Αυστρία Γερμανία Ιταλία Aυστριακες Αλπεις-Λιμνη Κομο by a car full of crazy people.

Photini1986

Member
Μηνύματα
75
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ

Γυρνωντας απο τη Βιεννη περυσι,η οποια ηταν δικη μου επιλογη,το επομενο ταξιδι που μπηκε αμεσως στο μυαλο ηταν να δω και την υπολοιπη Αυστρια,κυριως εκεινη με τα καταπρασινα λιβαδια και τα κουκλιστικα ξυλινα σπιτακια,δυστυχως ομως δεν ειχα το δικαιωμα μιας και ηταν σειρα του Μεσιέ να επιλέξει.
-Που θα παμε Αγγελε;;;
-Τι λες για Ρωμη;
-Πφφφφφ...Ρωμη δεν θελω,ουτε Ισπανια,γιατι ξερω πως αυτο θα σκεφτεις.
-Το ενα σου ξυνιζει,το αλλο σου βρωμαει,τι θες δηλαδη;
με τα μουτρα κατω,απανταω:
-Παμε Παρισι;
-Αααα,ωραια ιδεα...Ας κοιταξουμε εισιτηρια.
(Μπλιαχ,λεω απο μεσα μου...Δεν πετυχε το κολπο...)
Με τα πολλα,κοιταμε για Παρισι,κλεινουμε εισιτηρια,εν συνεχεια τα ακυρωνουμε για να ξανακλεισουμε για Παρισι προσθετοντας ομως και το Λονδινο,και μεγαλωνοντας το σε μερες αρχισαμε το ψαξιμο για ξενοδοχεια,κλπ.Κλεινω ξενοδοχειο non refundable στο Λονδινο,και ενω ηταν μεσα Ιουλιου και ημουν ετοιμη να κλεισω το ξενοδοχειο στο Παρισι,σκαει η βομβα!!!!!!!!!!Δεν μπορουσε να ερθει στο Λονδινο ο Σενιορ λογω προσωπικου θεματος...Ντο'ι'νγκ!!!!!!Καταρριπτω ολες τις ιδεες να παρω καποιον αλλο μαζι μου,κλπ,τα παιρνω στο κρανιο,ακυρωνω τα εισιτηρια του Λονδινου,και του λεω:
-Χανουμε 1100 ευρω απο την ακυρωση του ταξιδιου τα οποια και εχω χ@σμενα,μας μενουν αλλα 2200 περιπου,τι λες να κλεισουμε ακτοπλοικα για Βενετια και να παμε Αλπεις(και για να γλυκανω τον καημο του του πεταω) και ΒΟΡΕΙΑ ΙΤΑΛΙΑ;
-Ξερω γω;Και πως θα μετακινηθουμε;
-Μα φυσικα με αυτοκινητο.
-Ααααα,θα νοικιασουμε εκει,ε;
-Οχι αγαπητε μου,θα παρεις το ΔΙΚΟ ΣΟΥ μαζι,να το ξεμπουκωσεις και λιγακι το ερμο...

Μετα απο Ομηρικους καυγαδες για το αυτοκινητο,και ωρες ψαξιματος (οι οποιες δεν χρειαζονταν αρκετα,γιατι εγω ειχα ηδη προσχεδιασει το ταξιδι απο το χειμωνα και ευτυχως ηξερα που θα βρω,τι),βρεθηκαμε στις 13 Αυγουστου,το βραδυ,στο λιμανι της Πατρας ετοιμοι να επιβιβαστουμε στο Europa Palace της Μinoan με την Αυγουστιατικη πανσεληνο να μας κανει παρεα(ευτυχως λυκανθρωπο δεν ειδαμε,αν και να βλεπαμε,με τετοια γκαντεμια που μας εδερνε μεχρι εκεινη τη στιγμη,δεν θα μας εβρισκε εκπληκτους.).

 

Attachments

Last edited by a moderator:

Photini1986

Member
Μηνύματα
75
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Κεφαλαιο 2-Απο τη Βενετια,στο Τυρολο

15 Αυγουστου,8 το πρωι...
Το πλοιο μπαινει στο καναλι της Βενετιας,και ολοι σχεδον οι επιβατες ειμαστε εξω να τη θαυμασουμε και να τραβηξουμε τις απαραιτητες φωτογραφιες.



Το ταξιδι γενικα ηταν αρκετα κουραστικο,αλλα με τη χαρα που ειχαμε δεν μας πολυενοιαζε.Αποβιβαζομαστε γυρω στις 10:00 και ξεκιναμε κατευθειαν για Αλπεις μιας και ο δρομος ηταν μακρυς.Αποχαιρετησαμε τη Βενετια,και μπηκαμε στην Autostrada με το χαμογελο στα χειλη!!!
Η διαδρομη που ακολουθησαμε για να φτασουμε στο Τυρολο και συγκεκριμμενα στο χωριο Gerlos,το οποιο βρισκεται διπλα στο Zillertal,στα 1247 μετρα υψομετρο,ηταν απο το Lienz και οχι απο Innsbruck γιατι θελαμε γραφικη διαδρομη και οχι εθνικες.Καναμε καποια χιλιομετρα στην Autostrada,βγαινουμε στην εξοδο προς Cortina-Δολομιτες αφου πληρωσαμε τα 7 μας ευρω στα διοδια,και αρχισαμε να ανηφοριζουμε βλεποντας τα συννεφα να μας χαιρετανε απο ψηλα,και ξεροκαταπινοντας.Η διαδρομη ηταν κουραστικη,με στροφες,και σε αρκετα σημεια η βροχη ηταν καταρρακτωδης,αλλα δεν το μετανιωσαμε λεπτο που την επιλεξαμε μιας και το τοπιο μας εκανε να τα ξεχασουμε ολα.



Ακομα και με την βροχη,και με την ομιχλη η ομορφια δεν τσαλακωνεται.
Με το που περασαμε τα συνορα,η διαφορα ηταν αισθητη μπορω να πω...Αυτα που εβλεπα ηταν ακομα καλυτερα απο τις φωτογραφιες που κοιτουσα πριν φυγω.



Απο εκεινη την στιγμη,μεχρι και το τελος του ταξιδιου,ενα πραγμα μονο σκεφτομουν,πως καμια φωτογραφικη μηχανη δεν θα μπορουσε ποτε να τραβηξει τις εικονες αυτες...Ηδη ταξιδευαμε γυρω στις 4 ωρες,η πρωτη φορα οδηγησης στο εξωτερικο και ο καιρος,δεν μας επετρεπαν να πηγαινουμε γρηγορα,πεινουσαμε πολυ,ειμασταν και βρωμικοι με την υγρασια του πλοιου κολλημενη πανω μας,κοινως σιχαινομασταν τον εαυτο μας.10 χιλιομετρα πριν το χωριο,εγινε το μεγαλο σοου...Ο δρομος στενεψε,εγινε περιπου μονοδρομος,ηταν πολυ κακης ποιοτητας,βρισκαμε και κατι κοτρωνες απο κατολισθηση στα δεξια μας,και για να μην σας τα πολυλογω,ο Mιστερ βρηκε επιτελους λογω να γκρινιαξει:"Και που μ'εφερες εδω,δεν βρηκες αλλα χωρια,αυτο στα κατσαβραχα που δεν το ξερει κανεις;ΘΑ ΜΑΣ ΦΑΝΕ ΟΙ ΛΥΚΟΙ!Σιγα μην εχει τουριστες που λες...Και σιγα τους δρομους των Αυστριακων!ΚΑΤΣΙΚΟΔΡΟΜΟΣ!".Αφου με στολισε με τα παραπανω,κι εγω δαγκωνομουν να μην το συνεχισω γιατι ηταν και πρωτη μερα των διακοπων,και του εδινα και καποιο δικιο,2 χιλιομετρα πριν,ο δρομος εγινε παλι μια χαρα και μαλιστα γνωρισαμε και τους πρωτους ντοπιους,



πραγμα που εφτιαξε τη διαθεση του Sir και ετσι ξεχαστηκε ο κατσικοδρομος.Η ανταμοιβη μας για ολη αυτην την ταλαιπωρια ηταν το πιο ομορφο χωριο που ειχαμε συναντησει μεχρι εκεινη τη στιγμη!Οι κατοικοι του ειναι 900,αλλα εχουν και πολλους τουριστες γιατι υπαρχει χιονοδρομικο κεντρο κοντα του.Το διαμερισμα μας το βρηκαμε μεσω του Urlaub in den Alpen - Hotel, Pension, Ferienwohnung, Unterkunft, Skiurlaub, Wandern in και ειναι το Haus Sonnleiten.Το κλεισαμε 40 ευρω/βραδια μαζι με final cleaning,taxes κλπ.Εκει θα μεναμε μια εβδομαδα,και γι'αυτο ηθελα διαμερισμα και οχι ξενοδοχειο.
Οταν βγηκαμε απο το αυτοκινητο,ειχε 8-10 βαθμους κελσιου,και παθαμε σοκ,γιατι ειμασταν με σορτσακια και αμανικα μπλουζακια λες και πηγαιναμε στην Ιμπιζα...Καναμε ενα καυτο μπανιο.ντυθηκαμε καλα και φυγαμε για φαγητο στην ταβερνα του χωριου.Μια πανεμορφη ταβερνουλα,ξυλινη εννοειται,με τη σερβιτορα ντυμενη με την παραδοσιακη φορεσια και ενα κλιμα πολυ ζεστο γενικοτερα.Ειμασταν τυχεροι που βρηκαμε τραπεζι γιατι γινοταν χαμος,οποτε κατσαμε,απολαυσαμε το σνιτσελ μας(που δεν μου αρεσε ιδιαιτερα),και αφου ηπιαμε τις μπυριτσες,γυρισαμε στο δωματιο και πεσαμε για υπνο απο τις 8:30 το βραδυ.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Ακομα και με την βροχη,και με την ομιχλη η ομορφια δεν τσαλακωνεται.

Τί όμορφο αυτό που έγραψες!
 

Photini1986

Member
Μηνύματα
75
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Hallstatt

Στις 7 το πρωι μας ξυπνησε το φως της ημερας,κι εγω πεταχτηκα σαν ελατηριο απο το κρεβατι μου μεσα στην τρελη χαρα...Ανοιγω το παραθυρο με παρακαλητα ο καιρος να ειναι καλος,και αντικρυζω αυτο το τοπιο απο το μπαλκονι μου





τρεχω γρηηηηγορα να ντυθω,παιρνω και τη φωτογραφικη μηχανη και ο Mεσιέ με κοιταζε εκπληκτος με το ενα μονο ματι ανοιχτο...
-Που πας στα αγρια χαραματα;
-Παω να παρω καφεδες.
-Στις 7 το πρωι;Δεν ηξερα πως ο αερας του βουνου ειχε τοσο γρηγορη επιδραση στους εγκεφαλους...
-Κρυαδες...Σηκω,βγες στο μπαλκονι,κοιτα γυρω σου και μετα μιλα.
Κατεβαινω κατω πριν του φερω κανενα αυστριακο βαζο στο κεφαλι,ησυχιαααα παντουυυυ...Πω πω,η καλυτερη μου!Θα δω το χωριο στην καλυτερη του ωρα.Βγαινω εξω,και αρχισα να τραβαω τα παντα.









Παιρνω τους καφεδες απο το φουρνο του χωριου(τετοια ωρα μονο αυτος ηταν ανοιχτος),και η συμπαθητικη Αυστριακη φουρναρισσα αρχισε σε απταιστα γερμανικα να με ρωταει απο που ειμαι,κλπ.Σε απταιστα παντομιμιστικα συνεννοηθηκαμε τελικα,και μαλιστα ενθουσιαστηκε παρα πολυ για το γεγονος πως ειμαι ελληνιδα και πως αγαπαει πολυ τον ηλιο μας και κατι τετοια.Πηγα να της πω πως ο Γιωργακης ειναι ετοιμος να τον πουλησει,αλλα ειπα να αφησω καλυτερα τις πολιτικες συζητησεις στις 07:30 το πρωι και σε τετοια διαλεκτο!
Πηγαινω τους καφεδες στο διαμερισμα,σηκωνω με τα χιλια ζορια τον αφεντη και βγηκαμε στο μπαλκονι μας να τον απολαυσουμε κοιταζοντας το τοπιο.Απεναντι μας ακριβως,υπηρχε ενας σταβλος με αγελαδες,απο τον οποιο οι γειτονισσες ξεπορτιζαν καθε πρωι στις 08:45.



Eτοιμαζόμαστε και φευγουμε εχοντας αποφασισει να παμε στο Hallastatt.Aπεχει απο το Gerlos 173 χιλιομετρα,οποτε φυγαμε γυρω στις 9 με την ελπιδα να ειμαστε γυρω στις 12 εκει.Τον κατσικοδρομο τον θυμαστε;Ο πασας παντως τον θυμοταν για κακη μου τυχη,και αρχισε τις ψαλμωδιες πρωινιατικα,οποτε για να μην το κανουμε τελετη του λεω ευγενικα να σταματησει και να απολαυσει το τοπιο,και του υποσχεθηκα πως δεν θα ξαναερθουμε απο αυτην την μερια.Ελα ομως που ειμαι μεσα στην γκαντεμια;;;;;Απο τη χθεσινη βροχη ειχαν προκληθει κατολισθησεις σε ενα σημειο και μας σταματησαν για να καθαρισουν οι μπουλντοζιτσες(το -ιτσες μπαινει γιατι ηταν μικρες.μεγαλη δεν παιζει να χωραγε),οποτε οπως καταλαβαινετε...Οχι,οχι,μην ανησυχειτε,δεν εφαγε την τσαντα του Sport Billy στο κεφαλι,τη γλυτωσε με προειδοποιησεις παντως...Χαχαχαχαχα!Αυτες οι στιγμες ειναι που θα μεινουν αξεχαστες,γιατι κανονικα ο γκρινιαρης της παρεας ειμαι εγω!
Ο δρομος για το Hallstatt ηταν μαγευτικος,ο ηλιος και ο καθαρος ουρανος ηταν το κερασακι στην τουρτα πλεον,οποτε το απολαμβαναμε στο επακρο.



Φτανουμε στο Hallstatt,παρκαρουμε το αυτοκινητο στο παρκινγκ νο1,αν δεν κανω λαθος,και πηγαινουμε προς το χωριο.



Το Hallstatt ηταν τοσο ομορφο,οσο το περιμενα.Διαβαζα τα σχολια συμφορουμιτων και εβλεπα τις εικονες τους και πραγματικα ηταν οσο φανταστικο το περιγραφανε.Για οποιον βρεθει στην περιοχη,αξιζει να παει χωρις δευτερη σκεψη.





Το περπατησαμε,το θαυμασαμε,το λατρεψαμε!Φαγαμε το μεσημεριανο μας σε ενα "παραλιακο" εστιατοριο (εχω ενα κακο,ποτε δεν κραταω ονοματα εστιατοριων και cafe),και στη συνεχεια ηπιαμε τον καφε μας και φαγαμε το παγωτο μας στο κεντρο του.Εννοειται πως απο τουριστες γινοταν χαμος,ΜΕΓΑΛΟΣ ΧΑΜΟΣ.
Καποια στιγμη ηρθε και η ωρα της επιστροφης,το αποχαιρετησαμε και οι 2 με κατσουφικο προσωπο,αλλα ειχαμε μπροστα μας δρομο να διανυσουμε,και αποφασισαμε να παμε μαλιστα απο τον αλλο δρομο,να περασουμε εξω απο Salzburg δηλαδη,και να παρουμε το δρομο προς Innsbruck,γιατι δεν θελαμε στροφες,αλλα Autobahn.Και η διαδρομη αυτη πολυ ομορφη,αλλα οχι σαν την αλλη.



Φτασαμε στο χωριο στις 9 το βραδυ περιπου,κατακοποι,αλλα γεματοι ομορφες εικονες.Νομιζαμε πως αφου ειχαμε δει το Hallstatt,τα ειχαμε δει ολα,ομως ευτυχως οι εκπληξεις δεν ειχαν τελειωσει εδω.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
υπέροχα photini !!!!!
τι όμορφες φωτογραφίες ....το hallstat το λάτρεψα!!

συτές οι στιχομυθίες ....για τους δρόμους .... μου θυμίζουν τον άντρα μου και μια πιάνει άγχος :D
 

Photini1986

Member
Μηνύματα
75
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Xαχαχαχαχα!Αχ ρε Ευτυχια,αν δεν το εχεις,δεν μπορεις να καταλαβεις πως ειναι.Τα θυμαμαι και γελαω μονη μου.Μιλαμε για ΓΚΡΙΝΙΑ,οχι αστεια.Αλλα του δινω ενα δικιο,γιατι ηταν πρωτη φορα που οδηγουσε εξω,και μαλιστα μονος του,εγω ημουν αυτη που τα ειδε ολα στην κυριολεξια,ενω εκεινος δεν ειδε σχεδον τιποτα.Γι'αυτο και συγκρατηθηκα σχεδον παντα,αλλιως...
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Xαχαχαχαχα!Αχ ρε Ευτυχια,αν δεν το εχεις,δεν μπορεις να καταλαβεις πως ειναι.Τα θυμαμαι και γελαω μονη μου.Μιλαμε για ΓΚΡΙΝΙΑ,οχι αστεια.Αλλα του δινω ενα δικιο,γιατι ηταν πρωτη φορα που οδηγουσε εξω,και μαλιστα μονος του,εγω ημουν αυτη που τα ειδε ολα στην κυριολεξια,ενω εκεινος δεν ειδε σχεδον τιποτα.Γι'αυτο και συγκρατηθηκα σχεδον παντα,αλλιως...
πόσο σε καταλαβαίνω...τα ίδια πέρασα κα εγώ σε πρόσφατο ταξίδι (και όχι μόνο) ,μια και πάντα ο άντρας μου οδηγεί στο εξωτερικό.
ανελέητη γκρίνια για δρόμους,πάρκινγκ,ώρες οδήγησης κλπ κλπ.
(ευτυχώς έχω την υποστήριξη των παιδιών μου απο το πίσω κάθισμα:haha:)

μόνο εκ των υστέρων φαίνονται αστεία και νοσταλγικά όλα αυτά......
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Xαχαχαχαχα!Αχ ρε Ευτυχια,αν δεν το εχεις,δεν μπορεις να καταλαβεις πως ειναι.Τα θυμαμαι και γελαω μονη μου.Μιλαμε για ΓΚΡΙΝΙΑ,οχι αστεια.Αλλα του δινω ενα δικιο,γιατι ηταν πρωτη φορα που οδηγουσε εξω,και μαλιστα μονος του,εγω ημουν αυτη που τα ειδε ολα στην κυριολεξια,ενω εκεινος δεν ειδε σχεδον τιποτα.Γι'αυτο και συγκρατηθηκα σχεδον παντα,αλλιως...
Συμφωνω απολυτα,γιαυτο δεν θα ηθελα κι εγω να κανω οδικο ταξιδι στο εξωτερικο,θα εχανα τη μιση μαγεια της εκδρομης.Εκτος κι αν ειναι βεβαια, πιο πολλοι οι οδηγοι.Αφου τον επεισες...:haha:
 

Photini1986

Member
Μηνύματα
75
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ημερες 3η και 4η.

Oλα φαινομενικα κυλουσαν υπεροχα.Την 3η μερα του ταξιδιου μας ξυπνησαμε και ετοιμαστηκαμε να παμε στο Innsbruck,στη διαδρομη ομως αισθανθηκα αδιαθεσια(φρονιμητης για τους γνωστες) και δυστυχως φτασαμε μονο μεχρι το Media Markt της πολης για να αγορασουμε ενα DVD PLAYER(ειχαμε παρει το δικο μας μαζι,αλλα ο Σενιόρ ξεχασε το τηλεκοντρολ στην Ελλαδα,και ετσι δεν μπορουσαμε να δουμε τιποτα απο το στικακι),και γυρισαμε πισω.Ο καιρος συνεχιζε να ειναι καλος,η μεγιστη θερμοκρασια ηταν την ημερα γυρω στους 25 βαθμους,και η ελαχιστη στους 10.Βεβαια,δεν παραλειψαμε να τραβηξουμε καποιες φωτογραφιες



To απογευμα καναμε μια βολτιτσα στο χωριο,πηγαμε σε ενα πολυ ωραιο cafe,φαγαμε το παγωτακι μας,ηπιαμε το καφεδακι μας και απολαμβαναμε το πρασινο.Ειναι φανταστικη εμπειρια!!!!Επειτα γυρισαμε στο διαμερισμα,και αρχισαμε να βλεπουμε μανιωδως House MD,μιας και οι 2 μας ειμαστε φανατισμενοι,και εκει καπου ο φρονιμητης μου αποφασισε να σταματησει να με ενοχλει(καταλαβε μαλλον πως μου αφαιρεσε μια μερα απο τις διακοπες μου),και εγω αρχισα να ονειρευομαι την επομενη μερα,και το καστρο Neuschwanstein στη Βαυαρια.

Το πρωινο ηταν υπεροχο,ως συνηθως.Ξεκινησαμε για το καστρο κατα τις 9 γιατι ειχαμε 185 χιλιομετρα να διανυσουμε.Η διαδρομη θα μπορουσε να χαρακτηριστει η πιο ομορφη του ταξιδιου,δεν ειμαι απολυτα σιγουρη γιατι δεν θελω να υποτιμησω τη διαδρομη που καναμε για τη λιμνη Κομο,η οποια ηταν επισης απιστευτη.







Φτάνοντας κοντα στο καστρο παθαμε την πλακα μας!Ηταν εκπληκτικο!!!!Αυτος ο Λουδοβικος μπορει να ηταν ψιλοβαρεμενος,αλλα εφτιαχνε κατι καστρα...αριστουργηματα!





Στην περιοχη αυτη,τα καστρα ειναι 2:το ενα ειναι το Hohenschwangau,στο οποιο ο Λουδοβικος ο Β' εζησε τα παιδικα του χρονια και το αλλο ειναι το γνωστο σε ολους μας Neuschwanstein,το οποιο ο Λουδοβικος ξεκινησε να χτιζει(οχι φυσικα με τα χερακια του) το 1869.Ηταν αφιερωμενο στον μεγαλο συνθετη Ριχαρντ Βαγκνερ,με τον οποιο φαινεται πως ο βασιλιας ηταν ερωτευμενος,ετσι τουλαχιστον λενε οι κακες γλωσσες.Ο Λουδοβικος ξεκινησε να κατοικει στο καστρο το 1886,οταν ηταν ακομη ημιτελες,και εζησε εκει μονο 172 μερες,ως το θανατο του δηλαδη.Το καστρο δεν ολοκληρωθηκε ποτε,και μαλιστα ανοιξε τις πυλες του προς το κοινο λιγο καιρο μετα το θανατο του.

Eμεις επιλεξαμε να δουμε το εσωτερικο του Neuschwanstein,εναντι 12 ευρω/άτομο.Αν και ασχολουμαι,και μου αρεσει να μαθαινω οτιδηποτε εχει σχεση με ανακτορα,βασιλεις,κλπ,θελω να πω πως προσωπικα αισθανθηκα πως αυτα τα 12 ευρω τα πεταξα κυριολεκτικα στα σκουπιδια.Δεν αξιζει για κανενα λογο πιστευω να κανεις το tour,διοτι δεν εχει και τιποτα να δεις περα απο 7(αν δεν κανω λαθος)δωματια,απο τα οποια,εγω τουλαχιστον,μπορω να πω πως συμπαθησα το υπνοδωματιο του Βασιλια.Τιποτα αλλο!Οσο με ενθουσιασε το εξωτερικο του,τοσο με ξενερωσε το εσωτερικο του.Πραγμα λογικο γιατι ειναι ημιτελες,και οταν βλεπεις τετοιο εξωτερικο εχεις μεγαλες προσδοκιες για το τι θα δεις μεσα.Φωτογραφιες απο μεσα δεν εχω,γιατι απαγορευοταν(καλα,δεν χανετε και τιποτα),δεν πειραζει ομως,εχω απο εξω και ειναι μια χαρα!



Εννοειται φυσικα πως αν βρεθειτε εκει,θα πατε απο τη Marienbrucke,μια γεφυρα η οποια σας δινει αυτη τη θεα





δεν ενδεικνυται για τους υψοφοβικους,λογω του γκρεμου απο κατω της,και επειδη ψιλοκουνιεται.Ο Μεσιε με θαυμαζε απο την ακρη,οσο εγω τραβουσα φωτογραφιες.Βασικα,κι εγω ειμαι υψοφοβικη,αλλα οταν εχει να κανει με κατι τετοιο,δεν χαμπαριαζω και πολλα...

Και εφτασε η ωρα του γυρισμου παλι...Τωρα ειμασταν πιο ανετοι οποτε με αφηνε να βγαζω και καμια πιο καλη φωτο που και που...


ενας γλυκυτατος Γερμανος παγωτατζης στο Fussen της Βαυαριας ο οποιος μου εκανε τη χαρη και στηθηκε για φωτο.



κοντα στα Αυστρογερμανικα συνορα(απο τη μερια της Αυστριας).

Φτασαμε στο διαμερισμα στις 10 το βραδυ,και η ιδιοκτητρια μας περιμενε στο μπαλκονι γιατι ανησυχησε.Τη μαμα μου μου θυμισε...Πεσαμε για υπνο σαν πουλακια...Tην επομενη ημερα αποφασισαμε να την αφιερωσουμε στο Gerlos,συνεπως παραδοθηκαμε στο Μορφεα χωρις αγχος για το πρωινο ξυπνημα.
 

Photini1986

Member
Μηνύματα
75
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Συμφωνω απολυτα,γιαυτο δεν θα ηθελα κι εγω να κανω οδικο ταξιδι στο εξωτερικο,θα εχανα τη μιση μαγεια της εκδρομης.Εκτος κι αν ειναι βεβαια, πιο πολλοι οι οδηγοι.Αφου τον επεισες...:haha:

Για να τον πεισω βασιστηκα στην αγνοια του...:haha:
Μονο ετσι θα τα καταφερνα.:bleh:
Παντως,η αληθεια ειναι πως ενω το οδικο ταξιδι αποτελει μεγαλη εμπειρια,καλο θα ηταν να γινεται τουλαχιστον με 2 οδηγους(μιλαω παντα για μεγαλα ταξιδια,σαν αυτο).
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Οι εξοχές στο Τυρόλο είναι πράγματι καταπληκτικές.

Η διαδρομή από το Innsbruck πηγαίνοντας για το Fussen ήταν αυτή που μου έκλεψε την καρδιά στο προπέρσινο ταξίδι μας στη Βαυαρία-Αυστρία.

Όσο για το Neuschwanstein, εσείς βλέπω είχατε την τύχη να έχουν τελειώσει τα έργα αναστήλωσης/αποκατάστασης και δε βρήκατε σκαλωσιές.
Εμάς το έχει η μοίρα μας. Όπου πάμε, πάνω στις σκαλωσιές πέφτουμε.

Ωραίο πάντως το ταξιδάκι σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.197
Μηνύματα
883.593
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom