17 χρόνια Travelstories

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Χρόνια του Πολλα και φέτος και μια συναντηση πρεπει να γίνει!

Ευχαριστουμε τον @Defkalion που μας δίνει τη δυνατότητα να αλληλεπιδρούμε με τόσους ανθρωπους και να ανακαλύπτουμε τόσα μέρη. Ένα ακόμη ευχαριστώ και σε όλα τα μέλη που αφιερώνουν χρόνο στο να λύσουν απορίες, να γράψουν τις ιστορίες τους και να διευκολύνουν. Σχετικά καινούριο μέλος το 2016, αλλά από τότε το travelstories είναι συχνά η παρέα μου στον πρωινό καφέ, στη καραντίνα και ακόμη και στην ενημερωση με το τι συμβαινει στις αεροπορικές ή διαφορους προορισμούς. Με το καλό στα δεκαοκτώ!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Χρόνια πολλά travelstories.
Mελος από το μακρινό 2007, συμμέτοχος στις πρώτες δειλές συγκέντρωσεις.
Αγαπημένη στιγμή τα ξενύχτια για να διαβάσω ιστοριες ή να γελάσω με τα διάφορα troll, όταν έπεφτε σύρμα, πρίν τα σβήσει ο @spor_os

Ξεχωριστη στιγμή όμως μακράν ήταν η αποχαιρετιστηρια συγκέντρωση για τον @Defkalion.
Να σαι πάντα καλά αφεντικό και να χαίρεσαι την οικογένεια.
Και επειδή όντως το μέλλον είναι η κοινότητα, όπως λέει και ο @Yorgos η συνδρομή ή η δωρεά μάλλον είναι μονοδρομος.
Κοινότητα μεταξύ άλλων σημαίνει αλληλεγγύη.
 
Last edited:

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Αδυνατώ να φανταστώ πως θα ήταν οι ταξιδιωτικές μου συνήθειες χωρίς το TS από το 2010 μέχρι σήμερα. Χρόνια Πολλά!!

Ένα donation button με Paypal/revolut/visa φαίνεται ότι θα ήταν καλό για αρχή.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.209
Likes
5.675
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
13 χρόνια travelstories για μένα και όλα ξεκίνησαν από μια ερώτηση γιατί η Gulf είχε αλλάξει κάτι στο εισιτήριό μας. Πήρα πολλές απαντήσεις, έλυσα το πρόβλημά μου και κάπως έτσι έμεινα και κόλλησα. Travelstories πάνω απ' όλα είναι οι άνθρωποί του και όλες οι όμορφες στιγμές που περάσαμε με αυτούς. Ελατοχώρι, Βεργίνα (ήμουν και γω στο λεωφορείο :haha:), Melnik αλλά και οι συναντήσεις μας σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα, οι φίλοι, τα ταξίδια με φίλους που γνωριστήκαμε εδώ...
Χρόνια πολλά λοιπόν!
 
Μηνύματα
12
Likes
111
Εύχομαι ολόψυχα, όλοι να χιλιασουμε τα ταξίδια μας και να γράφουμε για αυτά , ώστε να τα διαβάσουν ακόμη και τα εγγόνια μας!!
Το travel stories, δεν είναι απλώς ένας ακόμη οδηγός για ταξίδια που περιγράφει μια πόλη. Είναι μια ζωντανή "κυψέλη" μοναδική. Στην ίδια πόλη μπορεί να υπάρχουν 30 διαφορετικές ιστορίες. Ο καθένας βλέπει με το δικό του μάτι και απολαμβάνει το ταξίδι διαφορετικά. Για κάποιον μπορεί να είναι η Ιθάκη του και για κάποιον η Κόλαση του Δάντη. Αυτό είναι που κάνει την Κυψέλη μοναδική.
Αυτό με κέρδισε και έγινα μέλος.
Καλά και ασφαλή ταξίδια σε όλους!
:xalara:
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Χρόνια πολλά στο site, στον @Defkalion αλλά και σε όσους διαχειρίζονται το Travelstories.
Αποτελεί ένα πολύτιμο βοήθημα για τα ταξίδια με τις τόσες πληροφορίες και ιστορίες που έχουν γραφτεί από τα μέλη.
Ευχαριστούμε!
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Πολλά χρόνια πολλά στο αγαπημένο μας φόρουμ!!!
Ποια είναι η πιο ξεχωριστή / αγαπημένη σας ανάμνηση που σχετίζεται με το φόρουμ μας;
Οταν το 2010 ανακάλυψα το φόρουμ,ψάχνοντας πληροφορίες για την Ιαπωνία,τις οποίες εκτύπωσα σε Α4 για να συνειδητοποιήσω μέσα στο αεροπλάνο από Φρανκφούρτη για Πεκίνο ότι τις έχω ξεχάσει στην Ελλάδα!Όμως τα είχα διαβάσει τόσες πολλές φορές,που τα είχα μάθει απ'έξω!Τότε που οι έννοιες smartphone,maps κλπ αυτονόητα στα ταξίδια ήταν σε βρεφική ηλικία. Μετά από αυτό το ταξίδι άλλαξε όλη η ζωή μου.
Επίσης, σημαντική ανάμνηση είναι η στιγμή μου ενεργοποιήθηκα στο φόρουμ το 2015 (παρότι γράφτηκα το 2011) όταν μετακόμισα με την οικογένειά μου στη Ρόδο. Δεν γνωρίζαμε κανέναν στο νησί και απολάμβανα πολλές ώρες την διαδικτυακή παρέα μας!
Και τελευταία αλλά πιο σημαντικη ανάμνηση,ήταν όταν συναντήθηκα με πολλούς φίλους Θεσσαλονικείς στην κοπή πίτας σε ένα μπαρ στην Καλαμαριά τον Φεβρουάριο του 2020 λίγες μέρες πριν κλείστουμε μέσα. Τότε που έπαιρνα συμβουλές από τον @babaduma για το ταξίδι μας στο Βιετνάμ και στην Καμπότζη, που θα γινόταν τον Απρίλιο της ίδιας χρονιάς,και τελικά δεν έγινε ποτέ!

Για την ψυχή της κοινότητας τον @Defkalion, σου εύχομαι να κρατήσεις ζωντανή τη δημιουργική σου φλόγα και ας περνάν τα χρόνια και ας γίνονται πιο πολύπλοκες οι ζωές(όλων μας).

Είναι ωραίο που υπάρχει αυτό εδώ το μέρος,είναι ωραίοι οι άνθρωποι που το απαρτίζουν και χαίρομαι που είμαι και εγώ εδώ!!!
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
846
Likes
761
Παλιο μελος κ εγω, απο το μακρινο 2010. Με το travelstories γνωριστηκαμε οταν ενα μεσημερι (2008-2009?) βαριομουν στην δουλεια, ακολουθουσε σαβ/κο κ δεν ειχα κανονησει τιποτα. Ειχα μια καινουρια -εξ αποστασεως- σχεση τοτε κ σκεφτομουν πώς/πού/αν θα βρισκομασταν το σαβ/κο.. Ανοιγω google και ψαχνω γενικως κ αοριστα.. αγνωστο πώς, πεφτω πανω σε ενα ποστ καποιου ταξιδιωτικου site (το travelstories ηταν) που διαφημιζε διαμονη στην Κεφαλλονια με 2.99€ την βραδια (ναι αληθεια ειναι), σε ολοκαινουρια καταλυματα, μεσω της TUI νομιζω.. Τηλεφωνώ στο αγορι, του λεω το και το, λεει αυτη παει χαζεψε.. Εν τελει πηγαμε κ ηταν οντως ετσι!!
Μελος ομως δεν εγινα μετα απο αυτην την απιθανη ανακαλυψη.. Οι μηνες περασαν, με το αγορι τα πηγαιναμε καλα, και τα επομενα 7 χρονια μας βρηκαν στην Ιταλια για μεταπτυχιακα και δουλειες.. Απο εκει (Μιλανο) οι οδικες κ αεροπορικες μετακινησεις ηταν πανευκολες κ γρηγορα εγινα μελος στο travelstories, κυριως για αναζητηση πληροφοριων σχετικα με τα συχνα μας ταξιδια.
Ομως.. Ομως, νομιζω οτι τελικα αυτο που με κρατουσε τοσο δεμενη με το travelstories ηταν η αναγκη μου για -διαδικτυακη εστω- επαφη με Ελληνες. Το αγαπησα το travelstories. Για την ακριβεια καποια εποχη μου ειχε γινει εμμονη. Εχω να θυμαμαι πολλες κ εντονες στιγμες! Με ιδιαιτερη νοσταλγια θυμαμαι ολες τις φορες εκεινες που μελη τυχαινε να βρεθουν στο Μιλανο και φροντιζαν να συναντηθουμε κ να γνωριστουμε! Κ επισης θυμαμαι την χαρα μου οταν σε καποια απο τις ομαδικες συναντησεις μελων ετυχε να βρισκομαι στην Ελλαδα κ καταφερα να παω!
Αρκετα χρονια μετα επεστρεψα Ελλαδα, εγινα μαμα, και το travelstories με εχασε κ οταν καποτε ενιωσα πώς μπορω να ταξιδευω ξανα (με τα παιδια εννοειται) ηρθε ο covid. Και μολις χτες εκανα ξανα ενα ποστ μετα απο χρονια... :)
Και τωρα γραφω κ αναπολω! ;)
Happy Birthday travelstories!
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Αλλά δεν είχα ποτέ στο μυαλό μου ότι στην πραγματικότητα το σημαντικό που θα προκύψει από αυτήν την απόπειρα θα είναι μια κοινότητα.
αλλά η αίσθηση της κοινότητας.
Αναρωτιέμαι λοιπόν μήπως αυτό είναι που και το Travelstories πρέπει να κοιτάξει να επεκτείνει στο άμεσο μέλλον εάν πρόκειται να επιβιώσει.
Ίσως το μέλλον του Travelstories είναι στην κοινότητα.
Θα συμφωνήσω πάρα πολύ με το «ανθρωποκεντρικό» της υπόθεσης, κάτι που το καταλαβαίνω όλο και καλύτερα τα τελευταία χρόνια.
Το φόρουμ είναι 100%,η κοινότητα
Και επειδή όντως το μέλλον είναι η κοινότητα,
Σήμερα είμαι 13 χρόνια και δύο ημέρες μέλος. Αισθάνομαι μέλος αυτής της κοινότητας και έχω
ζήσει από κοντά αυτήν την αγάπη από τα μέλη στις συγκεντρώσεις που έγιναν.
Έχω απαντήσει δεκάδες για να μην πω εκατοντάδες φορές στα ίδια και τα ίδια περι Βαρκελώνης-
Καταλωνίας-Ισπανίας κλπ. Θα ήταν βαρετό αν δεν υπήρχε και η κοινωνικότητα που αναπτύσσεται
σε διάφορα θέματα του σόσιαλ φόρουμ. Δεν μπορώ να καταλάβω (και το λέω με πολύ αγάπη)
γιατί να κλειδώνονται θέματα του σόσιαλ φόρουμ. Σίγουρα υπάρχουν εντάσεις και αρκετές
φορές ανεβαίνουν οι τόνοι. Αλλά από την στιγμή που δεν υπάρχουν ύβρεις, γιατί να κλειδώνει;
Θέλουμε κοινότητα, αλλά χωρίς σόσιαλ γίνεται; Υπάρχουν χιλιάδες μέλη με διαφορετικές απόψεις.
Σε άλλα θα συμφωνήσουμε, σε άλλα θα φέρουμε τις αντιρρήσεις,ναι και σε άλλες μπορεί να χλευάσουμε- ειρωνευτούμε. Έτσι είναι η κοινωνία. Με διαφορετικές απόψεις. Σε άλλες συμφωνούμε, σε άλλες όχι. Έχει πάνω από χρόνο κλειστό το οφ τόπικ. Σχεδόν ότι σόσιαλ βγαίνει μετά από λίγο
κλειδώνει. Πως θα υπάρχει η αίσθηση της κοινότητας τότε;
Απαντώντας για εστιατόρια , για ξενοδοχέία ή για μετακινήσεις;
Αυτός είναι ο προβληματισμός μου και τον λέω με πολύ αγάπη και καθόλου διάθεση γκρίνιας.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σήμερα είμαι 13 χρόνια και δύο ημέρες μέλος. Αισθάνομαι μέλος αυτής της κοινότητας και έχω
ζήσει από κοντά αυτήν την αγάπη από τα μέλη στις συγκεντρώσεις που έγιναν.
Έχω απαντήσει δεκάδες για να μην πω εκατοντάδες φορές στα ίδια και τα ίδια περι Βαρκελώνης-
Καταλωνίας-Ισπανίας κλπ. Θα ήταν βαρετό αν δεν υπήρχε και η κοινωνικότητα που αναπτύσσεται
σε διάφορα θέματα του σόσιαλ φόρουμ. Δεν μπορώ να καταλάβω (και το λέω με πολύ αγάπη)
γιατί να κλειδώνονται θέματα του σόσιαλ φόρουμ. Σίγουρα υπάρχουν εντάσεις και αρκετές
φορές ανεβαίνουν οι τόνοι. Αλλά από την στιγμή που δεν υπάρχουν ύβρεις, γιατί να κλειδώνει;
Θέλουμε κοινότητα, αλλά χωρίς σόσιαλ γίνεται; Υπάρχουν χιλιάδες μέλη με διαφορετικές απόψεις.
Σε άλλα θα συμφωνήσουμε, σε άλλα θα φέρουμε τις αντιρρήσεις,ναι και σε άλλες μπορεί να χλευάσουμε- ειρωνευτούμε. Έτσι είναι η κοινωνία. Με διαφορετικές απόψεις. Σε άλλες συμφωνούμε, σε άλλες όχι. Έχει πάνω από χρόνο κλειστό το οφ τόπικ. Σχεδόν ότι σόσιαλ βγαίνει μετά από λίγο
κλειδώνει. Πως θα υπάρχει η αίσθηση της κοινότητας τότε;
Απαντώντας για εστιατόρια , για ξενοδοχέία ή για μετακινήσεις;
Αυτός είναι ο προβληματισμός μου και τον λέω με πολύ αγάπη και καθόλου διάθεση γκρίνιας.
Αυτά που κλειδώνονται είναι πάντως αυτά που κάποιοι ειρωνευονται η κάνουν επιθέσεις επί προσωπικού. Ας σταματήσουμε να το κάνουμε να μην κλειδώνονται. Δεν είναι οι διαφορετικές απόψεις το πρόβλημα, ή τοξικότητα είναι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.701
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom