2017. Πού πάμε;

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εγώ το μόνο που έχω κλείσει μέχρι στιγμής είναι μια πτήση ryan για Δουβλίνο την περίοδο του Πάσχα. 5.5 μέρες, στις οποίες θέλω οπωσδήποτε να συμπεριλάβω Βόρεια Ιρλανδία.

Τα σχεδόν σίγουρα είναι ένα 9ήμερο Αρμενία-Γεωργία αρχές καλοκαιριού με μίλια, αλλά και απόδραση Βουλγαρία σε κοντινά πρόσωπα.

Από εκεί και πέρα έχω αναθέσει σε @ThanasisU2 να μου βρει καμιά καλή προσφορά για κάτι πιο μακρινό. Ελπίζω να κάτσει! :p Δυστυχώς με 22 μέρες άδεια το χρόνο και κάτι τραγικές αργίες να πέφτουν Σάββατα, η φάση είναι λίγο ζόρι για μεγαλεπήβολα σχέδια!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Το 2017 το ξεκίνησα με ένα μεγάλο στη Βόρεια Ελλάδα με Κεντρική και Ανατολική Μακεδονία και Θράκη.
Αρκετά ενδιαφέροντα μέρη από αρχαιολογικούς χώρους και μουσεία(κρίμα που τα νέα ευρήματα στην Αμφίπολη δεν είναι επισκέψιμα και σταμάτισαν και οι ανασκαφές, τουλάχιστον το μουσείο της Αμφίπολης είναι πολύ ενδιαφέρον και πάντα ανοιχτό), μέχρι φύση και δραστηριότητες(π.χ. ιππασία στην γραφική Άνω Πορρόια)....


Για μετά, πρώτα ο Θεός, έχει κλειστεί Βόρεια Ιταλία και ίσως λίγο Ελβετία και μετά Ρωσία . Όλα τα υπόλοιπα θα είναι ότι προκύψει. Καλά να είμαστε και να έχουμε υγεία να ταξιδεύουμε.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!

wanderwoman

Member
Μηνύματα
51
Likes
117
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Όπως λέει και ένας γνωστός μου εκπαιδευτής ορειβασίας:
<<Δεν υπάρχει κακός καιρός, υπάρχει κακός εξοπλισμός.!>>
Aχαχαχα αυτο με τον κακο εξοπλισμο μου το ελεγε συνεχεια μια φιλη μου Νορβηγιδα οταν ελεγα οτι κρυωνω-και μαλιστα οταν ημασταν εκει στη ''γειτονια'' που πηγε κι η Klair, Μπρατισλαβα-Βουδαπεστη,το θυμαμαι: ''There is no bad weather, just not good enough clothes.'' Κατι παραπανω ειπα θα ξερει αυτη απο κρυο και το υιοθετησα και γω.

Το Φεβρουάριο για 14 μέρες Κούβα κ ίσως Ιούνιο Αζόρες.
Ζηλευωωω!

Για την ωρα για το 2017 μια Μαδριτη ειναι μονο κανονισμενη. Κι ενα Βελγιο στα σχεδια. Νωρις ειναι ακομα ομως,θα δουμε.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.958
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ξεκινήσαμε με 4 μέρες στο Μόναχο την προηγούμενη εβδομάδα.
Τον Μάρτιο έχουμε προγραμματισμένο ένα 4ήμερο στη Στουτγάρδη.
Ελπίζω πως όλο και κάτι ακόμη θα προκύψει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Περού-Βολιβία για 30-35 μέρες τον Ιούλιο
Στα μικρά ίσως ένα 4ημερο Κοπεγχάγη-Μάλμε και ένα 3ημερο Άμστερνταμ.
Kόψε τη Κοπεγχάγη, το Μάλμε και το Άμστερνταμ και βάζε μέρες και χρήμα στο Περού Βολιβία (μη σου πω να προσθέσεις ένα Νησί του Πάσχα μιας που θα είσαι εκεί κάτω).
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Kόψε τη Κοπεγχάγη, το Μάλμε και το Άμστερνταμ και βάζε μέρες και χρήμα στο Περού Βολιβία (μη σου πω να προσθέσεις ένα Νησί του Πάσχα μιας που θα είσαι εκεί κάτω).
Εάν δίκιο το έχεις... Αλλά πόσες περισσότερες μέρες ??
Θέλουμε να κινηθούμε από Λίμα και να φθάσουμε Ουγιουνί και πίσω Λίμα.
Περιμένω την ιστορία σου όπως έχεις υποσχεθεί σε άλλο post.
Από τα λίγα που έχω προλάβει να ψάξω (γιατί συνήθως όλα τα προγραμματίζουμε τον τελευταίο μήνα) μας δυσκολεύουν αρκετά οι μετακινήσεις (αεροπορικές λόγω κόστους και λεωφορείο λόγω ωρών). Το βασικό πρόβλημα είναι πως θα γυρίσουμε πίσω Λίμα καθώς το μόνο που έχω βρεί είναι Ουγιουνί->Λα Παζ με 150E και Λα Παζ-> Λίμα με 230Ε :shock::shock:.
Αν έχεις καμία πρόταση για τις μετακινήσεις ευπρόσδεκτη.
 

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.190
Τέσσερις εβδομάδες Γεωργία-Αρμενία (Απρίλιο-Μάιο), κι ελπίζω αναχώρηση 1η Νοεμβρίου για πολύμηνο (5-6) φευγιό στη ΝΑ Ασία (Μαλαισία, Ταϊλάνδη, Μιανμάρ, Βιετνάμ, Φιλιππίνες, Μπρουνέι).
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.329
Likes
3.469
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Εάν δίκιο το έχεις... Αλλά πόσες περισσότερες μέρες ??
Θέλουμε να κινηθούμε από Λίμα και να φθάσουμε Ουγιουνί και πίσω Λίμα.
Περιμένω την ιστορία σου όπως έχεις υποσχεθεί σε άλλο post.
Από τα λίγα που έχω προλάβει να ψάξω (γιατί συνήθως όλα τα προγραμματίζουμε τον τελευταίο μήνα) μας δυσκολεύουν αρκετά οι μετακινήσεις (αεροπορικές λόγω κόστους και λεωφορείο λόγω ωρών). Το βασικό πρόβλημα είναι πως θα γυρίσουμε πίσω Λίμα καθώς το μόνο που έχω βρεί είναι Ουγιουνί->Λα Παζ με 150E και Λα Παζ-> Λίμα με 230Ε :shock::shock:.
Αν έχεις καμία πρόταση για τις μετακινήσεις ευπρόσδεκτη.
Προταση απο προσωπική εμπειρία :
Μπείτε Βολιβία με πτήση απο Cusco --- έχει πρωινη καθημερινή πτηση για ΛαΠαζ κ αν την κλείσεις νωρις θα τη βρεις καμια 80$
Απτο Uyuni συνεχισε προς Ποτοσι κ μετα Sucre -- κριμα με τοσο χρονο να μην πας
Απο Sucre για ΛαΠαζ εχει παμφθηνες πτήσεις (Boliviana Aviacion - BoA)
Κλείνε αεροπορικά απτις ιστοσελίδες των εταιρειών κ οχι απτα ψαχτήρια-πρακτορεία
Απο ΛαΠαζ πας λίμνη Τιτικακα κ περνάς Περου (Puno) απτα χερσαία σύνορα -- ομορφα φθηνα βολικά
Απο Puno συνεχίζεις νοτια με λεωφορεία
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Έσκασε η μπομπίτα, και τώρα τρέχουμε!!!
Η ολοήμερη αναζήτηση, οι διαπραγματεύσεις, οι αμφιβολίες, η καταμέτρηση μερών άδειας έβγαλαν τούτο εδώ:
Ημερομηνίες: 28/2 μέχρι 22/3
Προορισμός: Κόστα Ρίκα (σύνολο 21 μέρες, λέμε να πάμε τις εννέα από αυτές στη Γουατεμάλα)
@Yorgos , ζητάω και επίσημα φώτα..
Όπως και οποιουδήποτε άλλου γνωρίζει και μπορεί να βοηθήσει, κυρίως όσον αφορά το θέμα "κυκλοφορώ μόνος, νοικιάζω αμάξι" κτλ κτλ
Ακόμη δεν το συνειδητοποιήσαμε βασικά, χοχοχο! :clap::xalara::lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.897
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom