση , Μηλος δεν εχει πολλα μαγαζια/νυχτερινη ζωη, Τηνος νομιζω εχει μονο τη Χωρα ( ? ) η οποια δεν εχει καμια σχεση με κυκλαδιτικο στυλ.
Γενικως ειμαι περιεργη και ζηταω πολλα :p Καθε προταση / διορθωση δεκτη.
Καταλαβαίνεις ότι θες Κυκλαδες αλλά έχεις εξαιρέσει 11 νησια!:p
Όλα αυτά που θέλεις δεν νομίζω να τα βρείς σε ένα από τα υπόλοιπα!
Αν βγάλουμε την εύκολη πρόσβαση από Αθήνα (που μόνο η Τζια & η Κύθνος έχουν από αυτά που υπολείπονται), θα πρότεινα ένα συνδυασμό Αμοργό-Κουφονήσια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.058
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom