Ισλανδία 66° North Ισλανδία

Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εξαιρετική η περιγραφή και όλες οι πληροφορίες που τη συνοδεύουν!!Απίστευτες οι φωτογραφίες !!!:lol:Πιο δύσκολο ταξίδι από τα συνηθισμένα στην Ευρώπη αλλά εφικτό έτσι όπως το περιγράφεις!!
!Μου έκαναν πάρα πολύ μεγάλη εντύπωση οι ΤΟΣΟ αυξημένες τιμές!!!Είχατε οργανωθεί όμως ανάλογα!!!Δικαιολογούνται από το ύψος των μισθών τους??
Περιμένω με ανυπομονησία και τη συνέχεια!!!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
upload_2017-8-8_11-3-47.jpeg


Όχι, δεν ήμουν χθες βράδυ στον Seljalandsfoss.:cry:
Η φωτογραφία είναι από το ιντερνετ και έχει τίτλο: Behind Seljalandsfoss. Προφανώς είναι τραβηγμένη μέσα από την σπηλιά!
 

FILBO

Member
Μηνύματα
152
Likes
941
Εξαιρετική η περιγραφή και όλες οι πληροφορίες που τη συνοδεύουν!!Απίστευτες οι φωτογραφίες !!!:lol:Πιο δύσκολο ταξίδι από τα συνηθισμένα στην Ευρώπη αλλά εφικτό έτσι όπως το περιγράφεις!!
!Μου έκαναν πάρα πολύ μεγάλη εντύπωση οι ΤΟΣΟ αυξημένες τιμές!!!Είχατε οργανωθεί όμως ανάλογα!!!Δικαιολογούνται από το ύψος των μισθών τους??
Περιμένω με ανυπομονησία και τη συνέχεια!!!
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!!!
Όσο για τις τιμές, με κατά κεφαλή ΑΕΠ για το 2016 60.000 USD ενώ το δικό μας είναι 18.000 USD, μέσο μηνιαίο μισθό ( μετά από παρακράτηση φόρου) 310.000 ISK ( δια 120 για μετατροπή σε ευρώ) και μηνιαίο ενοίκιο για διαμέρισμα ενός υπνοδωματίου στο κέντρο 170.000 ISK και 3/δ 270.000 ISK βγάλε τα συμπεράσματά σου.
 

FILBO

Member
Μηνύματα
152
Likes
941
View attachment 210926

Όχι, δεν ήμουν χθες βράδυ στον Seljalandsfoss.:cry:
Η φωτογραφία είναι από το ιντερνετ και έχει τίτλο: Behind Seljalandsfoss. Προφανώς είναι τραβηγμένη μέσα από την σπηλιά!
Έτσι ακριβώς ήταν!!! Μόνο που δεν ήταν εύκολο να κουβαλήσεις φωτογραφική (εγώ δεν είχα ούτε κινητό μαζί μου) και να απαθανατίσεις την εικόνα. Σου εύχομαι να την δεις και ιδίοις όμμασι κάποια στιγμή...
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!!!
Όσο για τις τιμές, με κατά κεφαλή ΑΕΠ για το 2016 60.000 USD ενώ το δικό μας είναι 18.000 USD, μέσο μηνιαίο μισθό ( μετά από παρακράτηση φόρου) 310.000 ISK ( δια 120 για μετατροπή σε ευρώ) και μηνιαίο ενοίκιο για διαμέρισμα ενός υπνοδωματίου στο κέντρο 170.000 ISK και 3/δ 270.000 ISK βγάλε τα συμπεράσματά σου.
Οκ!!!Κατάλαβα!!!Δύσκολα τα πράγματα!!!
Περιμένουμε και τη συνέχεια!!!
Υ.Γ. Ακουσα ότι και σήμερα έγινε σεισμός .Ελπίζω όλα να είναι καλά.
 

FILBO

Member
Μηνύματα
152
Likes
941
Οκ!!!Κατάλαβα!!!Δύσκολα τα πράγματα!!!
Περιμένουμε και τη συνέχεια!!!
Υ.Γ. Ακουσα ότι και σήμερα έγινε σεισμός .Ελπίζω όλα να είναι καλά.
Ναι έγινε το πρωί. Ήταν δυνατούτσικος (είμαστε εξοικειωμένοι μετά από τόσο κούνημα 20 μέρες τώρα). Ευτυχώς χωρίς συνέπειες...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
!Μου έκαναν πάρα πολύ μεγάλη εντύπωση οι ΤΟΣΟ αυξημένες τιμές!!!
Τα πάντα ήταν πιο οικονομικά το καλοκαίρι του '09 μετά την κρίση με 180 κορώνες στο ευρώ.
Φυσικά σήμερα υπάρχουν περισσότερες και φτηνότερες επιλογές στα αεροπορικά.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.384
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τα πάντα ήταν πιο οικονομικά το καλοκαίρι του '09 μετά την κρίση με 180 κορώνες στο ευρώ.
Φυσικά σήμερα υπάρχουν περισσότερες και φτηνότερες επιλογές στα αεροπορικά.
Δυστυχώς και οι επιλογές στα αεροπορικά γίνονται ακριβότερες, όταν πρέπει να βρείς πτήση συγκεκριμένες μέρες, γιατί δεν έχεις άλλη επιλογή...κλάψ
 

FILBO

Member
Μηνύματα
152
Likes
941
Δρόμο παίρνουμε, δρόμο αφήνουμε, φθάνουμε σ' ένα χωματόδρομο, τον 248, στρίβουμε δεξιά και κατά μήκος της πορείας μας βλέπουμε πινακίδες με τα διάφορα καταλύματα. Να και η δικιά μας ,"Mio Mork". Επιτέλους... μια ισόγεια, μακρόστενη αγροικία μας περίμενε στο βάθος του κτήματος. Τριγύρω δεν υπήρχε ψυχή. Τηλεφωνήσαμε στην ιδιοκτήτρια για να έρθει να μας ανοίξει κι αυτή μας απάντησε "ανοιχτά είναι, μπείτε, τακτοποιηθείτε και κάποια στιγμή θα έρθω να με πληρώσετε".
Πράγματι μπήκαμε. Ήταν ένα άνετο σπίτι με μεγάλο καθιστικό και τζαμαρίες απ' όπου είχες μια ωραιότατη θέα στα γύρω λιβάδια, 5 υπνοδωμάτια (μικρούτσικα), κουζίνα με μεγάλο τραπέζι και 2 τουαλέτες (πολύ βασικό όταν πρέπει να εξυπηρετηθούν 7 άτομα).
Ο κουμπάρος αυτοχρήστηκε chef, άρχισε ν' ανοιγοκλείνει ντουλάπια και συρτάρια, να βγάζει κατσαρόλες και να κάνει σαματά. Η κουμπάρα ορίστηκε sous-chef, εγώ κι η κολλητή γκαρσόνες.
Λέει τότε η κολλητή " Έτσι θα την βγάλουμε μέχρι να γίνει το φαγητό? Δεν πίνουμε κάτι για το καλό? "
Αμέσως ο κουμπάρος έφερε ένα 7άρι ΜΕΤΑΧΑ που είχε πάρει από το duty free του Μακεδονία κι ένα κουτί ελιές Καλαμών. Για πότε εμφανίστηκαν κριτσινάκια, κρακιεράκια, ξηροκάρπια, δε λέγεται... Έτσι λοιπόν το welcome drink όπως το ονομάσαμε,έγινε θεσμός και ήταν το πρώτο μας μέλημα άμα τη αφίξει σε κάθε νέο κατάλυμα.
Μετά από λίγο τα τορτελίνια με κρέμα γάλακτος και μπέικον μοσχοβολούσαν, η γαβάθα με τη νοστιμότατη σαλάτα ήταν έτοιμη στη μέση του τραπεζιού, το μπουκάλι το κρασί ανοικτό κι εμείς ξενηστικωμένοι δε βλέπαμε την ώρα να τα καταβροχθίσουμε. Όχι ότι πεινούσαμε... μας είχε ανοίξει την όρεξη ο καθαρός αέρας...;)
Περιττό να σας πω ότι γλύψαμε τα πιάτα. Δεν έμεινε ψίχουλο.
Ήταν 11 η ώρα και από το παράθυρο της κουζίνας έμπαινε ένας ήλιος που σε τύφλωνε...
Εν τω μεταξύ ήρθε η ιδιοκτήτρια, πληρώσαμε και της ζητήσαμε ένα κλειδί για την εξώπορτα. "Δεν ξέρω που το έχει βάλει ο άντρας μου. Δεν πειράζει. Κλείστε την απλά" ήταν η απάντησή της.
Έτσι κοιμηθήκαμε με ξεκλείδωτη πόρτα στην ερημιά του Θεού.
Περάσαμε στο καθιστικό για έναν τελευταίο απολογισμό της ημέρας αλλά τα μάτια είχαν γλαρώσει,τα σαγώνια άρχισαν να πέφτουν οπότε ένας ένας καληνύχτιζε και αποχωρούσε. Η κούραση ήταν μεγάλη αλλά η ικανοποίηση μεγαλύτερη. Μετά από λίγο ησυχία επικρατούσε στο μεγάλο σπίτι στο λιβάδι...
-Καληνύχτα κολλητή...
-καληνύχτα κουμπάρε...

Για το κατάλυμα αυτό δώσαμε 500 ευρώ. Δεν τα λες και λίγα ακόμη και για Ισλανδία. Αν όμως αναλογιστούμε το κόστος του φαγητού σε εστιατόριο, νομίζω ότι ήταν ότι καλύτερο για μια μεγάλη παρέα σαν κι εμάς.
Τα μειονεκτήματα του ήταν ότι η κουζίνα του δεν έλαμπε κι από καθαριότητα, είχαμε ο καθένας από μια μικρή πετσέτα για σώμα, μαλλιά και πρόσωπο, η πόρτα δεν κλείδωνε, δεν υπήρχαν κουρτίνες στα παράθυρα κι ο ήλιος σε χτυπούσε αλύπητα...αυτά φτάνουν.
Εν κατακλείδι εμείς περάσαμε καλά και αυτό έχει σημασία.
Όσον αφορά τη διαδρομή της πρώτης ημέρας, ήταν 300 περίπου χλμ. και βγήκαν άνετα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom