Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

pan82

Member
Μηνύματα
621
Likes
769
Οταν το πρατηριο BP περάσει την κάρτα της Alpha μεσω τερματικου της Eurobank ας πουμε , αποτελει για την τραπεζα μια κοινη συναλλαγή = 1 ποντος ανα ευρώ.
Το ιδιο ισχυει και με το προγραμμα Επιστροφη της Eurobank , αν ο συνεργατης περασει την καρτα απο τερματικο που δεν ειναι της Eurobank δεν παιρνεις επιστροφη.
Το περιεργο, κατα τη γνωμη μου, ειναι που πιστωσαν τους χ4 ποντους μετά απο τηλεφώνημα και οχι το οτι δεν μπορουν αυτοι οι ποντοι να μετατραπουν σε μιλια.
Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία μου έχουν περάσει 4 φορές πόντους από Αβ, Hondos Center, Friday's. Καταγράφουν το αίτημα και τους περνάνε.
Eμένα πάλι πολλές φορές σε πρατήριο bp κυρίως ή στον ανδρειόπουλο και αλλού μου έχει συμβεί αλλά σε αυτά πολύ συχνά έχουν περάσει τη κάρτα μου από pos άλλης τράπεζας και οι πόντοι μπαίνουν πάντοτε κανονικά απλά όχι επιτόπου μετά από 2-3 μέρες που έχει γίνει η εκκαθάριση. Είμαι πάντα τυχερός; πως βλέπει τη συναλλαγή η alpha και σε άλλους δε τους βλέπει δηλαδή; το θεωρούσα δεδομένο ότι πάντοτε γίνεται έτσι
 

nick07

Member
Μηνύματα
295
Likes
563
Δεν έχει σημασία τι κάνουν οι άλλοι κλπ, σημασία έχει τι αναγράφεται στους όρους, αφού αυτή είναι η σύμβαση με την οποία λειτουργεί το πρόγραμμα ανταμοιβής και αυτή έχει νομική ισχύ. Όσο δεν αναγράφεται στους όρους ως εξαίρεση είναι τεχνικό θέμα (υλοποίηση του λογισμικού απόδοσης πόντων), και εφόσον δεν αποδίδονται σωστά (δηλ. σύμφωνα με τους αναγραφόμενους όρους) οφείλει να τους διορθώσει χειροκίνητα.

Βέβαια με την πορεία που έχει πάρει η Alpha για την συνεχή αυστηροποίηση των όρων του προγράμματος δε θα μου έκανε εντύπωση να το προσθέσει κι αυτό ως εξαίρεση προσεχώς.
Αναφερω τι κανουν (ολες) οι αλλες τραπεζες διοτι ειναι κοινη λογικη να μην αποδιδωνται τα προνομια οταν η συναλλαγη γινεται απο τερματικο αλλης τραπεζας.. Το συστημα δεν μπορει να δει οτι προκειται για συναλλαγη με συνεργατη της τραπεζας και απορω που δεν εχουν αλλαξει τους ορους στο σημειο που αναγραφει την εξαιρεση για συναλλαγες μεσω paypal, ωστε η αναφορα να γινει γενικοτερη.
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
161
Likes
1.229
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Χρησιμοποίησα στην κράτηση την έκπτωση 25 ευρώ και ήθελα μετά να προσθέσω αποσκευή δωρεάν (κουπόνια από premium visa).
Έχεις βάλει τον miles and bonus αριθμο σου να καταλάβει το σύστημα ότι ο κάτοχος του κουπονιου ταξιδεύει?
 

Mary Stardust

Member
Μηνύματα
86
Likes
575
Μήπως παίζει ρόλο αυτό? :
  • Only one promotional code can be used in each booking.
Την ώρα της κράτησης δέχεται μόνο έναν. Μετά από τη διαχείριση κράτησης μπορεί κάποιος να προσθέσει, fast track, βαλιτσα, θέση up front.

Την ώρα της κράτησης έβαλα το κουπόνι των 25 ευρώ.
Παρόλο που είχε ήδη έκπτωση λόγω γενεθλίων το δέχτηκε.
Μετά από τη διαχείριση κράτησης πρόσθεσα τα υπόλοιπα. Screenshot_20230608_232918_com.aegean.android.jpg
 
Last edited by a moderator:

giannis228

Member
Μηνύματα
51
Likes
36
Δε το καταλαβαίνω αυτό με το όριο των 20 χιλιάδων πόντων πρώτη φορά το ακούω. Δηλαδή αν κάποιος συνεργάτης έχει μία προσφορά και μπορείς να μαζέψεις πάνω από 20.000 πόντους τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση δεν θα τους πάρεις επειδή είναι πάνω απ το όριο;; τότε τι χρειάζονται οι προσφορές συλλογής τύπου Κωτσόβολος;; κ αν τους πάρεις θα μετρήσουν κανονικά προς μετατροπή άμα γίνουν με την κάρτα της aegean?

Εγώ εν τέλει αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι η aegean κόβει απ όπου μπορεί δυνατότητες που είχαμε πριν γιατί σα πολλοί τζαμπατζήδες μαζευτήκαμε
αν μπεις στους ορους του προγραμματος το λεει εδω και χρονια αυτο με τους 20000 ... αλλα οι 20000 ισχυουν για ολους τους ποντους εκτος απο τους εξτρα ... δηλαδη αν εχεις την καρτα που δινει επι 4 μπορεις να κανεις 5000 ευρω το μηνα αγορες σε συνεργατες ... η πχ 1000 σε συνεργατες και 16000 ευρω σε απλες συναλλαγες. ειναι αναλογα σε ποιο συνεργατη η μη τις κανεις ... αλλα το οριο των 20000 ποντων το μηνα το φτανεις πολυ δυσκολα
 

tsourisg

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Τελικά αν αγοράσει κάποιος ένα MacBook Air χιλίων ευρώ από τον Κωτσόβολο αεροδρομίου Κυριακή που πενταπλασιάζονται οι πόντοι, άρα 20000 πόντοι και μέσα στο μήνα Ιούνιο από άλλες συναλλαγές μαζέψει στην premium άλλες 5000 bonus πόντους, θα μετατρέψει σε μίλια κανονικά 25000 ή μάξιμουμ 20000;
 

giannis228

Member
Μηνύματα
51
Likes
36
Τελικά αν αγοράσει κάποιος ένα MacBook Air χιλίων ευρώ από τον Κωτσόβολο αεροδρομίου Κυριακή που πενταπλασιάζονται οι πόντοι, άρα 20000 πόντοι και μέσα στο μήνα Ιούνιο από άλλες συναλλαγές μαζέψει στην premium άλλες 5000 bonus πόντους, θα μετατρέψει σε μίλια κανονικά 25000 ή μάξιμουμ 20000;
μπορει να τους μεταρεψει κανονικα .... το οριο ειναι για το επι 4 .... δηλαδη στη δικη σου περιπτωση 4000 πόντοι ... οι υπολοιποι δεν μετρανε στο οριο των 20000
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.933
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τελικά αν αγοράσει κάποιος ένα MacBook Air χιλίων ευρώ από τον Κωτσόβολο αεροδρομίου Κυριακή που πενταπλασιάζονται οι πόντοι, άρα 20000 πόντοι και μέσα στο μήνα Ιούνιο από άλλες συναλλαγές μαζέψει στην premium άλλες 5000 bonus πόντους, θα μετατρέψει σε μίλια κανονικά 25000 ή μάξιμουμ 20000;
Αν φτάσει τους 20000, δε θα πάρει άλλους πόντους στην ίδια καρτα μέχρι τέλος του μηνα. Σε άλλη κάρτα μαζεύει κανονικά (ναι, το έχω "χτυπησει' το όριο αυτό δυο φορές ως τώρα).
Δεν τίθεται θέμα μετατροπής πόντων που δε θα πάρεις καν.
 

giannis228

Member
Μηνύματα
51
Likes
36
Αν φτάσει τους 20000, δε θα πάρει άλλους πόντους στην ίδια καρτα μέχρι τέλος του μηνα. Σε άλλη κάρτα μαζεύει κανονικά (ναι, το έχω "χτυπησει' το όριο αυτό δυο φορές ως τώρα).
Δεν τίθεται θέμα μετατροπής πόντων που δε θα πάρεις καν.
το οριο το χτυπας αν το 4 επι της καρτας φτασει τις 20000 .... οι 5 πλασιοι ποντοι στο αεροδρομιο και οι εξτρα ποντοι απο τις προσφορες δεν μετρανε σε αυτο το οριο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom